سلامت


2 دقیقه پیش

نشانه ها و عوارض کمبود ویتامین‌ها در بدن

ویتامین‌ها نقش مهمی‌ را در بدن انسان ایفا می‌کنند. به‌نحوی‌که کمبود ویتامین‌ (حتی یکی از آن‌ها) می‌تواند برای هر فردی مشکلات اساسی را به وجود آورد. گجت نیوز - معین ...
2 دقیقه پیش

چرا پشه ها بعضی ها را بیشتر نیش می‌زنند؟

فصل گرما و گزیده شدن توسط پشه ها فرا رسیده، دوست دارید بدانید پشه ها بیشتر چه کسانی را دوست دارند؟ بیشتر کجاها می پلکند؟ و از چه مواد دفع کننده ای نفرت دارند؟ وب سایت ...

۱۰ توصیه به کارمندان پشت میز نشین 

 

عوارض پشت میزنشینی

 

نتایج برخی از تحقیقات نشان می دهد پشت میزنشینی، یکی از مهم ترین عوامل ابتلا به اضافه وزن و چاقی است؛ استرس، بیماری های مفصلی و بسیاری از بیماری های دیگر نیز از جمله عوارض پشت میزنشینی به شمار می روند اما اگر به خاطر شغل و حرفه تان مجبورید ساعات زیادی از روز را پشت میز کار بگذرانید، توصیه محققان به شما این است که با رعایت ۱۰ نکته زیر، بیشتر به فکر سلامتی تان باشید و جلوی بیماری های ناشی از پشت میزنشینی را بگیرید:

 

۱) در وضعیت مناسبی بنشینید.

اگر بدن شما در حالت نشسته یا حتی ایستاده، وضعیت مناسبی نداشته باشد، قطعا پس از مدت کوتاهی استرس به سراغ تان خواهد آمد. یکی از راه های فرار از استرس هم پرخوری است و نتیجه پرخوری هم چیزی نیست، جز چاقی. از طرف دیگر، وضعیت نامناسب بدن برای مدت طولانی سبب آسیب مفاصل و دردهای منطقه ای می شود. بنابراین پژوهشگران بهترین وضعیت بدن را در حالت نشسته برای ساعات طولانی، این طور عنوان کرده اند:

ـ طول کفی صندلی باید به اندازه ای باشد که از نشیمن گاه تا زانوی شما به طور کامل روی آن قرار گیرد.

ـ صندلی تان باید حتما تکیه گاه داشته باشد تا بتوانید کمرتان را به آن تکیه دهید. در غیر این صورت بهتر است صندلی تان را به دیوار بچسبانید و از دیوار به عنوان تکیه گاه استفاده نمایید.

ـ هنگام کار با کامپیوتر، باید مچ و ساعد دست تان در یک راستا قرار داشته باشند و برای جلوگیری از درد مفاصل مچ دست، نباید مدام آنها را خم و راست کنید.

▪ درست نشستن

ـ هنگام کار با کامپیوتر، باید سر و گردن تان به طور مستقیم رو به روی مانیتور قرار داشته باشند. در غیر این صورت و با خم نگه داشتن سر و گردن تان به مدت طولانی، دچار گردن درد خواهید شد.

ـ به منظور پیشگیری از گردن درد، بهتر است هر چند دقیقه یک بار، چند ثانیه ورزش های مناسب برای گردن را انجام دهید و گردن تان را به طرفین بچرخانید.

ـ هنگام نوشتن یا کار با کامپیوتر، آرنج خود را در نزدیک ترین حالت به بدن قرار دهید؛ آن هم در وضعیت ۹۰ یا ۱۲۰ درجه.

ـ سعی کنید موقع انجام کار، بازوها و شانه هایتان را در وضعیتی کاملا راحت قرار دهید و آنها را خیلی بالاتر یا پایین تر از سطح میز کارتان نبرید.

