سلامت


2 دقیقه پیش

نشانه ها و عوارض کمبود ویتامین‌ها در بدن

ویتامین‌ها نقش مهمی‌ را در بدن انسان ایفا می‌کنند. به‌نحوی‌که کمبود ویتامین‌ (حتی یکی از آن‌ها) می‌تواند برای هر فردی مشکلات اساسی را به وجود آورد. گجت نیوز - معین ...
2 دقیقه پیش

چرا پشه ها بعضی ها را بیشتر نیش می‌زنند؟

فصل گرما و گزیده شدن توسط پشه ها فرا رسیده، دوست دارید بدانید پشه ها بیشتر چه کسانی را دوست دارند؟ بیشتر کجاها می پلکند؟ و از چه مواد دفع کننده ای نفرت دارند؟ وب سایت ...

سنگ کلیه چیست؟ 

 

سنگ کلیه چیست؟

 

سنگ کلیه ، قطعه ای از مواد جامد است که در داخل کلیه ها سوای از مواد درون ادرار تشکیل می شود. سنگهای بزرگ ممکن است در حالب ، مثانه، یا پیشابراه گیر کنند. همین عامل می تواند سبب انسداد و جلوگیری از خروج ادرار شود.

 

 

• آیا تمام سنگهای کلیوی شبیه هم هستند ؟

خیر بطور کلی 4 نوع مختلف از سنگهای کلیوی وجود دارند.

- شایعترین فرم آنها حاوی کلسیم می باشد. در بسیاری از افراد کلیه ها قادر به شستن کلسیم اضافی در ادرار هستند اما در بعضی دیگر کلسیم در داخل کلیه ها رسوب می کند. سپس این کلسیم همراه با سایر ترکیبات مخلوط شده و سنگ ها را ایجاد می کند.

 

- سنگهای استروویتی که ثانویه به بعضی عفونتهای ادراری ایجاد می شوند. این سنگها حاوی منیزیم و آمونیاک می باشند.

 

- سنگهای اسید اوریکی که بخصوص زمانیکه ادرار خیلی اسیدی است ایجاد می شوند. در صورت وجود این سنگها مصرف گوشت در فرد باید محدود شود.

 

- سنگهای سیستیئین که بسیار نادر می باشد. سیستیئین بطور عمده در عضلات و بعضی قسمتهای دیگر بطور طبیعی تولید می شود. این مولکول نیز می تواند در ادرار تجمع یافته و منجر به تشکیل سنگ شود.

بیماریی که منجر به بروز سنگهای سیستئین می شود، بیشتر بصورت فامیلی می باشد.

 


• سنگهای کلیه چه شکلی هستند؟

سنگهای کلیه می توانند بسیار کوچک به اندازه یک شن باشند یا اینکه بزرگ بوده و به اندازه یک مروارید باشند. گاهی نیز به حدی بزرگ می شوند که به اندازه توپ پینگ پنگ خواهند شد. سنگها می توانند صاف یا ناصاف باشند و معمولاً به رنگ زرد یا قهوه ای هستند.

 

 

• پزشک در ارتباط با مشکلات سنگ چه اقداماتی می تواند انجام دهد؟

اگر سنگی وجود داشته باشد که به خودی خود دفع نمی شود. پزشک به تدریج اقداماتی انجام خواهد داد تا سنگ بالاخره دفع شود. در گذشته تنها راه خلاصی از سنگها انجام جراحی بود. اما امروزه روشهایی وجود دارد که می توان بدون انجام جراحی آنها را دفع نمود که شامل استفاده از امواج پر انرژی از طریق پوست جهت شکستن سنگ می باشد ( سنگ شکنی ) و روشهای جراحی خاصی که کمترین عارضه جانبی را در پی خواهد داشت.

 

 

• پزشک چگونه می تـواند به ماهیت و نوع سنگ پی ببرد؟

بهترین راه برای یافتن نوع سنگ، آزمایش خود سنگ می باشد. اگر احساس می کنید که دارید سنگ دفع می کنید، بعد از دفع حتماً سنگ خود را نگه دارید.

