سلامت


2 دقیقه پیش

نشانه ها و عوارض کمبود ویتامین‌ها در بدن

ویتامین‌ها نقش مهمی‌ را در بدن انسان ایفا می‌کنند. به‌نحوی‌که کمبود ویتامین‌ (حتی یکی از آن‌ها) می‌تواند برای هر فردی مشکلات اساسی را به وجود آورد. گجت نیوز - معین ...
2 دقیقه پیش

چرا پشه ها بعضی ها را بیشتر نیش می‌زنند؟

فصل گرما و گزیده شدن توسط پشه ها فرا رسیده، دوست دارید بدانید پشه ها بیشتر چه کسانی را دوست دارند؟ بیشتر کجاها می پلکند؟ و از چه مواد دفع کننده ای نفرت دارند؟ وب سایت ...

دید و بازدید عید با دیابت، فشارخون و رژیم چه شود!


دید و بازدیدهای عید با تمام خوبی هایی که دارد، یک استرس بزرگ هم برای افرادی که رژیم لاغری دارند یا از بیماری های نسبتا رایجی مانند دیابت و فشار خون بالا رنج می برند، همراه می آورد. این استرس، چیزی جز رویارویی با انواع خوراکی های چرب و شور یا شیرین و پرکالری نیست.

هفته نامه سلامت - ترجمه لیلی افروغ: دید و بازدیدهای عید با تمام خوبی هایی که دارد، یک استرس بزرگ هم برای افرادی که رژیم لاغری دارند یا از بیماری های نسبتا رایجی مانند دیابت و فشار خون بالا رنج می برند، همراه می آورد. این استرس، چیزی جز رویارویی با انواع خوراکی های چرب و شور یا شیرین و پرکالری نیست. به همین دلیل در ادامه این مطلب، چند توصیه به افراد که باید رژیم های خاصی را دنبال کنند و می خواهند به مهمانی بروند و چند توصیه هم به میزبان های آنها داریم.

اگر فشار خون دارید و به مهمانی رفته اید...

دید و بازدید با دیابت و فشار خون (سلامت- اسلایدشو) (فوری نوروزی)

اگر فشار خون داشتید و به مهمانی عیدانه رفتید، حتما این نکارت را رعایت کنید:

1- به طور حتم، آجیل های خام بهترین گزینه برای شما در مقایسه با آجیل های شور خواهندبود.

2- نوشیدن قهوه یا چای دارای کافئین با محدودیت هایی برای شما همراه است. بهتر است بیش از 2 تا 3 فنجان چای یا قهوه در طول مهمانی ها مصرف نکنید. خوراکی های حاوی کافئین باعث افزایش فشار خون و تپش قلب می شوند.

3- می توانید تا 15 گرم در روز، شکلات تلخ بخورید. فلاونوییدها و آنتی اکسیدان های موجود در این نوع شکلات به کاهش تدریجی فشار خون کمک می کند.

4- کشمش را جایگزین قند در مهمانی ها کنید. کشمش سرشار از پتاسیم است و برای افراد دچار فشار خون بالا توصیه می شود.

5- از مصرف پرتقال در مهمانی غافل نشوید. ویتامین C و سایر آنتی اکسیدان های موجود در پرتقال به کاهش فشار خونتان کمک زیادی می کند.

اگر مهمانتان فشار خون دارد...

اگر میزبان افراد دچار فشار خون بالا هستید، این نکات را رعایت کنید:

1- برای آنها آجیل شور نیاورید.

2- نمکدان را از میز پذیرایی حذف کنید.

3- حتما موز و کیوی را سبد میوه تان قرار دهید. هردوی این میوه ها حاوی حجم قابل توجهی پتاسیم هستند و کمک بزرگی به تنظیم فشار خون می کنند. این افراد می توانند تا روزی 3 کیوی کوچک هم میل کنند.

4- به جای آنها مقداری چوب دارچین اضافه کنید زیرا دارچین باعث کاهش فشار خون می شود.اگر دیابت دارید و به مهمانی رفته اید...

