سلامت


2 دقیقه پیش

نشانه ها و عوارض کمبود ویتامین‌ها در بدن

ویتامین‌ها نقش مهمی‌ را در بدن انسان ایفا می‌کنند. به‌نحوی‌که کمبود ویتامین‌ (حتی یکی از آن‌ها) می‌تواند برای هر فردی مشکلات اساسی را به وجود آورد. گجت نیوز - معین ...
2 دقیقه پیش

چرا پشه ها بعضی ها را بیشتر نیش می‌زنند؟

فصل گرما و گزیده شدن توسط پشه ها فرا رسیده، دوست دارید بدانید پشه ها بیشتر چه کسانی را دوست دارند؟ بیشتر کجاها می پلکند؟ و از چه مواد دفع کننده ای نفرت دارند؟ وب سایت ...

کوچولوی امروز تو، شاید نیوتن فردا باشد 

کودک خلاق

 

زندگی پیچیده امروزی هر لحظه در حال نو شدن است و خلاقیت و نوآوری ضرورت زندگی فعال است. انسان برای خلق نشاط و پویایی در زندگی نیازمند نوآوری و ابتکار است.

 

در خانه و مدرسه مفاهیم زیادی را به فرزندانمان آموخته ایم و به او یاد داده ایم که یک سال ١٢ ماه دارد به او گفته ایم زمین گرد است و به دور خورشید می گردد، به او آموخته ایم که نیروی جاذبه را نیوتن کشف کرد. ولی آیا تا به حال به او گفته ایم او انسانی است منحصر به فرد.

 

آیا به او باور انده ایم که او هم می تواند یک نیوتن، ادیسون، پیکاسو، زکریا و ... و یک برترین باشد. رسالت اصلی ما این است که بدانیم هر کودکی یک شخص منحصر به فرد است و دارای استعداد خارق العاده که می تواند خلاق شود.

 

تمام موفقیت ها و پیشرفت های انسان در گرو اندیشه های بارور و پویاست. در عصر گسترش روز افزون اطلاعات و ارتباطات، مسئله ای که بیش از هر چیز توجه روان شناسان را به خود معطوف کرده است، چگونگی رشد و پرورش نیروی «خلاقیت» است.

 

زمینه رشد خلاقیت در خانه زمانی فراهم می شود که به کودکانتان آزادی بدهید و به آن ها به عنوان یک فرد احترام بگذارید، از نظر عاطفی در حد اعتدال به آن ها نزدیک شوید منزل را به صورتی درآورید که در آن اقتدار مورد سوال قرار گیرد و فعالیت، بازی و خنده به مقدار زیاد وجود داشته باشد. شما و کودکانتان سعی کنید کارها را به روش های جدید و جالب انجام دهید. با تشویق و تایید رفتار کودک و تدارک لوازم بازی های دلخواه او، قدرت تخیل و خلاقیت کودک را تقویت کنید. خیال پردازی های کودکان را سرزنش نکنید.

 

کودک خلاق

 

انتظاراتی که والدین از فرزند خود دارند اغلب مبتنی بر ایده آل ها و آرزوهای خود آن هاست، نه واقعیت وجودی کودک.

 

پدران و مادران اغلب بالاترین نوع موفقیت و رشد تحصیلی، فکری و ... را از فرزند خود انتظار دارند غافل از این که این گونه فشارها و تحمیلات نتیجه ای جز فرسایش روانی کودک و سرکوب کردن قوه خلاقیت ندارد.سر دادن فریاد شادمانه «من خودم می توانم این کار را انجام دهم» بیانگر توانایی بالقوه کودک در زمینه خلاقیت است.

 

ظهور خلاقیت با فضای محیط خانواده ارتباط نزدیک دارد. اگر منزل برای فرزندان محیطی آزاد و گرم باشد، هوش و استعداد آنان به عالی ترین سطح خود می رسد و به بروز خلاقیت می انجامد. ولی اگر محیط خانه سرد و آمرانه باشد، نتیجه معکوس خواهد داشت.برای پرورش خلاقیت فرزندان باید از تشویق های به موقع و سازنده و صادقانه استفاده کرد و در مورد اشتباهاتی که انجام داده اند، درست انتقاد شوند و آن ها را با خودشان مقایسه کنند.

