اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

آیا فیس بوک، لولو است؟اخبار ,اخبار اجتماعی,فیس بوک در ایران

 

اخبار اجتماعی  - پریروز بلندگو، دیروز ویدئو ، امروز فیس بوک


  آیا فیس بوک، لولو است؟
1- چندی پیش سیمای جمهوری اسلامی ایران مستندی از زندگی مرحوم آیت الله شاه آبادی(استاد عرفان امام راحل) پخش کرد که در آن فرزند آیت الله می گفت در دوره مرحوم پدرشان ، تازه بلندگو وارد بازار شده بود و بسیاری از علما با آن مخالفت کرده بودند اما آیت الله شاه آبادی در رفتاری متمایز از دیگران دستور داد در مسجدی که سخنرانی می کرد بلندگو نصب کنند.فرزند آیت الله می گفت: مرحوم پدر معتقد بود از این وسیله برای هدف صحیح، باید استفاده کرد.

2- در دوره وزارت ارشاد آقای سیدمحمد خاتمی بحث داغ، بر سر ویدئو بود. مشاجرات آنقدر به درازا کشید که این رسانه ممنوع شد. بعد از چند صباحی - به گمانم در دوره وزارت ارشاد آقای علی لاریجانی، ویدئو آزاد شد و برای هدایت آن، موسسه ای راه انداختند تا نیاز مردم به فیلم مرتفع شود. استدلال هم این بود که از این وسیله برای هدف صحیح باید بهره گرفت.

3- "فیس بوک" یک رسانه نوپاست. همان اندازه که اسلاف ما از بلندگو و ویدئو می ترسیدند، الان هم نوعی وحشت از آن وجود دارد. بعضی از نگرانی ها به حق و به جا هم هست که واردش نمی شوم. اما اگر بلندگو و ویدئو چند سالی فرصت می خواستند که جای خودشان را باز کنند ،"فیس بوک" به سرعت برق چنین می کند.

به جای اینکه چند صباح دیگر به این واقعیت رسانه ای تن دهیم از همین الان آن را (حتی اگر تهدید است) به فرصت تبدیل کنیم. اتفاقا یکی از روشهای تبدیل فیس بوک به فرصت این است که نخبگان و بزرگان ، در آن جولان کنند و نگذارند این رسانه در انحصار منظورهای خاص و افراد خاص قرار گیرد. به عبارت دیگر باید مانند نمونه های قدیمی تر،از این وسیله برای هدف مناسب، بهره جست.

*نویسنده این مطلب در فیس بوک و سایر شبکه های اجتماعی مشابه عضو نشده است.

اخبار اجتماعی -خبر آنلاین


ویدیو مرتبط :
لولو به هلو

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

ادبیات استثنایی آقای رئیس‌جمهور/ از لولو و وزیر هلو تا آب را بریزید همان جایی که می‎سوزدادبیات رئیس‌جمهور,ادبیات احمدی نژاد,اخبار سیاسی

ادبیات استثنایی آقای رئیس‌جمهور/ از لولو و وزیر هلو تا قصاب اقتصاددان و کلامی از مادر عروس

ˈپشم و پیل‌شان کشورهای به اصطلاح قدرتمند جهان ریخته است و اگر خیلی عرضه دارید، اوضاع کشورهای خود را جمع‌و‌جور کنید و به ملت‌های خود برسید؛ شما ‌نمی‌توانید آب بینی‌ خود را بالا بکشید.

دوران هشت ساله محمود احمدی نژاد پر است از ادبیات استثنایی رئیس جمهور در حین سخنرانی در میان نمایندگان مجلس، اصحاب رسانه و مردم

 

به گزارش نامه، غیر قابل پیش بینی ترین، طناز ترین، خود رای ترین، پر حاشیه ترین، بی پروا ترین و... تمام این‌ها القابی است که اهالی رسانه برای رئیس دولت دهم و نهم انتخاب کرده‌اند.

محمود احمدی نژاد از زمانی که بر صندلی ریاست قوه مجریه تکیه زد، با ادبیات خاص خود تبدیل به مرد اول رسانه‌های ایران و جهان شد.

رسم تمام روسای جمهور جهان استفاده از ادبیات فاخر در سخنان خود است که تا قبل از محمود احمدی نژاد در میان روسای جمهور ایران نیز رعایت می‌شد این هنجار ادامه داشت تا زمان پیروزی محمود احمدی نژاد.

او از همان زمان سعی کرد با ادبیاتی از جنس  کوچه و بازاری با مردم، نمایندگان مجلس و مسئولین  روبرو شد و برای بار اول در سال 85، پشت تریبون مجلس خطاب به نمایندگان مجلس گفت: شما از محله ما خرید کنید و چرا از جاهای گران خرید می‌کنید؟

این سخنان اولین ادبیات متفاوت رئیس جمهور اسلامی ایران بود که تا پایان دوارن ریاست جمهوری وی ادامه داشت که انتقادات بسیاری را به همراه داشت و البته در این میان هم کسانی بودند که ادبیات رئیس جمهور را ستودند.