دید و بازدید با دیابت و فشار خون (سلامت- اسلایدشو) (فوری نوروزی)

اگر دیابت داشتید و به دید و بازدید رفتید، حتما این نکات را رعایت کنید:

1- اولین و مهم ترین توصیه به شما این است که هرگز با شکم خالی به مهمانی نروید تا هوس پرخوری و مصرف انواع شیرینی ها به سرتان نزند. می توانید قبل از مهمانی یک لیوان آب بنوشید.

2- آجیل را در حد اعتدال بخورید و این اعتدال به معنای محدود کردن مصرف آجیل ها به کمتر از یک مشت بسته در طول روز است.

3- اگر هوس خوردن شیرینی به سرتان زد، کوچک ترین شیرینی را انتخاب کنید و در عوض، دور شکلات و قند خط بکشید. یادتان باشد که مصرف بی رویه خرما، کشمش، توت و انجیر هم تفاوتی با خوردن قند نمی کند.

4- در مهمانی، اول میوه، بخورید تا میل به شیرینی خوردنتان فروکش کند و سپس تصمیم بگیرید، می خواهید شیرینی بخورید یا نه.

اگر مهمانتان دیابت دارد...

اگر میزبان افراد مبتلا به دیابت هستید، این نکات را رعایت کنید:

1- کنار ظرف میوه آنها، کمی دارچین بگذارید. مصرف سیب و موز با دارچین به کنترل قند خون آنها کمک می کند و بسیار لذتبخش و هیجان انگیز است.

2- شیرینی های خامه ای یا بزرگ به بیماران دیابتی تعارف نکنید.

3-یک ظرف کوچک عسل یا کشمش کنار چای این افراد بگذارید.

4- برای مهمان های مبتلا به دیابت خود، شکلات تلخ با خلوص بالای 7.5 درصد بخرید.اگر رژیم لاغری دارید و به مهمانی رفته اید...

دید و بازدید با دیابت و فشار خون (سلامت- اسلایدشو) (فوری نوروزی)

اگر رژیم لاغری داشتید و به مهمانی رفتید، حتما این نکات را رعایت کنید:

1- گرسنه به مهمانی نروید. اگر سعی کنید در ایام نوروز، تمام وعده های اصلی غذایی را براساس رژیم و کالری مورد نیاز بدنتان داشته باشید و هیچ کدام از وعده های غذایی را حذف نکنید، می توانید با هوس غذایی کمتری به مهمانی بروید و میان وعده های خود را در مهمانی میل کنید.

2- سراغ کم کالری ها بروید. حتما در هر مهمانی، خوراکی های مختلفی وجود دارند که برخی کم کالری تر و در عین حال، مغذی تر هستند. مثلا اگر هم آجیل خام و هم آجیل شور در مهمانی بود، شما آجیل خام را انتخاب کنید. اگر هم میوه تازه و هم میوه خشک پیش رو داشتید، میوه های تازه را بردارید که در حجم مساوی، کالری کمتری نسبت به میوه های خشک دارند. چای و قهوه بدون شکر هم همواره نسبت به قهوه های فوری سرشار از شکر، ارجح اند. شکلات های تلخ هم گرینه های کم کالری تر و به مراتب مغذی تری نسبت به سایر شکلات ها هستند.

3- خودتان را مشغول حرف زدن کنید. دید و بازدید عید، برای خبردار شدن از حال و روز دوستان و اطرافیان است. پس به جای تماشای تلویزیون و خوردن هر خوراکی ای که جلوی شما می گذارند، وقتتان را صرف حرف زدن و خوش گذراندن کنید. خود حرف زدن بین خوردن خوراکی ها، باعث کاهش اشتها می شود.

4- خوراکی های پیش رویتان را محدود کنید. حتی اگر میزبان برای شما ظرف هایی پر از خوارکی های رنگارنگ گذاشت، خودتان براساس رژیم غذایی تان، بخشی از این خوراکی ها را نگه دارید و از صاحبخانه بخواهید نکه مابقی را از روی میز پذیرایی بردارد.

