سبک زندگی


2 دقیقه پیش

شناخت بهترین آتلیه کودک و بارداری

بچه ها به سرعت بزرگ می‌شوند، زودتر از چیزی که فکرش را می‌کنید یا انتظارش را دارید. زمانی توانایی راه رفتن یا حرف زدن ندارند ولی اندک زمانی بعد آنها را در حال دویدن و مکالمه ...
2 دقیقه پیش

فیلم: تزیین اتاق کودک با گل‌های مقوایی

همین الان یک نگاهی به اتاق کودکتان بیندازید. آیا دلتان نمی خواهد چیزی به آن اضافه کنید؟ وقتی پولش را ندارید، پس باید از خلاقیتتان کمک بگیرید. در این ویدئو گل هایی مقوایی ...

چطور مبلی بخریم كه زود از مد نیفتد؟


چطور در بین این همه برند خارجی بهترین مبلمان را انتخاب كنیم؟ یكی از سرشناس‌ترین واردكننده‌های مبل در بازار ایران توضیح می‌دهد.


مجله منزل: تولید مبلمان در ایران چالش‌های بسیاری  همراه دارد كه تنوع پایین طراحی‌ها، پارچه تكراری و یكنواخت، عدم توجه به ماده اولیه و كیفیت سازه از جمله آنهاست. شاید یكی از عمده‌ترین دلایل بروز این مشكلات عدم رغبت سرمایه‌گذاران در این بخش است. با وجود این در كشورهای دیگر به این مقوله توجه ویژه‌ای شده و تا جایی پیش رفته‌اند كه صادرات مبل در آن كشورها رونقی جدی گرفته است. 

در این شماره «منزل» سراغ مهندس آرش مشایخی، مدیر مجموعه مبلمان بازل و یكی از واردكنندگان مجرب مبلمان و وسایل تزیینی منزل رفته‌ایم تا تفاوت‌ مبلمان خارجی و نمونه‌های تولیدشده در داخل كشور را دریابیم. مشایخی كه از سال ١٣٨١ كار در زمینه واردات مبل‌های استیل، راحتی، سرویس خواب و وسایل روشنایی را آغاز كرده، راه‌‌حل‌هایی برای بهتر شدن اوضاع ارائه می‌دهد و دلیل تفاوت جنس ایرانی با خارجی را بیان می‌كند.

راز‌های انتخاب یك مبل چینی خوب

جنس چینی درجه‌بندی ندارد

«برخی به اشتباه می‌گویند مبلمان چینی درجه‌بندی دارد اما به دلیل رقابت بالا و تیراژ زیاد كار در زمینه مبلمان، عملا چنین چیزی ممكن نیست. ما در حال حاضر با دو گروه كارخانه كار می‌كنیم؛ عده‌ای كه قدیمی‌تر هستند و تجربه‌ بیشتری دارند که از حدود سال ١٩٩١ میلادی كارشان را شروع كرده‌اند و گروه دوم که از حدود سال ٢٠٠٦ میلادی كار در زمینه تولید مبلمان را آغاز كرده‌اند و در این زمینه تازه‌كار هستند. كیفیت هیچ‌كدام بد نیست اما آنهایی كه قدیمی‌تر هستند، بالطبع كیفیت و قیمت‌شان بهتر است و محصولات‌شان را با مسوولیت‌پذیری بیشتری ارائه می‌دهند حتی خدمات پس از فروش بهتری دارند.» مهندس مشایخی می‌گوید: «یكی از ضعف‌های بسیار جدی تولیدكنندگان ایرانی، عدم وجود خدمات پس از فروش است. اگر جنس‌شان خراب شود، می‌گویند بد استفاده كرده‌اید و مسوولیت را نمی‌پذیرند اما شركت‌های خارجی چنین برخوردی ندارند.

شاید به همین خاطر باشد كه این روزها محصولات چینی در بازار مبلمان طرفدار زیادی دارند. ما در ایران به لحاظ طراحی ضعف داریم. طرح‌هایی كه الان مشتری دنبال‌شان است، طرح‌هایی هستند كه علاوه بر داشتن كیفیت، استحكام و خدمات پس از فروش، از مد نیفتند. به همین خاطر، مدل‌هایی مورد استقبال قرار می‌گیرند كه طرح‌های خاص داشته باشند یا توان تولیدشان به هر دلیلی در داخل كشور وجود نداشته باشد. مشتری‌های این محصولات بومی هستند و این محصولات را به خاطر كیفیت‌شان دنبال می‌كنند. حرف من این است كه ما در بین اجناس ایرانی زیاد به كیفیت توجه نمی‌كنیم اما در كشورهای دیگر، چون تیراژ كار بالاست و در این زمینه تجربه دارند، كیفیت كار بهتری هم ارائه می‌دهند.»

