سبک زندگی


2 دقیقه پیش

شناخت بهترین آتلیه کودک و بارداری

بچه ها به سرعت بزرگ می‌شوند، زودتر از چیزی که فکرش را می‌کنید یا انتظارش را دارید. زمانی توانایی راه رفتن یا حرف زدن ندارند ولی اندک زمانی بعد آنها را در حال دویدن و مکالمه ...
2 دقیقه پیش

فیلم: تزیین اتاق کودک با گل‌های مقوایی

همین الان یک نگاهی به اتاق کودکتان بیندازید. آیا دلتان نمی خواهد چیزی به آن اضافه کنید؟ وقتی پولش را ندارید، پس باید از خلاقیتتان کمک بگیرید. در این ویدئو گل هایی مقوایی ...

به این مو نگویید موی زائد!موی زائد,از بین بردن موی زائد,موی زائد در بدن آقایان

 

به این مو نگویید موی زائد!

در بدن مردان به‌طور طبیعی در بیشتر نواحی به جز کف دست و پا، مو رشد می‌کند. این یک امر طبیعی و جزو تفاوت‌های زنان و مردان است، بنابراین اصطلاح موی زائد در مورد آقایان کاربرد ندارد و برعکس خانم‌ها، معمولا آقایان با رشد مو در بدن خود مشکل چندانی ندارند.

 

موهای زائد بدن آقایان

با دکتر غلامحسین غفارپور، متخصص پوست و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره موهای زیاد بدن آقایان گفت‌وگو کرده‌ایم.

 

موهای زائد در آقایان بیشتر در کدام نواحی بدن وجود دارد؟

اصطلاح موی زائد معمولا برای خانم‌ها کاربرد دارد و به رویش مو در مناطقی از بدن گفته می‌شود که فرد انتظار آن را ندارد. موها به‌طور طبیعی در مناطقی مثل سر، ابرو، مژه، زیر بغل و اندام تناسلی رشد می‌کنند. اگر در بدن خانمی در نواحی‌ای غیر از این نواحی مو بروید، دچار پرمویی یا موهای زائد است، اما درباره آقایان این موضوع کاملا تفاوت دارد.

 

چطور؟

در بدن مردان به‌طور طبیعی در بیشتر نواحی به جز کف دست و پا، مو رشد می‌کند. این یک امر طبیعی و جزو تفاوت‌های زنان و مردان است، بنابراین اصطلاح موی زائد در مورد آقایان کاربرد ندارد و برعکس خانم‌ها، معمولا آقایان با رشد مو در بدن خود مشکل چندانی ندارند.

میزان موها در مردان به عوامل ژنتیکی مربوط است و ممکن است کاملا ضخیم و تیره رنگ، یا نازک و کرکی شکل باشند.

 

یعنی آقایان نمی‌توانند برای از بین بردن این موها اقدامی انجام دهند؟

رشد مو در بدن مردان طبیعی است، ولی اگر مردی با این موها مشکل داشته باشد، می‌تواند برای حذف آنها اقدام کند.

حذف موهای بدن در مردان بیشتر جنبه روانی و زیبایی دارد و از نظر پزشکی چندان جای بحث پیدا نمی‌کند

 

چه روشی برای این کار وجود دارد؟

روش از بین بردن موهای بدن مردان، تفاوت چندانی با حذف موهای زائد بدن زنان ندارد و شیوه کار یکی است. متداول‌ترین روش نیز لیزر است. اما استفاده از لیزر برای رفع موهای بدن مردان و زنان تفاوت دارد.

 

چه تفاوتی؟

به دلیل وسعت نواحی دارای مو و تراکم بیشتر این موها در بدن آقایان، تعداد جلسه‌های درمانی برای آنها بیشتر خواهد بود و باید وقت بیشتری را صرف این کار کنند. حتی ممکن است تعداد این جلسه‌ها به حدود 10 جلسه هم برسد و فواصل بین هر مراجعه برای درمان حدود 4 تا 6 هفته است.

گاهی پس از 10 جلسه درمانی، سالانه یک، دو یا سه بار لیزر در سال برای این افراد انجام می‌شود تا موهای بدن آنها از بین برود.

