سلامت


2 دقیقه پیش

نشانه ها و عوارض کمبود ویتامین‌ها در بدن

ویتامین‌ها نقش مهمی‌ را در بدن انسان ایفا می‌کنند. به‌نحوی‌که کمبود ویتامین‌ (حتی یکی از آن‌ها) می‌تواند برای هر فردی مشکلات اساسی را به وجود آورد. گجت نیوز - معین ...
2 دقیقه پیش

چرا پشه ها بعضی ها را بیشتر نیش می‌زنند؟

فصل گرما و گزیده شدن توسط پشه ها فرا رسیده، دوست دارید بدانید پشه ها بیشتر چه کسانی را دوست دارند؟ بیشتر کجاها می پلکند؟ و از چه مواد دفع کننده ای نفرت دارند؟ وب سایت ...

درگیر در سه زیرسیستم 

 

درگیر در سه زیرسیستم

 

تغییرات در قانون ازدواج، نگرشی آزادانه‌تر به موضوعات جنسی، دسترسی آسان به راه‌های جلوگیری  از بارداری، رشد قدرت مالی و سیاسی زنان، باعث شده است كه انتظارات و الزامات ازدواج بسیار فراتر رود.

 

تغییرات فرهنگی چشمگیری كه در نیمه دوم قرن گذشته به وقوع پیوست، تاثیر عظیمی بر ازدواج و انتظارات و تجربیات آنها كه ازدواج كرده‌اند، گذاشته است. خانواده‌درمانگر معروف گورمن، اعتقاد دارد تغییرات در قانون ازدواج، نگرشی آزادانه‌تر به موضوعات جنسی، دسترسی آسان به راه‌های جلوگیری از بارداری، رشد قدرت مالی و سیاسی زنان، همه و همه باعث شده است كه انتظارات و الزامات ازدواج، تنها داشتن وضعیت مالی مناسب و اطمینان از تولیدمثل نباشد و بسیار فراتر از آن رود.

 

معیارهای هر كشور

 

در هر كشور ازدواج بر اساس فرهنگ و سنت‌های آن جامعه صورت می‌گیرد. افراد یكدیگر را براساس وجوهی كه به نظر خودشان مهم است، ‌مانند زمینه‌های مذهبی، هوشی، مالی، موقعیت اجتماعی، ‌خانوادگی، تحصیلی و فردی به عنوان زوج خودشان انتخاب می‌كنند. موضوعی كه قابل بررسی است، این است كه چرا و چگونه برخی از زوج‌ها در حل كردن ساده‌ترین مسائل زندگی با دشواری و سردرگمی مواجه هستند؟ عناصر اصلی یك انتخاب خوب در ازدواج چه می‌توانند باشند.

 

جهت یافتن پاسخ این سوال‌ها و سوال‌های مشابه، تحقیقات بسیار گوناگون و فراوانی صورت گرفت كه ازدواج تعریف شد و كاركردهایی كه ازدواج دارد، مشخص‌تر شد. خانواده درمانگران و زوج درمانگران مختلف با گرایش‌های نظری متفاوت منشأ مشكلات و شیوه‌های حل كردن آنها را تعریف كرده و پژوهش‌های میدانی متفاوتی جهت مشخص كردن میزان اثربخشی آنها انجام دادند.

 

پیش‌آگهی‌های مثبت و منفی

 

پیروی همین تحقیقات، متخصصان عوامل منفی و مثبت در ازدواج را تعیین كرده و نام بردند. عوامل منفی به عنوان پیش‌آگهی منفی و وجود عوامل مثبت به عنوان پیش‌آگهی مثبت در ازدواج در نظر گرفته می‌شوند. برخی از عوامل منفی، وابستگی مالی و عاطفی زیاد به والدین،‌تفاوت سنی زیاد، تفاوت در فرهنگ و خرده‌فرهنگ، وجود مشكلات در خانواده اصلی با والدین یا برادر و خواهرها، اعتیاد و مشكلات شخصیتی؛ عوامل مثبت: تشابه در وضعیت تحصیلی، اقتصادی - اجتماعی، علایق، هوش و شخصیت هستند.