5- قبل از رفتن به مهمانی و تا رسیدن به مقصد، آدامس بجوید. این استراتژی کمکی برای کاهش هوس و اشتهای شما خواهد بود.

6- ابتدای مهمانی از میزبان خود، یک لیوان آب بخواهید. نوشیدن آب بین روز، علاوه بر پیشگیری از کم آب شدن بدن باعث کاهش اشتها هم می شود. مصرف چای یا میوه های آبدار و کم کالری مانند خیار در ابتدای مهمانی هم می تواند باعث کنترل اشتها شود.

7 پیاده روی کنید. اگر برایتان امکان داشت و مسیر خانه تا مهمانی، کمتر از 1 ساعت (پیاده) بود، پیاده به مهمانی بروید و برگردید.

8- تعارف نکنید. از میزبان بخواهید تا خوراکی های ممنوعه در رژیم و پرکالری مانند شیرینی خامه ای را به شما تعارف نکند.

9- شام و ناهار نمانید. اگر می خواهید تا پایان تعطیلات نوروزی دچار چند کیلو افزایش وزن نشوید، شام و ناهار را در خانه خودتان بمانید و براساس رژیم غذایی مورد نظرتان غذا بخورید. بهتر است زمان رفتن به مهمانی را بین 10 تا 12 صبج، 5 تا 7 عصر یا 9 تا 11 شب که زمان خوردن میان وعده هاست، اختصاص دهید.

10- پرخوری شبانه نکنید. اگر مجبورید بین ساعت 9 تا 11 شب به مهمانی بروید، تنها به خوردن یکی- دو میوه و تنها یک فنجان چای کوچک در این ساعات بسنده کنید تا خواب راحتی داشته باشید. اگر با میزبان تعارف ندارید، بهتر است در این ساعت ها، درخواست یک فنجان شیر گرم به جای چای را از او داشته باشید. شیر با افزایش ترشح سروتونین باعث ایجاد آرامش و بهبود خواب شبانه تان خواهدشد.

اگر مهمانتان رژیم لاغری دارد...

اگر میزبان افرادی هستید که رژیم لاغری دارند، این نکات را رعایت کنید:

1- بیش از اندازه به آنها اصرار و آنها را به خوردن خوراکی های پرکالری مجبور نکنید.

2- برای آنها میوه های تازه به جای میوه های خشک بیاورید.

3- قند و شکلات های شیرین را از روی میز بردارید و شکلات تلخ، توت، خرما و کشمش را جایگزین آنها کنید.

4- اگر برایتان ممکن بود، برای آنها سالاد تهیه میوه کنید و به جی آجیل با ظرف رنگارنگی از سالاد میوه از مهمانتان پذیرایی کنید.

5- برای اینکه مهمان شما در تعارف و خجالت رژیم لاغری خود قرار نگیرد و بتوانید خوراکی های مختلفی جلوی او بگذارید و هوس به خوردن را هم در او تحریک نکنید، از ظرف های کوچک تر برای سرو خوراکی هایی مانند آجیل استفاده کنید.

6- برای اینکه حجم کمتری از خوراکی های پرکالری مانند آجیل را جلوی مهمان رژیمی خود بگذارید، از مغزهای پوست دار مانند بادام کاغذی یا بادام هندی باپوست استفاده کنید. هرگز آجیل پوست کنده و شور جلوی این مهمان ها نگذارید تا سد لاغری و رسیدن به سلامت آنها نشوید.


ویدیو مرتبط :
دید و بازدید عید نوروز

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

با رژیم «دش» به جنگ دیابت بروید


در این مطلب مزایا و معایب این رژیم را برای‌تان فهرست می‌كنیم و به شما میانبرهایی برای فرار از دیابت و علائم آزار‌دهنده‌اش پیشنهاد می‌كنیم.


