سبک زندگی


2 دقیقه پیش

شناخت بهترین آتلیه کودک و بارداری

بچه ها به سرعت بزرگ می‌شوند، زودتر از چیزی که فکرش را می‌کنید یا انتظارش را دارید. زمانی توانایی راه رفتن یا حرف زدن ندارند ولی اندک زمانی بعد آنها را در حال دویدن و مکالمه ...
2 دقیقه پیش

فیلم: تزیین اتاق کودک با گل‌های مقوایی

همین الان یک نگاهی به اتاق کودکتان بیندازید. آیا دلتان نمی خواهد چیزی به آن اضافه کنید؟ وقتی پولش را ندارید، پس باید از خلاقیتتان کمک بگیرید. در این ویدئو گل هایی مقوایی ...

چه وقتی از روز برای ورزش بهتر است؟


ورزش در هر زمانی از روز همیشه بهتر از این است که ساعت‌ها وقت خود را برای تماشای تلویزیون بگذرانید و به حالت ساکن در یک جا بنشینید اما آیا تفاوتی بین ورزش صبح یا عصر وجود دارد؟مجله ایده آل:  به نظر شما صبح، بعدازظهر یا شب کدام برای رفتن به باشگاه ورزشی بهتر است؟ شما از كدام دسته هستید؟ آیا نمی توانید روز خود را بدون دویدن آغاز کنید یا اینکه ترجیح می‌دهید پس از یک روز کاری پراسترس خستگی خود را در باشگاه ورزشی از تن به‌در کنید؟ورزش در هر زمانی از روز همیشه بهتر از این است که ساعت‌ها وقت خود را برای تماشای تلویزیون بگذرانید و به حالت ساکن در یک جا بنشینید اما آیا تفاوتی بین ورزش صبح یا عصر وجود دارد؟

چه وقتی برای ورزش بهتر است؟

صبح ورزش كنید شب بهتر بخوابید

پژوهش اخیر در دانشگاه آپالاچیان نشان داده است در صورتی که می‌خواهید خواب شبانه بهتری داشته باشید، ورزش شامگاهی بهتر است. پژوهشگران الگوی خواب افراد 40 تا 60 ساله‌ای را که هفته‌ای 3 بار به مدت 30 دقیقه روی تردمیل راه می‌روند را مورد بررسی قرار داده‌اند. شرکت‌کنندگان در سه زمان مختلف ورزش می‌کردند: 7 صبح، دو بعد از ظهر یا 7 شب. در نهایت پژوهشگران به این نتیجه رسیدند، کسانی که ساعت 7 صبح از تردمیل استفاده می‌کنند، خواب طولانی‌تر و چرخه خواب عمیق‌تری دارند. افراد سحرخیز کاهش 10درصدی میزان فشارخون را در طول روز و کم شدن 25 درصدی آن را  در شب تجربه می‌کنند.طبق گفته پروفسور اسکات کالیر، راهنمای مؤلف این پژوهش و استادیار بخش دانش سلامت و ورزش دانشگاه آپالاچیان، تغییرات در خواب که با ورزش صبحگاهی رخ می‌دهد می‌تواند بدن ما را از لحاظ ذهنی و جسمی دگرگون سازد. پروفسور کالیرمی‌گوید: «هر چه بهتر بخوابید، برای بدنتان بهتر است. این مسئله سلامت قلب را افزایش داده، از استرس و نگرانی  به تعادل وزن بدن و پایین نگه‌داشتن فشارخون کمک می‌کند. به علاوه، هرچه زمان بیشتری را در خواب عمیق بگذرانید، به بدن زمان بیشتری برای ترمیم خودش خواهد داشت.»

