سلامت


2 دقیقه پیش

نشانه ها و عوارض کمبود ویتامین‌ها در بدن

ویتامین‌ها نقش مهمی‌ را در بدن انسان ایفا می‌کنند. به‌نحوی‌که کمبود ویتامین‌ (حتی یکی از آن‌ها) می‌تواند برای هر فردی مشکلات اساسی را به وجود آورد. گجت نیوز - معین ...
2 دقیقه پیش

چرا پشه ها بعضی ها را بیشتر نیش می‌زنند؟

فصل گرما و گزیده شدن توسط پشه ها فرا رسیده، دوست دارید بدانید پشه ها بیشتر چه کسانی را دوست دارند؟ بیشتر کجاها می پلکند؟ و از چه مواد دفع کننده ای نفرت دارند؟ وب سایت ...

کودک درون باید بیاید بیرونکودک درون,کودک و بازی, جامعه‌پذیری کودکان

پیچیده نبود زیاد؛ ماشینی پلاستیکی از نوع کامیون که نخ می‌بستند به قسمت جلویی‌اش و در حیاط یا کوچه می‌کشاندند دنبال خود به هر جایی که دلشان می‌خواست... .
پیچیده است خیلی، چشم بر مانیتور و انگشت بر چند کلید، ماشینی با سرعت بسیار تو را می‌‌کشاند به جایی که نمی‌دانی!


دختر بچه‌ها اما در گوشه‌ای از اتاق یا حیاط با چادر شب مادر دیوار خانه‌های فرضی خود را می‌ساختند و در آن با کمی میوه شروع می‌کردند به پذیرایی از مهمانان همسن خودشان. حتی اگر همبازی هم نبود عروسک‌های ساده و زیبایشان می‌شد همبازی و کودک آنها. کودک امروز عروسکی دارد به نام «پو» که در گوشی همراه خود هر روز به او غذا می‌دهد و آن را استحمام می‌کند...، اما او هیچ‌گاه نمی‌تواند اسباب‌بازی مجازی خود را در آغوش بفشارد جز در رویا... .


دعوایی بود همیشه شب‌هنگام سر جمع کردن عروسک، سماور، قابلمه، ماشین و تیله‌هایی که همه جای خانه پراکنده شده بودند. گفتن و نوشتن از این بازی و اسباب‌بازی‌ها برای نسل امروز چیزی شبیه لطیفه است. ما بزرگ شدیم، بزرگ و بزرگ‌تر، اسباب‌بازی‌هایمان نیز همراه ما بزرگ شدند. ماشین‌های پلاستیکی واقعی شدند و عروسک‌ها نیز بچه. اگر بچه‌های امروز بزرگ شوند اسباب‌بازی‌های مجازی آنها... .

کارکرد اسباب‌بازی در جامعه‌پذیری کودکان
بازی به باور متخصصان رشته‌‌های علوم انسانی، تجربه‌ای برای به دست آوردن مهارت‌های زندگی است. این وسایل بازی با توجه به اندازه رضایتی که در کودک به وجود می‌آورد ایجاد انگیزه خواهد کرد. کودکان خارج از قوانین سخت زندگی بیرونی خود زندگی را در دنیای خویش مهار و مدیریت می‌کنند. با وجود این، اسباب‌بازی فقط یک وسیله بازی صرف نیست، تمرین زندگی آینده است. خوب گوش کنید صدای دیروز همچنان گاهی شنیده می‌شود: «عروسک قشنگ من قرمز پوشیده‌/‌ تو رختخواب مخمل آبی خوابیده‌/‌ یه روز مامان رفته بازار اونو خریده‌/‌ قشنگ‌تر از عروسکم هیچ‌کس ندیده/‌ عروسک من‌/‌ چشماتو وا کن...»


