سلامت


2 دقیقه پیش

نشانه ها و عوارض کمبود ویتامین‌ها در بدن

ویتامین‌ها نقش مهمی‌ را در بدن انسان ایفا می‌کنند. به‌نحوی‌که کمبود ویتامین‌ (حتی یکی از آن‌ها) می‌تواند برای هر فردی مشکلات اساسی را به وجود آورد. گجت نیوز - معین ...
2 دقیقه پیش

چرا پشه ها بعضی ها را بیشتر نیش می‌زنند؟

فصل گرما و گزیده شدن توسط پشه ها فرا رسیده، دوست دارید بدانید پشه ها بیشتر چه کسانی را دوست دارند؟ بیشتر کجاها می پلکند؟ و از چه مواد دفع کننده ای نفرت دارند؟ وب سایت ...

گردنم درد می‌كند دکتر! 

گردنم درد می‌كند دکتر!

 

درد و اختلال عملكرد با منشأ عضله و فاسیا (بافت همبند اطراف عضله) را سندرم درد و اختلال میوفاسیال می‌نامند. این سندرم بیش از همه سروگردن، كمربند شانه‌ای و ناحیه كمری را درگیر می‌كند. شیوع این عارضه در خانم‌ها 54 درصد و در آقایان 45درصد است.

حداكثر شیوع آن بین 30-49 سال است. ساده‌ترین علت شناخته شده برای این بیماری تروما وافزایش كار ساختمان میوفاسیال است. گاهی اوقات بعد از آسیب، مراكزی به صورت نقاط مدور و حساس به وجود می‌آید كه این نقاط به صورت دائم پالس‌هایی (پتانسیل عمل) به سمت سیستم عصبی مركزی می‌فرستند كه سبب تولید درد می‌شود. نقاط ماشه‌ای این قسمت‌ها غالبا برای مدت‌های طولانی به صورت مناطق مخفی و خاموش در عضلات باقی می‌مانند و خود را به صورت یك محدودیت حركت و خستگی سریع نشان می‌دهند. یكی از كارهای روزمره‌ای كه به علت ایجاد میكروتروما می‌تواند سبب بروز نقاط دردناك متعدد شود، تایپ كردن است.

در كل مواردی همانند وضعیت نامناسب و بی‌حركتی طولانی مدت، كمبود ویتامین، كمبود مواد معدنی، هیپومتابولیسم واختلال عملكرد غدد می‌تواند سبب بروز نقاط دردناك شود. همچنین فشار بیش از حد به عضله درگیر (مانند بلند كردن اجسام خیلی سنگین‌)، كار كردن به مدت طولانی در یك حالت خاص، ضربه مستقیم، لرز، آرتریت و استرس‌های هیجانی از جمله عوامل تشدید كننده درد بیماران محسوب می‌شوند. در این حال سرما باعث تشدید درد وگرما باعث تقلیل آن می‌شود.

دردی مبهم و عمیق‌ كه در نقاط مختلف بدن ظاهر می‌شود

درد ناشی از این نقاط ماشه‌ای یك درد مبهم و غالبا عمقی است. درد می‌تواند هم هنگام استراحت و هم هنگام فعالیت در فرد بروز یابد. افراد دارای سندرم میو فاسیال غالبا دارای یك درد دائمی عضلانی، احساس سفتی و محدودیت حركت و خستگی عمومی یا تركیبی از اینها هستند. بیماران ممكن است از درگیری عضلات بی‌اطلاع باشند و از سردرد، درد گردن، درد مفاصل و درد پشت و درد سیاتیك در اندام شكایت داشته باشند. این درد می‌تواند مداوم یا دوره‌ای باشد اما غالبا دائمی، ناتوان‌كننده و محدودكننده است. در تعدادی از افراد شكایت آنها به صورت درد نیست و باید توجه كرد در این افراد علائم به صورت كوتاه بودن، عضلات و محدودیت حركت است. اندازه و اهمیت عضله درگیر توسط نقاط ماشه‌ای تاثیری بر روی درد تولید شده ندارد. گاهی اوقات دسته‌ای از عضلات كه دارای عصب‌گیری از یك عصب خاص یا اعصاب خاصی هستند امكان دارد با هم درگیر شوند مانند عضلات تراپزیوس بالا برنده اسكاپولا و اینفرااسپیناتوس( عضلات كتف).

طولانی شدن درد در یك عضله سبب گسترش آن به سایر عضلات نیز می‌شود كه به این حالت یك حالت سگمنتال می‌گویند.

گاهی اوقات می‌تواند علائم دیگری مانند تعریق، تغییر در درجه حرارت پوست، اشك، ریزش ترشح بزاق، سر گیجه، عدم تعادل، زنگ زدن گوش‌ها و حتی اختلال بینایی در فرد دیده شود.

اساس درمان سندرم میوفاسیال از بین بردن چرخه درد توسط تخریب نقاط ماشه‌ای است. این نقاط را می‌توان توسط روش‌های مختلفی مانند تزریق، اسپری زدن و كشش این قسمت‌ها، درمان دارویی، اولتراسوند و ماساژ از بین برد.

منبع:jamejamonline.ir


ویدیو مرتبط :
۱۳ماه قبل دوتا از دیسكهای گردنم با دیسكوژل درمان شد...