موقع خرید باید حواستان به منطقه زندگی‌تان باشد

اگر بخواهید واردكننده خوبی باشید باید حتی به زمان وارد شدن محصول هم دقت کنید. این در كشوری مثل ایران كه كاملا چهار فصل مجزا دارد، نكته بسیار مهمی است. مهندس مشایخی یادآوری می‌کند: «یك واردكننده توانمند باید به شرایط خاص كشورمان توجه كند؛ مثلا كالاهایی در چین تولید می‌شود كه با وجود رطوبت بالای آن كشور در آنجا دچار خوردگی و زنگ‌زدگی نمی‌شود ولی همین مبلمان در بخش‌های مرطوب كشور ما خراب می‌شود یا به‌طور مثال ما در بخش‌هایی از كشور، مناطق بسیار خشكی داریم كه ممكن است چوب مبلمان در آنجا دچار ترك‌خوردگی شده و خراب شود. برای همین واردكننده باید درباره جنسی كه مایل به وارد كردنش است، اطلاعات كافی داشته باشد. الان ما برای مناطق خشك از چوب‌هایی كه حدود ١٠ تا ١٢ درصد رطوبت داشته باشند، بهره می‌‌بریم.»

خیلی از مبل‌‌های ایرانی چوبی نیستند

اصلی‌ترین نكته برای مشتری هنگام خرید مبلمان، جنس محصول است. خیلی‌ها هنگام خرید فكر می‌كنند یك مبلمان تمام چوب می‌خرند. اما آیا این تصور همیشه درست است؟ «مبل‌های چینی چوبی هستند و كیفیت بهتری دارند اما در ایران به خاطر اقتصادی نبودن استفاده از چوب، كارخانه‌های كمتری به این سمت می‌روند و به جای آن از اجناس بی‌كیفیت استفاده می‌شود. در ضمن لوازم یدكی هم وجود ندارد و اگر مبلی به هر دلیلی خراب شود، شركت‌های ایرانی معمولا نمی‌توانند خدمات پس از فروش خوبی ارائه كنند.»

چطور مبلی بخریم كه زود از مد نیفتد؟

یكی دیگر از مشكلات مبل‌سازی در ایران، عدم توجه به سرمایه‌گذاری در بخش مبلمان خانگی است. «كارخانجات مبلمان خانگی ایرانی آن‌طور كه باید پا نگرفته‌اند؛ البته در زمینه تولید و عرضه مبلمان اداری خوب هستیم. در بخش اداری، یك صندلی ممكن است به تعداد هزار عدد تولید شود اما در بخش مبلمان خانگی حتی در بهترین حالت ممكن است به تیراژ هزار عدد هم نرسیم. دلیل چنین امری این است كه تولید مبلمان در ایران به صورت كارگاهی است و سرعت كمی دارد. در ضمن مبلمان خانگی زود از مد می‌افتد ولی در كشورهایی مثل چین به خاطر بالا بودن بازار مصرف و تیراژ، مبلمان به مقدار زیاد تولید شده و در عین حال كیفیتش را نیز از دست نمی‌دهد.»

به گفته مهندس مشایخی، یكی دیگر از مشكلات مبلمان‌ ایرانی خانگی در حال حاضر، عدم توانایی طراحی درست است. «در كشورهای خارجی، یك طراح به غیر از سازه مبلمان، طراحی پارچه آن را هم بر عهده دارد؛ یعنی یك نوع خاص پارچه برای نوع ویژه‌ای از مبلمان طراحی می‌شود در صورتی كه در ایران، از پارچه‌ای كه در بازار موجود است برای پوشاندن مبل استفاده می‌كنند. نتیجه این است كه، همه مبل‌ها – كه كیفیت پایینی دارند- قیافه‌شان به همدیگر شبیه است.

در كشورهای دیگر به خصوص چین كه ما با آنها كار می‌كنیم به دلیل اینكه تیراژ كار بالاتر است، تولید پارچه و ارائه محصول به این شیوه صرفه اقتصادی دارد ولی در كشور ما، چون سرمایه‌گذار علاقه‌ای به خواباندن سرمایه ندارد، چنین اتفاقی رخ نمی‌دهد.» او عدم استفاده از كاور در مبلمان ایرانی را هم یكی دیگر از مشكلات این صنعت می‌داند و تاكید می‌كند: «در ایران عنصری به نام كاور به خاطر هزینه دوبرابر دوخت و دوز و پارچه، عملا وجود ندارد. این كاور به صورت متحرك روی پارچه اصلی كه روی مبلمان ثابت شده قرار می‌گیرد تا در صورت نیاز شسته یا تعویض شود. در ضمن كارگر خارجی به خاطر تیراژ بالای كار، طبعا مهارت بیشتری هم دارد؛ مثلا كارگری كه ١٠ هزار مبل تولید كرده باشد، از كسی كه ٥٠٠ عدد تولید كرده، توانایی بیشتری دارد.»