مجله سیب سبز: اگر از درمان دیابت با دارو و آمپول خسته شده باشید، گاهی ممكن است تصمیم بگیرید مانند دوست‌تان گیاهخوار شوید و گاهی هم با توصیه‌هایی كه از گوشه و كنار می‌شنوید، تصمیم بگیرید به رژیم‌های غذایی عجیب و غریبی كه نام‌شان را پیش از این نشنیده بودید، پناه ببرید. درست است كه اصلاح سبك زندگی و عادات غذایی همه می‌توانند درمان دیابت یا كنترل آن را برای‌تان آسان‌تر كنند اما اگر نمی‌دانید كدام یك از این دستور‌های رنگارنگ تاثیر بهتری روی سلامت شما می‌گذارد، با دكترپیام فرح‌بخش، متخصص تغذیه همراه شوید. او در این مطلب مزایا و معایب این رژیم‌ها را برای‌تان فهرست می‌كند و به شما میانبرهایی برای فرار از دیابت و علائم آزار‌دهنده‌اش پیشنهاد می‌كند.

«دش» درمانی كنید

از مضرات نمك زیاد شنیده‌اید. مصرف زیاد نمك باعث تجمع مایعات در بدن ‌می‌شود و این مایعات به قلب‌تان فشار وارد می‌كند. گروهی از پزشكان برای رهایی از آثار نامطلوب نمك رژیم غذایی «دش» را توصیه می‌كنند. در این رژیم، مقدار سدیم مصرفی به میزان كمتر از 300/2 میلی گرم در روز كاهش پیدا می‌كند و مصرف چربی‌های اشباع شده و ترانس محدود می‌شود. در واقع پایه رژیم غذایی «دش» بر اساس كاهش مقدار سدیم است؛ تنها كافی است نمك را كاهش دهید و مقدار زیادی میوه و سبزیجات و مواد غذایی مثل ماهی، غلات، مرغ و حبوبات كه برای كاهش فشار خون توصیه شده است،  مصرف کنید.

به رژیم «دش» سلام كنید

نظر پزشك: در این رژیم مصرف غذاهای آماده و نیمه آماده كه به میزان زیادی سدیم دارند، جایی ندارند و افرادی كه این رژیم را رعایت می‌كنند، لب به خیارشور، چیپس و پفك یا سوسیس و كالباس نمی‌زنند، به جای آن از مواد غذایی حاوی پتاسیم، كلسیم و منیزیم استفاده می‌كنند. این رژیم غذایی سرشار از میوه‌ها و سبزی‌ها و غذاهای طبیعی است و روغن توصیه شده در آن، روغن زیتون است. رژیم دش با فیبر بالا دامنه نوسانات قند را كاهش می‌دهد و افراد دیابتی با رعایت آن می‌توانند، فشار خون و قند خون‌شان را كنترل كنند.

نیمه گیاهخوار شوید

گیاهخواری به سه گروه گیاهخواران مطلق، گیاهخواران لبنیات‌خوار و گیاهخواران تخم‌مرغ و لبنیات‌خوار تقسیم می‌شوند. گیاهخواران مطلق، محصولات حیوانی، شیر، لبنیات، گوشت، مرغ و ماهی را به‌طور كامل از رژیم غذایی‌شان حذف‌ می‌كنند كه البته ممكن است، افراد را با خطر كمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی روبه رو كند. «وجترین‌ها» معتقدند؛ می‌توان به جای گوشت جایگزین‌های مناسب‌تری مصرف كرد.

آنان از سبزیجات به هر میزان كه بخواهند استفاده می‌كنند؛ پاستا را با سس گوجه فرنگی می‌خورند و انواع حلیم‌ها را در برنامه غذایی‌شان جای می‌دهند. گروهی از پزشكان توصیه می‌كنند، برای آغاز این رژیم بهتر است در مرحله اول محصولات حیوانی و روغن‌ها را حذف كنید و بعد گوشت را از رژیم‌تان خط بزنید. «وگان‌ها» معتقدند، با پیروی از اصول این سبك، دیابتی‌ها می‌توانند، علاوه بر رسیدن به وزن ایده‌آل و كاهش بیماری‌های قلبی، قند خون‌شان را نیز كنترل كنند و حساسیت نیاز به انسولین را به حداقل برسانند و نروپاتی دیابتی را نیز بهبود دهند.

