سلامت


2 دقیقه پیش

نشانه ها و عوارض کمبود ویتامین‌ها در بدن

ویتامین‌ها نقش مهمی‌ را در بدن انسان ایفا می‌کنند. به‌نحوی‌که کمبود ویتامین‌ (حتی یکی از آن‌ها) می‌تواند برای هر فردی مشکلات اساسی را به وجود آورد. گجت نیوز - معین ...
2 دقیقه پیش

چرا پشه ها بعضی ها را بیشتر نیش می‌زنند؟

فصل گرما و گزیده شدن توسط پشه ها فرا رسیده، دوست دارید بدانید پشه ها بیشتر چه کسانی را دوست دارند؟ بیشتر کجاها می پلکند؟ و از چه مواد دفع کننده ای نفرت دارند؟ وب سایت ...

ویار،یکی ازمشکلات زن باردار
ویار

بي‌دليل نيست که مي‌گويند بهشت زير پاي مادران است؛ چون از همان لحظات اول، يعني از زمان بسته شدن نطفه کودک، دردسرهاي مادر شروع مي‌شود و دوران سخت بارداري و محدوديت‌ها و مشکلات آن اولين مرحله گرفتاري مادر است. اگرچه همه اين گرفتاري‌ها در نهايت براي مادر شيرين و لذت‌بخش است ولي خب، از سرگذراندن‌شان هم کار راحتي نيست.

ويار داشتن، يکي از مشکلات شايع دوران بارداري است که بيشتر مادران تجربه‌اش مي‌کنند. البته ويار انواع مختلفي دارد ولي معمولا از الگوي خاصي پيروي مي‌کند و راه‌حل‌هاي مشخصي هم دارد. در گفتگو با دکتر سيدعلي کشاورز، متخصص تغذيه و رژيم درماني، کوشيده‌ايم نحوه برخورد با اين عارضه طبيعي دوران بارداري را جويا شويم.

منظور از ويار در اين جا، دو نوع حالت مختلف در دوران بارداري است. مفهوم اولي که دکتر کشاورز، برايمان شرح مي‌دهد، همان تمايلات مادر به خوردن مواد غذايي و غيرغذايي در دوران بارداري است که همه تا حدي با اين حالت از ويار آشنا هستند: «مثلا مادر گاهي ميل زيادي به خوردن ترشي، قره‌قوروت و لواشک دارد و گاهي تمايل به خوراکي‌هاي شيرين. البته خوردن اين مواد غذايي در حدي که تعادل تغذيه‌اي زن باردار را به هم نزند، اشکالي ندارد. اما بعضي اوقات مادران باردار همين مواد غذايي بي‌‌ضرر را آن‌قدر زياد مصرف مي‌کنند که تعادل غذايي‌شان به هم مي‌خورد و اين رفتار مضري است که اصلا توصيه نمي‌شود.»

البته دکتر کشاورز به خانواده زنان باردار توصيه مي‌کند که مواد غذايي طبيعي و سالم را که زن باردار هوس خوردن‌شان را دارد، تهيه کنند و در اختيارش قرار دهند چون: «تأمين ماده غذايي که زن باردار به آن تمايل دارد توسط خانواده، به‌خصوص همسر، از نظر روحي و رواني اهميت زيادي دارد و نشانه حمايت عاطفي اطرافيان است ولي به اين شرط که حتما حواس‌شان باشد که مادر باردار بيش از اندازه از اين مواد مصرف نکند و برنامه غذايي‌اش مختل نشود.»

ویار

گاهي هم زنان باردار به خوردن موادي تمايل پيدا مي‌کنند که خوراکي نيستند. دکتر کشاورز درباره اين نوع ويار مي‌گويد: «گاهي تمايل مادر به خوردن گچ، خاک، مهر و نشاسته خياطي است که اين ويارها اغلب نشانه کمبود غذايي در بدن مادر است. کمبود موادي مثل آهن، کلسيم و روي مي‌تواند دليل اين مشکل باشد. درنتيجه متعادل کردن رژيم غذايي با غذاهايي که منبع اين مواد هستند يا تجويز مکمل‌هاي غذايي مثل مکمل آهن و کلسيم، مي‌تواند اين مشکل را کم کند. در اين‌گونه موارد نبايد اجازه داد که زن باردار به خوردن موادي از قبيل مهر و زغال اقدام کند چون نه تنها اين مواد عوارض دارند بلکه باعث تشديد کمبود غذايي مادر هم مي‌شوند.»


