اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

آیت‌ الله مکارم‌: با خلق و خوی نیکو ارشاد کنید


حضرت آیت الله مکارم شیرازی با تاکید بر این‌که باید با خلق و خوی نیکو مردم را ارشاد نمود، گفتند: مدارا کردن پیامبر(ص) و ائمه(ع) با بدگویان، موجب پیشرفت و توسعه اسلام شد.

خبرگزاری حوزه: حضرت آیت الله مکارم شیرازی با تاکید بر این‌که باید با خلق و خوی نیکو مردم را ارشاد نمود، گفتند: مدارا کردن پیامبر(ص) و ائمه(ع) با بدگویان، موجب پیشرفت و توسعه اسلام شد.  

 این مرجع تقلید، در آغاز درس خارج فقه خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد، با بیان روایتی از امام رضا(ع) "لَا یَكُونُ الْمُؤْمِنُ مُؤْمِناً حَتَّى یَكُونَ فِیهِ ثَلَاثُ خِصَالٍ: سُنَّةٌ مِنْ رَبِّهِ وَ سُنَّةٌ مِنْ نَبِیِّهِ وَ سُنَّةٌ مِنْ وَلِیِّهِ / مومن ایمان واقعی پیدا نمی کند، تا ازمانی که سه خصلت در او وجود داشته باشد، سنتی از پروردگار، سنتی از رسول خدا(ص) و سنتی از امام معصوم(ع) داشته باشد، گفتند: سنتی که مومن باید از پرودگار داشته باشد، پوشاندن اسرار دیگران است؛ چرا که خداوند، ستارالعیوب است و اسرار بندگان را می پوشاند و اگر خدای متعال ستارالعیوب نبود، جامعه دچار مشکلات هرج و مرج زیادی می‌شد.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با بیان این‌که کتمان سِر از ویژگی های مسلمان است، افزودند: ترک کتمان سِر، موجب گناهان زیادی در جامعه از جمله خیانت، غیبت و ریختن آبروی مؤمنین می‌شود.

ایشان با اشاره به جایگاه آبروی مؤمن در نزد خدای متعال، ادامه دادند: ترک کتمان سِر، آبروی مومن را از بین می برد و از گناهان کبیره محسوب می‌شود.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به فراز دیگری از روایت امام رضا(ع)، گفتند: یکی از ویژگی های پیامبراسلام(ص) و اهل بیت(ع) عفو و گذشت در برابر کسانی بود که آشکارا به حضرات اهانت می کردند.

ایشان یادآور شدند: اگر از افرادی بداخلاقی و بدرفتاری می بینید، باید عصبانیت خود را فرونشاند؛ چرا که اسلام مخالف عصابیت است.

معظم له با بیان این که باید با خلق و خوی نیکو مردم را ارشاد کرد، افزودند: مدارا کردن پیامبر(ص) و ائمه(ع) با بدگویان موجب پیشرفت و توسعه اسلام شد.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی بیان داشتند که دنیا، آمیخته با بدی‌ها و خوبی‌ها است، لذا اهل بیت(ع)، هیچ گاه پیمانه صبرشان در برابر ناملایمات لبریز نمی‌شد.

این مرجع تقلید ابراز امیدواری کردند: خداوند توفیق دهد که بتوانیم به سنت‌های خدای متعال و پیامبر اسلا‌م‌(ص) و اهل بیت(ع) عمل کنیم.


ویدیو مرتبط :
آیت الله بهجت:در نظر مرجع عالی قدر آیت الله مکارم شیرازی

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

آیت الله مکارم: فکر خام حذف تعطیلی مناسبت‌های مذهبی را از سر بیرون کنیداخبار,اخبارجدید,اخبار جالب

آیت الله مکارم: فکر خام حذف تعطیلی مناسبت‌های مذهبی را از سر بیرون کنید

فارس: یکی از مراجع تقلید قم با انتقاد شدید از حذف طرح تعطیلی برخی مناسبت‌های مذهبی از سوی برخی نمایندگان مجلس گفت: این کار به هیچ قیمت عملی نخواهد شد، انگار برخی نمی‌دانند در کدام مملکت زندگی می‌کنند.

آیت الله ناصر مکارم شیرازی صبح امروز در جلسه درس خارج خود در مسجد اعظم قم در سخنانی با اشاره به مطرح شدن طرحی از سوی نمایندگان مجلس در ارتباط با حذف تعطیلی برخی مناسبت‌های مذهبی بیان کرد: طرح حذف تعطیلی روزهای شهادت امام رضا(ع)، شهادت امام صادق(ع) و شهادت حضرت زهرا(س) مطرح شده و گفته‌اند که در ازای حذف این تعطیلی‌ها بین التعطیل‌ها را به رسمیت بشناسند.

وی تاکید کرد: ما برای مجلسیان احترام قائلیم ولی آنهایی که این فکر خام را در سر می‌پرورانند باید بدانند تمام ملت در مقابل آنها خواهند ایستاد.

استاد حوزه علمیه قم گفت: این کار به هیچ قیمت عملی نخواهد شد، پیشنهادهای خنده‌داری مطرح می‌شود و انگار برخی نمی‌دانند در کدام مملکت زندگی می‌کنند.

آیت الله مکارم شیرازی بیان کرد: گفته‌اند که شهادت امام رضا(ع) در مشهد تعطیل بوده و شهادت حضرت زهرا نیز در قم تعطیل باشد، مگر امام رضا فقط برای مشهد و حضرت زهرا(س) فقط برای قم هستند؟ چه افراد نادانی هستند که این طرز تفکرها را دارند.

وی گفت: 50 روز در سال پنجشنبه است و خیلی جاها در پنجشنبه‌ها به صورت کامل تعطیل است، چهار روز از این تعطیلات را کم کنید چرا به فکر حذف تعطیلات مناسبت‌های بزرگ مذهبی هستید؟

استاد حوزه علمیه قم بیان کرد: البته کسانی که این سخنان را مطرح کرده‌اند عده معدودی هستند و ما به اکثریت مجلسیان احترام می‌گذاریم و فعلا در این خصوص تذکر دادیم./فارس