 

والدین نباید طوری عمل کنند که گفتار و کردار آنان از نظر کودک تغییرناپذیر تلقی شود و به صورت قانون در بیاید. چرا که گاهی قانون به دنبال خود انجماد فکری به بار می آورد.از فرزندانمان بخواهیم دکوراسیون خانه، اتاق و... را با سلیقه خود بچینند. کودکان و نوجوانان را به موزه ها و دیدن آثار باستانی ببریم.هر چند افراد خلاق از هوش بالاتر از متوسط برخوردار هستند، اما برای این که فرد بسیار خلاق باشد، ضرورتا نباید نابغه باشد.

منبع :روزنامه خراسان


ویدیو مرتبط :
گلی که شاید زیبا باشد.

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

چوی‌یونگ‌سو: شاید فردا استقلال عصبی باشد/قلعه‌نویی: بازیکنان استقلال نه عصبی می‌شوند نه احساسی/رفتار کره‌ای‌ها گستاخانه نبودسرمربی تیم فوتبال اف‌سی‌سئول ,بازی سئول با استقلال

چوی‌یونگ‌سو: شاید فردا استقلال عصبی باشد/می‌خواهیم اول گل بزنیم

سرمربی تیم فوتبال اف‌سی‌سئول گفت:به خاطر اختلاف زمانی و ارتفاع از سطح دریا از بازیکنان خواستم که مراقب باشند.

 چوی یونگ سو در نشست خبری پیش از بازی با استقلال اظهار داشت: تیم ما در واقع نماینده فوتبال کره است و خوشحالیم که در لیگ قهرمانان آسیا حضور داریم و از بازیکنانم خواستم که خودشان را آماده کنند. درست است که بازی اول را برده ایم اما به خاطر اختلاف زمانی و ارتفاع از سطح دریا از آنها خواستم که مراقب باشند و حتی ممکن است تیم آنها عصبی باشند.

وی افزود: استقلال تیم قدرتمندی است که تا این مرحله بالا آمده است اما مطمئن باشید که ما برای برد به زمین می‌رویم.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به برد اف سی سئول در بازی رفت آیا ممکن است این تیم در بازی فردا با حالت تدافعی به زمین برود، گفت: با توجه به این نکته که اگر گل اول را بخوریم کارمان خیلی سخت خواهد شد. بنابراین می خواهیم اول گل بزنیم و مطمئن هستم هر دو تیم برای زدن گل تلاش می کنند و من مطمئن هستم هر دو تیم یک بازی هجومی از خود ارائه می کنند.

سرمربی اف سی سئول در خصوص اینکه آیا می دانند فردا در ورزشگاهی بازی خواهند کرد که 100 هزار نفر تماشاگر حضور پیدا می کند و آیا با این پدیده آشنا هستند یا خیر گفت: برای ما که خارج از خانه بازی می کنیم حضور این همه جمعیت سخت خواهد بود اما بازیکنان با تجربه و خوبی داریم که چنین شرایطی را تجربه کرده اند. تعداد دیگری از بازیکنان ما باید از این جوی که تماشاگران به وجود می آورند لذت ببرند.

خبرنگاری پرسید دلیل و پیش بینی این موضوع که چرا ممکن است بازیکنان این تیم عصبی شوند، چیست اظهار داشت: من منظورم استقلال بود که شاید عصبی بازی کند چون آنها نیاز به گل دارند.ممکن است آنها عصبی شوند. ولی ما باید مراقب باشیم تا نتیجه لازم را بگیریم.

وی در خصوص این موضوع که چمن ورزشگاه آزادی کیفیت بسیار خوبی دارد گفت: من هنوز نتوانسته ام چمن ازادی را ببینم ولی امروز عصر این کار را می کنیم. زمین سئول به خاطر هوای شهر سئول مساعد نبود.

