سبک زندگی


2 دقیقه پیش

شناخت بهترین آتلیه کودک و بارداری

بچه ها به سرعت بزرگ می‌شوند، زودتر از چیزی که فکرش را می‌کنید یا انتظارش را دارید. زمانی توانایی راه رفتن یا حرف زدن ندارند ولی اندک زمانی بعد آنها را در حال دویدن و مکالمه ...
2 دقیقه پیش

فیلم: تزیین اتاق کودک با گل‌های مقوایی

همین الان یک نگاهی به اتاق کودکتان بیندازید. آیا دلتان نمی خواهد چیزی به آن اضافه کنید؟ وقتی پولش را ندارید، پس باید از خلاقیتتان کمک بگیرید. در این ویدئو گل هایی مقوایی ...

هشدار درباره تاتوی چشم 

تاتوی چشم,تاتوی ابرو

 

در آرایشگاه خانمی منتظر نشسته بود تا نوبتش برسد و تاتو کند. جوان بود و ابروهای پرپشتی داشت. پرسیدم: «چرا می خواهید تاتو کنید؟ شما که ابروهای پری دارید!» لبخندی زد و گفت: برای تاتوی ابرو نیامده ام. می خواهم خط چشم دائم بکشم. مشغله کاری ام زیاده و بدون خط چشم خوش قیافه نیستم. چند وقت پیش یکی از همکاران را دیدم که تاتوی خط چشم انجام داده بود و زیبا شده بود، من هم می خواهم همین کار را کنم.

خطری ندارد؟ چشم عضو حساسی است!

نمی دانم. همکارم چند روز مرخصی بود اما حالا که حالش خوب است. توکل بر خدا...

بسیارند خانم هایی که به دلیل افتادگی پلک یا داشتن مژه های کم پشت به آرایشگاه ها مراجعه می کنند تا تاتوی خط چشم انجام دهند اما این موضوع همیشه سرانجام خوبی ندارد. در گفت وگو با دکتر مریم آل طه، استادیار چشم پزشکی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، از عوارض احتمالی تاتوی چشم پرسیدیم.

 

▪ استفاده از تاتو برای چشم از کی شروع شد؟

بیش از ۴ هزار سال است که بشر استفاده از تاتو را شروع کرده ولی اولین بار تاتو در سال ۱۹۸۴ به عنوان یک وسیله آرایشی برای رنگی کردن لبه پلک استفاده شد.

 

▪ آیا تاتوی خط چشم دائم برای چشم ها ضرر دارد؟

بله، با توجه به مجاورت محل تاتو با چشم احتمال آسیب رساندن به آن بسیار بالاست. به جرأت می توانم بگویم از زمانی که کاربرد تاتو در اطراف چشم افزایش یافت، عوارض گزارش شده آن در مقاله های چشم پزشکی هم بالا رفت. بیش از ۵۰ ماده رنگی متفاوت برای تاتو استفاده می شود و این مواد رنگی با ایجاد سوراخ در اپیدرم به بافت زیرجلدی می روند. بخشی از مواد در همین ناحیه تزریقی می ماند و بخشی به غدد لنفاوی ناحیه یا بافت های مجاور منتقل می شود. چشم عضو بسیار حساسی است و سوزن زدن های مکرر در ناحیه رویش مژه ها و تزریق مواد رنگی می تواند عوارض شدیدی داشته باشد.

 

▪ مثلا چه عوارضی؟

واکنش های آلرژیک فوری یا تاخیری، ریزش مژه ها یا موی ابرو، گرانولوم (با ایجاد توده در اثر التهاب)، کلویید (آوردن گوشت اضافه) و عفونت موضعی و... به طور کلی می توانم بگویم بخشی از عوارض مربوط به احتمال انتقال عوامل عفونی، عفونت های ویروسی مانند هپاتیت، ایدز یا عفونت های قارچی و باکتریایی هستند و بخشی از عوارض مربوط به تحریک سیستم ایمنی بدن و بروز عوارض آلرژی مانند کهیر و حساسیت های پوستی و حساسیت به نورخورشید. اختلال های التهابی پوست ناشی از تاتو نیز از ۲ روز تا یک ماه بعد از تاتو گزارش شده است. علاوه بر این تا به حال ۱۰ مورد بروز بدخیمی های پوستی مانند ملانوم در زمینه تاتو نیز گزارش شده است.

 

▪ آیا انجام تاتوی پلک نزد یک چشم پزشک یا متخصص پوست می تواند بدون عارضه باشد؟

نه، حتی انجام تاتو توسط یک فرد مجرب با مواد شیمیایی نسبتا بی خطر و در شرایط استریل و ابزارهای یک بار مصرف هم می تواند با عارضه همراه شود. در ضمن سازمان غذا و داروی آمریکا هنوز نتوانسته مشخصات یک تاتو بی خطر را قطعا اعلام کند و هیچ رنگ استانداردی تاکنون برای تاتو توسط شرکت های دارویی تولید نشده و موادی که برای این منظور مورد استفاده قرار می گیرند از موادرنگی شیمیایی با احتمال آلودگی و ناخالصی بالا و غلظت های های بالایی از مواد سمی مانند مس و کبالت است.