 

استفاده از لیزر، مشکلات و عوارض جانبی‌ای برای مردان ایجاد نمی‌کند؟

نه، لیزرهای مناسب، عوارضی برای مردان ندارد، اما ممکن است میزان تاثیر ابزارهای مختلف برای این کار در آنها متفاوت باشد.

مناسب‌ترین لیزر، «لیزر ان. دی/یگ» است که عارضه خاصی به جا نمی‌گذارد و بدترین ابزار برای حذف موهای بدن، آی. پی. ال است که در اصل لیزر نیست و در واقع نور تقویت شده است و فقط اصطلاحا به آن لیزر می‌گویند. آی. پی. ال در حذف موهای زائد موثر، ولی تاثیر آن نسبت به ابزارهای دیگر بسیار کمتر است.

 

آیا روش‌هایی مثل اپیلاسیون که خانم‌ها برای رفع موهای زائد به کار می‌برند، برای مردان هم قابل‌اجراست؟

بله، ولی ریشه موها در بدن مردان بسیار محکم‌تر از ریشه موی زنان است. قطر این موها هم در مردان بیشتر است. ضمن اینکه ویژگی‌های فیزیولوژیکی زنان، باعث افزایش تحمل درد در آنها می‌شود.

مردان در صورت حذف موها با روش‌های متداول اپیلاسیون، درد بسیار بیشتری خواهند داشت و بیشتر آنها نمی‌توانند آن را تحمل کنند.

برخی کسانی که از این روش‌ها استفاده می‌کنند، دچار جوش‌های چرکی در نواحی اپیلاسیون می‌شوند. ظاهر شدن این جوش‌ها عادی است.

برداشتن مو با موچین، مومک، بند و ابزارهای اپیلاسیون محل رویش مو را تحریک می‌کند که باعث بروز جوش‌هایی شبیه جوش‌های چرکی می‌شود. این جوش‌ها که در پی حساسیت تحریکی به وجود می‌آیند، بعد از مدتی از بین می‌روند.

 

حذف موهای بدن را به مردان توصیه می‌کنید؟

این یک مساله شخصی است و به دیدگاه و سلایق افراد بستگی دارد. اگر کسی از وجود این موها در بدن خود ناراحت است و حس می‌کند حذف آن باعث بهبود کیفیت زندگی‌اش می‌شود، می‌تواند آنها را از بین ببرد ولی اگر با این موضوع مشکلی ندارد، نیازی به انجام این کار نیست. 

حذف موهای بدن در مردان بیشتر جنبه روانی و زیبایی دارد و از نظر پزشکی چندان جای بحث پیدا نمی‌کند.

منبع: هفته نامه سلامت – پیمان صفردوست


ویدیو مرتبط :
نگویید فوتبالی ها وضعشان خوب است

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

به موهای اضافی تان نگویید موی زائد


موهای بدن به 3 گروه تقسیم بندی می شوند؛ گروه اول، موهای تاثیرگذار بر زیبایی مانند موهای سر، ابرو و مژه ها هستند. گروه دوم، موهای ناخواسته یا اضافی اند و گروه سوم هم موهای زائد را دربر می گیرند.

هفته نامه سلامت - ندا احمدلو*: «موهای بدن به 3 گروه تقسیم بندی می شوند؛ گروه اول، موهای تاثیرگذار بر زیبایی مانند موهای سر، ابرو و مژه ها هستند. گروه دوم، موهای ناخواسته یا اضافی اند و گروه سوم هم موهای زائد را دربر می گیرند. بیشتر مردم ما، تفاوتی بین موهای زائد و اضافی قائل نمی شوند و به همین دلیل هم به دنبال یافتن راه مناسب درمانی برای رفع موهای زائد خود نمی روند.»

اینها بخشی از گفته های دکتر سید مسعود داودی، متخصص پوست و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله درباره موهای زائد بود که باب گفتگو را باز کرد.

تفاوت بین موهای زائد و ناخواسته چیست؟

- موهای ناخواسته یا اضافی به آن گروه از موهایی گفته می شود که به صورت ناخواسته در بدن همه افراد با تعداد و تراکم مختلف وجود دارد. این موها، شامل موهای زیر بغل، دست، پا، شکم، کمر و ناحیه تناسلی می شوند. این در حالی است که موهای زائد به موهایی در بدن خانم ها گفته می شود که به صورت غیرمعمول و در جای غیرمعمول به وجود می آیند. چنین موهایی، بیشتر در قسمت هایی مانند اطراف هاله سینه، چانه و گونه خانم ها رشد می کنند.

