اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

آوای مرگ در هیاهوی کارناوال‌های عروسیاخبار,اخباراجتماعی ,کارناوال عروسی

جشن عروسی که تمام می‌شود انبوه خودروها پشت به پشت هم به راه می‌افتند، هر که به خودروی عروس و داماد نزدیک‌تر شود انگار برنده ماراتن این کارناوال است.هلهله می‌کشند و شادی می‌کنند غافل از این‌که خطر می‌تواند در کمین‌شان باشد.

وقتی سنت‌های قدیمی به شکل افسارگسیخته‌ای در جامعه به اجرا درمی‌آید هنجارها به ناهنجاری تبدیل خواهد شد. به راه انداختن کاروان‎های عروسی با بوق زدن‌های ممتد، کِل کشیدن‌های همراهان، ویراژهای موتورسواران، تِکاف کشیدن ماشین‌ها نمونه بارزی از یک هنجارشکنی است.در زمان قدیم وقتی که می‌خواستند عروس را به خانه بخت بفرستند، او را سوار بر اسبی می‌کردند و داماد هم افسار اسب را گرفته و به همراه میهمانان پایکوبان به سمت خانه مشترک‌شان راهی می‌شدند.

 

در واقع علت برپایی این مراسم، بدرقه عروس و داماد با نظمی خاص در آغاز زندگی زناشویی بود.حالا اما ورق برگشته است، خودرو و موتورسیکلت حالا جایگزین اسب و درشکه شده و علاوه بر راهبندان و ترافیک، مزاحمت‌های فراوانی را برای شهروندان ایجاد می‌کنند. ورود کاروان‌های عروسی با این شکل و شمایل به خیابان‌ها نه‌تنها معضلی برای مردم در ساعات پایانی شب است بلکه امنیت فردی و اجتماعی را به خطر انداخته است.صدای بلند موسیقی، تک چرخ زدن موتورسیکلت‌ها و صدای ناهنجار آنها، ترکیدن ترقه، رقص کودکان شاد که تا نیمه بدن خود را از خودروهای درحال حرکت بیرون آورده‌اند چند سالی است که پیش‌زمینه حوادث کاروان‌های عروسی شده‌اند که در این میان آمار تصادفات و نزاع و درگیری در این مراسم چشمگیر است.


پایان وحشتناک جشن عروسی
١٨ خودرو یک کارناوال عروسی، تصادف زنجیره‌ای را در بزرگراه بابایی رقم زدند. در این حادثه ٢ میهمان مصدوم شدند.


عقربه‌هاساعت ٢٥: ٢٣   شامگاه پنجشنبه ٢٧ فروردین ماه را نشان می‌داد که یک کارناوال عروسی در مسیر شرق به غرب بزرگراه بابایی به حرکت درآمدند. چراغ‌های فلاشر خودروها روشن شده بود و میهمانان به همراه بوق‌های ممتد خودروی عروس و داماد را بدرقه می‌کردند. هنوز چند دقیقه‌ای از مراسم عروس کشون نگذشته بود که صدای برخورد مهیب ١٨ خودرو وحشت به راه انداخت.

 

با اعلام این تصادف زنجیره‌ای به سازمان آتش‌نشانی بلافاصله آتش‌نشانان ایستگاه‌های ٥٧ و ٥٦ به محل حادثه واقع در بزرگراه بابایی، بعد از پل استخر اعزام شدند.با رسیدن عوامل امدادی به محل حادثه مشخص شد، ١٨ خودروی سواری به صورت زنجیروار با یکدیگر برخورد کرده و در لاین‌های تندرو و کندرو بزرگراه متوقف شده‌اند. آتش‌نشانان بلافاصله عملیات امدادی را آغاز کردند.گروه اول وظیفه ایمن‌سازی محل را با قرار دادن علایم هشدار دهنده برعهده گرفت و گروه دوم هم با قطع برق خودروها، آنها را به کنار بزرگراه و منطقه ایمن هدایت کرد. در این حادثه رانندگی یک زن و مرد جوان دچار مصدومیت شدند که به مراکز درمانی منتقل شدند.


