سلامت


2 دقیقه پیش

نشانه ها و عوارض کمبود ویتامین‌ها در بدن

ویتامین‌ها نقش مهمی‌ را در بدن انسان ایفا می‌کنند. به‌نحوی‌که کمبود ویتامین‌ (حتی یکی از آن‌ها) می‌تواند برای هر فردی مشکلات اساسی را به وجود آورد. گجت نیوز - معین ...
2 دقیقه پیش

چرا پشه ها بعضی ها را بیشتر نیش می‌زنند؟

فصل گرما و گزیده شدن توسط پشه ها فرا رسیده، دوست دارید بدانید پشه ها بیشتر چه کسانی را دوست دارند؟ بیشتر کجاها می پلکند؟ و از چه مواد دفع کننده ای نفرت دارند؟ وب سایت ...

يك رژيم غذايي سالم براي كودكان چگونه است؟ 

 يك رژيم غذايي سالم براي كودكان چگونه است؟

 

رژيم غذايي سلامتي بخش شامل يك برنامه غذايي طبيعي بوده كه همه مواد مغذي لازم براي رشد كودكان را به همراه داشته باشد و شامل چند گروه عمده مواد غذايي است كه بايد روزانه مصرف شوند و عبارتند از:

 

1 - ميوه و سبزيجات


2 - نان و حبوبات


3- شير و لبنيات


4 - گوشت و ماهي و تخم مرغ

 


چگونه يك رژيم غذايي بر دندانها تأثير مي گذارد؟


كودك نياز دارد كه يك رژيم غذايي متعادل براي شكل گيري و تكامل دندانها داشته باشد. كودك همچنين براي اين كه لثه اي سالم كه دندانها را در برمي گيرد داشته باشد، نيازمند به داشتن يك رژيم غذايي كامل است. يك برنامه غذايي با مقادير بالاي كربوهيدرات مانند مواد قندي و نشاسته اي مي تواند براي كودك شما ايجاد ريسك بالايي از نظر ابتلاي به پوسيدگي دنداني نمايد.

 

چگونه مي توان يك برنامه غذايي مطمئن براي كودكان در نظر گرفت


ابتدا مطمئن شويد كه برنامه غذايي او متعادل و كامل مي باشد. سپس ببينيد كه چند مرتبه در روز از غذاهاي حاوي مواد قندي و نشاسته اي مصرف نموده است. غذاهاي نشاسته اي شامل نان، برنج، شيريني و چيپس و سيب زميني مي باشد. هنگامي كه او را از نظر مصرف اين مواد كنترل مي كنيد، بهتر است نگاهي نيز به ظرف محتوي اين مواد و همچنين شيريني و شكلاتها داشته باشيد.

 

بعضي از مواد غذايي شامل يك يا چند نوع قند مي باشند و بايد بدانيد كه همه انواع قندها مي توانند باعث پوسيدگي شوند. ميوه ها و برخي سبزيجات و محصولات لبني دست كم داراي يك نوع قند مي باشند. قند را مي توان در تجزيه بسياري از مواد غذايي پيدا كرد، حتي در برخي از مواد غذايي كه طعم شيرين ندارند؛ براي مثال در كره، بادام زميني و بسياري از سسها و ژله ها.

 


آيا كودك بايد غذاهاي حاوي نشاسته و قند را كنار بگذارد؟


قطعاً خير، مقادير بالايي از اين مواد مورد نياز كودكان مي باشند. شما بايد به سادگي آن را انتخاب نموده و مصرف را در حد طبيعي و منطقي نگهداريد. يك غذاي حاوي قند و نشاسته اگر با مواد غذايي ديگري چون گوشت همراه شده و در برنامه غذايي روزانه (ناهار- شام - صبحانه) قرار گيرد، براي رشد و تكامل دندانها بسيار مفيد است، ولي اگر به صورت تنقلاتي چون چيپس، پفك و ... باشد خير.