 

▪ صلاح می دانید شخصی که قبلا تاتوی پلک انجام داده، برای تجدید رنگ آن یا حتی پاک کردنش اقدام کند؟

نه، مسلما تجدید تاتو عوارضی را که نام بردم همراه خواهد داشت. از بین بردن تاتو با مواد شیمیایی یا لیزر نیز همراه با آزاد شدن مواد شیمیایی در بافت های حاوی رنگدانه است که حتی از آسیب ناشی از خود رنگدانه بیشتر خواهد بود. طبق مطالعه ای که چندی پیش انجام شد غلظت مولکول های سمی رنگدانه های قرمز و زرد تاتو بعد از لیزر تا بیش از ۷۰ برابر افزایش می یابد.

 

▪ با وجود این هشدارها، توصیه می کنید چه کسانی کلا دور تاتو را خط بکشند؟

خانم های باردار، افراد زیر ۱۸ سال، افراد با حساسیت های پوستی، افراد با زمینه بیماری های قلبی، دیابتی و هموفیلی و سایر اختلال های انعقادی، افرادی که دچار مشکلات و بیماری های چشمی هستند و نیز افراد در معرض تماس شغلی با فلزات سنگین و اشعه ماورای بنفش.

منبع: هفته نامه سلامت


ویدیو مرتبط :
عوارض خطرناک تاتوی ابرو در آرایشگاه های زنانه غیرمجاز

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

هشدار متكی درباره قرآن سوزی در آمریکاهشدار متكی درباره قرآن سوزی در آمریکا

امروزه با توجه به شكست سیاست های مبتنی بر تشویق و ترغیب درگیریهای مذهبی و رنگ باختن توسل به این حربه كه در دوره ریاست جمهوری جورج بوش تجلی یافت و علنا توسط رییس جمهور سابق آمریكا پس از ماجرای یازده سپتامبر بیان گردید، اقداماتی از این دست نه تنها با واكنش مسلملنان جهان بلكه با واكنش پیروان سایر ادیان الهی مواجه خواهد شد.

وزیر امور خارجه كشورمان در مورد اقدام نفرت انگیز كشیش آمریكایی در اهانت به قرآن كریم به شدت هشدار داد.


به نقل از اداره كل اطلاعات و مطبوعات وزارت امور خارجه، صبح امروز منوچهر متكی وزیر امور خارجه كشورمان در دیدار با سفرا و روسای نمایندگی های خارجی مقیم تهران، طراحی های انجام شده از سوی برخی افراد و مبلغان در خصوص قرآن كریم را اقدامی شنیع و برعلیه اعتقادات مسلمانان جهان دانست كه به صورت غیر منطقی و با تكیه بر جزم اندیشی و افراط گرایی خواهان تحمیل نظرات خود به دیگران می باشند، در جائیكه اسلام همگی را دعوت به نوع دوستی ، مهرورزی، صلح و عدالت برپایه منطق و تعامل و گفت وگو می نماید.


متكی در ادامه ضمن محكوم ساختن اقدام نفرت انگیزكشیش آمریكایی در توهین به مقدس ترین كتاب مسلمانان جهان تاكید كرد اگر نخستین اقدامات موهن انجام شده در غرب نظیر اهانت سلمان رشدی به پیامبر عظیم الشان اسلام و یا اقدام كاریكاتوریست اروپایی در اهانت به مسلمانان كه در لوای آزادی بیان صورت پذیرفت با اقدام قاطع و قانونی كشورهای غربی مواجه می شد و قوانین لازم برای جلوگیری از اهانت به ادیان در دستور كار قرار می گرفت امروز شاهد چنین اقداماتی نبودیم.


متكی ضمن هشدار شدید به مسببان این گونه اقدامات افزود: امروزه با توجه به شكست سیاست های مبتنی بر تشویق و ترغیب درگیریهای مذهبی و رنگ باختن توسل به این حربه كه در دوره ریاست جمهوری جورج بوش تجلی یافت و علنا توسط رییس جمهور سابق آمریكا پس از ماجرای یازده سپتامبر بیان گردید، اقداماتی از این دست نه تنها با واكنش مسلملنان جهان بلكه با واكنش پیروان سایر ادیان الهی مواجه خواهد شد.


متكی در ادامه افزود: دولتمردان آمریكایی می باید به وظایف خود در تضمین حقوق اولیه و بنیادین مسلمانان آمریكایی عمل نموده و مانع از ترویج چنین تحركات ناپسند و موهن گردند.


متكی همچنین طراحی اخیر را اقدامی نرم افزارنه از سوی رژیم صهیونیستی به دنبال شكست های این رژیم در صحنه اقدامات سخت در قبال مسلمانان و جهان اسلام ارزیابی كرد.


در این دیدار همچنین برخوردهای مبتنی بر استانداردهای دوگانه و متناقض غرب با مقوله حقوق بشر و موضوعات قضایی در كشورمان از سوی وزیر امور خارجه مورد انتقاد شدید قرار گرفت. .../ایرنا