ـ کف پاهای تان باید کاملا چسبیده به زمین باشد و اگر صندلی تان بلند است و پاهای تان به زمین نمی رسد، بد نیست که از یک زیرپایی استفاده کنید.

ـ بهتر است که کفی و تکیه گاه صندلی تان فوم دار باشد، نه چوبی یا آهنی. این طوری فشار کمتری به کمرتان وارد می شود و دیرتر خسته می شوید.

 

۲) هر چند دقیقه یک بار، از جای تان بلند شوید و چرخی بزنید.

بر اساس نتایج تحقیقات دانشمندان، بدن هر فرد فقط ۲۰ دقیقه می تواند تحمل قرار داشتن در یک وضعیت ثابت را داشته باشد. بنابراین بهتر است که هر ۱۵ تا ۲۰ دقیقه یک بار، از جای تان بلند شوید و مدت ۳۰ ثانیه قدم بزنید، یا بدن تان را کش و قوس دهید.

 

۳) حرکات تکراری انجام ندهید.

تکرار مداوم یک حرکت (مانند جواب دادن به تلفن) می تواند آزاردهنده و استرس آور باشد. به همین خاطر بهتر است که در صورت امکان و اگر ضرورتی حس نمی کنید، کارهای تکراری انجام ندهید یا نوع کارتان را عوض کنید. برای مثال، به جای خم و راست کردن مداوم دست تان برای پاسخ گویی به تلفن ها، از یک هدفون استفاده کنید و تلفن های شخصی تان را به ساعات یا روزهای خلوت تان اختصاص دهید.

 

۴) نمایشگر کامپیوترتان را در وضعیت مناسبی قرار دهید تا چشم یا مفاصل گردن تان اذیت نشوند.

وضعیت مناسب یعنی اینکه نمایشگر درست روبه روی شما به فاصله ۵۰ سانتی متر از چشم تان قرار داشته باشد و صفحه نمایشگر رو به پنجره هم نباشد تا انعکاس نور بیرون روی نمایشگر، چشم های شما را اذیت و خسته نکند. در ضمن، بد نیست که برای جلوگیری از خشکی یا سوزش چشم، مدام به صفحه کامپیوتر زل نزنید و هر ۱۵ دقیقه یک بار، دست از کار با کامپیوتر بکشید.

 

۵) مراقب گردن تان باشید.

به منظور خم شدن کمتر گردن تان هنگام تایپ کردن، بهتر است که از وسیله ای برای نگهداری کاغذها در کنار صفحه کلید استفاده کنید.

 

۶) میزتان را تمیز کنید.

برای اینکه به آلرژی یا سایر بیماری های عفونی مبتلا نشوید، باید هر روز صفحه کلید، نمایشگر، سطح میز، تلفن یا هر وسیله دیگری که روی میزتان قرار دارد را گردگیری کنید و هفته ای یک بار هم آنها را ضدعفونی نمایید. باکتری های روی میز می توانند سلامتی شما را تهدید کنند.

 

۷) میز خود را همیشه مرتب نگه دارید و اجازه ندهید که آشفته و درهم برهم شود.

شلوغی میز کار باعث خستگی زودرس و استرس می شود و یکی از عوامل اتلاف وقت کاری به شمار می رود.

 

۸) میز کار خود را تبدیل به میز غذا نکنید.

قراردادن خوراکی های رنگارنگ و پرکالری روی میز کار، اشتهای شما را به غذا خوردن افزایش می دهد؛ حتی اگر گرسنه هم نباشید. شما می توانید برای حفظ سلامت و تناسب اندام خود، به جای چیپس و پفک و شکلات، کمی میوه خشک یا انواع آجیل را درون کشوی میزتان نگهداری کنید.

 

۹) میزتان را زیبا کنید.

زیبا بودن میز کار یکی از عوامل افزایش دهنده انگیزه کاری و لذت بردن از ساعات کار است. شما می توانید با قرار دادن عکس فرزندتان خود یا حتی یک گلدان کوچک روی میز، فضای کاری تان را کاملا عوض کنید.