در حالی که تحقیقات نشان می‌داد این تصادف زنجیره‌ای در میان میهمانان یک کارناوال عروسی رخ داده است علت بروز این حادثه توسط پلیس راهور درحال بررسی قرار گرفت.


تراژدی باورنکردنی
حوادث کارناوال‌های عروسی هربار به شکلی در گوشه و کنار شهر‌ها رقم می‌خورد. ١٠ مهر ماه‌ سال ٩٢ بود که بذر ماتم به جان كاروان شادی عروسی نشست. تراژدی باورنکردنی در بزرگراه یاسینی رقم خورد، ماشین عروس در بزرگراه یاسینی درحال حركت بود كه تریلی حمل نخاله كه با سرعت بسیار زیادی قصد سبقت از سمت راست كارناوال عروس را داشت با بی‌احتیاطی از مسیرش خارج شد و با برخورد به جدول كنار بزرگراه به طرز هولناكی واژگون شد و روی ماشین عروس، و ٢ خودروی دیگر افتاد و آنها را له كرد.


مهمانان جشن عروسی درحالی‌که در مقابل تصویری باورنکردنی قرار گرفته بودند هراسان از خودروهایشان بیرون آمدند. یدك ١٠تنی زباله روی ماشین عروس افتاده بود و سقف خودرو را به کف آن چسبانده بود. خودروی گل زده آزرا كاملاً له شده بود و صدای ناله عروس به گوش می‌رسید. صداها پشت تلفن می‌لرزیدند و با این حال این حادثه تلخ به سازمان آتش‌نشانی و پلیس گزارش شد.

 

با اعلام این خبر بلافاصله آتش‌نشانان راهی محل حادثه شدند. بررسی‌های اولیه نشان می‌داد سنگینی یدك زباله به‌اندازه‌ای است كه آتش‌نشانان به نیروی کمکی بیشتری نیاز دارند.چشمان گریان مهمانان ٤٥ دقیقه نظاره‌گر عملیاتی نفسگیر بود. جك‌های بالابر به كار افتادند و به سختی توانستند یدك ١٠تنی تریلر را از روی خودروها بالا بکشند. در این تصادف، پسر جوان در لباس دامادی دچار مرگ مغزی شده و عروس جوان به شدت آسیب دیده بود.خاطره‌ای تلخ که در شبی به یاد ماندنی، دستان عروس و داماد را قبل از رسیدن به خانه بخت از یکدیگر جدا کرد.


عروسی یا میدان جنگ
گاهی اوقات نیز به راه انداختن کاروان‌های عروسی و رگبار پی در پی گلوله در شهرستان‌ها و ترقه در پایتخت و سلب آسایش مردم در نیمه شب‌ها در شهرها و معابر پرازدحام یكی دیگر از آسیب‌های این فرهنگ نازیبا را به تصویر می‌كشد. بسیاری از افراد در جشن‌های عروسی که تا نیمه‌های شب طول می‌کشد دست به تیراندازی و سر و صدا می‌زنند که این موضوع موجب نارضایتی بسیاری از شهروندان می‌شود. انداختن ترقه در پایتخت و در شهرستان‌ها نیز تیراندازی با اسلحه تبدیل به یك تفریح خطرناك در كاروان‌های عروسی شده است. به‌رغم ممنوعیتی که برای تیراندازی در عروسی‌ها وجود دارد ولی این فرهنگ ناصحیح برجای مانده از یک سنت دیرینه، مجالس عروسی و شادی مردم را به عزا تبدیل می‌کند.

 

انبوه تفنگ‌های مختلف با فشنگ‌های واقعی جنگی و شکاری در بیشتر شهرستان‌ها، آن هم در دست نوجوانان و جوانانی که سرشار از هیجان هستند، زنگ خطری است که گاهی اوج شادی خانواده‌های عروس و داماد را به ماتم و عزا تبدیل می‌کند. امروز این وسیله دفاعی به یك وسیله خطرآفرین در جشن‌های عروسی و به‌خصوص در شهرستان‌ها تبدیل شده و هر چند مدت یک بار حوادث تلخی را رقم می‌زند.


