سلامت


2 دقیقه پیش

نشانه ها و عوارض کمبود ویتامین‌ها در بدن

ویتامین‌ها نقش مهمی‌ را در بدن انسان ایفا می‌کنند. به‌نحوی‌که کمبود ویتامین‌ (حتی یکی از آن‌ها) می‌تواند برای هر فردی مشکلات اساسی را به وجود آورد. گجت نیوز - معین ...
2 دقیقه پیش

چرا پشه ها بعضی ها را بیشتر نیش می‌زنند؟

فصل گرما و گزیده شدن توسط پشه ها فرا رسیده، دوست دارید بدانید پشه ها بیشتر چه کسانی را دوست دارند؟ بیشتر کجاها می پلکند؟ و از چه مواد دفع کننده ای نفرت دارند؟ وب سایت ...

چرا پای بعضی افراد پرانتزی شکل است؟ 

 

چرا پای بعضی افراد پرانتزی شکل است؟

 

پرانتزی بودن پا یا اصطلاح علمی آن ژنوواروم یکی از شایع ترین مشکلات مربوط به مفصل زانو است که می تواند به خاطر مشکلات و اختلال در اتصال استخوان ران و ساق به یکدیگر باشد. البته در بسیاری از موارد ژنوواروم، خود استخوان ساق و ران هم دچار انحنا هستند و همین مساله یک حالت کمانی را برای کل پا به وجود می آورد.

درمان نکردن این مشکل در بزرگسالی می تواند منجر به استئو آرتریت زودرس یا همان آرتروز مفصل زانو شود یا مشکلات حرکتی و ساختاری دیگری را برای زانو به وجود بیاورد. ژنوواروم به طور طبیعی بین نوپاها و کودکان زیر دو سال دیده می شود و معمولا تمامی کودکان تا سن سه الی چهار سالگی درجاتی از ژنوواروم را دارند و اغلب اینها خودبه خود و بعد از یک سالگی به تدریج تغییراتی برای اصلاح این حالت در پایشان به وجود می آید اما اگر ژنوواروم باقی ماند باید کودک را تحت نظر قرار داد.

نرمی استخوان یا همان راشیتیسم، مشکلات استخوانی در محل صفحه رشد، اختلال در اتصال طبیعی استخوان ها، تغذیه نامناسب در سنین کودکی و بعضی بیماری های خاص می توانند باعث ژنوواروم شوند یا در واقع باعث شوند حالت کمانی پا در زمان کودکی همچنان باقی بماند. اگرچه مسایلی مثل عفونت ها، مشکلات اسکلتی و بعضی تومورها ممکن است باعث کمانی شدن یک طرفه استخوان پا شوند که بسیار نادر است.

چاقی، زود راه افتادن، سابقه خانوادگی و مشکلات ژنتیکی هم می توانند باعث باقیماندن پاهای پرانتزی در بزرگسالی شوند. ژنوواروم به طور طبیعی درد و هیچ علامت دیگری ندارد و اختلالی برای راه رفتن ایجاد نمی کند؛ اگرچه پزشکان به افراد دارای ژنوواروم شدید ورزش های سنگین را توصیه نمی کنند و اغلب علت مراجعه مبتلایان به این حالت به خاطر ظاهر است. اما در موارد حاد بیماری به خصوص مواردی که به علت راشیتیسم به وجود آمده اند برای پیشگیری از آرتریت زودرس به این بیماران توصیه به عمل می شود. ژنوواروم های یک طرفه ممکن است باعث مشکلات اسکلتی بعدی به خاطر تغییرات جبرانی در حالت بدن شوند و به همین دلیل باید این موارد را درمان کرد. ژنوواروم باید توسط متخصصان ارتوپد و به وسیله انجام یک جراحی تقریبا سخت درمان شود.

منبع:aftabir.com


ویدیو مرتبط :
‫ورزش پای پرانتزی‬‎

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

شجونی:بعضی از افراد که رئیس جمهور می‌شوند خود را در عرض رهبری می‌دانندحجت‌الاسلام شجونی:شورای نگهبان منحرفان را کنار می‌زند

دبیر جامعه وعاظ تهران به کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرد و گفت: شورای نگهبان در صحنه حضور دارد و منحرفان را کنار می‌زند.