 

غذاهاي چسبنده و كشدار مانند ميوه هاي خشك و انواع تافيها و شكلاتها به راحتي توسط بزاق دهان و آب و شير از سطح دندان شسته نمي شوند، بنابراين آنها مي توانند نقش بيشتري را در ايجاد پوسيدگي داشته باشند تا غذاهاي فيبردار و سلولزي كه دندانها را نيز تميز مي كنند.


با دندانپزشك اطفالتان در مورد انتخاب، نگهداري و طرز مصرف مواد غذايي كه سلامت دندانهاي كودك شما را تضمين مي كند، مشورت نماييد.

 


آيا در يك برنامه غذايي متعادل ميزان فلورايد كافي است؟


خير. يك رژيم غذايي متعادل متضمن فراهم كردن مقدار كافي فلورايدي كه براي رشد و نگهداري دندانهاي كودكان لازم است، نمي باشد. اگر شما در جامعه اي زندگي مي كنيد كه فلورايده كردن مواد غذايي در برنامه آنها وجود ندارد و يا ميزان فلورايد موجود در آب آشاميدني كافي نمي باشد كودك شما در طي سالياني كه دندانهايش تشكيل مي شوند، نياز به يك فرآورده دارويي فلورايددار دارد. دندانپزشك كودكان با توجه به ميزان فلورايد آب آشاميدني، سن و وزن كودك مقدار مصرف اين فرآورده ها را مشخص مي سازد.

 

 

 

 


ویدیو مرتبط :
همه كودكان نیاز به حمایت دارند اما كودكان سرطانی...

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

چگونه ویندوزخودراهمیشه سالم نگه داریم 

 

 

حتما تا به حال اتفاق افتاده است که بعد از نصب يک نرم افزار به هر دليل سيستم عامل و برنامه هاي کاربردي شما آسيب ديده است حتي ممکن ويروسي شدن سيستم و يا پاک شدن چند فايل سيستمي علت بالا نيامدن ويندوز باشد.در اين گونه شرايط معمولا گزينه اي جز عوض کردن ويندوز و تمام برنامه هاي آن پيش روي کاربران نمي باشد .

 

براي جلو گيري از وقوع اين حالت استفاده از (GO BACK)بسيار مفيد خواهد بود .همان طور که از نام اين برنامه برمي آيد اين نرم افزار هميشه تنظيمات صحيح ويندوز را به خاطر مي سپارد و در صورت نياز کاربر وارد عمل مي شود با استفاده از اين برنامه ديگر هرگز به فکر عوض کردن ويندوز نباشيد .

 

همچنين اين برنامه مي تواند تمامي فايلهاي پاک شده از سيستم را دوباره بازيابي کند براي استفاده کافيست در زمان بالا آمدن ويندوز کليد Space Bar را فشار دهيد با ظاهر شدن صفحه(GO BACK) شما قادر خواهيد بود سيستم را به حالتي صحيح در گذشته هدايت کنيد.

 

قابليتهاي برنامه و نکات کليدي در استفاده از آن بدين صورت مي باشد :


1)اين برنامه به طور معمول مقدار ده درصد از کل ظرفيت هارد ديسک را براي انجام فعاليتهاي خود اشغال مي کند.

 

2)اين برنامه داراي خاصيت( Auto-Revert ) مي باشد اين قابليت قادر به بازگرداني اطلاعات به صورت خود کار است .

 

3)قابليت بازگرداني کل هارد ديسک ( Revert Drive ) اين قابليت امکان بازيابي کل اطلاعات درايو را فراهم مي کند.

 

4)بوت شدن از فلاپي ديسک اين قابليت سبب بوت شدن کامپيوتر از روي فلاپي مي شود.

 

5)اين برنامه به صورت خود کار از تمامي درايوهاي سيستم محافظت مي کند و نمي توان در حالت عادي محافظت از سيستم را محدود به درايو خاصي از هارد ديسک کرد .

 

در اين جا به موارد و نکات اصلي در مورد نرم افزار اشاره گرديد لازم به ذکر است اين برنامه داراي جزييات فراواني است که کاربران حتما در زمان استفاده به وجود آن پي خواهند برد .