عروسک یا اسباب‌بازی را چه کسی برای نخستین بار ساخت؟ واقعیت این است که تاریخ اسباب‌بازی به پیش از تاریخ برمی‌گردد در حفاری‌هایی که روزانه در جاهای مختلف انجام می‌شود عروسک‌هایی که بچه‌ها، حیوانات و سربازان را نشان می‌دهد به طور معمول کشف می‌شوند. در روزگاران دور، کودکان خود برای خویش اسباب‌بازی می‌ساختند، اما در دوره‌‌های بعد اسباب‌بازی‌های متنوع و پیشرفته توسط افراد دیگر ساخته و روانه بازار شد.


چرا بازی با اسباب‌بازی؟ بنا به اظهارات کارشناسان، بازی در رشد اجتماعی کودک دارای چنین نقش‌هایی است. موجب ارتباط کودک با محیط بیرون می‌شود و دنیای اجتماعی او را گسترش می‌دهد، موجب شکوفایی استعدادهای نهفته و بروز خلاقیت می‌شود، همکاری،همیاری و مشارکت کودک توسعه می‌یابد، با رعایت اصول و مقررات آشنا می‌شود، همانندسازی با بزرگسالان را می‌آموزد، با مفهوم سلسله مراتب آشنا شده و آن را رعایت می‌کند، رقابت را می‌آموزد و شکست را به طور واقعی تجربه می‌کند، قدرت ابراز وجود پیدا می‌‌کند و از ترس، کمرویی و خجالت بیهوده رها می‌شود و حمایت از افراد ضعیف را می‌آموزد. البته این تنها بخش‌هایی از کارکرد اسباب‌بازی‌های عینی و واقعی است.


 بازی همچنین بعد اجتماعی، شناختی (هوشی)، جنبه عاطفی، حرکتی و در پاره‌ای موارد بعد اخلاقی کودک را رشد می‌دهد. بنابراین به نسبتی که کودک در موقعیت بازی قرار می‌گیرد اسباب‌بازی‌ها زمینه رشد کودک را فراهم می‌کند. این روان‌شناس بر این باور است که در کشور ما از هر نوع وسیله‌ای برای بازی کودکان استفاده می‌شود که در بسیاری موارد به مشکلات جسمی در کودکان دامن می‌زند.

2 نسل و بی‌نهایت تفاوت
تمام سخن و جان کلام درباره کودکانی است که با اسباب‌بازی سرگرم می‌شوند و زندگی آینده خود را تمرین می‌کنند، بچه‌هایی که با عروسک‌هایشان سخن می‌گویند، پسربچه‌هایی که تیله دوست دارند و از ماشین اسباب‌بازی خود همچون یک ماشین واقعی نگهداری می‌کنند و درباره تمام آنها که حتی بی‌اسباب‌بازی خوشند به یک قایم باشک و هفت سنگ و... «بازی‌های رایانه‌ای جدید نیز به دلیل علاقه‌مندی و استفاده کودکان نوع جدیدی از ارزش‌ها، باورها و نگاه به پدیده‌های پیرامونی را شکل داده است.» محمدمراد بیات، جامعه‌شناس این را می‌گوید. او نگرانی درباره محتوای بازی کودکان را بجا می‌داند و اظهار می‌کند: هر جامعه‌ای باید هویت، اصالت و باور فرهنگی خود را به کودکان منتقل کند. واقعیت است که درخصوص بازی‌های مجازی بویژه افراط در آنها هشدارهای بسیار داده شده و به همان اندازه البته شنیده هم نشده است.
فاصله نسل‌ها بسیار کوتاه شده است شاید حتی هر دو یا سه سال یک نسل را تشکیل می‌دهد و البته به همان سرعت شناخت ما از همدیگر کم و کمتر خواهد شد.

بزرگ‌ترها هم دلشان اسباب‌بازی می‌خواهد
حتما خیلی شنیده‌اید که باید کودک درون خود را زنده نگاه داشت، آن را پرورش داد و... اما همین کودک دلش بازی می‌خواهد، دوست دارد با اسباب‌بازی قواعد زندگی واقعی را همچون یک کودک در هم شکند. روان‌شناسان هم بازی را برای بزرگسالان تجویز کرده‌اند و حتی سفارش می‌کنند که با کودکان زبان کودکی بگشایید و بازی کنید.