 

حجت‌الاسلام شجونی,شورای نگهبان

به گزارش  فارس از رشت، حجت‌الاسلام جعفر شجونی شامگاه پنجشنبه در مراسم یادواره شهید ابوالحسن کریمی دادستان اسبق انقلاب اسلامی در گیلان در مسجد قدس این شهر اظهار کرد: شهید کریمی انسان بزرگی بود و رفتار او در گفتار و نوشتار نمی‌گنجد.

وی جایگاه شهید کریمی را در دل‌های مردم عنوان کرد و افزود: شهدا به دنبال حقیقت دین بودند و به مشکلات جامعه توجه داشتند.

شجونی با اشاره به اینکه بعضی از افراد در زمان حیات امام (ره) کنار ایشان می‌ایستادند و عکس می‌گرفتند، تصریح کرد: عده‌ای خیال می‌کنند در کنار امام (ره) و مقام معظم رهبری می‌ایستند و عکس می‌گیرند تا قیامت باید مورد احترام باشند و در صحنه حفظ شوند.

عضو جامعه روحانیت مبارز تهران به هجمه سنگین فرهنگی دشمن به انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: در زمان جنگ سرد تنها یک رادیوی آمریکایی علیه شوروی برنامه پخش می‌کرد اما اکنون 300 رادیو علیه جمهوری اسلامی ایران برنامه پخش می‌کنند.

وی در ادامه با تاکید بر برگزاری یادواره شهدا، یادآور شد: یادواره شهدا باید همواره برگزار شود تا هشداری برای جامعه باشد و مردم بدانند که نفاق چه کرده است.

شجونی به رفتار منافقین در رژیم گذشته اشاره کرد و افزود: عبادت منافقین در زندان رژیم گذشته متفاوت با دیگران بود و ماموریت داشتند ریش بگذارند و نماز جماعت بخوانند.

دبیر جامعه وعاظ تهران خاطرنشان کرد: منافقین می‌خواستند روحانیت را از صحنه خارج کنند و به مردم دروغ می‌گفتند.

وی ادامه داد: جامعه پس از گذشت 34 سال از انقلاب اسلامی نیاز دارد درباره اوایل انقلاب بداند و از تجربه‌های گذشته استفاده کند.

*انحراف برای مردم تبیین شود

شجونی بر اطاعت از ولی فقیه تاکید کرد و گفت: مقام معظم رهبری فرمودند تا زنده‌ام نمی‌گذارم انقلاب اسلامی به انحراف برود و باید انحراف برای مردم تبیین شود.

عضو جامعه روحانیت مبارز تهران اضافه کرد: بعضی از افراد که رئیس جمهور می‌شوند خود را در عرض رهبری می‌دانند در صورتی که رهبری و ولایت دارای جایگاه ویژه است.

وی همچنین با اشاره به فتنه سال 88، بیان کرد: فتنه‌گران حق نداشتند مردم را به خیابان‌ها بکشانند و بدانند که مردم انقلاب و شهدای خود را نمی‌فروشند.

شجونی انقلاب اسلامی را وارث خون شهدا دانست و تصریح کرد: مبارزان بسیاری برای استقرار نظام اسلامی استقامت کردند و زیر شکنجه رژیم گذشته به شهادت رسیدند.

*شورای نگهبان منحرفان را کنار می‌زند

دبیر جامعه وعاظ تهران به کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری اشاره کرد و افزود: شورای نگهبان در صحنه حضور دارد و منحرفان را کنار می‌زند.

وی روحانیت و مردم ایران را آگاه و در صحنه توصیف کرد و یادآور شد: آمریکا با وجود روحانیت و مردم بیدار ایران اسلامی هیچ غلطی نمی‌تواند بکند.

به گزارش فارس، شهید ابوالحسن کریمی در 13 فروردین سال 1365 در نزدیکی مسجد "تکیه‌بر" لاهیجان مورد تهاجم مسلحانه منافقین قرار گرفت و با اصابت چند گلوله و با حالت سجده خونین به شهادت رسید./فارس