دل به‌هم‌خوردگي در اوايل صبح

تعريف ديگر ويار، تهوع صبحگاهي است که خيلي‌ها با آن آشنايي دارند و در بيشتر فيلم‌ها و سريال‌ها اولين نشانه عاميانه بارداري به حساب مي‌آيد. البته تعدادي از خانم‌هاي باردار اين تهوع را تجربه نمي‌کنند ولي کم نيستند کساني که چند هفته از دوران بارداري‌شان را با حالت تهوع مي‌گذرانند. دکتر کشاورز درباره اين نوع ويار مي‌گويد: «70 درصد مادران باردار، به خصوص در اولين بارداري‌شان اين تهوع را تجربه مي‌کنند. تهوع صبحگاهي اغلب در هفته چهارم بارداري شروع مي‌شود و در هفته چهاردهم پايان مي‌يابد. علت اين تهوع تغييرات هورموني است که در بدن مادر ايجاد مي‌شود و نهايتا اختلالي است که در متابوليسم چربي‌ به وجود مي‌آيد. لذا پزشک و متخصص تغذيه بايد با ايجاد تغييراتي در برنامه غذايي اين حالت را فرو نشانند.» اما دکتر کشاورز توصيه‌هايي براي کاهش تهوع صبحگاهي دارد، از جمله اينکه خانم‌هاي باردار، صبح به محض بيدار شدن و ترک رختخواب، کمي نان خشکویار صبحگاهی يا بيسکويت بخورند. توصيه ديگر اين که نيم ساعت قبل و نيم‌ساعت بعد از صبحانه و حتي در حين خوردن صبحانه، مايعات ننوشند چون نوشيدن مايعات تهوع را تشديد مي‌کند. ضمن اينکه بهتر است تعداد وعده‌هاي غذايي را زياد و مقدار غذاي مصرفي در هر وعده را کم کنند يعني به جاي 3 وعده، 5 تا 6 وعده کوچک غذا بخورند تا معده‌شان هيچ‌وقت خالي نماند چون خالي ماندن معده دستگاه گوارش را تحريک مي‌کند. در ضمن زنان باردار بايد از مصرف سير، پياز و کلم که ترکيبات گوگردي بودار و محرک دارند خودداري کنند. غذاهاي سرخ کرده و چرب و سس‌دار هم به علت تشديد اسيد معده، مي‌توانند باعث تشديد حالت تهوع شوند. دکتر کشاورز مي‌گويد: «ما به خانم‌هاي بارداري که ويار دارند توصيه مي‌کنيم که موقع آشپزي پنجره‌ها را باز کنند که بوي حاصل از طبخ غذا بيرون برود تا معده‌شان را تحريک نکند. ضمن اينکه از عطرهاي تند و محرک استفاده نکنند.» براي بعضي از خانم‌هاي باردارخوردن شيريني‌ها و مواد نشاسته‌اي باعث کاهش حالت تهوع مي‌شود، دکتر کشاورز در اين‌باره مي‌گويد: «گرچه ما مصرف مواد نشاسته‌اي و شيريني‌جات را براي همه گروه‌هاي سني محدود مي‌کنيم ولي در مورد خانم‌هاي باردار چون مصرف‌شان کاهنده تهوع است، مصرف اين مواد را آزادتر مي‌گذاريم.»