كاروان عروسی؛ رسمی كه شناخته شده نیست
جلال ملكی سخنگوی آتش‌نشانی درمورد حوادث مربوط به كاروان‌های عروسی به «شهروند» گفت: «خیلی وقت است كه حركت كاروان‌های عروسی تبدیل به یك رسم و سنت قدیمی شده در صورتی كه چنین رسمی هیچ وقت وجود نداشته و هیچ كجا بر انجام آن تاكید نشده است. آنها تصور می‌كنند كه برای یك شب شادی و پایكوبی می‌توانند از هر چیزی استفاده كنند تا شادی خودشان را بیشتر كنند. اما نمی‌دانند كه خود را در كمین خطرهای احتمالی زیادی قرار می‌دهند و هرلحظه ممكن است كه شادی آنها جای خود را به غمی تلخ و بزرگ بدهد. آنها در كاروان‌های عروس به چند خودرو تقسیم شده و در خیابان‌ها و اتوبان‌ها ویراژ می‌دهند. به عاقبت خویش فكر نمی‌كنند.

 

آنها با بی‌احتیاطی كامل در اتوبان‌ها حركت می‌كنند و برای اینكه فضای شادی خود را بیشتر فراهم كنند با هم شوخی‌های خطرناك می‌كنند. روی صندوق عقب خودرو می‌نشینند و با سرعت زیاد ماراتن خطرناك به نمایش می‌گذارند. همچنین چندین خودرو به صورت دسته‌جمعی در حالی كه همه آنها سعی می‌كنند در كنار ماشین عروس حركت كنند، بدون توجه به علایم راهنمایی و رانندگی و علایم هشداردهنده به راه خود ادامه می‌دهند.

 

از هر راهی استفاده می‌كنند تا از ماشین عروس و كاروان عقب نمانند. آویزان شدن از شیشه‌های خودروها در صورتی كه سرعت ماشین زیاد است هم حوادث خطرناكی را ممكن است در پی داشته باشد. همین بی‌احتیاطی‌ها باعث می‌شود كه تبعات جبران‌ناپذیری كاروان عروس را به كاروان عزا تبدیل كند.»  ملكی ادامه داد: «برخی از این كاروان‌های عروسی علاوه بر اینكه خود را به خطر می‌اندازند، با آلودگی صوتی و ایجاد ترافیك‌های عذاب‌آور آسایش را از مردم سلب می‌كنند.

 

گاهی اوقات كاروان‌های عروسی برعكس عمل می‌كنند و به جای سرعت زیاد، چندین ماشین با سرعت بسیار كم در اتوبان حركت می‌كنند و ترافیك سنگینی ایجاد می‌كنند. همین بی‌احتیاطی‌ها و بی‌توجهی‌ها تنها برای یك شب شادی و هیجان می‌تواند باعث شود كه یك عروسی تا سال‌ها تبدیل به خاطره‌ای تلخ و دردناك شود و اگر كسی در این میان آسیبی ببیند تا سال‌های سال، سالگرد عروسی خاطره یك حادثه تلخ را یادآوری می‌كند. بنابراین بهتر است كه مردم در شب‌های عروسی، چنین رسم‌هایی را بر خود واجب ندانند و در خانه‌های خود بدون هیچ خطری جشن خود را برگزار كنند.»

پلیس  با کاروان‌های عروسی برخورد می‌کند
 وقتی برداشت‌های نادرست از آداب، رسوم و سنت‌ها در میان اقوام مختلف کشور دستمایه اشتباهات فردی می‌شود به نظر می‌رسد تدبیری دگرگونه باید اتخاذ کرد. متولیان فرهنگی و رسانه‌ها با فرهنگ‌سازی و نظارت‌های رسمی در برخورد با هنجارشکنان جامعه تأثیر به‌سزایی در کاهش اینگونه حوادث تلخ خواهند گذاشت. با این حال با استناد مواد ۶۱۸ و ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی، ارتکاب اعمال و رفتارهای غیرقانونی و غیراخلاقی به لحاظ جریحه‌دار کردن عفت عمومی، جرم محسوب شده و مرتکبان به مراجع قضایی معرفی خواهند شد. نظر به درخواست‎های مکرر شهروندان از طریق پلیس ۱۱۰ مبنی بر برخورد با کاروان‎های عروسی که اقدام به ایجاد مزاحمت و سلب آسایش عمومی شهروندان می‎کنند، برخورد با این کاروان‎ها در دستور کار قرار داشته و پلیس با راکبان خودروها، اعم از سواری و موتورسیکلت که بخواهند با حرکات نامتعارف و رفتارهای غیراخلاقی‎‌ اعم از پرتاب مواد آتش‌زا و پرسر و صدا موجب اخلال در نظم عمومی و سلب آسایش دیگران شوند، برخورد کرده وضمن اعمال قانون وسایل نقلیه آنها را توقیف و به پارکینگ منتقل خواهد کرد.