بخشی از متفاوترین ادبیات رئیس جمهور را طی این هشت سال در جدول زیر بخوانید:

 

زمان و مکان

ادبیات استثنایی

بهمن 1385 / مجلس شورای اسلامی

 ازتره‌بار نزدیک منزل ما خرید کنید. چرا از جاهای‌گران خرید می‌کنید. در محله ما قیمت‌ها ثابت است.

بهمن 1385/

یک دختر 16 ساله به کمک برادرش در زیرزمین خانه‌اش انرژی هسته‌ای کشف کرده

با هماهنگی رییس وقت سازمان انرژی اتمی ایران، آن دختر هم‌اکنون در زمره دانشمندان هسته‌ای ایران قرار گرفته و اسکورت و راننده شخصی در اختیار دارد.

 

تیر 1386/ در جمع اصناف و بازار

یک قصاب شرافتمند در نزدیکی ما زندگی می‌کند که از همه مشکلات مردم باخبر است و از وی هم اطلاعات مهم اقتصادی را می‌گیرم

 

آذر 86/ سفر استانی خوزستان

آن‌قدر قطعنامه بدهید تا قطعنامه‌‌دانتان شما پاره شود

تیر 87/ در جمع فرماندهان بسیج

سال گذشته که به عراق رفته بودم، گفتند یکی از فرماندهان اشغالگران، علاقه دارد شما را ببیند. گویا مرخصی او هم رسیده بود. مثل خودمان که پس از ۴۵روز در جبهه مرخصی می‌رفتیم، اما او یک‌ماه مرخصی را عقب انداخته بود تا ما را ببیند و من هم گفتم، بیاید. وقتی آمد پیش ما گفت: افتخار می‌کنم با شما هستم. شما در دل ما جا دارید. وی سپس از من درخواست کرد با من عکس یادگاری بگیرد و گرفت و سپس معاونش هم همین‌طور. من زدم پشتش و تشویقش کردم و گفتم هوای مردم عراق را داشته باشید

 

مرداد 88/ گفت‌و‌گو با شبکه یک

علاقه ویژه‌ای به ایشان«کامران باقر لنکرانی» داشته و دارم. اصلا مثل هلو می‌ماند و آدم می‌خواهد بخورد این جوان را

 

اسفند 88/ کنفرانس مطبوعاتی همراه با بشار اسد

ما یک ضرب‌المثل در فارسی داریم و کسی که حرف بیجا می‌زند و خارج از قد و قواره خودش صحبت می‌کند، به آن می‌گوییم یک کلام از مادر عروس.

 

 مرداد1389/ همایش ایرانیان مقیم خارج

 در خطاب به اوباما و سران کشورهای غربی: آن ممه را لولو برد

مرداد 1389/همایش ایرانیان مقیم خارج

آب را بریزید همان جایی که میسوزد

مرداد 1389/ سخنرانی در روز خبرنگار

در مواردی هم که حتی اسمی از کسی برده نشده‌ است، قاضی می‌گوید این مطلب به فلان شخص می‌خورد، در حالی که وقتی مطلبی نوشته و نقد می‌شود اگر به کسی هم خورد، خورد. باید بخورد تا دردش بیاید.

 

آبان 89/ سفر استانی بجنورد

 پشم و پیل‌شان کشورهای به اصطلاح قدرتمند جهان ریخته است و اگر خیلی عرضه دارید، اوضاع کشورهای خود را جمع‌و‌جور کنید و به ملت‌های خود برسید؛ شما ‌نمی‌توانید آب بینی‌ خود را بالا بکشید.

 

آبان 89/ در جمع خبرنگاران

شما موقعی که نمی‌دونستید چه جوری طهارت بگیرید ملت ایران تمدن داشت حالا شما می‌خواهید به ما جنس بفروشید؟! نفروشید!

 

بهمن 90/ رونمایی از داروهای تولیدی محققان ایرانی

اکنون ایام شادی است و می‌توان یک شوخی کرد. بعضی‌ها می‌گویند که کار را به دست خانم‌ها ندهید، چون همه‌ فرصت‌ها را می‌گیرند

 

اسفند 90/ در جلسه سوال از رئیس جمهور

آخر سال است و باید کمی با هم صفایی بکنیم. شب عید است کمی شاد باشیم.

دی91/ در پاسخ به اظهارات وزیر خارجه فرانسه

همه‌اش کشک است، طرف راه می‌رفت می‌گفت ابرقدرت، قدر قدرت...‌ای زکی.

دی 91/ مراسم بزرگداشت امیر کبیر

روزی سفیر روس به حضور امیرکبیر می‌آید تا درباره افزایش مرز روسیه صحبت کند که امیرکبیر به وی می‌گوید: تا به حال کشک بادمجان خورده‌ای؟ که او می‌گوید: نه! امیرکبیر می‌گوید: ما در خانه یک فاطمه خانم داریم که به او می‌گوییم فاطمه خانوم‌جان که کشک بادمجان‌های خوبی می‌پزد، شما بروید وقتی کشک بادمجان پخت برای شما می‌فرستم. این یعنی امیرکبیر به سفیر روس گفت برو دنبال کشکت!

 

اسفند 91/ در افتتاح دو شبکه جدید صدا و سیما

باید چهار ماهواره به فضا پرتاب کنیم تا هر "ننه قمری" کلید آنرا پایین نیاورد

 نامه نیوز