بعلاوه با آزمایش ادرار یا خون نیز می توان به ماهیت سنگ پی برد. جهت آزمایش ادرار باید ادرار 24 ساعته جمع آ وری شود.

 

 

• جهت یافتن نوع سنگ ، فرد به چه چیزهایی نیاز دارد ؟

روش درمانی که پزشک جهت درمان سنگ به کار می برد به نوع سنگ بستگی دارد. بعنوان مثال داروهایی که جهت درمان سنگهای کلسیمی مورد استفاده قرار می گیرند بر روی سنگهای استرووتیی اثری ندارد. رژیم غذایی که جهت درمان سنگهای اسید اوریکی استفاده می شود نیز بر روی سنگهای کلسیمی اثری ندارد. بنابراین جهت درمان سنگ، آنالیز و آزمایش دقیق سنگ باید انجام شود.

 

 

• جهت جلوگیری از بروز سنگ چه اقداماتی می توان انجام داد ؟

تا آنجا که ممکن است مایعات مصرف کنید. سعی کنید روزانه 12 لیوان آب بنوشید. نوشیدن زیاد مایعات به شستن مواد موجود در ادرار و جلوگیری از رسوب آنها کمک می کند.

بعلاوه می توان از آب لیمو یا آب میوه نیز استفاده نمود. اما آب از همه بهتر است. سعی کنید مصرف چای و قهوه خود را لاقل تا 2 فنجان در روز کاهش دهید زیرا کافئین به تشکیل سنگ کمک می کند.

ممکن است به شما توصیه شود که از غذاهای خاصی بیشتر استفاده نمائید و یکسری غذاهای دیگر را کمتر مصرف نمائید. بعنوان مثال در صورت سنگ اسید اوریکی فرد باید کمتر گوشت مصرف کند زیرا گوشت در بدن تبدیل به اسید اوریک می شود.

گاهی نیز می توان جهت جلوگیری از تشکیل سنگهای اسید اوریکی یا کلسیمی از دارو استفاده نمود.

 

 

نکاتی که باید به یاد داشته باشید :

- بسیاری از سنگها بدون کمک پزشک از بدن دفع می شوند.

 

- درصورت وجود درد شدید در پشت یا پهلوها و درصورت ادامه دار شدن این درد به پزشک مراجعه کنید .

 

- در صورت وجود خون در ادرار نیز به پزشک مراجعه کنید.

 

- جهت جلوگیری از تشکیل سنگ تا حد ممکن آب بنوشید.

 

- بعد از دفع سنگ، جهت نشان دادن آن به دکتر آن را نگه دارید و از پزشک در مورد نحوه پیشگیری از بروز سنگ سوأل کنید.

 

منبع:parsiteb.com


ویدیو مرتبط :
سنگ کلیه چیست(دوبله )

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

عوامل بروز سنگ کلیه چیست؟ 

 

عوامل بروز سنگ کلیه چیست

 

رییس بخش نفرولوژی بیمارستان شریعتی:سنگ‌ کلیه در افراد چاق و مناطق گرم و خشك بیشتردیده می‌شود

 

 

یک فوق تخصص نفرولوژی با بیان اینکه نوع سنگ کلیه نقش مهمی در انتخاب روش درمانی دارد، گفت: از تجویزمجموعه‌ای از داروها برای سنگ های کلسیمی، جوش شیرین در سنگ های اسید اوریکی و از جراحی به همراه مصرف آنتی بیوتیک در سنگ های با منشاءعفونی در درمان این بیماران استفاده می شود.

 

دکتر ایرج نجفی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا - منطقه علوم پزشکی تهران با بیان این که سنگ کلیه یکی از بیماری‌های شایع در دنیا است اظهار داشت: شیوع این بیماری را نمی توان بر حسب سن وجنس مشخص کرد،اما در افراد چاق بیشتر دیده می شود.