 اخبار  اجتماعی  - شهر وند 


ویدیو مرتبط :
کارناوال مرگ:حادثه وحشتناک درمراسم عروسی(٢٣+)

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

خطر در کمین کارناوال‌های عروسیاخبار,اخباراجتماعی,کارناوال‌های عروسی

 

 اخبار اجتماعی - شوک به تجزیه و تحلیل این رسم حادثه ساز پرداخت
خطر در کمین کارناوال‌های عروسی

مدت‌هاست کارناوال‌های شادی و جمعیتی که درخیابان‌ها برای خوشبختی عروس و دامادها شادی می‌کنند بینندگان و اطرافیان را در شادی خود شریک نمی‌کنند و به چهره‌ها نگرانی هدیه می‌دهند.

دیگر صدای خنده همراهان عروس و داماد لبخند را بر چهره عابران و رهگذران نمی‌نشاند زیرا همه می‌دانند که کوچک‌ترین سهل‌انگاری می‌تواند شادی را به‌عزا و خنده را به گریه تبدیل کند.


پدر و مادری که سال‌ها تلاش کرده‌اند و خود را برای بــــرگزاری جشن عروسی به یاد ماندنی پسر یا دختر‌شان آماده کرده‌اند خود را در میان جوان‌هایی می‌بینند که پرشور و نشاط خیابان‌های تاریک شهر را به تسخیر خود درآورده‌اند و برای جلوگیری از رقابت خودروهایی که برای رسیدن به ماشین عروس از هم سبقت می‌گیرند هر لحظه صدای موزیک و بوق زدن‌های ممتد خودروهایشان را بیشتر و بیشتر می‌کنند.


این یک رسم شده است که پس از پایان مراسم عروسی خودروها به حرکت در می‌آید و هر کسی برای این‌که از دیگری عقب نماند تلاش می‌کند، جوانترها هم که نیم‌تنه‌شان خارج از پنجره ماشین قرار دارد سعی می‌کنند در هنرنمایی از یکدیگر سبقت بگیرند اما انگار هیچ کس نمی‌داند که فاجعه در کمین است. چه بسیار خانواده‌‌هایی که پس از پایان جشن عروسی سیاه‌پوش و چه بسیار جوانانی که راهی زندان شده‌اند.


اما فقط ماجرا به‌ویراژ‌های خطرناک و خلاف جهت حرکت خیابان راندن ختم نمی‌شود، گاهی‌هم خودروهایی که حامل یک بیمار یا زن باردار هستند در میان خودروهای کارناوال گرفتار می‌شوند و رسیدن به بیمارستان برای آنها به رؤیایی دست نیافتنی تبدیل می‌شود.


از این دست اتفاقات ناخوشایند بارها و بارها رخ داده و همه ما با عاقبت آن آشنا هستیم اما با وجود این هنوز هم تــــــکرار می‌شود و جامعه درصدد اصلاح این رفتار‌ها و تغییر این گونه شادی‌ها بر نمی‌آید اما علت چیست و چرا مردم جامعه باوجود آگاهی از خطرات باز هم به انجام این رفتارها علاقه‌نشان می‌دهند؟


«مصطفی فروتن» رفتارشناس در این باره می‌گوید: در کشورهایی که محدودیت و خط قرمز‌هایی برای تخلیه هیجانات و برون‌فکنی تعریف نشده است، افراد جامعه برای تخلیه هیجانات خود از هر فرصتی استفاده می‌کنند. کارناوال‌های شادی یکی از این فرصت‌هاست.