 

هنری بیكس همین مفهوم را به نوع دیگر ابراز بیان كرده. او اعتقاد داشت دو نفر كه ازدواج می‌كنند، در سه «زیر سیستم» با یكدیگر درگیر می‌شوند و «مكمل بودن» افراد در آنهاست كه اهمیت دارد. «زیرسیستم عمومی» كه نژاد و قومیت، طبقه اجتماعی، ارزش‌های فرهنگی و زمینه‌های مذهبی در آن قرار دارند. «زیرسیستم من مركزی» كه ارزش‌ها و اهداف شخصی فرد را دربر می‌گیرند و زیرسیستم سوم كه بیانگر «تناسب ناهشیار» بین زوج است. او اعتقاد داشت مكمل بودن در دو زیرسیستم می‌تواند پیش‌آگهی خوبی برای ازدواج باشد و روابط را از ثبات نسبی برخوردار كند و منجر به رضایت‌مندی در رابطه شود. مثلا اگر زوجی ارزش‌های فرهنگی و طبقه اجتماعی (زیر سیستم1) و در تصمیمات شخصی (زیر سیستم 2) با یكدیگر هماهنگی و تناسب داشته باشند یعنی مكمل باشند، می‌توان گفت كه می‌توانند زندگی زناشویی بهتری داشته باشند. او اعتقاد داشت با بررسی این تناسب‌ها چه در جهت مشاوره ازدواج و چه در زوج‌درمانی، می‌توان مراجعه‌كنندگان را راهنمایی و كمك كرد.

 

بدین ترتیب برقراری یك رابطه خوب و صمیمانه بستگی به این دارد كه هر فرد چه خصوصیاتی دارد و آن خصوصیات برای طرف مقابل چه ارزشی دارد. ارزش هر خصوصیتی بسته به این است كه طرف مقابل از چه فرهنگ و طبقه اجتماعی آمده و ارزش‌ها و اهداف شخصی وی چگونه است. در میان تحصیلات نیز از آن دسته خصوصیاتی است كه تاثیرگذاری آن در وهله اول بستگی به فرهنگ و طبقه اجتماعی كه زوجین در آن زندگی می‌كنند، دارد. در برخی كشورها و فرهنگ‌ها هنوز برای زن‌ها و مردها تحصیل امری لازم شمرده نمی‌شود و در برخی، ارزش‌ اجتماعی محسوب می‌شود یا در برخی طبقات اجتماعی و خانواده‌ها تحصیلات عالی امری بسیار مهم و در برخی بی‌اهمیت است. در وهله دوم به اهداف و ارزش‌های هر فرد مربوط می‌شود یعنی این مساله برای هر فرد چه اهمیتی دارد.

 

معیارها در كشور ما

 

در ایران میزان تحصیلات از عوامل مهم و تعیین‌كننده وجهه اجتماعی است. بیشتر تحقیقات نشان داده‌اند كه اگر مرد دارای تحصیلات عالی باشد و زن دارای تحصیلات متوسطه یا هر دو دارای تحصیلات یكسان باشند، احتمال اینكه مشكل پیش آید كمتر است ولی اگر زن دارای تحصیلات عالی باشد و تحصیلات مرد در سطح عادی یا كم باشد یا مرد دارای تحصیلات عالی باشد و تحصیلات زن كم یا وی بی‌سواد باشد احتمال اینكه مشكل پیش بیاید، بیشتر است. گاهی این امر یعنی كسب تحصیلات بالاتر یكی از زوج‌ها حین زندگی زناشویی اتفاق می‌افتد و كم نیستند خانواده‌هایی كه به دلیل همین اتفاق مثبت از هم می‌پاشند؛ اصولا بهتر است سطح تحصیلات زوجین با یكدیگر تفاوت زیادی نداشته باشد.

 

افرادی وجود دارند كه سطح و نوع تحصیل برایشان مساله‌ای بسیار مهم است و در صورت كوچك‌ترین احساس برتری نسبت به همسرشان از این جهت، احساس برتر بودن پیدا می‌كنند زیرا آنها افراد را براساس سطح و نوع تحصیلاتشان ارزش‌گذاری می‌كنند. اینها اصولا افرادی هستند كه یا در هنجارها و ارزش‌های اجتماعی‌شان سطح تحصیلات امری بسیار مهم شمرده می‌‌شود یا در ارزش‌ها و اهداف فردی خودشان این‌گونه است، مثلا بعضی افراد بزرگ‌ترین هدف برایشان كسب تحصیلات عالی است، بعضی در دوستیابی داشتن تحصیلات بالا برایشان ارزش مهمی محسوب می‌شود و بعضی با تحصیلات بالا سعی می‌كنند احساس‌های كهتری خودشان را بپوشانند.

