سبک زندگی


2 دقیقه پیش

شناخت بهترین آتلیه کودک و بارداری

بچه ها به سرعت بزرگ می‌شوند، زودتر از چیزی که فکرش را می‌کنید یا انتظارش را دارید. زمانی توانایی راه رفتن یا حرف زدن ندارند ولی اندک زمانی بعد آنها را در حال دویدن و مکالمه ...
2 دقیقه پیش

فیلم: تزیین اتاق کودک با گل‌های مقوایی

همین الان یک نگاهی به اتاق کودکتان بیندازید. آیا دلتان نمی خواهد چیزی به آن اضافه کنید؟ وقتی پولش را ندارید، پس باید از خلاقیتتان کمک بگیرید. در این ویدئو گل هایی مقوایی ...

سواد هایی که شاید شما هم نداشته باشید!


تضمین سطح بالایی از سواد خواندن و نوشتن تبدیل به اولویت بسیاری از دولت ها در سراسر دنیا شده است. ولی آنچه اغلب فراموش می شود این است که بیش از یک نوع سواد وجود دارد و همه آنها در تحصیلات رسمی کسب نمی شوند. در اینجا به انواع سواد اشاره می کنیم.


ویدیو مرتبط :
کبوتر هایی که تو عمرتون شاید ندیده باشید

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

گروه خونی خود را بدانید شاید جزو نادرها باشید 

 

گروه خونی خود را بدانید شاید جزو نادرها باشید

 


لزوم آگاهی از گروه خونی خود هنگامی دوچندان ضرورت می یابد كه فرد بیمار دارای خون نادر باشد در این صورت به خاطر كمیاب بودن آن، ممكن است با مشكلات زیادی هنگام درمان و معالجه روبه رو شود.

 

پزشكان معتقدند شناسایی گروه های نادر خونی پیش از بروز مشكل می تواند جان بیمار را از مشكلات احتمالی در مواقع بحرانی نجات دهد.

 

برای آگاهی از گروه خونی خود كافی است به یكی از پایگاه های انتقال خون مراجعه كنید تا پس از اهدای مقداری خون، از گروه خونی خود آگاه شوید.

 

گروه خونی شماری از افراد با ملیت های مختلف در دنیا، به گروه خونی نادر مشهور است. این افراد فقط می توانند خون خود را در اختیار فرد مشابه خود قرار دهند و نمی توانند خونشان را به گروه های خونی شناخته شده اهدا كنند.

 

هرچند در ایران شمار افرادی كه گروه های خونی نادر دارند درصدشان بسیار اندك است، اما باید بدانند كه در صورت نیاز به خون، تنها می توانند از خون خود استفاده كنند.در حقیقت خون فردی نادر است كه مشابه خون وی در جمعیت هزار نفری، فقط در یك نفر وجود داشته باشد. خون خیلی نادر نیز متعلق به فردی است كه در یك جمعیت ۱۰ هزار نفری تنها یك نفر مشابه خونش داشته باشد. خون های نادر پس از پردازش منجمد شده و برای استفاده های ضروری به مدت ۱۰ سال در فریزرها ذخیره می شود.

 

در حال حاضر شمار افراد با خون های نادر در سازمان انتقال خون ایران، بیش از یكصد نفر است. شناسایی زنان دارای گروه خونی نادر هنگام بارداری یا زایمان امكان پذیر خواهد بود كه این امر می تواند تبعاتی به دنبال داشته باشد، بنابر این لازم است كه افراد زودتر از گروه های خونی خودآگاه شوند.