كمتر آسیب ببینید


اگردر پایان روز به باشگاه ورزشی یا پیاده‌روی برویم، کمتر مستعد صدمات می‌شویم. به این دلیل که درجه حرارت مرکز بدن در آن زمان بالاتر است و این عضلات و مفاصل را بیشتر با ورزش سازگار می‌کند. فلیشیا استولر، متخصص فیزیولوژی ورزش و مولف کتاب «لاغر زندگی کردن با ژن چاقی: روش سالم برای کم کردن وزن و داشتن احساس خوب»، تاکید می‌کند كه ورزش شب هنگام با كمترین میزان آسیب همراه است اما در عین حال بیدار شدن از خواب برای ورزش به معنای این نیست که شما به بدن خود جراحت وارد می کنید. استولر می‌گوید: «اگر هنگام ورزش صبحگاهی اول حرکات نرمشی انجام نشود، باعث ایجاد صدمات خواهد شد.» اما این به این معنی نیست که حرکات کششی‌ای که استولر می‌گوید وقتی عضلات شما گرم نشده‌اند می‌تواند سبب آسیب‌دیدگی شود. در عوض، او انتخاب پیاده‌روی سریع، دویدن نرم یا طناب‌بازی را توصیه می‌کند.


پیچیده‌ها در عصر


در حالی که ورزش صبحگاهی می‌تواند این امتیازات را داشته باشد، ورزش بعدازظهر نیز فواید جسمی خود را به همراه دارد. یک پژوهش نشان داده که ورزش بعدازظهر عملکرد تمرینات جسمی را افزایش می‌دهد. پژوهشگران گروهی از دوچرخه‌سواران را که ساعت 6 صبح یا 6 عصر تمرین می‌کردند را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند و دریافتند که ورزشكاران عصرها بازده قدرتی بالاتری دارند. آنها استدلال کردند که حرکات پیچیده‌تر نیاز به استقامت بیشتری دارند، و زمان انجام‌دادن تمرینات می‌تواند عملکرد و کارآیی عضلات را تحت تاثیر قرار دهد. به عبارت دیگر، ممکن است شما ورزش‌های پیچیده‌تری مثل شنا یا دوچرخه‌سواری را در مقایسه با ورزش ساده‌ای مثل پیاده‌روی بعدازظهرها بهتر انجام دهید.

بـــرای لاغر‌شدن عصر‌ها ورزش کنید


وقتی قرار است ورزش سبب کاهش وزن شود، بین ورزش صبح یا عصر شک به‌وجود می‌آید. در پژوهشی روی خانم‌های پیش از سن یائسگی، شرکت‌کنندگان به دو گروه تقسیم شدند. گروه اول صبح‌ها به پیاده‌روی می رفتند، در حالی که گروه دیگر عصرها را برای پیاده‌روی انتخاب کردند. در پایان این مطالعه، کاهش وزن و از بین رفتن توده چربی در کسانی که عصرها پیاده‌روی می‌کردند، نسبت به کسانی که صبح پیاده روی می کردند، بیشتر بود. از سوی دیگر، بررسی‌های دیگر نشان می‌دهد که ورزش ناشتا، که معمولا پیش از خوردن صبحانه است، به دلیل این که بدن ما درصد بیشتری چربی به جای تکیه بر کربوهیدرات‌های غذا به عنوان سوخت در هنگام ورزش می‌سوزاند، برای کاهش وزن بهتر است.

مهم‌ترین نکته ورزش کردن است


 نتیجه نهایی : برای تعیین زمان ورزش حساسیت زیادی به خرج ندهید و فقط هر زمانی که می توانید ورزش کنید. استولر می‌گوید: «وقتی می‌خواهید لاغر شوید راه حل این است که در هر زمانی که برایتان امکان دارد ورزش کنید. گفتن اینکه شما باید در وقت خاصی ورزش کنید همیشه واقع‌گرایانه نیست. ورزش بدون در نظر گرفتن زمان آن همیشه مفید است.»


ویدیو مرتبط :
وقتی آمریکا از ایران بهتر می شود برای اسلام!

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

قراردادن وقتی برای ورزش دربرنامه روزانه 

 

 

ورزش کردن,مختص ورزش

 

قصد نداریم تئوری های مدیریت زمان را برایتان عنوان کنیم. کتاب های زیادی درمورد این موضوع نوشته شده است که می توانید برای این منظور به آنها رجوع کنید. فقط توصیه هایی برایتان آورده ایم که به شما کمک می کند بتوانید در برنامه پرمشغله تان، زمانی را نیز به ورزش کردن اختصاص دهید.