 

در صورت وجود اختلاف سطح تحصیل، افراد قبل از ازدواج باید از آگاهی این تفاوت در به وجود آوردن اختلاف آگاه شوند تا با پیش‌زمینه بیشتری ازدواج كنند یا اگر ازدواج كرده‌اند، با آگاهی بیشتری اقدام به تحصیل یا ادامه تحصیل دهند.

تهیه شده توسط :  مر کز خدمات رواشناسی سیاووشان


ویدیو مرتبط :
اهوی خود درگیر

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

نهاوندیان: فعالان اقتصادی درگیر «تحریم داخلی» شده‌اند 

 

 

نهاوندیان: فعالان اقتصادی درگیر «تحریم داخلی» شده‌اند

 

«رقم 18 درصدی هزینه تسهیلات در سیستم بانکی یکی از مهم‌ترین تاثیرات را در افزایش قیمت تمام شده کالاها در کشور و کاهش بهره‌وری بخش تولید بر جای گذاشته و وضعیت سیستم بانکی تا آنجا وخیم شده که هم‌اکنون زنگ خطر افزایش غیرقابل انتظار چک‌های برگشتی به صدا در آمده است.»

این مطلبی بود که دکتر محمد نهاوندیان، رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران در بازدیدی که از غرفه روزنامه «دنیای اقتصاد» در جریان هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی مطبوعات و خبرگزاری‌ها داشت، عنوان کرد.

دیداری که در آن، نهاوندیان خود را از خوانندگان همیشگی روزنامه دنیای اقتصاد معرفی کرد و تقدیرش از رویکرد علمی و حرفه ای این روزنامه را این‌گونه به زبان آورد: «حضور در غرفه این روزنامه فرصت مغتنمی است که قدرشناسی خود را از تلاش دست‌اندرکاران حوزه‌های خبررسانی و تحلیل اقتصادی ابراز کنم و پایداری ایشان در تبیین اصول و مفاهیم اقتصادی را بستایم.»

رییس پارلمان بخش خصوصی در این دیدار، پیرامون چند پرسش از جمله روند پیگیری کاهش قیمت تمام شده محصولات تولید داخل در جریان اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها با خبرنگار «دنیای اقتصاد» به گفت‌وگو نشست و گفت: افزایش قیمت تمام شده کالاها در ایران به دو عامل قوانین و مقررات دولتی و تابعیت از بازار برمی‌گردد که در این بین، عامل اول تاثیرگذاری بیشتری از خود نشان داده است.

او در این‌باره، نرخ بالای هزینه تسهیلات در سیستم بانکی ایران را در حالی از مهم‌ترین عوامل در افزایش قیمت تمام شده کالاها در کشورمان ارزیابی کرد که متذکر شد: این نرخ در شرایطی تعیین شده است که هزینه تسهیلات در سیستم بانکی در کشورهایی با اقتصاد رو به رشد، 2 درصد تعیین شده است.

رییس پارلمان بخش خصوصی، ژاپن را یکی از کشورهای دارای هزینه تسهیلات بانکی کم و حدود صفر خواند که به گفته وی، تاثیرات تعیین این نرخ و بسته‌های حمایتی ارائه شده از سوی دولت این کشور در این زمینه، در توسعه اقتصادی آنها نیز کاملا مشهود است. او در ادامه سخنش گفت: همه این شرایط در حالی است که هر سال نرخ حداقل دستمزد نیز در کشور در حال افزایش است و مجموع این موارد و مواردی همچون اجباری تعیین شدن سهم کارفرما در هزینه تامین اجتماعی به افزایش قابل توجه قیمت تمام شده کالاها در کشور انجامیده است.

او خاطرنشان کرد: بر این اساس، اگر نهضت کاهش قیمت تمام شده کالاها به طور جدی به جریان بیفتد، دولت نقش و سهم خود را در این حوزه خواهد دید و حراست از فضای رقابتی که با معضل افزایش قیمت تمام شده مخدوش شده را در کانون توجه قرار خواهد داد.

این کارشناس اقتصادی برای پررنگ‌تر کردن انتقادش نسبت به وضعیت کلی سیستم بانکی و سطح تعامل این سیستم با گردانندگان بازار اظهار کرد: متاسفانه شمار چک‌های برگشتی آن چنان افزایش یافته که زنگ خطر این موضوع به صدا درآمده است.