ویدیو مرتبط :
چطور کاندوم بخریم؟ + راه حل درست و قانونی (طنز)

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

چطور کفش ورزشی مناسب بخریم؟ 

خرید کفش ورزشی , انتخاب کفش مناسب

 

برای انتخاب كفش مناسب پیاده‌روی و ورزش باید به محل استفاده و جایی كه می‌‌خواهید پیاده‌روی كنید دقت داشته باشید تا بهترین انتخاب را بكنید .

 

شاید در نگاه اول خریدن كفش ورزشی كار خیلی ساده‌ای به‌نظر برسد! ولی در واقع این‌طور نیست. برای انتخاب كفش مناسب پیاده‌روی و ورزش باید به محل استفاده و جایی كه می‌‌خواهید پیاده‌روی كنید دقت داشته باشید تا بهترین انتخاب را بكنید

 

اگر كمردرد دارید

 

اگر از كمردردهای مكرر رنج می‌برید،‌ حتما با حساسیت بیشتری كفش‌های‌تان را انتخاب و سعی كنید سراغ كفش‌های طبی بروید زیرا این كمردردها گاهی از عواقب پوشیدن كفش‌هایی با كفه نامناسب و غیر استاندارد است.

 

چقدر می‌خواهید راه بروید

 

اگر اطلاعات كافی درباره كفه كفش‌ها نداشته باشید ممكن است به اشتباه سراغ كفش‌هایی بروید كه مخصوص پیاده‌روی نباشند.

 

علاوه بر آن، جنس مسیری كه برای پیاده‌روی مدنظر‌دارید مهم است. هنگام پیاده‌روی بیشترین فشار روی پاشنه پا وارد می‌شود بنابراین كفه كفش اگر زیاد نازك باشد مسلما در دراز مدت باعث مچ‌ درد می‌شود.

 

پاشنه بلند ورزشی ممنوع

 

اگر كفش ارتفاع زیادی داشته باشد هنگامی كه با سرعت پیاده‌روی می‌كنید ممكن است مچ پای‌تان پیچ بخورد. هنگام پیاده‌روی حركت و تماس پا با زمین از پاشنه به سمت پنجه است بنابراین كفشی كه كفه آن انعطاف‌پذیری بالایی دارد، انتخاب مناسبی خواهد بود.

 

اگر دیابت دارید

 

در نظر گرفتن بیماری‌هایی مثل دیابت ممكن است انتخاب‌تان را محدود كند ولی در نهایت با آگاهی بر بیماری و شرایط حاكم بر شما، یك انتخاب صحیح انجام دهید؛ اگر باردار هستید كفشی را انتخاب كنید كه فشار زیادی بر پاشنه و كمرتان وارد نكند و كفه كفش بافت انعطاف‌پذیری داشته باشد، معمولا در این دوران، بین نیم تا یك نمره، تغییر سایز خواهید داشت كه با توجه به این تغییر باید كفشی مناسب انتخاب كنید.

 

كوچك، ممنوع

 

جنس كفش و مدل آن باید به‌صورتی باشد كه تبادل هوا امكان پذیر بوده و وزن سبكی داشته باشد. پای شما در كفش باید راحت بوده و انگشتان هنگام پیاده‌روی باید فضای كافی داشته باشند. همچنین هنگام خرید كفش پیاده‌روی به این فكر نكنید كه چون كتانی بعد از مدتی جا باز می‌كند بلكه درنظر داشته باشید انگشتان پای‌تان دچار تغییر حالت نشوند و كناره‌های پا به علت كوچكی كفش تحت فشار قرار نگیرند.

 

عصرها كفش بخرید

 

بهترین زمان برای خرید كفش، پایان روز است. در طول روز فشار و استرس و دما روی پای شما ایجاد شده كه برای انتخاب آگاهانه كفش وقت مناسبی است.

 

بهترین كفش پیاده‌روی كفشی است كه هنگام پیاده‌‌روی كاملا به‌عنوان یك محافظ برای پا عمل كند و انعطاف‌‌پذیری داشته باشد و پا در آن خسته نشود. همچنین دقت كنید كفش‌های پیاده‌روی بسیار سبك باشند به‌طوری كه احساس نكنید كفش پای‌تان است.

 

با جوراب مناسب به خرید بروید

هنگام خرید كفش مخصوص پیاده‌روی‌، بهتر است جورابی مناسب به پا داشته باشید كه بسیار نازك یا بسیار ضخیم نباشد.

 

برای محافظت از ساق پاها

 

اگر به‌صورت حرفه‌ای و مداوم پیاده‌روی می‌كنید كفش‌های ساق‌دار انتخاب كنید كه در طولانی‌مدت پیاده‌روی به ساق پای‌تان فشار وارد نشود.

 

 

منبع : زندگی ایده آل