گوشت با چاشني

بعضي از خانم‌هاي باردار هم در خوردن يک سري مواد غذايي مثل گوشت، شير و مرغ مشکل دارند و با خوردن اين موادغذايي دچار تهوع مي‌شوند. دکتر کشاورز در اين‌باره مي‌گويد: «اگر شير چرب باشد طبيعي است که زن باردار دچار تهوع شود پس بهتر است شير کم‌چرب مصرف شود. علاوه بر آن، خوردن شير در قالب شير موز و شير کاکائو مي‌تواند بوي آن را از بين ببرد. در مورد گوشت‌هايي هم که ممکن است خانم‌هاي باردار را اذيت کنند بايد براي طبخ‌شان ترفندهايي را به کار برد که بويش گرفته شود مثل اضافه کردن چاشني‌هاي بي‌‌ضرر از قبيل آب‌ليمو و آب نارنج. ضمن اينکه مي‌شود به جاي گوشت، مرغ و ماهي را جايگزين کرد ولي اگر حساسيت فرد در دوران بارداري به اين خوراکي‌ها شديد باشد و نتواند هيچ کدام از آنها را مصرف کند به ناچار، بايد از مکمل‌هاي آهن، کلسيم و روي استفاده کرد.»


ویدیو مرتبط :
ویار یا تهوع صبحگاهی زنان باردار

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

علت و درمان ویار زنان بارداربارداری,ویار بارداری,دوران بارداری,علت ویار بارداری

علت و درمان ویار زنان باردار

براساس آمارها حدود 75درصد از زنان باردار طی 9ماه بارداری خود از بیماری صبحگاهی رنج می‌برند. این حالت آزاردهنده و محدودكننده است اما با چند توصیه ساده و كاربردی می‌توانید با آن كنار بیایید.

هیچ‌كس حالت سرگیجه و تهوع و استفراغ را دوست ندارد. حالا این حالت چه پس از سوار شدن بر یك چرخ‌وفلك در شهربازی باشد یا پس از یك مسمومیت غذایی شدید یا خفیف، اما برای زنان باردار حالت تهوع و استفراغ یك حالت بسیار آشنا و تقریبا دائمی است كه به آن «بیماری یا مشكل صبحگاهی» می‌گویند (اما این واژه درست نیست چراكه این حالت در خانم‌های باردار در تمام ساعت‌های روز ممكن است اتفاق بیفتد). تحمل این حالت برای زنان باردار بسیار سخت است. زنان باردار به خاطر این حالت تنها دچار مشكلات جسمانی نمی‌شوند بلكه حالت روحی آنها هم تحت‌تاثیر قرار می‌گیرد. ترس از استفراغ، سخت بودن حضور در مكان‌های عمومی و اجتماعی و حتی ترس از اینكه شاید تهوع و استفراغ‌های پیاپی باعث شود موادغذایی و مواد موردنیاز به جنین نرسد، همگی باعث می‌شود روح و روان زنان باردار تحت‌فشار قرار گیرد.

نگران جنین‌تان نباشید
درمورد مسئله ترس از نرسیدن موادغذایی لازم و موادمغذی به جنین باید گفت كه بسیاری از زنان باردار حتی آنهایی كه دچار بیماری صبحگاهی شدید هستند نباید از لحاظ رسیدن غذا و مواد مقوی به جنین خود نگرانی داشته باشند، اما به هرحال رهایی از شر این حالت آزاردهنده برای تمام زنان باردار یك نعمت محسوب شده و باعث می‌شود جسم و روح آنها آسوده‌تر باشد و آنها بتوانند زندگی فعال‌تری در دوران بارداری داشته باشند.

در سه ماهه دوم حل می‌شود
خبر خوب می‌خواهید؟ در اكثریت موارد حالت تهوع و استفراغ و بیماری صبحگاهی پس از هفته چهاردهم بارداری بدون هیچ درمانی برطرف می‌شود. علت چیست؟ در این موارد می‌توان به علت رخ دادن این حالت اشاره كرد. یك تئوری قدیمی می‌گوید بیماری صبحگاهی زنان باردار درواقع نوعی حالت تطابق فیزیولوژیك و مربوط به دوران قبل از زندگی مدرن است. طبق این نظریه این حالت مربوط به زمانی است كه انسان‌ها بیشتر غذاها را به‌صورت خام می‌خوردند و درنتیجه احتمال ورود باكتری به بدن بسیار بالا بود و این استفراغ‌ها در واقع مكانیسم دفاعی بدن زنان باردار برای جلوگیری از ورود باكتری‌ها و میكروارگانیسم‌ها به بدن جنین به‌خصوص در هفته‌های اول كه سیستم دفاعی جنین اصلا شكل نگرفته، بود  اما بسیاری از پزشكان چنین فرضیه‌ای را قبول ندارند و آن را رد می‌كنند.

