سبک زندگی


2 دقیقه پیش

شناخت بهترین آتلیه کودک و بارداری

بچه ها به سرعت بزرگ می‌شوند، زودتر از چیزی که فکرش را می‌کنید یا انتظارش را دارید. زمانی توانایی راه رفتن یا حرف زدن ندارند ولی اندک زمانی بعد آنها را در حال دویدن و مکالمه ...
2 دقیقه پیش

فیلم: تزیین اتاق کودک با گل‌های مقوایی

همین الان یک نگاهی به اتاق کودکتان بیندازید. آیا دلتان نمی خواهد چیزی به آن اضافه کنید؟ وقتی پولش را ندارید، پس باید از خلاقیتتان کمک بگیرید. در این ویدئو گل هایی مقوایی ...

دوست من، استرس!


صدای بوق ماشین‌ها كه تمامی ندارد، اضافه شدن اجاره بها و اسباب‌كشی تابستانه، اعلام نتایج كنكور، عوض شدن رئیس تان در اداره و هزاران دلیل دیگر كه آرامش را روز به روز از شما دورتر می‌كنند...

 صدای بوق ماشین‌ها كه تمامی ندارد، اضافه شدن اجاره بها و اسباب‌كشی تابستانه، اعلام نتایج كنكور،  عوض شدن رئیس تان در اداره و هزاران دلیل دیگر كه آرامش را روز به روز از شما دورتر می‌كنند... اما استرس‌های آزار‌دهنده روزانه تنها یكی از واكنش‌هایی هستند كه ما به این اتفاقات نشان می‌دهیم. گاهی آن‌قدر درگیر این اضطراب‌ها می‌شویم كه احساس می‌كنیم برای زندگی ما لازمند و نمی‌توانیم بدون آن‌ها روزمان را بگذرانیم. اگر بگوییم كه راه‌حل از میان بردن استرس‌ها را پیدا كرده‌ایم، با شما روراست نبوده‌ایم؛ در میان هزاران دلیل مضطرب شدن، صحبت از مضطرب نبودن چندان عملی به‌نظر نمی‌رسد اما ما برای شما پیشنهادهایی داریم كه می‌تواند در كنار تمامی این اضطراب‌ها، شما را آرام‌تر كند و مثل یك سپر در برابر تمامی این اتفاقات بایستد.  مكان امن‌تان را پیدا كنید

ما در هر محیطی كه باشیم، یك مكان امن داریم. اتاقی در محل كار، گوشه‌ای از خانه یا كافی‌شاپ، رستوران یا پاركی كه وقتی در خیابانیم دوست داریم سراغش برویم. مكان امن جایی است كه در آن ذهن‌مان را از همه فشارهای روانی و كاری مان آزاد كنیم و احساس آرامش كنیم كه در هر محیطی سراغ‌مان نمی‌آید. اگر احساس می‌كنید، استرس‌های روزانه‌تان بیشتر از قبل شده و كم‌كم ماجرا از كنترل شما خارج می‌شود، بهتر است فهرستی از مكان‌های امن و جاهایی كه به شما آرامش می‌دهند را تهیه كنید و بیشتر به آن سر بزنید. قرار نیست هر روز راس ساعت خاصی در آن مكان‌ها حاضر شوید و زمان مشخصی را برای بودن در آنجا بگذرانید. شما می‌توانید به محض هجوم استرس چند لحظه‌ای را در این اتاق‌های امن بگذرانید. اگر بالكن خانه به شما آرامش می‌دهد، با شدت گرفتن استرس و تنگ شدن خلق‌تان سری به آن بزنید و اگر با نگاه‌كردن به بیرون از پنجره محل كارتان آرامش می‌گیرید، در لحظات آزار‌دهنده حتما امتحانش كنید.

