سلامت


2 دقیقه پیش

نشانه ها و عوارض کمبود ویتامین‌ها در بدن

ویتامین‌ها نقش مهمی‌ را در بدن انسان ایفا می‌کنند. به‌نحوی‌که کمبود ویتامین‌ (حتی یکی از آن‌ها) می‌تواند برای هر فردی مشکلات اساسی را به وجود آورد. گجت نیوز - معین ...
2 دقیقه پیش

چرا پشه ها بعضی ها را بیشتر نیش می‌زنند؟

فصل گرما و گزیده شدن توسط پشه ها فرا رسیده، دوست دارید بدانید پشه ها بیشتر چه کسانی را دوست دارند؟ بیشتر کجاها می پلکند؟ و از چه مواد دفع کننده ای نفرت دارند؟ وب سایت ...

نگذاریم کودکان چاق شوند!!آیا کودک شما نیز در حال اضافه وزن است،شما باید با روش هایی که در این مقاله گفته شده است،مانع از این کار شوید.

چاقی و افزایش وزن از مشكلات و پیامدهای زندگی نوین است.به عبارتی دیگر افزایش وزن از تبعات مدرنیزه شدن زندگی افراد است،در این میان آنچه كه رشدی روز افزون داشته است،روند افزایش وزن و چاقی در گروه‌های سنی كودك و نوجوان است كه نگران كننده و قابل تأمل است.

کودک چاق

تغذیه نادرست و كم تحركی،فاكتورهایی مؤثر در ایجاد چاقی هستند. تغذیه نادرست با واژه علمی «سوء‌تغذیه» صرفاً به معنی كمبود دریافت كالری و ریز مغذی‌های سالم نیست بلكه به مفهوم دریافت نامناسب آن اعم از بیش مصرفی یا كم مصرفی است.از یك سو دریافت بیش از نیاز مواد غذایی و از سوی دیگر نداشتن تحرك كافی، باعث ایجاد اضافه ‌وزن و چاقی در كودكان و نوجوانان می‌شود.

اردلان سلكی روانشناس بالینی، ازدیاد وزن كودكان و نوجوانان را یكی از مشكلات عمده‌ای می‌داند كه آنان را در سال‌های بعد دچار اختلالات و نارسایی‌های جسمی، روانی و اجتماعی می‌كند.

وی اظهار می‌دارد، بیماری‌های قلبی- عروقی، بیماریهای مربوط به استخوان‌ها و مفاصل، بالا رفتن فشار خون، كلسترول و قند خون، بی‌تحركی، ضعف قوای جسمانی، بیماری‌های تنفسی مانند: آسم، دیابت و نارسایی‌های غددی، بلوغ زودرس، ناراحتی‌های روانشناختی مانند افسردگی، انزوا‌طلبی،ضعف خودپندار،و غیره از عوارض چاقی است كه عموماً شروع آن از دوران كودكی است.اختلالات بیولوژیكی مانند بیماری‌های تیروئیدی یكی از مهم‌ترین علل چاقی در كودكان و نوجوانان محسوب می‌شود.

* کم تحركی و عدم تحرك،و مصرف مواد غذایی اضافه بیشتر از سوخت و ساز مورد نیاز بدن كالری جذب كرده و كم تحركی موجب انباشته شدن مواد كالری‌زا در بدن فرد می‌شود.

پر خوری

* عوامل روانشناختی مثل عدم خویشتنداری و مراقبت از خود،كه كمتر به آن توجه می‌شود، هم عمده‌ای را در این خصوص به خود اختصاص می‌دهد.

* اشتهای کودک را در نظر بگیریم؛ لازم نیست حتماً غذایش را تا آخر بخورد پس به اجبار به او چیزی نخورانیم.

* سعی کنیم خوراکی ها و شیرینی های پر کالری را برایش فراهم نکنیم.

* چربی غذای کودک باید در حد طبیعی،یعنی30 درصد کالری مصرفی یا کمتر باشد. او را به خوردن شیرینی ها و خوراکی های پر چربی عادت ندهیم.

* سبزیجات تازه و میوه ه را در اختیار او قرار دهیم و دقت کنیم که حداقلی را که نیاز دارد، مصرف کند.

