سبک زندگی


2 دقیقه پیش

شناخت بهترین آتلیه کودک و بارداری

بچه ها به سرعت بزرگ می‌شوند، زودتر از چیزی که فکرش را می‌کنید یا انتظارش را دارید. زمانی توانایی راه رفتن یا حرف زدن ندارند ولی اندک زمانی بعد آنها را در حال دویدن و مکالمه ...
2 دقیقه پیش

فیلم: تزیین اتاق کودک با گل‌های مقوایی

همین الان یک نگاهی به اتاق کودکتان بیندازید. آیا دلتان نمی خواهد چیزی به آن اضافه کنید؟ وقتی پولش را ندارید، پس باید از خلاقیتتان کمک بگیرید. در این ویدئو گل هایی مقوایی ...

چند نكته برای آسایش بیشترنکته هایی درباره اجاق گاز, نکات ایمنی در خانه
از قدیم همیشه خانه، محل امن و آسایش افراد خانواده بوده است. همه خستگی خود را در خانه از تن به در می‌كرده و می‌كنند. به همین دلیل خانم‌ها در كنار سایر وظایف خانه‌داری باید لوازم و شرایط خانه را طوری می‌چیدند و فراهم می‌كردند كه چاردیواری خانواده، امن و برای همه ایمن باشد.

اجاق گاز
این موضوع در زندگی امروزی بیشتر نمایان است و با وجود وسایل مختلفی كه در خانه‌ها و بویژه آشپزخانه‌ها یافت می‌شود اگر به ایمن‌سازی این فضاها توجه نكنیم، خانه حتی می‌تواند برای همه اهالی خانواده و مخصوصا افراد كم سن و سال و سالمندان مكانی خطرساز هم محسوب شود. پس امروز سری به آشپزخانه می‌زنیم تا ببینیم چه كارهایی باید در این بخش از خانه انجام دهیم تا افراد با آسایش بیشتر در آن رفت و آمد كنند.

همه می‌دانیم در این بخش از خانه، سرامیك‌های خیس، اجاق گاز، چاقوها و اشیای برنده و لوازم برقی در كمین بچه‌ها و سالمندان است، چرا كه آشپزخانه به نسبت سایر نقاط خانه بیشترین تردد را دارد. بچه‌ها موقع گرسنگی به آنجا سری می‌زنند تا ببینند چیزی برای خوردن پیدا می‌كنند.آمار هم نشان می‌دهد بیشترین سوختگی‌ها و جراحت‌های خانگی در آشپزخانه رخ می‌دهد. بنابر این باید دقت بیشتری كرده، هوشیار باشیم و تا حد امكان جلوی حوادثی از این قبیل را بگیریم.


از اجاق گاز تا قابلمه
یكی از دلایل مهم بروز حوادث خانگی اجاق گاز است. پس یادتان باشد هرگز اجاق گاز را نزدیك مواد آتش‌زا قرار ندهید. در خیلی از آشپزخانه‌ها نیز اجاق گاز نزدیك پنجره قرار دارد و طبیعی است ”‹ پرده هم در نزدیكی شعله گاز باشد و همین موضوع برای ایجاد حریق كافی است. پس همیشه بین اجاق گاز و پرده فاصله‌ای ایجاد كنید”‹ یا در آشپزخانه از پرده‌های كوتاه استفاده نمایید.

بعضی از خانم‌ها هم موقع طبخ غذا روغن را در ظرفی ریخته و روی شعله گاز می‌گذارند و به دنبال بقیه كارها می‌روند. ممكن است یادشان برود كه روغن داغ شده و می‌دانید”‹ روغن داغ می‌تواند شعله بكشد.

همچنین باید مراقب دسته‌های ظروف هم بود. بعضی از قابلمه‌ها و ماهیتابه‌ها دارای دسته بلندی هستند؛ موقع طبخ غذا مراقب باشید كه دسته ظرف به”‹طرف بیرون نباشد زیرا برخورد دست یا بدن اشخاص با دسته ظرف ممكن است باعث برگشتن آن و سوختگی و آسیب‌دیدگی شود. یادمان باشد وقتی دسته ظرف را به طرف داخل برمی‌گردانید مراقب باشید”‹ روی شعله گاز قرار نگیرد زیرا در این صورت دسته ظرف می‌تواند موجب حریق شود. همچنین مراقب قابلمه‌های دسته فلزی هم باشید؛ خانم‌ها موقعی كه قابلمه داغ است ناگهان دسته فلزی را می‌گیرند و به محض بلند كردن، آن‌ را رها كرده و دچار سوختگی می‌شوند. اگر دسته قابلمه شما از جنس نسوز هم باشد همیشه باید از سالم بودن آن مطمئن شوید؛ زیرا در اثر داغی و استفاده زیاد ممكن است صدمه دیده، ترك برداشته و... كه در این موارد موقعی كه می‌خواهید ظرف غذا را بلند كنید دسته آن شكسته و محتویات آن روی شما می‌ریزد.


زود بپزید، اما با احتیاط
اما اگر برای تهیه غذا دیگ زودپز را ترجیح می‌دهید، موقعی كه می‌خواهید در آن را باز كنید باید بیش از كار با ظروف عادی دقت نمایید، زیرا بارها دیده شده هنوز بخار دیگ زودپز به طور كامل خارج نشده درش را باز می‌كنند و بدیهی است دچار آسیب‌های جدی می‌شوند. همچنین موقع بستن در زودپز نیز دقت كنید كه آن را درست و محكم ببندید. همواره نیز باید از سالم بودن و درست كار كردن سوپاپ‌ها مطمئن باشید.
سوختگی با آب جوش نیز یكی از موارد سوختگی در خانه‌هاست. پس همیشه از سالم بودن دسته‌ كتری، قوری و پایه‌ها و شیر سماور اطمینان حاصل كنید.


