سبک زندگی


2 دقیقه پیش

شناخت بهترین آتلیه کودک و بارداری

بچه ها به سرعت بزرگ می‌شوند، زودتر از چیزی که فکرش را می‌کنید یا انتظارش را دارید. زمانی توانایی راه رفتن یا حرف زدن ندارند ولی اندک زمانی بعد آنها را در حال دویدن و مکالمه ...
2 دقیقه پیش

فیلم: تزیین اتاق کودک با گل‌های مقوایی

همین الان یک نگاهی به اتاق کودکتان بیندازید. آیا دلتان نمی خواهد چیزی به آن اضافه کنید؟ وقتی پولش را ندارید، پس باید از خلاقیتتان کمک بگیرید. در این ویدئو گل هایی مقوایی ...

9 وسیله که نباید مشترکا استفاده کرد 

 

9وسیله که نباید مشترکا استفاده کرد

 

 

ممکن است با استفاده اشتراکی از خودکار ویروس های تنفسی، عفونت های دهانی و بسیاری مشکلات دیگر را بگیرید.

 

همه ما می دانیم که باید اینکار را انجام دهیم. در واقع، استفاده اشتراکی یک مهارت اجتماعی بسیار مهم است که باعث می شود زندگی موفق تری داشته باشیم. اما اینطور به نظر می رسد که چیزهایی هستند که نباید آنها را به اشتراک بگذاریم.

 

در این مقاله لیستی کوتاه از وسایلی که باید فقط و فقط برای خودتان نگه دارید اشاره می کنیم.

 


چرخ خرید

کمی به آن فکر کنید: ممکن است درست همان جایی که الان شما کلم بروکلیتان را گذاشته اید، بچه ی شیرخواره ای که پوشکش را کثیف کرده ، نشسته بوده باشد. یا بعید می دانم که دوست داشته باشید بچه تان را جایی روی بنشانید که قبلاً مرغ خام گذاشته بوده اند.

 

چرخ های خرید سوپرمارکت ها و فروشگاه های بزرگ مملو از میکروب هستند. این را چاک گربا، میکروب شناس محیط در دانشگاه آریزونا می گوید که نمونه هایی را در سراسر امریکا از چرخ های خرید جمع آوری کرده است. او می گوید، "خیلی تعجب کردیم وقتی فهمیدیم که 80 درصد از این چرخ های خرید میکروب E.coli داشتند. E.coli یک باکتری موجود در مدفوع است که احتمال انتقال آن از طریق دست های آلوده وجود دارد. تیم این محقق همچنین باکتری ها و ویروس هایی که می تواند منجر به سرماخوردگی، آنفولانزا و اسهال شود را پیدا کردند. علاوه بر این، یک تحقیق جدید نشان داد که نشاندن بچه ها در چرخ های خرید موجب ابتلای آنها به عفونت های سالمونلا است.

 

چاک گربا همچنین دریافته است که چرخ های خرید د منطقه هایی که به خاطر رطوبت هوا، دمای هوای پایین یا ابری بودن هوا، میکروب ها امکان رشد بیشتری دارند، آلوده تر هستند. چرخ های خریدی که معمولاً در بیرون از فروشگاه و در زیر نور مسقیم خورشید نگهداری می شوند آلودگی کمتری دارند.

برای اینکه از این میکروب ها دور بمانید، دسته خود و قسمتی که بچه تان را در آن می نشانید را به خوبی ضدعفونی کنید و حتماً قبل و بعد از خرید دست های خود را با آب و صابون بشویید.