  غذای خانگی بخورید

از غذاها هم می‌توان به‌عنوان استرس كش استفاده كرد. باید باور كنید، خوردن یك ساندویچ بزرگ یا چند اسكوپ از بستنی بسكین رابینز نقشی در كم شدن استرس شما نخواهد داشت. رژیم غذایی‌تان را سالم‌تر و طبیعی‌تر كنید و غذاهای خانگی را هم از آن حذف نكنید. مراقب كمبود ویتامین‌تان باشید و سعی كنید با یك رژیم غذایی درست، هورمون‌های‌تان را هم به كنترل خود در بیاورید. نوشیدنی‌ها هم در كم شدن استرس بی‌تاثیر نیستند. یك لیوان آب خنك حال شما را به طرز قابل مشاهده‌ای بهتر خواهد كرد و بر سلامت جسم‌تان هم تاثیر خواهد گذاشت. خواب‌تان را تنظیم كنید

مشكلات خواب شریك استرس است. شاید شما فكر كنید برای خلاص شدن از اضطراب‌ها و مشكلات‌تان می‌توانید به خواب پناه ببرید اما پرخوابی مصنوعی‌ كه برای خود ایجاد می‌كنید، حال شما را از این هم بدتر خواهد كرد. داروهای خواب آور را فراموش كنید و راس ساعت معینی بخوابید و صبح‌ها در زمان معینی بیدار شوید و ساعت بیولوژیكی‌تان را تنظیم كنید تا استرس كمتری سراغ‌تان بیاید. شب بیداری را هم كنار بگذارید زیرا خواب روزانه و بیداری شبانه برنامه شما را كاملا به هم خواهد زد پس به هیچ بهانه‌ای سراغش نروید. روال طبیعی خواب و بیداری را پی بگیرید تا آرامشی طبیعی هم سراغ‌تان بیاید.

  ورزش را فراموش نكنید

صحبت كردن در مورد فواید ورزش كردن موضوع تازه‌ای نیست اما هنوز هم كمتر كسی آن را جدی می‌گیرد و ورزش را به جزئی اصلی از برنامه روزانه‌اش تبدیل می‌كند. دویدن آرام، پیاده روی طولانی یا انجام یك ورزش تخصصی می‌تواند به شكل قابل توجهی استرس‌تان را كم كند. قرار نیست برای انجام این فعالیت، همه برنامه روزانه‌تان را تعطیل كنید بلكه با درنظر گرفتن زمانی می‌توانید هم به سلامت بدن‌تان كمك كنید و هم روان‌تان را سالم نگه دارید. اگر احساس می‌كنید اضطراب‌تان از همیشه بیشتر شده از همین امروز شروع كنید و دقایقی از روزتان را با ورزش بگذرانید.  خودتان را قرنطینه نكنید

تحقیقات بارها ثابت كرده، گذراندن یك شب شاد و پرخنده تا مدت‌ها روی حال و هوای ما تاثیر خواهد گذاشت. توجیحاتی مثل پرمشغله بودن و بی‌پولی را كنار بگذارید و سعی كنید هر هفته با آدم‌هایی كه دوست‌شان دارید برنامه‌ای مفرح بگذارید. می‌توانید یك بازی دسته جمعی را برپا كنید یا با هم برای دیدن یك كمدی خوب به سینما بروید. برنامه‌ سریال دیدن هم ایده بدی نیست و لااقل می‌تواند بهانه‌ای برای دور هم بودن باشد و هزینه زیادی را هم به شما تحمیل نكند. شما و دوستان‌تان می‌توانید هر چند وقت یك‌بار یك قابلمه غذا دست‌تان بگیرید و به دامن طبیعت بروید. هوای تازه و خنده‌هایی كه استرس‌های روزانه را از یادتان می‌برند، بهترین دارو برای كنترل اضطراب شما هستند.  فكر و خیال را دور بریزید

سعی كنید با فرمول« شیفت دلیت» كه در كامپیوترتان از آن استفاده می‌كنید زندگی كنید. اتفاقات هر محیط را در همان محیط حبس كنید و كوله بار فكر و خیال‌تان را سبك‌تر كنید. وقتی از محیط كار بیرون می‌زنید، اضطراب‌ها و دعواهای‌تان را پشت همان در بگذارید. اگر در خانه بحث یا نگرانی‌ داشتید، آن را به محل كارتان نیاورید و به خاطر راننده تاكسی‌ای كه از شما كرایه زیادتری گرفته، ساعت‌ها عصبی و بهانه‌گیر نباشید. بگذارید خاطرات آزار‌دهنده و فكر و خیال‌ها در همان محیطی كه به‌وجود آمده‌اند باقی بمانند و دیگر لحظه‌های زندگی شما را استرس‌آلود نكنند. از طرف دیگر، برای این‌كه با مشكلات آسان‌تر برخورد كنید، تلاش كنید. از هر مسئله كوچكی بحران نسازید و هر اتفاقی را به‌دلیلی برای ناامیدی تبدیل نكنید. شما در دنیای آرامی زندگی نمی‌كنید پس برای حفظ آرامش‌تان چاره‌ای جز آسان‌گیری و پرطاقتی ندارید.  10 دقیقه جلوتر باشید

