سلامت


2 دقیقه پیش

نشانه ها و عوارض کمبود ویتامین‌ها در بدن

ویتامین‌ها نقش مهمی‌ را در بدن انسان ایفا می‌کنند. به‌نحوی‌که کمبود ویتامین‌ (حتی یکی از آن‌ها) می‌تواند برای هر فردی مشکلات اساسی را به وجود آورد. گجت نیوز - معین ...
2 دقیقه پیش

چرا پشه ها بعضی ها را بیشتر نیش می‌زنند؟

فصل گرما و گزیده شدن توسط پشه ها فرا رسیده، دوست دارید بدانید پشه ها بیشتر چه کسانی را دوست دارند؟ بیشتر کجاها می پلکند؟ و از چه مواد دفع کننده ای نفرت دارند؟ وب سایت ...

سوپراستارهایی که خوب نمی شنوند!


مشاهیر بسیاری اطرافمان هستند که دچار اختلال شنوایی اند اما کسی از بیماری آنها اطلاع ندارد. برخی از این اختلال ها ناشی از نوع شغل این افراد و مواجهه طولانی مدت با صداهای بلند است. بیشتر این افراد در حوزه موسیقی فعالیت دارند و آسیب های وارده به گوش داخلی به دوران جوانی و نوجوانی شان باز می گردد.

هفته نامه سلامت - ترجمه سیمه مقصودعلی: مشاهیر بسیاری اطرافمان هستند که دچار اختلال شنوایی اند اما کسی از بیماری آنها اطلاع ندارد. برخی از این اختلال ها ناشی از نوع شغل این افراد و مواجهه طولانی مدت با صداهای بلند است. بیشتر این افراد در حوزه موسیقی فعالیت دارند و آسیب های وارده به گوش داخلی به دوران جوانی و نوجوانی شان باز می گردد. در این مطلب با برخی از چهره هایی که از اختلال شنوایی رنج می برند، آشنا می شوید.

لارا فابیان، خواننده فرانسوی دانمارکی


چهره هایی که خوب نمی شنوند

اواخر سال 2013 لارا فابیان مجبور شد بسیاری از کنسرت های خود را به دلیل کاهش شدید شنوایی کنسل کند. وی در صفحه فیسبوکش از طرفدارانش عذرخواهی کرد و نوشت به دلیل شوک شنوایی و شنیدن صدای بسیار بلند دچار مشکلاتی در گوش داخلی شده و برای پیشگیری از ناشنوایی مجبور است مدتی به شنوایی خود استراحت دهد.

ماجرا از این قرار بود که در یکی از کنسرت ها تصادفا یکی از تکنسین ها صدایی برابر با یک کیلو هرتز وارد گوشی فابیان کرد واین صدا به قدری شدید بود که باعث به هم خوردن تعادل و زمین خوردن او شد. بعد از این اتفاق لارا فورا به اورژانس منتقل شد اما چون شنوایی او به شدت صدمه دیده بود، مجبور شد تحت درمان های سنگین قرار بگیرد و ماه ها در خانه استراحت کند.


کریس مارتین، خواننده انگلیسی

چهره هایی که خوب نمی شنوند

کریس مارتین می گوید بیش از 10 سال است که از وزوز گوش رنج می برد. وی در سال 2012 در مصاحبه ای با دیلی میرور این موضوع را فاش کرد و گفت ماجرا به دوران نوجوانی او باز می گردد. در حال حاضر او از محافظ های گوش و کاسکت استفاده می کند اما در جوانی به اندازه کافی مراقب شنوایی اش نبوده و امروز افسوس آن را می خورد. وی عضو سازمان انگلیسی حمایت از افراد ناشنوا و کم شنوا است و سعی می کند جوانان را در مورد آسیب هایی که گوش دادن به موسیقی بلند می تواند علت آن باشد، هوشیار کند.


ژان لوک ملانشون، سیاستمدار فرانسوی

چهره هایی که خوب نمی شنوند

وی در مصاحبه ای با یک شبکه تلویزیونی در سال 2015 اعتراف کرد به کم شنوایی مادرزادی مبتلاست. البته او این معلولیت را موهبتی می داند که باعث پیشرفتش شده و اعتراف می کند نشنیدن واضح صدای افراد باعث شده ذهن خلاقی پیدا کند. وی بارها جمله هایی را فقط با شنیدن یک کلمه در ذهن خود بازسازی کرده و البته در خیلی موارد نیز دچار اشتباه هایی شده و یاد گرفته چطور ذهن اطرافیان را بخواند و حدس بزند هر یک به چه چیزی فکر می کنند.


باربارا استریزاند، خواننده آمریکایی

چهره هایی که خوب نمی شنوند

این خانم دچار وزوز گوش است. به گفته این خواننده، بازیگر و تهیه کننده انگلیسی مواجهه طولانی مدت با صداهای بلند در دوران جوانی باعث بروز این مشکل شده و گرچه اوایل به نظرش مصیبتی بزرگ می رسیده، اما در حال حاضر احساس می کند وزوز گوش توانسته باعث بهبود کار هنری او شود.


فیل کالینز، خواننده انگلیسی

چهره هایی که خوب نمی شنوند

کالینز در سال 2011 از حرفه اش کناره گرفت و علت آن را درد شدید کمر و مشکلات شنوایی دانست. این تک خوان 60 ساله سابق گروه «جنسیس» اعتراف کرد که دیگر نمی تواند این حرفه را ادامه دهد و ترجیح می دهد برای حفظ سلامت خود به کار نویسندگی رو بیاورد و از دنیای موسیقی دور شود.