 

۱۰) زمان برگشتن به خانه، بهترین فرصت برای پیاده روی یک فرد پشت میزنشین است.

پس تنبلی را کنار بگذارید و برای حفظ سلامت جسم و روان تان، پیاده روی را به فهرست کارهای روزانه خود اضافه کنید.

جهان نیوز


ویدیو مرتبط :
بهتون توصیه مى كنم هیچ وقت به عطر السا نزدیك نشین!....

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

10 توصیه به پشت میز نشین ها 

 

فارس: پژوهشگران می گویند احتمال بروز چاقی در افرادی كه بیشتر از 7 ساعت از وقت روزانه شان را در پشت میز می گذرانند، چهار و نیم برابر بیشتر از سایرین است.

میز شما می تواند دشمن جان تان باشد. این را محققانی می گویند كه نتایج برخی تحقیقات آنها نشان می دهد پشت میزنشینی، یكی از مهم ترین عوامل ابتلا به اضافه وزن و چاقی است.

استرس، بیماری های مفصلی و خیلی از بیماری های دیگر هم از جمله عوارض پشت میز نشینی به شمار می روند. اما اگر در هر صورت به خاطر شغل و حرفه تان مجبورید ساعات زیادی از روز را پشت میز كار بگذرانید، توصیه محققان این است كه با رعایت 10 نكته زیر، بیشتر به فكر سلامت تان باشید و جلوی بیماری های ناشی از پشت میزنشینی را بگیرید.

در وضعیت مناسبی بنشینید. اگر بدن شما در حال نشسته یا حتی ایستاده، وضعیت مناسبی نداشته باشد، قطعاً پس از مدت كوتاهی استرس به سراغ تان خواهد آمد. یكی از راه های فرار از استرس هم پرخوری است و نتیجه پرخوری هم چیزی نیست، جز چاقی.

از سوی دیگر، وضعیت نامناسب بدن برای مدت طولانی سبب آسیب مفاصل و دردهای منطقه ای می شود. بنابراین پژوهشگران آمریكایی بهترین وضعیت بدن را در حالت نشسته برای ساعات طولانی، این طور عنوان كرده اند:

طول كفی صندلی باید به اندازه ای باشد كه از نشیمن گاه تا زانوی شما به طور كامل روی آن قرار گیرد.

صندلی تان باید حتماً تكیه ها داشته باشد تا بتوانید كمرتان را به آن تكیه دهید. در غیر این صورت بهتر است صندلی تان را به دیوار بچسبانید و از دیوار به عنوان تكیه گاه استفاده نمایید.
هنگام كار با كامپیوتر باید مچ و ساعد دست تان در یك راستا قرار داشته باشند و برای جلوگیری از درد مفاصل مچ دست، نباید مدام آنها را خم و راست كنید.

هنگام كار با كامپیوتر باید سر و گردن تان مستقیم و رو به روی مانیتور قرار داشته باشد. در غیر این صورت و با خم نگه داشتن سر و گردن تان به مدت طولانی به طرفین، دچار گردن درد خواهید شد.


به منظور پیشگیری از گردن درد، بهتر است هر چند دقیقه یك بار، چند ثانیه ورزش های مناسب برای گردن را انجام دهید و گردن تان را به طرفین بچرخانید.

هنگام نوشتن یا كار با كامپیوتر، آرنج خودتان را در نزدیك ترین حالت به بدن قرار دهید؛ آن هم در وضعیت 90 یا 120 درجه.

سعی كنید موقع انجام كار، بازوها و شانه های تان را در وضعیتی كاملا راحت قرار دهید و آنها را خیلی بالاتر یا پایین تر از سطح میز كارتان نگذارید.

كف پاهای تان باید كاملا چسبیده به زمین باشد و اگر صندلی تان بلند است و پاهای تان به زمین نمی رسد، بد نیست از یك زیرپایی استفاده كنید.

بهتر است كه كفی و تكیه گاه صندلی تان فوم دار باشد، نه چوبی یا آهنی. این طوری فشار كمتری به كمرتان وارد می شود و دیرتر خسته می شوید.