بزرگی می گوید:«گاهی وقت‌ها در میانه‌های روز خودم را با بچه‌ها پرت می‌کنم روی رختخواب و تمام مشغله‌هایم را فراموش می‌کنم؛ این که چک‌های پرداخت نشده را چه کار کنم، ماشین‌ام احتیاج به تعمیر دارد، بیمه‌ام عقب افتاده، آرزوهایم به باد رفته و... فقط و فقط با بچه‌ها بازی می‌کنم.


روی تخت بالا و پایین می‌پریم و بالش‌ها را به سر و صورت همدیگر می‌زنیم، البته من خودم را به شکست خوردن می‌زنم و اجازه می‌دهم بچه‌ها تا دلشان می‌خواهد مرا بزنند؛ هم خستگی‌ام در می‌رود، هم آنها تخلیه می‌شوند!»
بار دیگر باید اسباب‌بازی‌های دوران کودکی را از صندوقچه برکشید و به کودکان نیز با همین وسایل کوچک درس زندگی آموخت. بازی کنید بی‌بهانه...
منبع: جام جم سرا

 


ویدیو مرتبط :
شعرزیبای[از خونتون بیاید بیرون آی آدمای خوشبخت]برمزار فردین

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

جواد لاریجانی: باید از احزاب رئیس جمهور بیرون بیاید/ مدیریت جهانی اصلا معنایی نداردجواد لاریجانی: باید از احزاب رئیس جمهور بیرون بیاید/ مدیریت جهانی اصلا معنایی ندارد

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه با بیان اینکه حزب باید مقدم بر رئیس جمهور باشند، گفت: باید از احزاب رئیس جمهور بیرون بیاید که این پدیده ها قابل مطالعه است.

 

اخبار,اخبارجدید,اخبار جالب

به گزارش مهر، محمد جواد لاریجانی در مراسمی که به مناسبت ایام الله دهه فجر انقلاب اسلامی در سالن همایش های مرکز پژوهش های شورای اسلامی برگزار شد در جمع کارکنان این مرکز، گفت: خدا را شاکرم که نظام جمهوری اسلامی ایران و مجلس شورای اسلامی رویش‌های خوبی دارد چراکه وقتی امروز که به مجلس شورای اسلامی نگاه می کنیم نمایندگان چهره های جدیدی هستند اما هیچ از نسل ما کم ندارند بلکه زرنگ تر و با انگیزه تر هسستند.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه با بیان اینکه مرکز پژوهش ها با رشد خود به منبع بزرگی برای کشور تبدیل می شود، افزود: زمانی که صحبت های تاسیس مرکز پژوهش ها مطرح شد در جمع هیات رئیسه مجلس گفتم کار ما قیام و قعود است ولی نمایندگان باید بدانند که با قیام و قعود خود چه کار می کنند که لازمه این کار ایجاد مرکز پژوهش های مجلس به عنوان پشتوانه تحقیقاتی بود.

وی با بیان اینکه مناقشات مطرح شده در مجلس بد نیست، تصریح کرد: اینها نشانه سرزندگی سیستم سیاسی کشور است چرا که در دموکراسی های غربی چندین برابر کشور ما از این موضوعات دارند حال اینجا تنها یک نوار مطرح شده در حالیکه در بسیاری کشورهای غربی تعداد زیادی از این نوارها پخش شده است.

لاریجانی با تاکید بر اینکه مرکز پژوهش ها موتور فکری مجلس و نظام خواهد بود، توضیح داد: دل من همواره با این مرکز است و امروز خوشحالم که کاظم جلالی به عنوان رئیس این مرکز انتخاب شده است.