* با او بازی کنیم، راه برویم و بدویم تا از بودن در کنار خانواده و فعالیت کردن لذت ببرد، همچنین او را به شرکت در بازیهای کودکانه و فعالیتهای گروهی تشویق کنیم.

* به عنوان جایزه، شکلات و شیرینی به او ندهیم.ویدیو مرتبط :
ای علی قسم می خوریم نگذاریم به حرم نزدیک شوند

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

کودکان استریل، بیشتر دچار آلرژی می‌شوند ! 

 آلرژی و سینوزیت

 

طبق آخرین تحقیقات انجام شده، کودکان زیر یک سالی که در محیط‌هایی مانند خانواده‌های مرفه زندگی می‌کنند و به آن‌ها بسیار رسیدگی می‌شود، در آینده بیشتر به آلرژی مبتلا می‌شوند.

 

آلرژی در کودکان

تحقیقا نشان داده است کودکان روستایی زیر یک سال که در محیط زندگی خود با انواع و اقسام ویروس‌ها سروکار دارند، احتمال ابتلای آنان به آلرژی در آینده به مراتب کمتر است، زیرا فعالیت در مزرعه موجب مقاوم سازی آنها در برابر آلرژی می‌شود. بنابراین کودکان را نباید از ویروس‌ها و میکروب‌ها خیلی دور نگه داشت.

 

یکی از مهم ترین عوامل مستعد کننده در زمینه ابتلا به سینوزیت و عفونت گوش، آلرژی است. در صورت کنترل شدن آلرژی، احتمال ابتلای این افراد به سینوزیت و عفونت‌های چرکی گوش کمتر می‌شود.

 

بنابراین بیمارانی که به طور مداوم سرما می‌خورند و سینوس‌های آنان چرک می‌کند، باید به پزشک مراجعه کنند، چون آنها معمولا به یکی از بیماری های زمینه‌ای مبتلا هستند که شایع‌ترین بیماری زمینه‌ای آلرژی است، بنابراین آلرژی باید به طور مناسب، تشخیص داده شود و درمان گردد.

 

نشانه‌های اصلی بیماری سینوزیت، گرفتگی بینی، ترشح ته حلق و در موارد حاد بیماری، درد و ورم سینوس درگیر بیماری و تب، سردرد و عفونت است

 

سینوزیت چیست؟

سینوزیت به معنی التهاب و ورم مخاط سینوس‌هاست.

 

سینوس‌ها حفره هایی هستند که درون استخوان‌های صورت جای گرفته‌اند و هر یک از آن‌ها توسط مجرایی به بینی راه پیدا می‌کند (در تصویر کناری نشان داده شده است). سطح پوشاننده این حفرات به‌ طور طبیعی ترشحات شفافی دارد که این ترشحات وارد بینی می‌شود. این ترشحات توسط مژک هایی که جهت حرکت آن‌ها به طرف حلق است، به عقب رانده می‌شوند و هر فرد سالم، با هر بلع مقداری از بزاق خود و مقداری از ترشحات بینی و سینوس‌ها را می بلعد.

 

سینوس‌های یک فرد بالغ به‌طور متوسط در شبانه روز حدود یک لیتر مواد ترشح می‌کنند. این ترشحات در لطیف نگه داشتن مخاط پوشاننده سینوس‌ها و بینی موثر است و در تمیز کردن هوایی که از بینی به ریه می‌رسد نقش اساسی دارد.

 

سه گروه ممکن است از این ترشحات و ورود آنها به حلق شکایت کنند:

گروه اول: وقتی که میزان ترشحات بیشتر از حد نرمال شود، مثل حالتی که در افراد مبتلا به حساسیت بینی مشاهده می‌کنیم.

 

گروه دوم: وقتی که قوام، رنگ یا بوی این ترشحات عوض شود، مثل حالتی که در مبتلایان به سینوزیت می‌بینیم.

 

گروه سوم: در بعضی افراد، هم میزان این ترشحات و هم قوام، رنگ و بوی آن طبیعی است، ولی باز هم بیمار از ترشحات پشت حلق خود شکایت دارد. این دسته افرادی هستند که خیلی حساس هستند و ترشحات طبیعی بینی را ترشحات چرکی می‌انگارند و از بلعیدن آن اکراه دارند.

 

همچنین وجود این حفرات توخالی درون استخوان‌های صورت، باعث کاهش وزن سرمی‌شود.

