اخبار


2 دقیقه پیش

عکس: استهلال ماه مبارک رمضان

همزمان با آغاز ماه مبارک رمضان جمعی از کارشناسان حوزه نجوم همراه با نماینده دفتر استهلال مقام معظم رهبری عصر دوشنبه هفدهم خرداد برای رصد هلال شب اول ماه مبارک رمضان بوسیله ...
2 دقیقه پیش

تا 20 سال آینده 16 میلیون بیکار داریم

وزیر کشور گفت: در نظام اداری فعلی که می‌تواند در ۱۰ روز کاری را انجام دهد، در ۱۰۰ روز انجام می‌شود و روند طولانی دارد که باید این روند اصلاح شود. خبرگزاری تسنیم: عبدالرضا ...

آئین‌نامه اجرایی بودجه سال ۹۳ را اسفند‌ماه تصویب می‌کنیم/ درآمد‌های نفتی دولت بالغ بر ۳۵ تا ۳۸ میلیارد دلار استدرآمد دولت از صادرات فرآورده‌های نفتی, لایحه بودجه مجلس شورای اسلامی

آئین‌نامه اجرایی بودجه سال ۹۳ را اسفند‌ماه تصویب می‌کنیم/ درآمد‌های نفتی دولت بالغ بر ۳۵ تا ۳۸ میلیارد دلار است

سخنگوی هیئت دولت از تصویب آئین‌نامه اجرایی بودجه سال ۹۳ در اسفند‌ماه سال جاری در صورت تصویب به موقع لایحه بودجه سال آینده از سوی مجلس شورای اسلامی خبر داد.

 آئین‌نامه اجرایی بودجه سال ۹۳ را اسفند‌ماه تصویب می‌کنیم/ درآمد‌های نفتی دولت بالغ بر ۳۵ تا ۳۸ میلیارد دلار است

 

 محمد‌باقر نوبخت سخنگوی دولت طی یک نشست خبری که صبح امروز در ساختمان کوثر نهاد ریاست جمهوری برگزار شد در پاسخ به سوالی در رابطه با اینکه آیا در تامین مبالغ ناشی از واقعی کردن قیمت حامل‌های انرژی بین شرکت‌های عرضه کننده و سازمان هدفمندی یارانه‌ها اختلافی به وجود آمده است یا خیرگفت: بر اساس ماده یک قانون هدفمندی یارانه‌ها و همچنین مواد 7 و 8 این قانون شرکت‌های فوق با اصلاح قیمت حامل‌های انرژی آن را به حساب خزانه و همچنین حساب سازمان هدفمندی یارانه‌ها واریز می‌کنند.


وی افزود: بخشی از این مبلغ به عنوان سهم شرکت‌های تولید‌کننده برداشت می‌شود قسمتی از آن به عنوان مالیات به حساب خزانه واریز شده و بقیه به حساب سازمان هدفمندی یارانه‌ها پرداخت می‌شود.

سخنگوی دولت ادامه داد: ممکن است اختلاف حساب‌هایی بین این دو وجود داشته باشد اما خوشبختانه با برگزاری چند جلسه تمام مطالبات سازمان هدفمندی یارانه‌ها پرداخت شد و در 22 شهریورماه امسال همه توانستند یارانه خود را دریافت کنند.

نوبت در پاسخ به سوال دیگری درباره زمان تشکیل سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گفت: تا زمان ایجاد سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کارگروه مشترکی از امکانات موجود در معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی و همچنین معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی استفاده خواهد کرد تا کار به پیش برود.

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه مجلس نیز یک طرح یک فوریتی برای احیای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی دارد گفت: امیدواریم بتوانیم در کوتاه مدت با همکاری مجلس شورای اسلامی نسبت به احیای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی اقدام کنیم چرا که ایجاد این سازمان می‌تواند سبب تسهیل امور در اجرای مصوباتی باشد که پیش از این تشریح شد.

همچنین نوبخت در پاسخ به این سوال که آیا فکر می‌کنید سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی که در آینده‌ای نزدیک تشکیل می‌شود بودجه سال 92 را به مجلس تقدیم بکند گفت: من فکر نمی‌کنم که این اتفاق بیفتد چرا که ما می‌خواهیم بودجه را در زمان مقرر و بدون هیچگونه تاخیر به مجلس شورای اسلامی تحویل دهیم و البته امیدواریم مجلس شورای اسلامی نیز این بودجه را در زمان مقرر تصویب کند تا آئین‌نامه اجرایی آن در اسفند‌ماه سال 92 به تصویب برسد.

وی افزود: ما با امید و با انرژی حرکت می‌کنیم و امیدواریم دوستان این انرژی و انگیزه را از ما نگیرند.

نوبخت در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با اینکه مبالغی که در متمم بودجه سال 92 صرف خواهد شد چگونه برای پیمانکاران عمرانی بخش‌های خصوصی جبران می‌شود گفت: من فکر می‌کنم که به جای استفاده از عنوان متمم از استفاده از عنوان اصلاحیه برای بودجه بهتر باشد.

وی افزود: بودجه سال جاری که سقفی در حدود 210 هزار میلیارد تومان دارد با توجه به عملکرد سال گذشته و عملکرد 6 ماه جاری قابل حصول نیست.