 

 

دستگاه خودپرداز و صفحات لمسی

دفعه بعدی که لازم بود از دستگاه خودپرداز پول بگیرید، حتماً مطمئن شوید حتماً دستمال ضدعفونی کننده همراه خود داشته باشید. صفحات لمسی و کیبوردها بیش از هر چیز دیگری آلودگی در خود دارند. چاک گربا در این زمینه می گوید، " خیلی تعجب کردیم وقتی فهمیدیم که یک چهارم کلیه صفحات لمسی خودپردازها حاوی باکتری E.coli هستند".علاوه بر سایر باکتری ها و ویروس ها، تعداد زیادی از صفحات لمسی که او امتحان کرده حاوی MRSA (استوفیلوکوکوس آرئوس مقاوم دربرابر متیسیلین) می باشند که باکتری است که شدیداً دربرابر بسیاری از آنتی بیوتیک ها مقاوم است. این باکتری می تواند موجب بروز عفونت های پوستی بسیار شدید و حتی منجر به مرگ افراد شود.

 

چاک گربا پیشنهاد می کند که در صورت امکان از استفاده از این خودپردازهای در منطقه های شلوغ خودداری کنید مخصوصاً آندسته از این دستگاه ها که در داخل فروشگاه ها و در محیطهای دربسته قرار دارند. همچنین او پیشنهاد می کند که حتماً قبل از استفاده، صفحه دستگاه را با دستمال تمیز کرده و دستان خود را پس از استفاده بشویید.

 

 

مسواک

می خواهید شب در منزل یکی از دوستانتان مهمان شوید اما فراموش کرده اید که مسواکتان را همراه خود ببرید. خیلی وقت ها، مخصوصاً وقت هایی که این دوست که در منزلش مهمان هستید رابطه احساسی و رمانتیک با شما داشته باشد، وسوسه می شوید که از مسواک او استفاده کنید.

 

چاک گربا می گوید، "با هیچ کس حتی کسی که می بوسیدش نباید مسواک خود را اشتراکی استفاده کنید." بسیاری از بیماری های کشنده مثل هپاتیت B و C و همچنینHIV می توانند از طریق استفاده مسواک اشتراکی منتقل شوند درحالیکه با بوسیدن امکان انتقال آن بسیار کم است. همچنین ممکن است بیماری ها و مشکلات تنفسی یا سایر بیماری های آن فرد مثل سرماخوردگی یا آنفولانزا را از این طریق بگیرید.

 

اگر می بینید که به هیچ طریق نمی توانید مسواک نزده به خواب بروید، راه هایی برای ضدعفونی کردن مسواک وجود دارد. گربا جوشاندن مسواک در آب داغ یا استفاده از سیستم اشعه فرابنفش یا محلول های ضدعفونی مخصوص اینکار را پیشنهاد می کند.

 

 

شانه

با دوستی به سینما رفته اید و بعد از آن که به خانه برگشتید به دستشویی می روید و می خواهید کمی سرووضعتان را مرتب کنید. فکر میکنید باید از شانه ای که در دستشویی منزل دوستتان گذاشته شده استفاده کنید یا خیر؟ چاک گربا معتقد است شانه ها هم درست مثل مسواک نباید اشتراکی استفاده شوند. او می گوید، "موقع شانه کردن موها چون پوست سر را می خراشید میکروب های روی پوست وارد شانه می شوند". باکتری MRSA و میکروب های دیگری روی شانه ها پیدا شده اند.

 

اما درمورد استفاده از شانه های موجود در سالن های آرایش چطور؟ برای اینکار باید اطمینان پیدا کنید که آرایشگرتان شانه ها و لوازم خود را ضدعفونی می کند تا احتمال انتقال میکروب را به حداقل برساند.

 

 

خودکار

یکی از همکارانتان را در کنفرانسی دیده اید و می خواهید شماره تلفن یا آدرسش را از او بگیرید. آیا باید خودکارش را از او قرض بگیرید یا نه؟ به اعتقاد چاک گربا خودکارهای شخصی مملو از میکروب هستند چون اکثر افراد عادت دارند خودکارشان را در دهانشان فرو می کنند. او می گوید، "ممکن است با استفاده اشتراکی از خودکار ویروس های تنفسی، عفونت های دهانی و بسیاری مشکلات دیگر را بگیرید." تحقیقات گربا نشان می دهد که خودکارهای نوجوانان بیشتری میزان باکتری را دارد.