 

این حفرات در دلنشین بودن صدای فرد موثر هستند و چنانچه این حفرات یا بینی پر شوند، صدای فرد تودماغی می‌گردد.

 

این حفرات به عنوان ضربه گیر جمجمه و مغز عمل می‌کنند. بدین معنی که اگر ضربه شدیدی به صورت وارد شود، به‌واسطه وجود سینوس‌ها، استخوان‌های صورت می‌شکند و لذا ضربه مستهلک شده و به جمجمه و در نتیجه به مغز وارد نمی‌شود.

 

یکی از عوامل مزمن شدن بیماری سینوزیت، خوددرمانی است که باعث افزایش طول مدت بیماری می‌شود. بنابراین فرد بیمار باید از خوددرمانی پرهیز کند و طول مدت درمان سینوزیت را نیز کامل کند

 

نشانه ها و عوامل ابتلا به سینوزیت

سینوزیت یک بیماری است که کودکان به دلیل ضعف سیستم ایمنی بیشتر به آن مبتلا می شوند و در معرض عوارض بیشتری نیز قرار دارند و بزرگسالان نیز با توجه به شرایط جسمی و نوع میکروبی که باعث این بیماری می شود، به سینوزیت مبتلا می شوند.

 

نشانه‌های اصلی بیماری سینوزیت، گرفتگی بینی، ترشح ته حلق و در موارد حاد بیماری، درد و ورم سینوس درگیر بیماری و تب، سردرد و عفونت است.

 

گردوغبارهای صنعتی، محیط های سرد و خشک و همچنین گرم و خشک، انحراف بینی و آلرژی از عوامل مستعد کننده ابتلا به سینوزیت هستند.

 

یکی از راه‌های پیشگیری از این بیماری، پرهیز از کشیدن سیگار و همچنین پوشاندن بینی در هوای سرد است.

 

انواع سینوزیت

سینوزیت حاد: ممکن است منشاء عفونی یا آلرژیک داشته باشد. در مبتلایان به آلرژی، مخاط بینی و سینوس ها متورم شده و در نتیجه آلرژی باعث انسداد مجاری مرتبط کننده سینو‌س ها به بینی می‌شود.

 

از طرف دیگر آلرژی باعث افزایش ترشحات بینی و سینوس‌ها می‎شود و با وجود دو عامل فوق، سینوزیت با منشا آلرژی حاصل می‌شود.

 

در زمینه سینوزیت عفونی قضیه از این هم ساده تر است. یعنی همان‌طور که حلق به‌دلیل عفونت دچار ورم و ترشح می‌شود، میکروب می‌تواند مخاط بینی و سینوس‌ها را نیز متورم کنند.

 

سینوزیت مزمن: در مواردی که مجاری مرتبط کننده سینوس به بینی به طور طولانی مدت مسدود شود، سینوزیت مزمن حاصل می‌شود که علامت اصلی آن به شکل ترشحات عفونی مزمن پشت حلق است که معمولا به درمان دارویی جواب نمی‌دهد و برای درمان آن، احتیاج به عمل جراحی است.

 

یکی از عوامل مزمن شدن بیماری سینوزیت، خوددرمانی است که باعث افزایش طول مدت بیماری می‌شود. خوددرمانی مشکلات بعدی همچون مشکل گوارشی را به دنبال دارد. بنابراین فرد بیمار باید از خوددرمانی پرهیز کند و طول مدت درمان سینوزیت را نیز کامل کند.

 

درمان سینوزیت

پس از تشخیص سینوزیت و شناسایی علت احتمالی آن، پزشک می‌تواند درمان‌هایی را برای کاهش التهاب و بهبود علائم تجویز کند.

 

روش درمان نیز به این صورت است که بر اساس نوع میکروب، آنتی بیوتیک مناسب توسط پزشک تجویز می شود و همچنین بیمار باید از ورود به محل های مستعد کننده و تشدید کننده بیماری پرهیز کند.

 

درمان جراحی سینوزیت، به دو روش معمولی و روش آندوسکوپیک انجام می‌شود. در روش معمولی، محتویات درون سینوس‌ها تخلیه می‌شود و در روش آندوسکوپیک، مجاری سینوس به بینی را باز می‌کنند.

 

منبع:tebyan.net