او در ادامه، سیاست‌های انقباضی بانک مرکزی و بدهی‌های دستگاه‌های دولتی به پیمانکاران را از عوامل اصلی افزایش شمار چک‌های برگشتی در سیستم بانکی خواند و تاکید کرد: سیستم بانکی باید حکم افرادی که تسهیلات بانکی را دریافت کرده‌اند و سپس آن تسهیلات را در مسیری خارج از تولید و بازدهی اقتصادی داخلی صرف کرده‌اند، جدا کند؛ چرا که یکی از عوامل به تاخیر افتادن تسویه بدهی‌های بانکی برای تولیدکنندگان، تاخیر در تحویل تجهیزات و مواد اولیه وارداتی است و از کنترل آنها خارج است.

فعالان اقتصادی را با یک چوب نرانید

رییس پارلمان بخش خصوصی همچنین ممنوع‌الخروج شدن گروهی از فعالان اقتصادی بدهکار به سیستم بانکی را منطقی و جایز ندانست و ضمن توصیف این اقدام به عنوان مصداقی از «تحریم داخلی»، تصریح کرد که برخورد یکسان و با یک چوب راندن فعالان اقتصادی بدون توجه به علل ایجاد مشکلات مدنظر در واحدهای اقتصادی آنها کاملا نادرست است.

او در عین حال یادآوری کرد که اتاق ایران با انجام مذاکراتی با متولیان سیستم بانکی، رسیدگی به وضعیت این فعالان اقتصادی را پیگیری می‌کند.

رییس اتاق ایران در ادامه به پرسشی در مورد جزئیات پیشنهاد اتاق ایران در مورد انتقال اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها برای بنگاه‌های اقتصادی به یک مرحله بعد از اجرای طرح برای مصرف‌کنندگان خانگی پاسخ گفت و بیان کرد: قانون هدفمندسازی یارانه‌ها طبق مصوبه مجلس باید ظرف پنج سال و به صورت مرحله بندی شده به اجرا درآید و از این رو، در سال نخست صرفا حدود 20 درصد از طرح مورد اجرا قرار خواهد گرفت؛ چراکه در مراحل ارائه طرح، همواره نگرانی‌هایی برای کارشناسان اقتصادی و طراحان نسبت به آثار تورمی پس از اجرا در بخش‌های مختلف وجود داشته است.

او ادامه داد: نگرانی از بابت آثار تورمی اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها به این علت است که در حال حاضر، تنها 30 درصد از کل انرژی کشور به بخش تولید اختصاص پیدا می‌کند که این موضوع به افزایش قیمت تمام شده محصولات در کشور منجر شده است.

نهاوندیان این را گفت تا متذکر شود: توجه به مجموع این نکات نشان می‌دهد که باید تسهیلات ویژه ای برای گردانندگان چرخ‌های تولید در کشور در نظر گرفته شود و راهکارهایی چون اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها برای بنگاه‌های اقتصادی پس از اجرای طرح برای مصرف‌کنندگان داخلی مدنظر قرار گیرد؛ چراکه اگر به بخش تولید آمادگی بیشتری برای پذیرش افزایش قیمت حامل‌های انرژی بدهیم، قطعا آثار تورمی کمتری را شاهد خواهیم بود.

او در مورد نحوه ارائه این آمادگی به بخش خصوصی توضیح داد: اصل پیشنهاد اتاق بازرگانی ایران این است که دولت در تعیین 20 درصد افزایش قیمتی که در سال نخست اجرای طرح مد نظر قرار گرفته، مصارف خانگی را در اولویت قرار دهد و بخش تولید به مرحله دوم منتقل شود تا بخش خصوصی بتواند خود را با قیمت‌های جدید منطبق کند و به بهره‌وری برسد.

سخن گفتن از انتخابات زود است

بحث انتخابات اسفند ماه اتاق بازرگانی و روند جلسات فعالان بخش خصوصی پیرامون این موضوع پرسش دیگری بود که رییس اتاق ایران با آن مواجه شد و در این باره صرفا به گفتن این نکته اکتفا کرد که «هنوز سخن گفتن از انتخابات اتاق زود است.» او در عین حال تصریح کرد که موضوع انتخابات اتاق بازرگانی صرفا طبیعتی اقتصادی دارد و از این رو، بی شباهت به انتخابات سیاسی است که این اصل، حاشیه‌سازی سیاسی از این اتفاق را می‌زداید...../تحلیل:عصرایران