 

جالب اینجاست که خودکارهایی که در مغازه ها یا بانک ها گذاشته شده کمترین میزان میکروب را داشتند. این احتمالاً به آن دلیل است که این خودکارها روزانه تمیز می شوند و احتمال اینکه مردم این خودکارها را به دهانشان ببرند کمتر است. توصیه گربا این است که همیشه خودکار خودتان را همراه داشته باشید یا اگر مجبور شدید از خودکارهای عمومی استفاده کنید حتماً اول با دستمال آن را پاک کنید.

 

 

تلفن همراه

الان دیگر بهانه خوبی برای اینکه چرا به خانه خبر ندادید که دیر می رسید دارید: باتری موبیلتان تمام شده و نمی خواستید که به خاطر استفاده از گوشی همراه دوستتان مریض شوید. چاک گربا عقیده دارد، گوشی های همراه مملو از آلاینده هاست و خیلی کم پیش می آید که افراد تلفن همراهشان را تمیز کنند. تحقیقات گربا نشان داده است که در گوشی های همراه باکتری MRSAو سایر باکتری ها و همچنین ویروس آنفولانزا دیده شده اند.

 

تلفن های همراه خانم ها آلوده تر از آقایان است. او در این رابطه می گوید، "متوجه شده ایم که تلفن های خانم ها باکتری بیشتری در خود دارند. و این می تواند به خاطر این باشد که خانم ها آرایش می کنند و معمولاً خیلی بیشتر از مردان در طول سال به سرماخوردگی مبتلا می شوند.

 

پس دقت کنید که حتماً وقتی می خواهید تلفن همراه کسی را قرض بگیرید، حتماً آن را با دستمال پاک کنید.

 

 

تیغ ریش تراشی

تراشیدن ریش با ایجاد زخم و جراحت روی پوست همراه است و خونی که روی تیغ ریش تراشی کسی باشد ممکن است به شما هم منتقل شود. چاک گربا می گوید، "وقتی پوستتان را می برید باید خیلی مراقب باشید." پس اگر به خانه یکی از دوستان یا اقوام رفته اید و تیغ ریش تراشیتان را فراموش کرده اید، به هیچ وجه از تیغ دیگران استفاده نکنید.

 

 

لوازم آرایش

اگر با دوستتان به خرید رفته اید و لازم است که کمی چهره تان را مرتب کنید حتماً از لوازم آرایش خودتان استفاده کنید و از لوازم آرایشی که به عنوان تستر در فروشگاه ها قرار داده شده استفاده نکنید. یک تحقیق نشان داد که در تمان تسترهای لوازم آرایش در داروخانه ها و فروشگاه های لازم آرایش، باکتری وجود دارد. آلاینده هایی که در این لوازم آرایش پیدا شده انواع و اقسام میکروب ها را شامل می شود. پس اگر احساس می کنید که حتماً باید آرایش کنید، حداقل از رژلب و محصولات مربوط به آرایش چشم خودداری کنید.

 

 

کنترل تلویزیون

اگر در هتل هستید یا برای تماشای مسابقه فوتبال به خانه همسایه رفته اید، قبل از اینکه دست به ریموت تلویزیون ببرید حتماً آنرا با دستمال پاک کنید. چاک گربا می گوید، "کنترل تلویزیون مملو از میکروب است. حتی می توان گفت که میکروبی ترین چیزی که در خانه وجود دارد همین ریموت تلویزیون است. ریموت های هتل ها هم چندان تمیز نیستند." گربا میکروب های مختلفی مثل E. coli روی ریموت های تلویزیون پیدا کرده است و دلیل آن می تواند این باشد که خیلی ها بعد از رفتن به دستشویی تنبلی کرده و دست هایشان را نمی شویند.


ویدیو مرتبط :
ساخت اسلحه قوی با استفاده از چند وسیله ساده!

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

آیت‌الله مکارم‌:نباید همه 70 میلیون نفر از یارانه استفاده کنندآیت‌الله مکارم‌شیرازی خواستار شد: تصویب طرحی در مجلس برای مبارزه با مفاسد اخلاقی

وی اضافه کرد: مساله قابل اهمیت بعدی این است که نباید همه 70 میلیون نفر از این یارانه استفاده کنند، بلکه بجای پرداخت به افراد مرفه، قشر نیازمند جامعه بیشتر مورد توجه قرار بگیرند.