به موهای اضافی تان نگویید موی زائد

آیا حذف دائمی موهای زائد، ممکن و بدون مشکل است؟

- موهای زائد همانطور که از نام آنها پیداست، زائد هستند و باید از بین بروند اما راه از بین بردن این موها برخلاف تبلیغاتی که در مورد آنها صورت می گیرد، استفاده از لیزر نیست. در واقع ما ابتدا باید دلایل ایجاد موهای زائد مانند اختلال های هورمونی یا ابتلا به تخمدان پلی کیستیک را بشناسیم تا بتوانیم با درمان آنها موهای زائد را از بین ببریم. اگر موهای زائد بدون شناسایی دلیل ابتلا به آنها لیزر شوند یا با روش های دیگری مانند الکترولیز از بین بروند، دوباره رشد خواهند کرد و از بین بردن دائمی آنها بدون رفع مشکل اولیه بروزشان به هیچ عنوان ممکن و میسر نخواهد بود.

کمی هم درباره موهای ناخواسته و دلیل ایجاد آنها برایمان می گویید؟

- موهای ناخواسته یا اضافی در بدن همه افراد وجود و میزان یا پراکندگی آنها تا حد زیادی به نژاد افراد بستگی دارد. مثلا میزان و تراکم موهای ناخواسته در بدن افراد غرب آسیا مانند ما ایرانی ها، پاکستانی ها، هندی ها، عرب ها و حتی ترکیه ای ها بیشت راز مردمان اروپایی یا بومی های شرق آسیای شرق و جنوب شرق است. این مسئله کاملا ژنتیکی و هورمونی است و راه فراری هم از آن وجود ندارد. از این رو ما در قیاس با اروپایی ها و آمریکایی ها، پر مو و در مقایسه با مردم غرب آسیا افرادی با تراکم موی معمولی به حساب می آییم.

آیا عملکردی هم برای موهای ناخواسته در بدن وجود دارد یا ما می توانیم آنها را هم بدون دغدغه و مانند موهای زائد کاملا از بین ببریم.

- برخی از موهای ناخواسته مانند موهای گوش و بینی می توانند جلوی ورود گرد و غبار و ذرات ریز محیطی به داخل گوش و بینی را بگیرند. به همین دلیل لیزر کردن و از بین بردن کامل آنها که این روزها هم بسیار رواج پیدا کرده به هیچ عنوان توصیه نمی شود. بهتر است موهای این قسمت ها به جای از بین رفتن، فقط به صورت دوره ای کوتاه شوند.

موهای ناخواسته سایر قسمت های بدن مانند ناحیه تناسلی، زیر بغل، کمر و کشاله ران هم می توانند تا حدودی جلوی راه افتادن قطره های عرق روی سطح پوست را بگیرند و حس عرق کردن را کمتر برای فرد به وجود بیاورند. در واقع افرادی که موهای بدن به خصوص قسمت هایی که تراکم موی بیشتری دارند را کاملا با لیزر یا اپیلاسیون از بین می برند، بیشتر دچار رطوبت پوست ناشی از تعریق می شوند.

ضمن اینکه از بین بردن کامل موهای قسمت هایی از بدن مانند موهای بین باسن هم باعث افزایش ایجاد اصطکاک در این قسمت پوست، تعرق و عرق سوز شدن آن می شود. با این حساب می توان گفت که عملکرد موهای ناخواسته در بدن به قدری نیست که روی فیزیولوژی طبیعی پوست تاثیر چندانی بگذارد و اگر فردی با افزایش تعریق و رطوبت پس از حذف این موها مشکلی نداشته باشد، می تواند آنها را کاملا از بین ببرد.

برخی از افراد بر این باورند که موهای ناخواسته، مخصوصا در ناحیه زیر بغل و ناحیه تناسلی، باعث خروج مواد سمی از بدن می شوند و حذف آنها این عملکرد مهم را از بین می برد، نظر شما در این مورد چیست؟

- در کنار موهای بدن، غدد عرقی وجود دارند که مواد زائد به هیچ عنوان از این غدد عرق ترشح نمی شوند. بهتر است بدانید که ریشه این باور از آنجا شروع شد که برخی از افراد شنیدند که مواد مسموم کننده در دانه های عراق افرادی که دچار مسمومیت شده اند وجود خواهد داشت اما این افراد نمی دانند که اگر فردی مسموم بشود، ترکیب های سمی در تمام سلول های بدن او قابل مشاهده است و نه فقط در غدد عرق کنار موها.