 

افراد شرکت کننده درمراسم شادی پس از خاتمه مراسم با بوق‌زدن و شادی درخیابان‌ها هیجانات خود را نشان می‌دهند و بعضاً رفتار خود را چنین توجیه می‌کنند که این مراسم یک شب است و می‌خواهند آن را جاودانه کنند. غافل از این‌که چه بلایی به‌سر مردم می‌آورند.


به گفته وی، نتایج رفتارهایی از این دست دارای دو رویکرد داخلی و بیرونی است. تیم برگزار کننده علاوه بر مخاطراتی که برای خودشان ایجاد می‌کنند به دیگران هم آسیب می‌رسانند.


آنها آگاهانه رفتاری می‌کنند که باید تبعات آن را بپذیرند اما متأسفانه به واسطه رفتار آنها، گروهی بدون تمایل برای قرار گرفتن در این جمع، گرفتار مشکلات می‌شوند.


این رفتارشناس ادامه می‌‌دهد: مبحث آسیب‌ها و شکنجه‌ها در همه دنیا اثبات شده و ممکن است انسان‌های زیادی با بی‌خوابی و گرسنگی کنار بیایند اما کمتر کسی پیدا می‌شود که با آلودگی صوتی مشکلی نداشته باشد، زیرا نقش آلودگی صوتی تأثیر مستقیم بر سیستم مرکزی اعصاب دارد. آلودگی صوتی ذهن و روان فرد را خراش می‌دهد، به‌طوری که در برخی کشورها یک روش برای شکنجه زندانیان محسوب می‌شود.


فروتن می‌افزاید: در کارناوال‌های شادی نیز به دنبال افزایش صدای ضبط، شنوندگان بیش از حد عادی دچار برانگیختگی می‌شوند که این حالت هیجان باید تخلیه شود بنابراین بدون این‌که بخواهند با رفتارهای نابهنجار رانندگی می‌کنند و برخوردهای هیجانی ترافیکی انجام می‌دهند.
البته این پایان هیجان‌افکنی نیست چرا که سرعت بیش از حد و ترمزهای ناگهانی باعث می‌شود افراد همگروه وی نیز تحریک شوند و در چشم برهم‌زدنی دیگران هم ناخودآگاه رفتارهای وی را تکرار کنند.

 

به اعتقاد این رفتارشناس، وقتی شرکت کنندگان در یک کارناوال شادی برای نشان دادن شادی خود با رفتارهای غیر فرهنگی خیابان یامعبری را می‌بندند علاوه بر آلودگی صوتی و آزار ساکنان آن منطقه برای افرادی که در آن مسیر تردد دارند هم مشکل ایجاد می‌کنند و اگر در این میان سعه‌صدر وجود نداشته باشد نزاع‌های خیابانی ایجاد می‌شود.


رفتارهای نامناسب و غیر فرهنگی گروه متولی و اطرافیان آنها باعث التهابات رفتاری و فیزیولوژیک برای بزرگترها و سالخوردگان جمع یا خارج از گروه متولی می‌شود و آنها چنان دچار تنش و اضطراب می‌شوند که حتی ممکن است سکته کنند.


آمار له‌شدگی‌ها و سقوط از ماشین نشان می‌دهد که این پدیده یک آسیب اجتماعی است. «مهرداد» جوانی است که شب عروسی برادرش دچار ضایعه نخاعی ناشی از تصادف شد. به‌گفته پزشکان زنده ماندن وی معجزه بود. مهرداد دیگر نمی‌تواند حرکت کند و می‌گوید تاوان علاقه‌اش به سرعت و تلاش برای داشتن جشنی ماندگار را به سختی پرداخته‌است.


او می‌گوید: «همه آرزوهای جوانی‌ام را شب حادثه در همان خیابان جاگذاشتم اما از آن دردناک‌تر ناله‌های زنی است که مرا عامل مرگ پسرش می‌دانست. ای‌کاش به حرف پدر پیرم گوش می‌کردم و هرگز پشت فرمان نمی‌نشستم.»