 

اخبار,اخبار جدید,اخبار جالب

 

 این مرجع تقلید در دیدار رییس فراکسیون رهروان ولایت مجلس شورای اسلامی افزود: تشکیل این فراکسیون نشانه و بیانگر همدلی گروه‌های مربوط به حل و رفع امور کشور است.

وی در ادامه با بیان این‌که «ایران در شرایط بحرانی و بدی قرار ندارد» گفت: ایران کشوری قدرتمند است و اگر در تمامی عرصه‌های مختلف با بیداری و هوشیاری رفتار شود، دشمن نمی‌تواند به کشور آسیب بزند.

این مرجع تقلید تصریح کرد: مجلسی‌ها بیدار هستند چرا که مصوبات اخیر مجلس شورای اسلامی بیانگر توجه آن‌ها به مسائل ریشه‌ای است و این خود نشان‌دهنده این هوشیاری است.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی گفت: باید در طرح‌ها و مسائل اقتصادی به ویژه در مورد پرداخت یارانه‌ها شفاف سازی صورت بگیرد تا با برنامه‌ریزی دقیق این بودجه ملی هدفمندتر اجرا شود.

وی با تاکید بر مدیریت دقیق بر میزان پرداخت یارانه، تصریح کرد: مشکل اولی که در این خصوص به چشم می‌خورد این است که بار مالی مضاعفی را ایجاد کرده و از منابع دیگر برای پرداخت یارانه قرض گرفته می‌شود در حالی که باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود تا این میزان با اهداف اولیه تناسب داشته باشد.

این مرجع تقلید ادامه داد: در ابتدا قرار بود بخش قابل توجهی از یارانه‌ها به توسعه صنعت اختصاص داده شود که این امر تحقق نیافت.

وی اضافه کرد: مساله قابل اهمیت بعدی این است که نباید همه 70 میلیون نفر از این یارانه استفاده کنند، بلکه بجای پرداخت به افراد مرفه، قشر نیازمند جامعه بیشتر مورد توجه قرار بگیرند.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی مسائل فرهنگی جامعه را مورد توجه قرار داد و گفت: در این خصوص همچنین با معضل کاهش بودجه‌های فرهنگی روبرو شدیم در حالی که توجه به فرهنگ مغز و روح جامعه را ارتقا داده و در کنار وضعیت معشیتی باید فرهنگ نیز مورد توجه قرار گیرد.

وی اضافه کرد: برخی از مراکز فرهنگی به بنده مراجعه می‌کنند و پیرامون دریافت بودجه مناسب مساعدت می‌طلبند اما متاسفانه شهریه سنگین طلاب هزینه‌های زیادی را بر دوش ما نهاده که توان مساعدت به این مجموعه‌ها و موسسات فرهنگی از توان ما خارج است.

آیت‌الله مکارم‌شیرازی با بیان این‌که «مسائل فرهنگی و اخلاقی در جامعه دچار بحران جدی شده» خواستار تصویب طرحی راهبردی برای مبارزه با مفاسد اخلاقی شد و گفت: مردم انتظار دارند مجلس مسائل مهم اخلاقی در کشور را مورد توجه خود قرار دهد.

وی گسترش بی حجابی و بی عفتی در جامعه را معضلی قابل توجه دانست و گفت: رفع این مشکل باید به صورت ریشه‌ای و با فرهنگ‌سازی در ادارات، مراکز آموزشی، آموزش و پرورش، بیمارستان‌ها و سایر ارگان‌ها مورد پیگیری قرار گیرد.

این مرجع تقلید در پایان تاکید کرد: برنامه‌ریزی‌های راهبردی باید به گونه‌ای طراحی شود که مسائل فرهنگی مورد سوء استفاده‌های سیاسی از سوی دشمن قرار نگیرد./ایسنا