شاید مقصر بوی غذاست
از لحاظ فیزیولوژیك هنوز دلیل واضح و مشخصی برای بروز بیماری صبحگاهی پیدا نشده است. دركل به‌نظر می‌رسد كه مركز بروز تهوع و استفراغ در مغز طی بارداری و به‌خصوص در هفته‌های اول آن تحریك شود و این حالت رخ بدهد. این امر شاید ناشی از این باشد كه در دوران بارداری، میزان برخی هورمون‌ها (مثلا استروژن) در خون مادر بالا برود و این هورمون‌ها روی مركز استفراغ مغز تاثیر می‌گذارد و آن را تحریك می‌كند. البته از لحاظ فیزیولوژی می‌توان 2علت دیگر را هم برای این حالت درنظر گرفت؛ یكی افزایش حس بویایی كه می‌تواند باعث افزایش حساسیت و رفلكس واكنشی تهوع شود و دیگری هم شل شدن عضلات صاف گوارشی كه باعث می‌شود دریچه فوقانی معده شل شود و میزانی از اسید معده به داخل مری بر‌گردد و این‌گونه واكنش تهوع و استفراغ در خانم باردار فعال‌تر از افراد عادی می‌شود.

این توصیه‌ها را جدی بگیرید
اما چگونه می‌توان با این حالت ناخوشایند و حتی آزاردهنده كنار آمد؟ اینجا ما راه‌های مختلفی را به شما پیشنهاد می‌كنیم كه به كار بستن همه آنها با هم می‌تواند بسیار به شما كمك كند

تنقلات دم دست خود بگذارید
1- سریع چیزی بخورید: یك خانم باردار بهتر است یك ظرف كنار تختخواب خود داشته باشد كه پر از غلات كاملا سالم باشد و بلافاصله پس از بیدار شدن از این ظرف چندتایی بخورد. اینكه بلافاصله پس از بیدار شدن مقدار كمی ماده غذایی وارد معده خود كنید، می‌تواند حالت تهوع صبحگاهی را تاحدود زیادی برطرف كند.

این رژیم غذایی به نفع شماست
2- رژیم غذایی متعادل: شما بهتر است در اوایل دوره بارداری یك رژیم غذایی هدفمند داشته باشید. رژیم غذایی پر از پروتئین (مثلا گوشت مرغ) و كربوهیدرات‌های كمپلكسی، پیچیده، (مانند غلات كامل و سبزیجات) بهترین انتخاب برای این گروه است. اضافه كردن غذاهای چرب ممكن است حالت تهوع و استفراغ را تشدید كند.

سوپ مرغ بهترین انتخاب
3- پركالری‌ها به‌نفع شما نیستند: درست است كه باید موادغذایی لازم و كافی را به جنین‌تان برسانید، اما این به آن معنا نیست كه غذاهای چرب و بسیار شیرین و بسیار پركالری گزینه‌های خیلی خوبی برای شما باشند. این‌گونه غذاها بیشتر حالت بیماری صبحگاهی را تشدید می‌كنند. اگر می‌خواهید غذایی مناسب هم برای خودتان هم برای جنین بخورید به سوپ مرغ فكر كنید كه هم مایعات كافی، هم پروتئین و هم ویتامین‌ها را به مادر و فرزند می‌رساند. درضمن خوردن غذاهای سرد بهتر از غذاهای گرم است چون برخی از غذاها درحالت گرم بیشتر رفلكس تهوع را باعث می‌شوند.

منبع:مجله سیب سبز