معاون بین الملل قوه قضائیه با بیان اینکه انقلاب ما حادثه عظیمی در قرن بیستم بود، تاکید کرد: این حادثه سرمنشا دو تجربه بزرگ شد که این تجربه ها در حال جریان هستند و  مورفوژنز یا  تطور خود را دارند که  تجربه اول تاسیسی نظام کامل مدنی سیاسی در سرزمین ایران بر اساس عقلانیت سیاسی است که غرب آن را تاسیس مدنی بر اساس عقلانیت سکولار لیبرال دارد و ظرف این تجربه میهن ماست و تجربه دیگر بیداری اسلامی است که با انقلاب ما راه افتاد ظرف آن مرزهای ایران یا کشورهای اسلامی نیست بلکه هرجا امت اسلامی هست این تجربه به راه افتاده است.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه با بیان اینکه بین این دو تجربه ارتباط وسیعی وجود دارد، تصریح کرد: بیداری اسلامی یک جریان فکری است که باید به جریانی اجتماعی تبدیل شود که از آن حکومت زائیده می شود.

وی با بیان اینکه بیداری اسلامی همزاد با انقلاب است، ادامه داد: ما باید نگاه کنیم این دو تجربه چگونه تطور پیدا کرده اند و به چشم انداز آنها توجه کنیم.

لاریجانی با بیان اینکه تجربه انقلاب اسلامی ایران را از یک کشور عقب افتاده به کشور قدرتمند تبدیل کرده است، گفت: توفیقات ایران بسیار چشمگیر است به طوری که هیچ کشوری نمی تواند در منطقه این سطح علمی و فنی را داشته باشد در حالیکه افراد ناباور می گفتند جمهوری اسلامی نمی تواند ایران را پیشرفته کند.

وی ادامه داد: از بیرون که نگاه می کنیم می بینیم که ایران پس از انقلاب به کشوری پیشرفته تبدیل شد و امروز میلیون ها خانه در ایران با برق اتمی روشن می شوند و این تجربه ای که از انقلاب اسلامی به دست آمده تجربه ساده ای نبود.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه با بیان اینکه اکنون ایران از نظر مدنی هم نسبت به کشورهای منطقه پیشرفته تر است، افزود: در کشوری که شاهان حکومت می کردند بیش از سه دهه است که مسئولان با رای مردم انتخاب می شود که این در حال نهادینه شدن است در حالیکه در کل خاورمیانه حتی ترکیه هم مانند ایران نیست.

مشاور بین الملل رییس قوه قضائیه با تاکید بر اینکه فرهنگ مدنی باید در کشور رشد پیدا کند، تصریح کند: ما در نحوه زندگی معقول عقب افتاده تر از ساختن خودرو هستیم و امروز باید هنر زندگی خوب را تمرین کرد تا در زندگی خوب دستمان روان شود.

لاریجانی تاکید کرد: در مرکز پژوهش ها باید کار کارشناسی انجام بگیرد تا نظام جمهوری اسلامی ایران روان کار کند.

نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هر رئیس جمهوری در کشور پس از مدتی می خواهد همه را نجات بدهد و کارهای بزرگ بکند، یادآور شد: من می گویم که اگر کارهای کوچک  را خوب انجام دهیم بهتر از این است که کارهای بزرگ تر را بد انجام دهیم که در این میان معیار کارآمدی نیاز است.

رییس جمهور باید از احزاب بیرون بیاید

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه با بیان اینکه حزب باید مقدم بر رئیس جمهور باشند، توضیح داد: باید از احزاب رئیس جمهور بیرون بیاید که این پدیده ها قابل مطالعه است.

وی با بیان اینکه دهه فجر برای مرکز پژوهش های می تواند محل یکسری از مطالعات و پژوهش ها جدید باشد، گفت: پیشرفت مدنی ایران نسبت به کشورهای منطقه بسیار بالاتر است و تجربه انقلاب برای ایران بسیار موفق بوده است.