در این شهر شلوغ و با این همه مشغله، دیر رسیدن اتفاق عجیب و غریبی نیست. گرچه آدم‌های اطراف‌مان درك می‌كنند و بسیاری مواقع از تاخیر ما چشم پوشی می‌كنند اما باز هم نمی‌توانیم این واقعیت كه تاخیر و عجله استرس‌زاست را نادیده بگیریم. برای رها شدن از این اضطراب سعی كنید، 01 دقیقه از زمان‌تان جلوتر باشید. ممكن است گاهی به دلیل این جلو بودن زودتر از انتظار برسید و حوصله‌تان سر برود اما حداقل درگیر استرس‌های آزار‌دهنده نخواهید شد. اگر از هیچ طریقی موفق نمی‌شوید، به جان ساعت‌های‌تان بیفتید؛ ساعت مچی، دیواری و ساعت تلفن همراه‌تان را 01 دقیقه عقب بكشید و با این فریب، خودتان را از شر استرس تاخیر خلاص كنید.


ویدیو مرتبط :
چطور با استرس دوست بشیم؟

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

آیا دوست داریدمعانی اجزای سفره عقد رابدانید؟ 

کاربران عزیز دوست دارید مفهوم اجزایی که داخل سفره عقد می گذارند را بدانید پس مطلب مرا حتما بخوانید و عکس های آن را ببینید . هر کدام از اجزای سفره عقد، پر از معناهاي ويژه و زيبا است كه هركدام پيامي را به همراه خود دارند. اما این مفاهیم چیستند و دقیقا نشانه‌ی چه چیزهایی هستند؟سفره‌ای به نام سفره عقد، به گواهي تاريخ، يكي از آداب و رسوم پيشينيان ما بوده كه اجزاي آن نماد آرزوهاي خوب براي يك زندگي مشترك است. ان سفره به خصوص در قرن‌های اخیر هویتی ممزوج با هویت اسلامی ایرانیان یافته است و همچون سفره هفت‌سین، ایرانی-اسلامی محسوب می‌شود که ریشه در ایران قبل از اسلام دارد.

 

سفره عقد

 

سفره عقد در مراسم عقد پهن مي شود و عروس و داماد بر سر آن مي نشينند و در مقابل قرآن به خطبه عقد گوش مي دهند و رسما زن و شوهر می شوند.

 

هر کدام از اجزای سفره عقد، پر از معناهاي ويژه و زيبا است كه هركدام پيامي را به همراه خود دارند. اما این مفاهیم چیستند و دقیقا نشانه‌ی چه چیزهایی هستند؟ ما در این باره با خانم سپیده درویش محمدی یکی از متخصصین سفره عقد و سفره‌های مذهبی به گفتگو نشسته‌ایم تا با اجزای سفره عقد بیشتر آشنا شویم.

 

 

سفره عقد:


سفره عقد معمولا شامل پارچه‌اي است كه طبق ذوق و سلیقه طراح آن پهن مي شود و تمامي اجزا بر روي آن قرار مي گيرند.

 

 

آينه و شمعدان:


آينه و شمعدان که از ارکان خرید عقد نیز هست و در خطبه عقد نیز عنوان می‌شود که همه میدانند قرآن مجيد کتاب آسمانی مسلمانان و نمادی برای تحکیم ازدواج است از مهمترین ارکان سفره عقد است. همچنین آينه در بالاي سفره، روبه روي عروس و داماد قرار داده مي شود تا آنها يكديگر را در آينه ببينند تا دل هايشان نسبت به هم مانند آينه صاف و زلال باشد. و يك جفت شمعدان كه در دو طرف آينه قرار مي گيرند كه شمع هاي روشن شمعدان ها نمايانگر روشنايي و گرمي پيوند عقد بين عروس و داماد است.