رابرت پتینسون، بازیگر

چهره هایی که خوب نمی شنوند

بازیگر معروف «توایلایت» در سال 2010 اعتراف کرد مشکل شنوایی دارد و به مرور در حال از دست دادن کامل شنوایی اش است. وی گفت دلیل بروز مشکل شنوایی او فریادی بوده که هواداران، نزدیک گوشش کشیده بودند و این موضوع به شدت به شنوایی او آسیب رسانده است. وی در حال حاضر تحت درمان قرار دارد و از او خواسته شده وارد مجامع پر سروصدا نشود.


چگونه گوش مان را تمیز کنیم؟

بدن موم گوش را برای به دام انداختن گرد و غبار و دیگر ذرات کوچک درست می کند و منانع رسیدن آنها به پرده گوش و آسیب یا ایجاد عفونت در آن می شود. این موم هم گوش را چرب می کند و هم خاصیت ضدباکتریایی دارد. موم در گوش همه ساخته می شود، ولی مقدار و نوع آن مانند صفاتی مثل رنگ مو و قد، ژنتیکی است. موم گوش خشک می شود و با گرد و غبار و چیزهایی که در خود به دام انداخته است، از گوش بیرون می آید.

بیشتر اوقات موم گوش متعاقب جویدن یا حرکات دیگر فک در کانال گوش حرکت می کند و از گوش خارج می شود. موم در کانال گوش هایی که کوچک هستند یا شکل عجیبی دارند، به سختی حرکت می کند و باعث فشرده شدن موم می شود. افرادی که از گوش بند یا سمعک استفاده می کنند نیز دچار مشکل فشردگی موم گوش می شوند.

چهره هایی که خوب نمی شنوند

بسیاری از افراد به تمیزکردن گوش ها نیازی ندارند چون خودش تمیز می شود. استفاده از چیزهایی مانند گوش پاک کن یا گیره سر، باعث تجمع موم و بسته شدن گوش می شود. این کار فقط موم گوش را بیشتر به داخل گوش می فرستد و ممکن است به گوش آسیب برساند. اگر این علائم را دارید، احتمالا موم گوش شما فشرده شده است. احساس پربودن گوش ها، درد گوش، مشکل در شنوایی و هر روز بدترشدن، زنگ زدن گوش (وزوز گوش)، خارش  گوش، ترشح از گوش، بو دادن گوش و سرگیجه.

اگر این علائم را دارید، باید به پزشک مراجعه کنید. البته عوامل دیگری هم ممکن است این علائم را ایجاد کنند. پس قبل از شروع درمان های خانگی، باید مطمئن باشید این علائم در اثر فشرده شدن موم گوش ایجاد شده اند. اول باید گوش خود را به یک پزشک یا شنوایی سنج نشان دهید تا با اتوسکوپ درون آن را ببیند و بگوید که آیا فشردگی موم باعث گرفتگی گوش شده است یا نه. پزشک ممکن است این موم را در مطب و به وسیله مکش، شستشو یا دستگاهی به نام کورت، تمیز کند یا ممکن است پزشک از شما بخواهد در خانه قبل از بیرون کشیدن موم، از محصولات نرم کننده گوش استفاده کنید.

برای تمیز کردن گوش ها در خانه باید موم هایی که می بینید، با پارچه تمیز کنید. محلول سرومنولیتیک (محلول های روغن معدنی، روغن بچه، گلیسیرین، قطره گوش آب اکسیژنه، هیدروژن پراکسید و محلول نمکی است. اگر موم با این محلول خارج نشد، می توانید گوش را شستشو دهید. بعد از حل شدن موم با محلول، با استفاده از یک سرنگ گوش را با آب یا محلول نمکی شستشو دهید.

از دستگاه های مکشی که تبلیغات آنها را در تلویزیون دیده اید، استفاده نکنید. آنها برای همه موثر نیستند و استفاده از آنها توصیه نمی شود. برای اینکه از فشرده شدن موم گوش جلوگیری کنید، هرچیزی را برای تمیز کردن بیرون داخل گوش استفاده نکنید. از گوش پاک کن فقط برای تمیز کردن بیرون گوش استفاده کنید. اگر مشکل حادی با موم گوش دارید و باید بیش از یک بار در سال آن را خارج کنید، از پزشک بخواهید بهترین راه را نشانتان بدهد.


ویدیو مرتبط :
آیا مردگان می شنوند؟َ

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

سوپراستارهایی که فرزندان شان هم بازیگر شدند + عکس 

 

سوپراستارهایی که فرزندان شان هم بازیگر شدند + عکس

اغلب فرزندان ستارگان و سوپراستارهای سینما در همه جای دنیا به دنبال شهرت والدین شان به شغل بازیگری وارد می شوند که در پاره ای موارد هم از آن ها جلو می زنند.

به گزارش خبرنگار سینمایی برنا، هنرپیشه های سینما در همه جای دنیا به تبع شغل بازیگری شان، از شهرت برخوردار می شوند و مردم هم به دلایل مختلفی از جمله معروفیت آن ها و تقلید از سبک زندگی آن ها، علاقه مند به دانستن بسیاری مسائل خانوادگی و زندگی خصوصی این هنرپیشه ها می شوند.

 

در این میان، اغلب فرزندان ستارگان سینمایی هم به دلیل همین شهرت، به سمت بازیگری و ادامه راه پدران و مادران شان کشیده می شوند. ستارگان هالیوود هم از این قاعده مستثنی نیستند، البته تعداد اندکی از فرزندان این بازیگران مشهور، خود می توانند جزو بازیگران توان مند و معروف شوند و حتی از والدین خود، جلو زده و به شهرت بیشتری دست یابند..../ برنا

 

 


سوپراستارهایی که فرزندان شان هم بازیگر شدند + عکس
سوپراستارهایی که فرزندان شان هم بازیگر شدند + عکس
سوپراستارهایی که فرزندان شان هم بازیگر شدند + عکس