سلامت


2 دقیقه پیش

نشانه ها و عوارض کمبود ویتامین‌ها در بدن

ویتامین‌ها نقش مهمی‌ را در بدن انسان ایفا می‌کنند. به‌نحوی‌که کمبود ویتامین‌ (حتی یکی از آن‌ها) می‌تواند برای هر فردی مشکلات اساسی را به وجود آورد. گجت نیوز - معین ...
2 دقیقه پیش

چرا پشه ها بعضی ها را بیشتر نیش می‌زنند؟

فصل گرما و گزیده شدن توسط پشه ها فرا رسیده، دوست دارید بدانید پشه ها بیشتر چه کسانی را دوست دارند؟ بیشتر کجاها می پلکند؟ و از چه مواد دفع کننده ای نفرت دارند؟ وب سایت ...

ورم ملتحمه یکی از بیماری های شایع کودکان 

علائم : - قرمزي چشم و آبريزش از آن همراه با درد يا خارش - عدم تحمل نور روشن - ترشحات چركي كه بعد از خواب مژه‌ها را بهم مي‌چشباند.ملتحمه، پرده‌اي است كه كره چشم و درون پلك را مي‌پوشاند. اين پرده مي‌تواند بر اثر عفونت ويروسي يا باكتريايي و يا بخاطر آسيب ناشي از ورود شيء خارجي به چشم يا مواد شيميايي و يا واكنش آلرژيك، متورم شود. در اين حالت، چشم قرمز شده و از آن آب مي‌آيد و همراه با درد و خارش بسيار شديد مي‌باشد و بر اثر نور روشن تحريك ميشود. اين ناخوشي كه مي‌تواند يك يا هر دو چشم را مبتلا سازد مسري است.

 

 

ورم ملتحمه

 

آيا خطرناك است؟


اگرچه ورم ملتحمه يك عفونت خطرناك چشمي نيست اما بايد بوسيله دكتر معالجه شود.ابتدا چه كار بايد بكنيد؟


1- ببينيد آيا يك شيء خارجي در چشم فرو رفته است در اين صورت اگر مي‌توانيد آنرا خارج سازيد.


2- بعنوان يك اقدام موقت، قبل از مراجعه به دكتر، هر يك از چشمها را صرفنظر از اينكه آسيب ديده‌اند يا نه شستشو دهيد براي اينكار از محلول 5 ميلي (يك قاشق مرباخوري) نمك در يك ليوان آب گرم كه قبلاً جوشانده‌ايد استفاده كنيد. براي هر چشم بطور جداگانه از يك ميله نازك كه در سر آن گلوله پنبه پيچانده شده است استفاده نموده و از گوشه داخلي چشم شروع كرده و بطرف بيرون پاك كنيد.3- اگر فقط يك چشم كودكتان آسيب ديده باشد آنرا بسته نگهداريد تا از اصطلاك بين قسمتهاي ديگر چشم با ملتحمه جلوگيري شود. يك گاز يا پارچه تميز و گرم را روي چشم بگذاريد و آنرا با كمك باند در آن محل نگهداريد.4- براي جلوگيري از گسترش عفونت، از كودك خود بخواهيد دستهايش را تميز كند و چشمهايش را دست مالي نكند.

 

 

 

 

آيا مشورت با دكتر لازم است؟


اگر به ورم ملتحمه مشكوك هستيد بلافاصله با دكتر تماس بگيريد.

 


دكتر چه اقدامي انجام خواهد داد؟


اگر عفونت موجب بيماري شده است دكتر براي كودك شما قطره‌هاي چشمي يا پماد براي برطرف كردن آن تجويز مي‌كند. اگر عفونت در طول چند روز به درمان جواب ندهد ممكن است شما را نزد متخصص بفرستد.


اگر تحريك بر اثر آلرژي مانند تب يونجه بوجود آمده باشد قطره‌هاي ضد التهاب چشم و داروهاي آنتي هيستامين تجويز خواهد كرد.


اگر چيزي داخل چشم كودك شما فرو رفته باشد آنرا خارج ميسازد.

 


شما چه كمكي مي‌توانيد بكنيد؟


به كودك يادآوري كنيد كه عفونت بوسيله دستهايش قابل سرايت است و بايد آنها را تميز كند و از حوله‌هاي جداگانه و مخصوص خود استفاده نمايد.


اگر كودك شما دچار تب يونجه است وي را به چمن‌هاي تازه چيده شده نبريد.

 

 

 

 

 

 

 


ویدیو مرتبط :
شایع ترین بیماری گوارشی کودکان

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

آبسه دندان،یکی از بیماری های شایع در کودکانعلائم :برآمدگي قرمز و متورم در يك طرف دندان در لثه - درد زق زق كننده - حساسيت و تورم در همانطرف صورت - ورم غده‌هاي گردن - درد زيرگوش در همانطرف پيله دندان، يا آبسه دندان، يك حفره پر از چرك است كه در ريشه دندان پوسيده بوجود مي‌آيد.

در دندانهاي شيري پيله دندان در صورتيكه درمان نشود ميتواند بر دندان دائمي كه بعداً بايد در بيايد. آسيب برساند. پيله دندان بسيار دردناك است زيرا در يك محيطي بسته و محصور قرار دارد و مسكن‌ها هم بر روي آن تأثير نمي‌گذارند.

پیله دندان

آيا خطرناك است؟

پيله دندان بايد فوراً درمان شود زيرا ناراحتي زيادي توليد مي‌كند و ميتواند منجر به از دست دادن دندان شود.


ابتدا چه كار بايد بكنيد؟


1- لثه اطراف دندان را بررسي كنيد و اگر متوجه يك برآمدگي قرمز شديد بآرامي آنرا با نوك انگشت خود لمس كنيد. چيزي نرم و اسفنجي را احساس خواهيد كرد كه در حقيقت انبوهي از چرك جمع شده است.

2- براي تسكين دادن درد به كودك خود آسپرين بچه يا شربت استامينوفن بدهيد. از بيحس كننده‌هاي موضعي مانند دانه ميخك استفاده نكنيد. زيرا ممكن است به حاشيه لثه لطمه بزند و مشكلات دنداني بيشتري بوجود آورد.

شربت استامینوفن

3- دهان كودك خود را با يك محلول آب نمك ضعيف شستشو دهيد تا دمل را زودتر بتركاند و هرگونه چرك را كه از آن خارج شده است بشويد.

4- از يك كيسه يا بطري آب گرم براي آرام كردن درد استفاده كنيد.

5-بلافاصله به دندانپزشك يا نزديكترين مركز اورژانس مراجعه نمائيد.

دكتر چه اقدامي انجام خواهد داد؟


دكتر ي دندانپزشك يا از طريق شكافتن لثه و يا كشيدن دندان (در صورتيكه راهي براي حفظ آن وجود نداشته باشد).چرك را خارج مي‌سازد. هر دو روش تحت بيحسي انجام ميشوند.

دندان درذ

براي ريشه كني عفونت، دكتر يا دندانپزشك يك دور آنتي بيوتيك را تجويز مي‌كند. ممكن است يك دهان شويه نيز براي مصرف سه يا چهار بار در روز تا بهبودي زخم توصيه نمايد.

شما چه كمكي مي‌توانيد بكنيد؟


براي به حداقل رساندن فساد دندان، مرتباً براي كودك مسواك بزنيد.

مسواک زدن

از سن سه سالگي به بعد، كودك خود را بطور مرتب نزد دندانپزشك ببريد.

شيريني جات و مواد قندي را از غذاهاي كودك خود كمتر كنيد.