وی افزود: دولت در این باره چند راه مقابل خود دارد. اول اینکه عجله نکند و تا پایان سال صبر کند تا دستگاه‌ها به همان تعهدات خود در بودجه عمل کنند.

سخنگوی دولت ادامه داد: من 16 سال سخنگوی کمیسیون برنامه‌ریزی و بودجه بوده‌ام و با تعداد زیادی از اصلاحیه‌های بودجه در پایان سال سر و کار داشته‌ام که حالا برای حقوق فرهنگیان چه کنیم. برای حقوق کارگران چه کنیم و مسائل دیگری که اتفاق می‌افتاد.

نوبخت گفت: در آن هنگام معمولا دولت‌ها به سراغ استقراض از بانک مرکزی می‌روند که همین مسئله سبب افزایش تورم می‌شود. این تورمی که ما امروز با آن روبرو هستیم از کرات دیگر نیامده است و محصول همین تصمیم‌گیری‌ها محسوب می‌شود.

نوبخت در ادامه و با اشاره به نکته دیگری در بودجه امسال گفت: در لایحه بودجه مجلس شورای اسلامی ماده‌ای قرار داده است که از درآمد‌های نفتی باید 20 درصد آن به صندوق ذخیره ارزی اختصاص پیدا کند.

وی افزود: ما این مسئله را قبول می‌کنیم که چنین مبالغی به صندوق توسعه ملی واریز شود اما بند دیگری در همان قانون است که سالانه سه درصد به این میزان اضافه شود که این به معنای این است که امسال 26 درصد درآمد‌ها باید به صندوق ملی توسعه واریز شود.

سخنگوی دولت ادامه داد: این مصوبه برای زمانی است که درآمد دولت از صادرات فرآورده‌های نفتی به یکصد و بیست میلیارد دلار می‌رسید در حالی که هم‌اکنون این درآمد به 35 تا 38 میلیارد دلار بالغ می‌شود.

نوبخت گفت: ما به دوستان مجلس می‌گوییم که اجازه دهید ما همان 20 درصد را به صندوق ملی توسعه واریز کنیم و 6 درصد بقیه را نیز تنها صرف کارهای تولیدی خواهیم کرد./ خبرگزاری فارس

 


ویدیو مرتبط :
درآمد نفتی ایران، حدود 28 میلیارد دلار

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

ایران پس از انقلاب، 950 میلیارد دلار درآمد نفتی داشته که 531 میلیاردش در دولت های احمدی نژاد میسر شدهاکبر ترکان می گوید:ایران پس از انقلاب، 950 میلیارد دلار درآمد نفتی داشته که 531 میلیاردش در دولت های احمدی نژاد میسر شده

به گفته این مقام سابق، ازدوره حکومت مظفرالدین شاه تا سال 1352شمسی (... دوره مظفرالدین شاه، رضا شاه و سی و دو سال پادشاهی محمدرضا شاه) درآمد های نفتی ایران حدود 26 میلیارد 800 میلیون دلاربوده است.

 

اخبار,اخبار جدید,اخبار جالب

 

انتخاب : ایران طی سال های پس از انقلاب اسلامی بیش از نهصد وپنجاه  میلیارد دلاردرآمد نفتی داشته است.

به گزارش خبرنگار سرویس اقتصادی «انتخاب» ؛ به گفته ی یک مقام سابق نیمی از این درآمده ها درطول عمردولت نهم و دهم ( دولت اول و دوم محمود احمدی نژاد) میسرشده است.

اکبرترکان معاون سابق وزارت نفت طی نشستی درتهران با بیان اینکه درطول صد و سه سال گذشته ( آغاز صادرات نفت ایران) تا کنون حدود یک هزارو صد و شانزده میلیارد دلاربوده است، تصریح کرد که درآمد نفتی دولت نهم و دهم تا کنون به 531 میلیارد دلاررسیده است.

به گفته این مقام سابق، ازدوره حکومت مظفرالدین شاه تا سال 1352شمسی (... دوره مظفرالدین شاه، رضا شاه و سی و دو سال پادشاهی محمدرضا شاه)  درآمد های نفتی ایران حدود 26 میلیارد 800 میلیون دلاربوده است.

به گفته این مقام وزارت نفت ایران مجموع درآمدهای نفتی ایران ازسال 1352 ( سال افزایش ناگهانی بهای نفت دربازارجهانی) تا زمان "پیروزی انقلاب" به 112 میلیاردو هفتصد میلیون دلار رسیده است.

اکبرترکان می گوید: درمجموع پیش از انقلاب ایران از محل صادرات نفت به 140 میلیارد دلار درآمد نفتی دست یافته است.

وی درادامه سخنان خود گفته است: مجموع درامدهای نفتی ایران از ابتدای" پیروزی انقلاب" تا پایان فعالیت دولت هشتم حدود 445 میلیاردو 400 میلیون دلاربوده است.

اکبرترکان می گوید: مجموع درآمدهای دولت نهم ودهم (دولت های احمدی نژاد) ازصادرات نفت 531 میلیارد دلاربوده است.

به گفته این مقام ایرانی، درشرایط فعلی هشتاد درصد درآمدهای نفتی ایران ازمحل صادرات نفت خام و میعانات گازی است./انتخاب