به عبارت ساده تر، غدد عرق کنار موها، به هیچ عنوان مسئولیت دفع سموم از بدن را ندارند و حذف کامل موها باعث پیشگیری از دفع سموم بدن نخواهد شد.

به موهای اضافی تان نگویید موی زائد

چرا و چگونه ذائقه زیبایی تغییر می کند؟

دکتر سعید معدنی*: اهمیت به ظاهر و تعیین ملاک های مختلف برای زیبایی به ذائقه و سلیقه جوامع برمی گردد. در طول دوران ها و جوامع مختلف، زیبایی های ظاهری معنا و مفهوم متفاوتی داشته اند. مثلا آنچه که مردمان آفریقا به عنوان زیبایی می پسندند را اغلب ما ایرانی ها اصلا زیبایی نمی دانیم.

زنان برخی از قسمت های آفریقا برای کسب زیبایی بیشتر، اشیای مختلفی مانند نعلبکی را به لب پایینی خود می بندند تا لب آنها آویزان تر و زیباتر به نظر برسد.

بحث در مورد تغییر ذائقه مردم نسبت به زیبایی با نگاهی گذرا به عکس های تاریخی، کاملا ملموس است. اگر این روزها نگاهی به عکس خانم های 100 سال پیش بیندازیم، می بینیم که آنها دارای صورت هایی پر مو بودند و این پر مویی، نه تنها بد نبود بلکه قابل پسند اجتماع هم واقع می شد.

مردان نیز با دیدن اینکه بیشتر زنان، حتی زنان متمول جامعه و زنان دربار دارای دست ها و صورت های پرمویی هستند، این موها را نه تنها ترکیبی اضافی نمی دیدند، بلکه از آنها به عنوان نمادی برای زیبایی و وقار زن ها یاد می کردند اما این روزها، سلیقه های زیبایی شناسی ظاهری عوض شده و زنان و مردان امروزی، نمادها و نشانه های زیبایی را از فرهنگ ها و اقوام دیگر هم قرض می گیرند و می آموزند.

در زمان های گذشته، ارتباط مردم با جهان غرب و سرزمین های دیگر بسیار محدود بود و آنها مقایسه ای از نظر زیبایی و سبک زندگی بین خودشان و مردمان کشورهای پیشرفته تر انجام نمی دادند.

این در حالی است که پیشرفت علم و تکنولوژی با افزایش ارتباط با جهان غرب همراه بود و بسیاری از مردم با آشنا شدن با سبک زندگی و الگوهای زیبایی غربی، به پیروزی از آنها پرداختند.

در حال حاضر، آن وجه غالبی از زیبایی ظاهری که در انواع ویدویوها یا فیلم های سینمایی غربی به ما نمایش داده می شوند، افرادی با بدن های صاف و بدون مو هستند و به هیچ وجه ما در فرهنگ فیلمسازی غربی، زنان یا مردانی با بدن های پر مو را نمی بینیم. همین مسئله باعث تغییر تدریجی ذائقه و سلیقه زیبایی در زنان جامعه ما نیز شده است.

از سوی دیگر، زنان ما در گذشته های دور حق انتخاب چندانی نداشتند و شاید تنها یک فرهنگ از نظر زیبایی وجود داشت و زنان هم باید از آن تبعیت می کردند. مثلا پر مو بودن بدن زنان مانند چاق بودن آنها، ارزش بود. چاقی زنان نشاندهنده شرایط بهتر مالی و خانوادگی آنها بود و معمولا زنان لاغر، جزو اقشار کم درآمد جامعه محسوب می شدند.

در زمان های گذشته فقط یک نوع زیبایی در فرهنگ ایرانی تعریف شده بود. این در حالی است که این روزها، انواع لوازم و امکانات کافی، متنوع و لازم برای از بین بردن موهای بدن و تعیین نوع زیبایی وجود دارد و خانم ها دیگر اجباری به استفاده از یک فرهنگ واحد در این زمینه ندارند.

*جامعه شناس، عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی