سلامت


2 دقیقه پیش

نشانه ها و عوارض کمبود ویتامین‌ها در بدن

ویتامین‌ها نقش مهمی‌ را در بدن انسان ایفا می‌کنند. به‌نحوی‌که کمبود ویتامین‌ (حتی یکی از آن‌ها) می‌تواند برای هر فردی مشکلات اساسی را به وجود آورد. گجت نیوز - معین ...
2 دقیقه پیش

چرا پشه ها بعضی ها را بیشتر نیش می‌زنند؟

فصل گرما و گزیده شدن توسط پشه ها فرا رسیده، دوست دارید بدانید پشه ها بیشتر چه کسانی را دوست دارند؟ بیشتر کجاها می پلکند؟ و از چه مواد دفع کننده ای نفرت دارند؟ وب سایت ...

در مورد سلامتی كودكان بیشتر بدانیم 

سلامتی کودکان

 

وقتی كه كودكی به سن یك ماهگی رسید، حالا تا سن پنج سالگی مهم‌ترین عامل ,از دست دادن حیات اوست.


خطر مرگ كودكان در اولین ماه زندگی كه زایمان ایمن و اقدامات مراقبتی و درمانی مؤثر مورد نیاز است، در بالاترین حد است.


زایمان پیش از موعد، وقوع خفگی در هنگام زایمان و عفونت‌های مختلف، بیشترین علل مرگ هستند. وقتی كه كودكی به سن یك ماهگی رسید، حالا تا سن پنج سالگی مهم‌ترین عامل از دست دادن حیات، عفونت‌های ریوی، اسهال، مالاریا، سرخك و ایدز هستند.

 


تقریبا هر سال 4 میلیون نوزاد تا سن یك ماهگی جان خود را از دست می‌دهند. عوامل مهم و اساسی برای سلامتی نوزادان شامل این موارد هستند:

كیفیت مراقبت‌های بهداشتی درمانی حین حاملگی مادر، زایمان ایمن توسط گروه زایمان آموزش دیده و باتجربه، مراقبت‌های قوی درمانی از نوزاد مانند توجه فوری به نفس كشیدن، گرم كردن، بهداشت بند ناف و مراقبت از پوست و به ویژه تغذیه با شیر مادر.

 


عفونت ریوی مهم‌ترین عامل مرگ كودكان زیر پنج سال است. هر سال بیش از 154‌میلیون مورد مرگ ناشی از عفونت‌های ریوی رخ می‌دهد كه تقریبا سه چهارم آنها در 15‌كشور است. سوء تغذیه و آلودگی هوای داخل اتاق‌ها عواملی خطرزا برای ابتلا به عفونت‌های ریوی هستند.

 

اسهال، یك عامل اصلی ایجاد بیماری و نیز مرگ كودكان در كشورهای در حال توسعه و فقیر است. تغذیه انحصاری با شیر مادر در پیشگیری از اسهال در بچه‌های كم سال مؤثر است. درمان كودكان مبتلا، با پودر خوراكی «او- آر-اس» و مكمل‌های حاوی عنصر روی (Zinc) مفید، كم هزینه و نجات‌دهنده زندگی است.

 


در قاره آفریقا هر 30 ثانیه یك كودك جان خود را از دست می‌دهد. مالاریا عامل اصلی مرگ كودكان زیر پنج سال در این قاره است. از بین بردن حشرات ناقل مالاریا، سبب افزایش طول عمر كودكان می‌شود.

 


بیش از 90درصد بچه‌های مبتلا به ویروس عامل ایجادی بیماری ایدز (HIV) از طریق مادر خود آلوده شده‌اند. این موارد از راه‌های استفاده مادران از داروهای ضد‌ویروس، زایمان بهداشتی و نحوه مناسب تغذیه نوزاد، قابل پیشگیری است. تخمین زده می‌شود كه 3/2‌ میلیون كودك زیر 15 سال با ویروسHIV زندگی می‌كنند و هر روز هم بیش از 1400مورد جدید عفونت رخ می‌دهد.

 

در حدود 20 میلیون كودك زیر پنج سال در سطح جهان، به شدت دچار سوء‌تغذیه هستند كه این امر باعث می‌شود آنها به بیماری و مرگ زودرس مستعد باشند. در حدود سه چهارم این بچه‌ها با رسیدن «غذا‌های درمانی آماده مصرف‌» نجات پیدا می‌كنند. این مواد غذایی كه غنی شده و سرشار از انرژی هستند، میزان مورد نیاز مواد مغذی را برای بچه‌های بالای 6 ماه آماده كرده و در منزل قابل مصرف هستند.

 


طول عمر زندگی كودكان در بین كشورهای مختلف، تفاوت‌های اساسی دارد. سه چهارم مرگ‌ها در آفریقا و آسیای جنوب شرقی رخ می‌دهد.

 


درصد سلامتی كودكان در حال پیشرفت است، اما چالش‌های جدی برای رسیدن به اهداف جهانی در مورد كاهش مرگ هنوز وجود دارد. حدود دو سوم موارد مرگ و میر، از طریق دسترسی به اقدامات درمانی عملی و ارزان قیمت و مراقبت‌های اولیه مؤثر، تا سن 5سالگی قابل پیشگیری است.