لاریجانی در نگاه به تجربه درونی انقلاب اسلامی افزود: این تجربه نشان می دهد که برخی به آنچه که در آن بودیم واقف نیستند در حالیکه در کشورهای آمریکا یا فرانسه کتاب های درسی بخش زیادی از سیستم های دموکراسی این کشورها را نشان می دهند اما ما هیچ گاه به بچه های خود تجربه را یاد نمی دهیم و لذا مهم است که تجربه و نگاهی ساختاری از درون هم داشته باشیم.

معاون بین الملل قوه قضائیه  با بیان اینکه تجربه بزرگ انقلاب ما معمار بزرگ و خوش فکری مانند امام خمینی ( ره) داشت، تصریح کرد: سه ایده اساسی موتور تجربه انقلاب است که ایده اول آن بر این اساس است که اسلام و عقلانیت مبتنی بر اسلام یک بخش جامع در حوزه خصوصی و عمومی است و این صحبت که سکولارها می زنند که دین اگر خوب است باید برای بخش خصوصی باشد به هیچ وجه در کتب و مکتب اهل بیت نیست.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه با بیان اینکه اسلام زنده است، تاکید کرد: اسلامی بوی کهنگی نمی دهد و همواره تازه و جهانشمول است.

وی با بیان اینکه اسلام تنها در حد بخش های خصوصی زندگی نیست، یادآور شد: خصوصی ترین بخش زندگی دوست داشتن است و در مکتب اهل بیت و اسلام حب و بغض باید فی الله باشد چراکه اسلام خصوصی ترین بخش ها را در عمومی ترین بخش ها و عمومی ترین بخش ها را در خصوصی ترین حوزه ها برده است و مرزبندی در این میان وجود ندارد.

لاریجانی با بیان اینکه دین باید اقامه شود، گفت: اقامه دین در زندگی فردی و جمعی بوده و از ضروریات است و رسالت پیامبر اکرم و اهل بیت این بوده که دین را اقامه کنند.

مدیریت جهانی اصلا معنایی ندارد

نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی درباره موضوع مدیریت جهانی افزود: مدیریت جهانی اصطلاح اهل بیت نیست و مدیریت جهانی اصلا معنایی ندارد چراکه جهان در تعارض با عوامل به سوی تعادل می رود.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه تصریح کرد: وظیفه امام زمان ( عج) مدیریت جهانی نیست بلکه اقامه دین است و چون اسلام جهانشمول است این فراگیری در همه جای عالم می شود که این فراتر از مدیریت جهانی است.

وی با بیان اینکه مدعیان مدیریت جهانی، اول اسلام را کنار می گذارند، تاکیدکرد: اگر خود را در موضوع مدیریت جهانی بگذارید باید با تمام ادیان قرار مدیریتی بگذارید در حالی که این وظیفه امام زمان نیست ( عج) نیست و وظیفه امام عصر با سایر ائمه اطهار فرقی نمی کند و در ذیل وظیفه رسول اکرم قرار دارد.

لاریجانی با بیان اینکه اقامه دین اصل است، یادآور شد: وظیفه عمومی ما این است که برای اقامه دین در زندگی فردی و جمعی تلاش کنیم.

امکان ندارد دین بدون تاسیس حکومت اقامه شود

وی با بیان اینکه تاسیس حکومت برای اقامه دین از ضروریات است، توضیح داد: امکان ندارد دین بدون تاسیس حکومت اقامه شود که این سه فکر مبنای نظری تجربه ای است که ملت ما ۳۴سال در آن وارد شده است.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه با بیان اینکه در چنین شرایطی باید درباره ایده حکومت کار شود، گفت: حکومت سه جزء  اصلی دارد که جز اصلی آن مشروعیت سیطره است که در نظام ما بحث ولایت فقیه است یعنی تمام مسئولیت ها باید از مسیر ولایت فقیه مشروعیت پیدا کند حتی آنها که انتخاب می شوند و مشروعیت تبعیت از منتخب به تائید ولی فقیه نیاز دارد.

