سلامت


2 دقیقه پیش

نشانه ها و عوارض کمبود ویتامین‌ها در بدن

ویتامین‌ها نقش مهمی‌ را در بدن انسان ایفا می‌کنند. به‌نحوی‌که کمبود ویتامین‌ (حتی یکی از آن‌ها) می‌تواند برای هر فردی مشکلات اساسی را به وجود آورد. گجت نیوز - معین ...
2 دقیقه پیش

چرا پشه ها بعضی ها را بیشتر نیش می‌زنند؟

فصل گرما و گزیده شدن توسط پشه ها فرا رسیده، دوست دارید بدانید پشه ها بیشتر چه کسانی را دوست دارند؟ بیشتر کجاها می پلکند؟ و از چه مواد دفع کننده ای نفرت دارند؟ وب سایت ...

در سر من طبل می کوبند! 

سردرد, تهوع و استفراغ

ـ این سردرد امانم را بریده، دکتر!
چندوقت است سردرد دارید؟
ـ خیلی وقت است، ولی سردردهای این یکی دو ماه اخیر با قبلی ها فرق دارد.
چه فرقی؟
ـ خیلی شدیدتر شده. وقتی شروع می شود، دنیا را پیش چشمم سیاه می کند!
ضربان دار است؟
ـ بله، انگار دارند می کوبند توی سرم!
تهوع و استفراغ هم دارید؟
ـ تهوع دارم ولی استفراغ نه.
فقط یک طرف سرتان درد دارد یا هر دو طرف؟
ـ فقط یک طرف است.
چشمتان چطور؟ قبل از شروع سردرد، چشمتان تار نمی شود؟ برق نمی زند؟
ـ تار نمی شود، ولی برق می زند.
نور اذیت تان نمی کند؟
ـ چرا، وقتی سردردم شروع می شود، همه چراغ های خانه را خاموش می کنم.
توی خوراکی ها چیزی نیست که حس کنید باعث سردردتان می شود؟
ـ راستش دقت نکرده ام.
داروی خاصی نمی خورید؟
ـ همین مسکن های معمولی؛ استامینوفن، ژلوفن، آسپیرین.
توی خانواده تان کسی میگرن ندارد؟
ـ نمی دانم. شاید...

● نسخه
میگرن به دنبال انقباض و انبساط عروق مغزی اتفاق می افتد و علامتش سردردی شدید و ضربان دار است که معمولا با تهوع، استفراغ و علائم چشمی همراه می شود. برای درمان میگرن معمولا از دو داروی متفاوت استفاده می شود تا یکی، حمله سردرد را تسکین دهد و دیگری جلوی حمله های آینده را بگیرد یا فاصله این حمله ها را بیشتر کند. عواملی مانند کم خوابی، گرسنگی، دود سیگار، نور و سروصدا می تواند موتور یک حمله میگرنی را روشن کند. برخی مواد غذایی هم همین طور از جمله پنیر، شکلات، قهوه، گندم، جو، ذرت، بادام زمینی، سویا، سوسیس و کالباس، شیر، پرتقال، الکل، تخم مرغ و ماهی. به همین دلیل پزشکان در کنار توصیه های طبی و تجویزهای دارویی، اصلاح رژیم غذایی را هم به بیماران گوشزد می کنند.
منبع:jamejamonline.ir


ویدیو مرتبط :
60 ثانیه: BBC و امریکا در بحران سوریه بر طبل جنگ می کوبند

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

بروجردی: جزایر ایرانی قابل مذاکره نیست/آب در هاون می کوبند!رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در واکنش به بیانیه پایانی اجلاس سران شورای همکاری خیلج فارس که در آن ادعای تکراری نسبت به جزایر ایرانی مطرح شده است، گفت: تنب بزرگ، تنب کوچک و بوموسی بخشی خاک جمهوری اسلامی ایران است و به هیچ وجه قابل مذاکره نیست.

 

علاءالدین بروجردی در گفتگو با خبرنگار مهر، در رابطه با تکرار ادعای بی اساس امارات در رابطه با جزایر ایرانی در خلیج فارس که در اجلاس اخیر سران شورای همکاری خلیج فارس در ابوظبی مورد اشاره قرار گرفت تصریح کرد: امارات با طرح این ادعا آب در هاون می کوبد.

وی خاطر نشان کرد: از سوی اماراتی ها ادبیات مردودی به کار گرفته می شود که این ادبیات کمکی به نظرات اعلام شده از سوی آنان مبنی بر گسترش همکاری ها با ایران نمی کند.

نماینده بروجرد افزود: تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی بخشی از تمامیت ارضی و خاک جمهوری اسلامی ایران است و به هیچ وجه قابل مذاکره نیست.

رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس تاکید کرد: اگر اماراتی ها سوء تفاهمی بر سر برخی مسائل دارند آن بحث دیگری است که باید در چارچوب گفتگوی دو جانبه دنبال شود.../مهر