 


سرمایه‌گذاری بزرگ برای دستیابی به هدف پیشرفت هزاره برای كاهش موارد مرگ كودكان زیر 5 سال تا دو سوم تا سال 2015، كلید اصلی است. همكاری نهاد‌های عمومی و خصوصی برای دستیابی به این هدف سخت، اما قابل دسترس كه تخمین زده می‌شود به 50 میلیارد دلار اعتبار نیاز داشته باشد مورد نیاز است‌. كمك دولت‌ها و سازمان‌ها بزرگ جهانی دارای اهمیت فراوان هستند.

 

 

 

 

 

 

 


 


 

 


ویدیو مرتبط :
قدر سلامتی را بیشتر بدانیم .

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

فیلم: در مورد مسافران مریخ بیشتر بدانیم!


در ابتدای این پروژه خصوصی بیش از دویست‌هزار نفر داوطلب شدند و قرار بود گروهی از مهاجرین تا سال ۲۰۲۵ به مریخ فرستاده شوند.

فارنت - ایمانه بلیادی: به راستی نخستین انسان‌هایی که بر روی سیاره‌ی دیگر زندگی خواهند کرد چه کسانی هستند؟ حالا یک گام به یافتن پاسخ این پرسش نزدیک‌تر شده‌ایم. سازمان خصوصی مارس‌وان در نظر دارد چهار نفر را آموزش داده و طی سفری یک‌طرفه و بدون بازگشت به سیاره‌ی سرخ (مریخ) اعزام کند!

حالا این سازمان به مرحله‌ی سوم انتخاب افراد رسیده، جایی که فهرست داوطلبان منتخب به ۱۰۰ نفر کاهش پیدا کرده است. این ۱۰۰ نفر باقی مانده از سراسر جهان هستند: ۳۹ نفر از آمریکا، ۳۱ نفر از اروپا، ۱۶ نفر از آسیا (۳ نفر از ایران)، ۷ نفر از آفریقا و ۷ نفر از اقیانوسیه و به لحاظ پیشینه متنوع بوده و سن ۲۰ تا ۶۰ سال دارند. ۴ نفر از این ۱۰۰ نفر قرار است بر روی مریخ زندگی و کار کنند و همان‌جا بمیرند.

سفر بی‌بازگشت؛ ۴نفر از این یکصد نفر قرار است در مریخ زندگی کنند و بمیرند!

در ابتدای این پروژه خصوصی بیش از دویست‌هزار نفر داوطلب شدند و قرار بود گروهی از مهاجرین تا سال ۲۰۲۵ به مریخ فرستاده شوند. در ماه دسامبر ۲۰۱۳ (آذرماه ۹۲) از میان آن‌ها ۱۰۵۸ نفر انتخاب شدند و پس از آن در فوریه‌ی ۲۰۱۴ (بهمن ۹۳) باز هم تعداد را به ۶۶۰ نفر کاهش دادند و حالا در مرحله‌ی بعد نوبت به انتخاب ۱۰۰ نفر (۵۰ نفر مرد و ۵۰ نفر زن ) رسید تا بنا به اعلام این سازمان” بر روی تشکیل گروهی متمرکز ‌شود که تحمل تمامی سختی‌های سکونت دائم درمریخ را داشته باشند.”

سفر بی‌بازگشت؛ ۴نفر از این یکصد نفر قرار است در مریخ زندگی کنند و بمیرند!

جزئیات این دوره‌های انتخاب افراد هنوز بطور کامل منتشر نشده اما سازمان مارس‌وان قصد دارد روند انتخاب افراد را دربرنامه‌ای تلویزیونی نمایش دهد و به مخاطبین اجازه دهد در خصوص انتخاب کاندیدها در مراحل بعدی نظر دهند. این سازمان سعی کرده بودجه مورد نیاز ماموریت‌اش را ازراه‌های مختلف تامین کند و علاوه بر درخواست کمک مالی و پیشنهاد دادن حق‌پخش پروژه به شبکه‌های تلویزیونی در پایان ۲۰۱۳ کمپین کمک‌های مالی ایندی‌گوگو را راه‌اندازی کرد.

حالا اینطور به نظر می‌رسد که مارس‌وان ۴۰۰ میلیون‌دلار لازم را به دست آورده، پولی را که میتوانست به شرکت هوافضای لاکهیدمارتین و SSTL دهد تا برنامه‌ی پرواز آزمایشی بدون سرنشین به سیاره‌ی سرخ در سال ۲۰۱۸ را انجام دهند.

این کمپین ۱۰۰ هزاردلار برای رسیدن به مبلغ نهایی کم داشت اما مارس‌وان هنوز هم بر هدف خود برای یافتن خانه‌ای جدید برای انسان‌ها در سیاره‌ای دیگر استوار است. این گروه می‌گوید درسال ۲۰۱۵ مرحله‌ی بعدی آزمایش را به هدف یافتن افراد مشتاق به ترک زمین و بازنگشتن به آن که یکی از مراحل پایانی است را انجام خواهد داد.برای مشاهده ویدئو در گجت های اندرویدی و دانلود ویدئو بر روی PC بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

فیلم: عجیب ترین پنالتی دنیا

در صورت بروز مشکل در دانلود ویدئو بر روی دکمه کلیک راست کرده و گزینه Save Link as و یا Save target as را انتخاب کنید.