وی درباره صحبت یکی از مسئولان که من منتخب ملت هستم و باید حرف من را گوش کنید، افزود: این استدلال درست نیست و  صحبت هر شخص را باید در حوزه مسئولیت باید گوش کرد.

لاریجانی در بیان رکن دوم حکومت، تصریح کرد: رکن دوم حکومت نحوه استقرار سیطره است  که می توان در نظام ما دموکراسی و نمایندگان و انتخابات را نام برد و رکن سوم مربوط به کارآمدی نهادهاست.

وی ادامه داد: کارآمدی یعنی ما چگونه مسئولیت خود را با ضابطه های کارآمدی خوب انجام دهیم.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه با بیان اینکه بهتر است در معاونت ها یک معاونت مخصوص حکومت باشد، تاکید کرد: بهتر است این معاونت شامل سه بخش باشد که یک بخش نظری آن روی مشروعیت کار کند و آن را عمومی کند چراکه مشروعیت یک قسمت فلسفی و یک قسمت اجتماعی دارد.

وی با بیان اینکه یک دپارتمان هم باید در بخش دموکراسی تشکیل شود، توضیح داد: این اصلاحیه قانون انتخابات قانون خوبی بود که روی آن کار شده است و البته خیلی هم کار لازم دارد و آن قسمتی که مربوط به احراز صلاحیت هاست نیاز به سازوکاری دارد و می توان آن را بهتر کرد و باید بگویم که مرکز پژوهش ها باید به طور دائم سنگری برای حفظ دموکراسی در کشور باشد.

لاریجانی با بیان اینکه انتخابات ما انتخابات خوبی است، یادآورشد: آنچه که مردم می خواهند از درون صندوق در می آید اما باید سازو کار آن را بهتر کنیم چراکه ما یک انتخاب خوب می خواهیم.

معاون بین الملل قوه قضائیه در تبیین انتخابات خوب، گفت: انتخابات خوب یعنی افراد شایسته خود را در معرض انتخاب قرار دهند و این افراد به خوبی معرفی شوند که در کل باید ساختاری در این زمینه داشته باشیم.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه با بیان اینکه باید کمک کنیم فرهنگ انتخابات عمومی شود، افزود: نظارت بر انتخابات در کل خوب است و باید بهتر شود چراکه به طور مثال اگر در آمریکا کسی به نظام سکولار – لیبرال معتقد نباشد اجازه نمی دهند به انتخابات وارد شود اما در انتخابات ما در زمان انتخابات ۱۵۰۰نفر در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام می کنند و شورای نگهبان هم مجبور می شود آنها را رد صلاحیت کند.

وی ادامه داد: نظارت استصوابی در انتخابات بسیار خوب است اما باید مکانیسم های آن را هوشمندانه تر شود.

لاریجانی با بیان اینکه مجلس لنگر دموکراسی در کشور است، تصریح کرد: مجلس لنگر مردم سالاری بر اساس عقلانیت اسلامی است.

وی در تبیین مسئله کارآمدی گفت: نبوغ ما باید در این زمینه باشد که نقاط ضعف خود را پیدا کنیم چرا که آدم باهوش شخصی است که خود را خوب می شناسد و خود را اصلاح می کند.

لاریجانی با بیان اینکه کارآمدی گمشده نظام مدیریتی ماست، یادآور شد: کارآمدی تئوری پیچیده ای است که مرکز پژوهش ها می تواند کارآمدی یک نهاد، مجلس و دولت را ارزیابی کند که البته باید شاخص های کارآمدی داشته باشیم و کارهای  مرکز پژوهش ها باید دقیق پیش برود.

معاون بین الملل قوه قضائیه با ابراز امیدواری مبنی بر اینکه امیدواریم مرکز پژوهش ها به مرکزی بالنده تبدیل شود، توضیح داد: امیدوارم در این مرکز کیفیت کار و تحقیق به یک اصل تبدیل شود./مهر