نظر پزشك: گیاهخواران مطلق كه علاوه بر حذف گوشت و مرغ و ماهی‌، لبنیات رانیز حذف می‌كنند، با كمبود میزان كافی پروتئین روبه‌رو می‌شوند. محصولات گیاهی پروتئین كافی ندارند و وگان‌ها عموما با حذف گوشت، بدن خود را از دریافت آهن، كلسیم و ویتامین B12 موجود در آن محروم می‌كنند. دیابتی‌ها و غیر دیابتی‌هایی كه تصمیم به گرفتن این رژیم دارند، بهتر است نوع تعدیل شده آن را انتخاب كنند و لبنیات و تخم‌مرغ را به میزان كافی مصرف كنند تا بدن‌شان با كمبود لاكتوز مواجه نشود. این رژیم تنها مناسب افرادی است كه اسید اوریك بالایی دارند و با حذف گوشت، می‌توانند اسید اوریك‌شان را كاهش می‌دهند.

از مای پلیت پیروی كنید

در این رژیم غذایی كه (بشقاب من) نامیده می‌شود، همه مواد غذایی جای دارند. پیروان این رژیم گوشت، حبوبات، شیر، میوه و سبزیجات می‌خورند. طبق این رژیم بشقاب به چهار قسمت تقسیم می‌شود و دو چهارم آن مخصوص میوه و سبزیجات و یك سوم آن برای غلات است و در یك سوم باقی مانده آن پروتئین‌ها را جای می‌دهند.

نظر پزشك: مناسب‌ترین رژیم غذایی برای دیابتی‌ها، رژیم مخصوص دیابتی‌هاست كه با استفاده از اصول مای‌پلیت می‌توانید آن را رعایت كنید. اگر دیابت دارید، غذاهای سالم را سه وعده‌ اصلی و دو میان‌وعده مصرف كنید. پرخوری نكنید. اگر هم گرسنه شدید، سراغ مواد غذایی حاوی فیبر بروید و حسابی بخورید. هرقدر دل‌تان خواست میوه و سبزی‌های فیبردار بخورید و خودتان را حسابی سیر كنید.

البته اگر قند خون‌تان بالاست، میوه‌های قنددار را مصرف نكنید. انگور، انجیر، موز، آلبالو و خربزه را حذف كنید یا به مقدار كم مصرف كنید فعالیت فیزیكی مناسب داشته باشید و از خوردن نشاسته‌هایی كه به قند ساده تبدیل می‌شوند هم خودداری كنید. سر سفره هم منتظر ته‌دیگ برنج یا ماكارونی نشوید كه برای‌تان حسابی مضر است و با خوردن مقدار مناسب غذا و سالاد خودتان را سیر كنید. ماكارونی، برنج و نان جزء مواد غذایی حاوی كربوهیدرات هستند و بهتر است مقدار آن را كاهش دهید و غذاهایی را كه قندهای پیچیده دارند حذف كنید. برای اطمینان از شیوه تغذیه‌تان به پزشك مراجعه كنید. نان برشته هم نخورید.

بعضی از مردم به نادرست عقیده دارند، اگر نان برشته شود بهتر است؛ بر خلاف باور اغلب مردم، نان برشته با تغییر ساختارش، مقدار قند بیشتری دارد و قند خون را بالا می‌برد. مناسب‌ترین رژیم غذایی برای افراد دیابتی و غیر دیابتی پیروی از رژیم غذایی است؛ در این رژیم پنج گروه غذایی، نان و غلات و پروتئین به میزان مورد نیاز وجود دارد كه با كمك یك متخصص تغذیه می‌توانید سهم مشخصی از هر كدام از این مواد را در بشقاب‌تان جای دهید.