هر چند دقیقه یك بار، از جای تان بلند شوید و چرخی بزنید. براساس نتایج تحقیقاتی كه در مجله مایوكلینیك به چاپ رسیده، بدن هر فرد تنها 20 دقیقه می تواند تحمل قرار داشتن در یك وضعیت ثابت را داشته باشد.

بنابراین بهتر است كه هر 15 تا 20 دقیقه یك بار، از جای تان بلند شوید و برای 30 ثانیه كمی قدم بزنید یا بدن تان را كش و قوس بدهید.

حركات تكراری انجام ندهید. تكرار مداوم یك حركت (مانند جواب دادن به تلفن) می تواند آزاردهنده و استرس آور باشد. به همین خاطر بهتر است كه در صورت امكان و اگر ضرورتی حس نمی كنید، كارهای تكراری انجام ندهید یا نوع كارتان را عوض كنید.

برای مثال به جای خم و راست كردن مداوم دست تان برای پاسخ گویی به تلفن ها، از یك هدفون استفاده كنید و تلفن های شخصی تان را به ساعات یا روزهای خلوت تان اختصاص دهید.

مانیتور كامپیوتر خودتان را در وضعیت مناسبی قرار دهید تا چشم یا مفاصل گردن تان اذیت نشوند. وضعیت مناسب یعنی اینكه مانیتور درست روبه روی شما به فاصله 50 سانتی متر از چشم تان قرار داشته باشد و رو به پنجره هم نباشد تا انعكاس نور بیرون روی مانیتور، چشم های شما را اذیت و خسته نكند.

در ضمن، بد نیست كه برای جلوگیری از خشكی یا سوزش چشم، مدام به صفحه كامپیوتر زل نزنید و هر 15 دقیقه یك بار، دست از كار با كامپیوتر بكشید.

به منظور خم شدن كمتر گردن تان هنگام تایپ كردن، بهتر است كه از وسیله ای برای نگهداری كاغذها در كنار صفحه كلید استفاده كنید.

برای اینكه به آلرژی یا سایر بیماری های عفونی مبتلا نشوید، باید هر روز صفحه كلید، مانیتور، سطح میز، تلفن یا هر وسیله دیگری كه روی میزتان قرار دارد را گردگیری كنید و هفته ای یكبار هم آنها را ضدعفونی نمایید. باكتری های روی میز می توانند جدی ترین تهدید برای سلامت شما به حساب بیایند.

میز خود را همیشه مرتب نگه دارید و اجازه ندهید كه آشفته و درهم برهم شود. شلوغی میز كار باعث خستگی زودرس و استرس 40درصد از كارمندان آمریكایی است و یكی از عوامل اتلاف وقت كاری، در تمام اداره های دنیا به شمار می رود.

میز كار خود را تبدیل به میز غذا نكنید. قرار دادن خوراكی های رنگارنگ و پركالری روی میز كار، اشتهای شما را به غذا خوردن افزایش می دهد؛ حتی اگر گرسنه نباشید. شما می توانید برای حفظ سلامت و تناسب اندام خود، به جای چیپس و پفك و شكلات، كمی میوه خشك یا انواع مغزها را درون كشوی میزتان نگهداری كنید.

میزتان را زیبا كنید. زیبا بودن میز كار یكی از عوامل افزایش دهنده انگیزه كاری و لذت بردن از ساعات كار است. شما می توانید با قرار دادن عكس یكی از اعضای خانواده خود یا حتی یك گلدان كوچك روی میز، فضای كاری تان را كاملا عوض كنید.

وقت ناهار یا زمان برگشتن به خانه، بهترین فرصت برای پیاده روی یك فرد پشت میزنشین است. پس تنبلی را كنار بگذارید و برای حفظ سلامت و روان تان، كمی پیاده روی را به فهرست كارهای روزانه خود اضافه كنید.... / تحلیل  : عصر ایران