سرمربی اف‌سی سئول در پاسخ به سوال در مورد توصیه‌های وی برای نرفتن به فیس‌بوک قبل از بازی و نبود آندو تیموریان و جواد نکونام در تیم استقلال برای بازی فردا گفت: غیبت نکونام و تیموریان باعث شدند همه چیز به نفع ما باشد. البته از طرفی شاید به ضرر ما باشد چون دو بازیکن ناشناخته بازی می کنند و انگیزه آنها بیشتر می شود.

وی در مورد توصیه اش به شاگردانش در مورد صفحات اجتماعی گفت: برای ما مهم این است که استقلال بازیکنان بزرگی دارد. من همیشه برعکس این موضوع را به بازیکنانم گفته ام و از آنها خواسته ام که همیشه با هواداران در ارتباط باشند و هرگز به آنها نگفته ام ارتباطتان را قطع کنید.

سرمربی کره ای در پاسخ به این سوال که قلعه نویی و بازیکنان استقلال مدعی شده اند بازی رفت باید مساوی می‌شد و نظر شما در این باره چیست، گفت: ما در کره می گوییم خوش شانسی بخشی از فوتبال است اصلا نمی گویم زدن دو گل به خاطر شانس بود بلکه استقلال شانس آورد که گل‌های بیشتری نخورد. ضمن آنکه به بازیکنانم اعتقاد خاصی دارم و تیم ما تمام انتظارات من را برآورده کرد.

 

قلعه نویی ,بازی سئول با استقلال


قلعه‌نویی: بازیکنان استقلال نه عصبی می‌شوند نه احساسی/رفتار کره‌ای‌ها گستاخانه نبود

سرمربی تیم فوتبال استقلال گفت: بازیکنان استقلال فردا نه عصبی می‌شوند و نه احساسی.

 امیر قلعه نویی در نشست خبری پیش از بازی با اف سی سئول اظهار داشت: ما نیمه اول بازی را واگذار کردیم ولی بد بازی نکردیم و تا قبل از خوردن گل خوب کار کردیم. فکر نمی کنم تیمی در سئول این همه فشار به حریف وارد کند. بعد از خوردن گل بازی ما احساسی شد و در بین دو نیمه به بازیکنان گفتم گل دوم را نخورید مجددا بازی احساسی شد و تغییرات جواب نداد اما می توانستیم گل بزنیم ولی نیمه اصلی بازی فردا است.

وی افزود: ما در گذشته بازی 4 بر یک را جبران کرده ایم و ایرانی ها می توانند این کار را انجام دهند. اولین هدف ما این است که گل نخوریم. تیم کره ای خوب است و خط هافبک خوبی دارد و شماره 10 و 11 آنها تاثیر گذار هستند. بعد از بازگشت از سئول روی بحث روانی کار کردیم و بازیکنان شادابی خاصی در چهره شان دیده می شود.

سرمربی استقلال در پاسخ به این سؤال و در خصوص اینکه چوی گفته استقلال شانس آورد گل های بیشتری نخورد گفت: آنها از دقیقه 70 به بعد چند موقعیت گل داشتند و مربی سئول درست می گوید حتی یک توپ را عمران زاده از روی خط در آورد و من حرف او را قبول دارم.

قلعه نویی در خصوص بازیکنان سرعتی حریف گفت: الان فوتبال برای یک نفر نیست و نظم دفاعی ما فردا باید باهوش عمل کند. ما باید کمترین اشتباه را داشته باشیم و فردا برنامه های تاکتیکی داریم و برای کل حریف برنامه داریم. که اگر ارتباط خط دفاع و هافبک آنها را قطع کنیم به هدف خود می سیم.

وی افزود: در لیگ آسیا و لیگ برتر جوز تیم های هجومی بودیم اما باید با برنامه هم باشیم. باید هم به گل برسیم و هم گل نخوریم. یقین داشته باشید که بازیکنان ما از لحاظ روحی در شرایط خوبی هستند و در این یک سال و نیم بازیکنانم را این قدر مصمم ندیدم.