 

وی افزود: پزشکان در گذشته آب‌های سنگین را عامل سنگساز بودن کلیه ها می دانستند اما امروزه اعتقاد بر این است که در مناطق با آب و هوای گرم وخشک که در آن تعریق زیاد و ادرار غلیظ است افراد بیشتری به سنگ کلیه دچار می شوند. افراد این مناطق به دلیل نبود آب کافی و خشک بودن منطقه آب کمتری عادتا می نوشند.

 

رییس بخش نفرولوژی بیمارستان شریعتی اظهار داشت: کسانی که یکبار دچار سنگ کلیه شده اند بیشتر از بقیه افراد در معرض ابتلای دوباره به این بیماری هستند بنابر این رعایت و پیروی از رژیم های غذایی خاص در این افراد ضروری است.

 

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به این نکته که تشکیل سنگ‌های کلیه 13 عامل مختلف دارد افزود: سنگ‌های کلیه در کل به چهار نوع سنگ‌های کلسیمی، اوریکی، عفونی و سنگ‌های سیستئینی تقسیم می شوند.

 

وی ادامه داد: شایع ترین نوع سنگ‌های کلیه، سنگ‌های کلسیمی است که حدود70درصد سنگ‌های ایجاد شده را تشکیل می دهد. از علل تشکیل این نوع کلیه می توان به بالا بودن میزان کلسیم و اسید اوریک در ادرار اشاره کرد. هم چنین بعضی از بیماری های درونی از جمله پرکاری غده پاراتیروئید می تواند علل سنگساز شدن کلیه ها باشد.

 

دکتر نجفی تصریح کرد: اگر کلسیم ادرار زیاد باشد بیمار می تواند زیر نظر پزشک و با مصرف دارو از سنگ آوری دوباره کلیه جلو گیری کند. متاسفانه در بعضی از موارد با تشخیص نادرست نوع سنگ ،رزیم های غذایی نادرست به بیماران داده می شود. برای مثال برای پیشگیری از بروز سنگ کلیه بسیاری از بیماران از مصرف لبنیات صرف نظر می کنند، این افرادپس از چند سال دچار پوکی استخوان شدید می شوند، این امر درحالی اتفاق می افتد که حتی بیماران دارای سنگ‌های کلسیمی کلیه نیز مجاز به مصرف کلسیم معمولی موجود در مواد غذایی از جمله لبنیات هستند.

 

 

به گفته رییس بخش نفرولوژی بیمارستان شریعتی، بنابراین با توجه به تشخیص نوع سنگ کلیه، درمان هم فرق می کند. به این منظور افراد مبتلا به سنگ‌های اسیداوریکی باید جوش شیرین مصرف کنند تا ادرار آنها قلیایی شود. در مبتلایان به سنگ‌های عفونی عمل جراحی تنها راه درمان است تا همه سنگ‌ها بر داشته شود، هم چنین این افراد پس از عمل باید تا مدتی آنتی بیوتیک مصرف کنند.

 

دکتر نجفی در خصوص درمان کلی و یک اقدام همگانی در خصوص پیشگیری از سنگ کلیه گفت:مردم در رژیم‌های غذایی خود باید از خوردن بیش از حد نمک و گوشت پرهیز کنند. همچنین از مایعات فراوان از جمله روزانه چند لیتر آب بنوشند.

 

این فوق تخصص نفرولوژی در خصوص جراحی سنگ‌های کلیه، اظهار كرد: سنگ‌هایی که در قسمت تحتانی کلیه هستند یا سنگ‌هایی که عرض کمتر از شش تا هفت میلیمتر دارند نیاز به عمل جراحی ندارند.در عوض سنگ‌هایی که در ناحیه لگنچه قرار دارند یا دارای عرضی در حدود شش میلیمتر تا دو سانتی متر هستند، از روش سنگ شکن استفاده می شود.

 

دکتر نجفی درپایان خاطر نشان کرد: امروزه عمل باز برای سنگ‌های کلیه منسوخ شده است و لاپاراسکوپی و سنگ شکن کردن از طریق پوست تنها راه های جراحی سنگ‌های کلیه است.