یك دم غفلت...
اجسام تیز و برنده هم یكی دیگر از دلایل آسیب دیدن ساكنان چاردیواری‌های ماست. خانم‌های خانه به طور معمول هر روز از انواع چاقوها و قیچی استفاده می‌كنند؛ اما آنچه مهم است این‌‌كه یادمان باشد پس از پایان كار آنها را تمیز كنیم و در جایی معین كه دور از دسترس اطفال است قرار دهیم. هیچ‌وقت چاقوها را در آشپزخانه رها نكنید زیرا حتی یك دقیقه غفلت هم می‌تواند حادثه‌ای غیرقابل جبران پدید آورد. یادمان نرود بچه‌ها همیشه دوست دارند مانند مادرها كار كنند و وسایل واقعی آشپزی را بر اسباب بازی‌های خود ترجیح می‌دهند.


دوست داشتنی‌های خطرناك
وسایل برقی كارهای خانه را خیلی راحت كرده‌اند و همیشه مورد توجه خانم‌های خانه‌دار هستند؛ اما این برقی‌های دوست داشتنی را همیشه داخل كابینت قرار دهید یا هر جای مناسبی كه دور از دسترس اطفال باشد. هنگام استفاده آنها را بیرون آورده و دوباره سرجای خودش بگذارید. وسایل برقی مثل آسیاب، بخارپزها و مخصوصا چرخ گوشت باعث حوادث بسیاری در خانه‌ها شده، می‌شوند و خواهند شد. موقع استفاده از این وسایل نیز آنها را داخل كابینت بگذارید و هیچ‌گاه آنها را در دسترس بچه‌ها قرار ندهید.

شاید برخی از خانم‌ها تعجب كنند اما باور كنید لباسشویی و ظرفشویی هم می‌تواند خطرساز و خطرناك باشد؛ پس بهتر است بعد از استفاده از این وسایل، دو شاخه آنها را از برق خارج كنید تا در صورتی كه بچه‌ها به سراغ‌شان رفتند، كار نكنند و به بچه‌ها آسیبی نرسانند.

منبع : چهاردیواری


ویدیو مرتبط :
..13...نكته مهم برای زندگیت ...از ماركز.........

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

ایده هایی برای آسایش بیشتر در زندگی


اگر پول زیادی دارید و نمی دانید چطور خرج کنید ما به شما پیشنهاد می کنیم با ایده هایی که در اینجا به شما نشان می دهیم کمی از پولتان را برای آسایش بیشتر در خانه خرج کنید.

یک پزشک: اگر پول زیادی دارید و نمی دانید چطور خرج کنید ما به شما پیشنهاد می کنیم با ایده هایی که در اینجا به شما نشان می دهیم کمی از پولتان را برای آسایش بیشتر در خانه خرج کنید.

ایده ی زیر با اینکه خیلی جالب به نظر می رسد ولی در کشور ما که بیشتر خانه ها واحدی هستند امکان پذیر نمی باشد ولی اگر خانه ی بزرگی دارید حتما درموردش فکر کنید. داشتن یک اتاق مخفی, هم می تواند تا اندازه ای مفید باشد هم مضر. فرض کنید وسیله ای دارید که نمی خواهید کسی ببیند و یا کسی به خانه تان آمده که نمی خواهید با وی روبرو شوید در این صورت به راحتی می توانید از این اتاقک استفاده کنید. برای ترساندن دیگران هم کاربرد دارد ولی اگر دزدی به خانه تان بیاید و در همچین مکانی پنهان شود شما متوجه حضورش نمی شوید

ایده هایی برای آسایش بیشتر در زندگی

ایده ی زیر برای شهرهایی که با ساحل فاصله ی زیادی دارند کاربردی است. دوش گرفتن در این حمام ها به شما حس شنا کردن در دریا را منتقل خواهد کرد

ایده هایی برای آسایش بیشتر در زندگی

پنجره ای که به صورت طبیعی و با استفاده از نور خورشید افکت های نوری زیبایی را در خانه تان به وجود می آورد

ایده هایی برای آسایش بیشتر در زندگی

با ساخت این وان های کوچک و زیبا, حیوانات خانگی خودتان را در روزهای گرم تابستانی خوشحال سازید

ایده هایی برای آسایش بیشتر در زندگی

کشوهای سردکننده می توانند جایگزین خوبی برای فریزهای بزرگ شوند. این ایده برای خانه هایی که آشپزخانه ی کوچکی دارند مناسب است

ایده هایی برای آسایش بیشتر در زندگی

این دستگیره ی هوشمند به شما کمک می کند هربار که از خانه خارج می شوید نگران بسته بودن شیر گازها و خاموش بودن لامپ ها نباشید. همه چیز به صورت اتوماتیک انجام خواهد شد

ایده هایی برای آسایش بیشتر در زندگی

تخت خوابی بی انتها…با این تخت و یا بهتر است بگوییم تخت ها دیگر نگران کمبود جای خواب نباشید

ایده هایی برای آسایش بیشتر در زندگی

وقتی می توان به راحتی از این سرسره ی استیل لیز خورد و پایین آمد, چرا باید از پله ها استفاده کنیم؟ هم در زمان و انرژی صرفه جویی می شود و هم حس شادابی زیادی به شما منتقل می کند

ایده هایی برای آسایش بیشتر در زندگی

سرسره , راه پله و کتابخانه در یک جا…ادغامی زیبا و کاربردی

ایده هایی برای آسایش بیشتر در زندگی

صندلی هایی به شکل تاب…این ایده هم می تواند انرژی مثبتی به اعضای خانواده انتقال دهد

ایده هایی برای آسایش بیشتر در زندگی