«اکبر محسنی‌فرد» روانشناس می‌گوید: در جوامعی که دچار افسردگی هستند افراد از کوچک‌ترین فرصت‌ها برای تخلیه روانی خود استفاده می‌کنند. در برخی کشورهای غربی برای نوجوانانی که قادر به رعایت قوانین رانندگی جامعه نیستند اما‌کنی در نظر گرفته شده که همه نکات ایمنی در آن لحاظ شده است و نوجوانان با حضور در این اماکن هیجانات رانندگی خود را به امن‌ترین شکل تخلیه کرده و با علم بر این‌که در جامعه امکان نقض قوانین را ندارند قانون را در خیابان‌ها به بهترین شکل رعایت می‌کنند.


اما در کشور ما بر طبق آمارها 30 درصد از جمعیت جوانان 15 تا 34 سال دچار افسردگی هستند. چنین اماکن امن و مناسبی نیز وجود ندارد و با وجود تلاش و سختگیری‌های پلیس و قوانین حاکم بر جامعه کنترل اجتماعی بخوبی اجرا نمی‌شود، برای مثال اتوبان‌ها فاقد کنترل اجتماعی هستند و از طرفی هزینه تخلف در جامعه ما نسبت به کشورهای پیشرفته بسیار پایین‌تر است. به همین دلیل جوانان و نوجوانان از هر فرصتی برای شادی‌های هیجان‌زا به شیوه خود استفاده می‌کنند.


به‌گفته وی گروه دیگری نیز شخصیت‌های ضد اجتماعی هستند که به‌راحتی قوانین را زیر پا گذاشته و دیگران را نیز ترغیب می‌کنند. بنابراین اگر جامعه شرایطی را مهیا کند که فرد بداند به محض ارتکاب تخلف دچار مشکل شده و باید تاوان و هزینه تخلفش را بپردازد هرگز مرتکب چنین تخلفاتی نمی‌شود.


دکتر «فروتن» در ادامه می‌گوید: ما درکشوری زندگی می‌کنیم که استانداردهای مشروعی دارد. وقتی تعدادی زن و مرد را می‌بینیم که گوشه خیابان شادی ناهنجار می‌کنند، باید پاسخگوی سؤالات فرزندانمان باشیم. کودکی که یاد گرفته چنین رفتارهایی نامناسب و ناشایست است با مشاهده این مناظر دچار تعارض می‌شود.


به‌گفته دکتر «فروتن» هنگامی که در ساختار فرهنگی اجتماعی خود فضای تخلیه شدن را به افراد ندهیم بامشکلات عدیده‌ای روبه‌رو خواهیم شد، بنابراین برای بروز یک رفتار صحیح اجتماعی علاوه بر مداخلات سخت‌افزاری باید مراقب مداخلات نرم‌افزاری هم باشیم. به بیان دیگر بحث فرهنگی بسیار مهم است،اطلاع‌رسانی سراسری که البته در حال حاضر هم وجود دارد باید به شکلی صورت گیرد که راهکار عملی ارائه دهد.


وی می‌گوید: یکی دیگر از راهکارها اصلاح قانون اماکن است، برای‌مثال صاحب‌سالن مراسم هنگام عقد قرارداد از صاحب مراسم تعهد بگیرد که به‌صورت قانونی و اخلاقی موظف است از سروصدای خیابانی خود و میهمانانش خودداری کند در چنین شرایطی افرادی که غرض ورزی دارند از گروه جدا می‌شوند.


یا هنگام گشتزنی ماشین عروس در خیابان به جای بوق‌زدن از نور چراغ‌ها البته نور پایین استفاده کنند و باید ساعت پایان مراسم هم توسط کارشناسان به صورت فنی و تخصصی مورد بحث و بررسی قرار گیرد.


در کنار همه مسائلی که گفته شد پلیس  اجتماعی هم نقش بسیار مهمی دارد و این ارگان می‌تواند با ایجاد تعامل بیشتر به‌جای برخورد قهری که باعث شدت بخشیدن به رفتارهای غیر فرهنگی و نامناسب می‌شود از بروز چنین رفتارهایی جلوگیری کند و نقش نظارتی خود را به‌صورت اصولی و منطقی ایفا نماید که البته تاکنون در این مورد بسیار هم زحمت کشیده‌اند.


  اخبار اجتماعی - ایران