 

● اولویت بندی کنید

 

در مدیریت زمان هیچ چیز مهم تر از اولویت بندی نیست. اصلی که بطور متداول مورد استفاده قرار می گیرد این است که همه چیز یک اولویت است و اینکه هیچ چیز اولویت ندارد. باید این تصمیم را بگیرید که ورزش کردن برایتان مهم است و آنوقت آن را بالاتر از کارهای دیگر قرار دهید. اصل دیگر این است که هیچ کس وقتی در بستر مرگ می افتد آرزو نمی کند که کاش وقت بیشتری را در اداره به کار کردن می گذراند. اما آدم های زیادی هستند که در بستر مرگ به این فکر می کنند که ای کاش وقت بیشتری را ورزش می کردند که اگر این کار را می کردند شاید در آن زمان نمی مردند.

 

همچنین باید این نکته را بدانید که داشتن سلامتی باعث می شود در هر کاری که انجام می دهید بازده بیشتری داشته باشید. اگر تناسب اندام خوبی داشته باشید، می توانید شوهر بهتری برای همسرتان، پدر بهتری برای فرزندتان و کارمند بهتری برای رئیستان باشید.

 

اگر ورزش کردن و تغذیه صحیح را یکی از بالاترین اولویت های زندگیتان قرار دهید، مطمئناً زمانی برای انجام آن پیدا خواهید کرد.

 

● برنامه ریزی کنید

 

شما بهتر از هر کس دیگری زندگی و برنامه هایتان را می دانید به همین دلیل فقط خودتان هستید که می توانید اوضاع زندگیتان را بررسی کنید. باید تعیین کنید که کدام ساعت از روز برای ورزش کردن شما بهتر است. وقت غذا خوردن هایتان را تعیین کنید و تصمیم بگیرید کدام باشگاه ورزشی از نظر محلی برایتان راحت تر است.

 

بعد از اینکه این مسائل را تعیین کردید، برای خودتان برنامه ریزی نموده و تلاش کنید که به آن پایبند بمانید.

 

● تطبیق یابید

 

آیا نیاز به توضیح دارد؟ همیشه همه چیز آنطور که دوست دارید پیش نمی رود، بنابراین نباید اهداف اصلیتان را فراموش کنید—فقط کافی است برنامه را تغییر داده و دوباره امتحان کنید.

 

حرف فیلد مارشال فون مولتکه (Field Marshal von Moltke) را به خاطر داشته باشید، "در هیچ برنامه ای از نبرد نمی توانید از مقابله با دشمن جلوگیری کنید."

 

● کارآمد باشید

 

۳۰ دقیقه تمرین شدید و قوی با وزنه بسیار بهتر از یک ساعت پرسه زدن در باشگاه است. ۳۰ دقیقه دویدن تند کالری بسیار بیشتری از راه رفتن برای یک ساعت می سوزاند. همچنین برای قلب، ریه ها و کلسترولتان هم بهتر است و توانایی شما برای تمرین با وزنه را نیز تقویت می کند.

 

کارایی فقط مختص ورزش نیست. می توانید یک ساک پر از لباس ورزش در اتاق کارتان در شرکت بگذارید تا دیگر به خاطر نداشتن لباس تمیز از جلسه ورزشیتان جا نمانید. زمان ناهار وقت خوبی برای تمرینات بدنسازی است و باعث می شود از رفتن همراه همکاران به رستوران های فست فود با آن غذاهای چرب هم در امان بمانید.

 

اگر خلاقیت داشته باشید، می توانید راه های دیگری برای بالا بردن کارایی زندگیتان پیدا کنید.

 

● فکر کنید!

 

شما مغز دارید پس باید از آن استفاده کنید. چه کارهایی انجام می دهید که وقتتان را تلف می کند؟ نقاط ضعف برنامه تان چیست؟ برای اینکه ورزش کردن را در برنامه زندگیتان جا کنید چه باید بکنید؟

منبع:mardoman.net