 

 

شاخه نبات:


شاخه نبات نیز که در خطبه عقد همیشه شنیده می‌شود و به عنوان شيريني دوران زندگي است و طراحی‌های بسیار متنوعی بر روی شاخه نبات می‌شود که یکی از عناصر زیبای هر سفره عقدی است.

 

 

نان و پنير و سبزي:


براي بركت زندگي در سفره استفاده مي شود و اغلب اوقات در كنار نان، پنير مي گذارند و آن را نشانه وسعت روزي مي دانند و سبزي هم نشانه سرسبزي و سلامتي است. یکی از مهمترین تخصص‌ةای یک طراح سفره عقد سبزی آرایی است یک طراح با سلیقه و هنر خویش این عناصر را در کنار هم قرار می‌دهد.

 

 

عسل:


مراسم عسل در دهان گداشتن عروس و داماد برای شیرین‌کامی و زندگی شیرین زوجین است. همانطور که این مراسم از قسمتهای مهم است چیدمان و دکوراسیون ظرف عسل باید با ذوق و سلیقه خوبی درست شود.

 

 

تخم مرغ:


نمادي از تداوم نسل است و تعداد آن بستگي به طراحی سفره دارد. چیدمان و تزئین تخم‌مرغ نیز بسیار متنوع است.

 

 

سكه:


سكه نمادي براي افزايش رزق و روزي عروس و داماد است که معمولا از سكه هايي با رنگ مجازي طلايي در سفره استفاده می‌شود. سکه به خاطر رنگ طلایی که دارد در سفره می‌درخشد و باید خیلی خوب و متناسب تزئین شود.

 

 

گردو، بادام و فندق:


وجود گردو، بادام و فندق را ني نشانی از گسترده بودن سفره عقد به علت خوراكي هاي مقوي الهي مي دانند. برخی هم عقیده دارند درخت گردو عمر طولانی دارد و گردو نمادی برای طول عمر عروس و داماد است.

میوه: ميوه هاي رنگيني مانند انار و سيب سرخ يا ميوه هاي ديگر به منزله برخورداري عروس و داماد از همه نعمت هاي طبيعي خداوند است. که امروزه در سفره عقد از میوه‌هایی مثل آناناس به خاطر زیبایی که دارد نیز استفاده می‌شود.

 

 

گل:


گل نماد طراوت ، شادابي و زیبایی است . یکی دیگر از مهارت‌های طراحان سفره عقد گل‌آرایی است. در این بخش هر طراح به سلیقه و ذوق خود هنرمایی می‌کند.

 

 

حلقه:


همانطور که حلقه از اجزای مهم ازدواج است در سفره عقد نیز از اجزای مهم حساب مي آيد. مراسم حلقه دست کردن عروس و داماد در کنار سفره عقد نیز از مراسم‌های مهم است و چیدمان و تزئین جعبه حلقه‌ها بسیار مهم است.

 

 

اسپند:


دود كردن اسپند برای دور شدن چشم حسود در آیین ما جایی ویژه دارد و در کنار سفره عقد بر بالای سر عرو و داماد نیز صورت می‌گیرد.

 

 

كله قند:


در مراسم عقد خانم‌های خوشبخت بر روی پارچه سفیدی بر سر عروس و داماد کله قند می‌سایند که نمايانگر باريدن شادي و شيريني بر سر آنها است. در مراسم عقدکنان معمولا به رسم یادگاری از پیوند ازدواج عروس و داماد هدیه‌ای به مهمانان داده می‌شود. این هدیه‌ها نیز با توجه به تناسبات و طراحی سفره عقد در ظرفی قرار داده می‌شود و پس از مراسم عروسی توسط عروس به مهمانان داده می‌شود.

 

اما میهمانان نیز از اين جشن دست خالي بر نمي گردند زيرا عروس و داماد به رسم يادگاري تحفه اي به آنها هديه مي دهند.

 

انواع سفره عقد امیدوارم خوشتان بیاید.

 

سفره عقد

 

 

گل زیبا

 

 

سفره عقد

 

 

گل زیبا

 

 

سفره عقد

 

 

گل زیبا

 

 

سفره عقد

 

 

گل

 

 

سفره عقد

 

 

گل

 

 

سفره عقد

 

 

گل

 

 

سفره عقد

 

 

گل

 

 

سفره عقد

 

 

گل

 

 

مجلس عقد

 

 

گل

 

 

مجلس عقد