قلعه نویی در خصوص نقش هواداران و حمایت اهالی فوتبال گفت: از همه پیشکسوتان و جامعه فوتبال تشکر می کنم. دیروز مصاحبه ای کردم و شاید اشتباهی شده بود آنهایی که دلشان برای فوتبال ایران می تپد دوست دارند استقلال ببرد نه مثل آن گزارشگری که در جریان بازی می گوید چرا تیم کره ای کاری انجام نمی دهد. آقایانی مثل مصطفوی و دادکان بعد از بازی تماس گرفتند و تبریک گفتند دوست دارند که ما ببریم.

 

تماشاگران سرمایه های ما هستند ولی به آنها توصیه می کنم به خاطر اخطاری که به ما داده اند همه چیز را رعایت کنند. بازیکنان ما در این چند ماه گذشته روزهای سختی را گذرانده اند ولی قبول کنید تیم ما به خاطر تقویم AFC با تیمی که تازه لیگش را شروع کرده در آسیا رقابت می کند.

وی افزود: شنیده ام بهروان به فتح الله زاده گفته تیم باید بدنسازی می کرد. آمار درآورده ایم از بهروان سوال می پرسم آیا در 15 روز می توان بدنسازی کرد. تیمی مثل استقلال که درگیر لیگ قهرمانان آسیا و لیگ برتر بوده چطور می تواند بدنسازی کند. خدا را شکر که تا این مرحله آمده ایم و خدا کمک می کند که فینالیست هم شویم اما خواستیم یک بازی ما را لغو کنند آیا چیز زیادی خواستیم تا همین جا هم ممنون دار تماشاگران، پیشکسوتان و هواداران هستیم و مطمئن هستیم فردا روز خوبی خواهیم داشت.

سرمربی استقلال در مورد اینکه ممکن است بازیکنان استقلال احساسی بازی کنند،گفت: این بازیکنانی که فردا بازی می کنند همه تجربه زیادی دارند چه در لیگ و چه در آسیا . همین بیک زاده حداقل 4 قهرمانی در لیگ دارد ولی باید قبول کنیم که بازیکنان ما نباید احساسی بازی کنند.

قلعه نویی در پاسخ به سوال در خصوص اینکه صحبت های مبنی بر اینکه اگر استقلال در 10 دقیقه اول گل نزند کارش سخت می شود گفت: ما این فشار را نیاوردیم که حتما 10 دقیقه اول گل بزنیم اما چون در تهران بازی می کنیم شروع تهاجمی به نفع ما است. در هر دقیقه ای در تهران به گل برسیم به نفع ما است ولی ما به دنبال این هستیم که فوتبال منطقی بازی کنیم و با تجربه ای که بازیکنان ما دارند عصبی نخواهند شد و احساسی بازی نخواهند کرد.

سرمربی آبی پوشان در خصوص اینکه سرمربی اف سی سئول مدعی شده بازیکنانش به راحتی می توانند در صفحات اجتماعی باشند و آنها رحمتی و عمران زاده را بازیکنان معمولی قلمداد کردند، گفت: من دو بار به سئول رفتم و برخلاف ما آنها از فوتبال لذت می برند. وقتی می بریم داستان داریم و می بازیم هم همین طور است. آنها به موقع سرکار می روند و از زندگی لذت می برند و به دنبال جنگ روانی هم نیستند. این نظر آنها است که گفته اند نظم دفاعی ما خوب نبوده اما اینکه بگوییم رفتار آنها گستاخانه بوده قبول ندارم.

قلعه نویی در ارتباط با اینکه آیا تیمش در بازی فردا می تواند از فاکتور غیرت ایرانی استفاده کند، یا خیر گفت: یقینا بازیکنان ما سال گذشته با شرایط سخت مالی کنار آمدند که این خودش غیرت است. البته فقط نمی شود باغیرت گل زد و باید با کار فنی به گل برسیم. وقتی از گروه مرگ بالا آمدیم نشان دادیم که به بلوغ تاکتیکی رسیدیم.

وی در مورد نبود تیموریان و نکونام گفت: خط هافبک ما فردا هم سرعت بیشتری دارد هم هجومی خواهد بود. امیدواریم فردا روز خوبی برای ایران عزیز باشد./فارس