با رژیم به جنگ دیابت بروید

به نوشته دیلی‌میل، پژوهشگران معتقدند استفاده از رژیم غذایی كم كالری كه در آن سوپ و سبزیجات غیر نشاسته‌ای مثل بروكلی و اسفناج گنجانده شده، می‌تواند به درمان دیابت كمك كند. درواقع كمبود انرژی بدن افراد را مجبور به سوزاندن كالری‌های اضافی می‌كند و حاصل این كالری سوزی كه نه با نخوردن بلكه با تغذیه مناسب اتفاق افتاده، در نهایت كاركرد

به رژیم «دش» سلام كنید

ارگان‌های بدن را بهبود می‌بخشد. این پزشكان معتقدند كه با رژیم غذایی كم‌كالری می‌توان دیابت را درمان و بیماران را از مصرف دارو بی‌نیاز كرد و روند بیماری و پیشرفت آن را نیز كاهش داد. اگر تصمیم به پیروی از این رژیم گرفتید، مدام قند خون‌تان را چك كنید و البته قبل از شروع چنین رژیمی حتما با متخصص‌تان مشورت كنید. به نوشته دیلی‌میل، پژوهشگران معتقدند استفاده از رژیم غذایی كم كالری كه در آن سوپ و سبزیجات غیر نشاسته‌ای مثل بروكلی و اسفناج گنجانده شده، می‌تواند به درمان دیابت كمك كند.

درواقع كمبود انرژی بدن افراد را مجبور به سوزاندن كالری‌های اضافی می‌كند و حاصل این كالری سوزی كه نه با نخوردن بلكه با تغذیه مناسب اتفاق افتاده، در نهایت كاركرد ارگان‌های بدن را بهبود می‌بخشد. این پزشكان معتقدند كه با رژیم غذایی كم‌كالری می‌توان دیابت را درمان و بیماران را از مصرف دارو بی‌نیاز كرد و روند بیماری و پیشرفت آن را نیز كاهش داد. اگر تصمیم به پیروی از این رژیم گرفتید، مدام قند خون‌تان را چك كنید و البته قبل از شروع چنین رژیمی حتما با متخصص‌تان مشورت كنید.

ابن سینا چه می گوید؟

در طب سنتی افراد دارای مزاج گرم و سرد هستند كه به افراد دیابتی كه دارا ی طب سرد هستند، غذاهای گرم و برای افرادی كه طب گرم دارند، غذاهای سرد توصیه می‌شود. پس اگر مزاج‌تان سرد است و دیابت دارید، برای اینكه حال‌تان بهتر شود، ماست، دوغ، سوپ جو، كدو و اسفناج كمتری بخورید. اگر هم گرم مزاج هستید، علاوه بر مصرف غذاهای سرد، سراغ سماق، رب انار، آبغوره و سركه بروید و از خوردن ادویه‌های تند هم پرهیزكنید.

 اگرچه دارچین، آویشن و زیره قند را پایین می‌آورند اما برای افراد دیابتی گرم مزاج مناسب نیست. نمك هم طبیعتی گرم دارد و كاهش آن برای افرادی كه گرم‌مزاج هستند، توصیه می‌شود. مصرف گوشت هم در طب سنتی قوانین خودش را دارد؛ گوشت گوسفند با طبیعت گرم برای دیابتی‌های سرد مزاج و گوشت سرد ماهی هم برای دیابتی‌های گرم مزاج مناسب است.

در این بین، گوشت گاو خاصیت معتدل دارد و برای هر دو گروه مجاز است. فارغ از اینكه جزو كدام یك از این دو گروه باشید، مصرف تخم‌مرغ هم در صورتی‌كه چربی بالا نداشته باشید، به شما توصیه می‌شود.

تنظیم: نیلوفر جامه‌بزرگی

متخصص: دكتر مجید اصغری، متخصص طب سنتی ایران، عضو هیات علمی دانشگاه طب سنتی قم