سلامت


2 دقیقه پیش

نشانه ها و عوارض کمبود ویتامین‌ها در بدن

ویتامین‌ها نقش مهمی‌ را در بدن انسان ایفا می‌کنند. به‌نحوی‌که کمبود ویتامین‌ (حتی یکی از آن‌ها) می‌تواند برای هر فردی مشکلات اساسی را به وجود آورد. گجت نیوز - معین ...
2 دقیقه پیش

چرا پشه ها بعضی ها را بیشتر نیش می‌زنند؟

فصل گرما و گزیده شدن توسط پشه ها فرا رسیده، دوست دارید بدانید پشه ها بیشتر چه کسانی را دوست دارند؟ بیشتر کجاها می پلکند؟ و از چه مواد دفع کننده ای نفرت دارند؟ وب سایت ...

درست بنشینید تا کمر درد نگیرید!! (+تصاویر)کمردرد,پیشگیری از کمردرد,روش صحیح نشستن

درست بنشینید تا کمر درد نگیرید!!
این روزها افراد بیشتر ساعات روز را در حالت نشسته هستند و بیشتر کارها به صورت نشسته انجام می‌شود. کارشناسان بهداشت می‌گویند توجه نکردن به حالت و وضعیت بدن هنگام نشستن و رعایت نکردن اصول صحیح نشستن در طولانی ‌مدت سبب بیماری‌های اسکلتی و عضلانی،تغییر شکل ستون مهره‌ها،کمردرد و بیرون ‌زدگی دیسک مهره‌ها می‌شود بنابراین توجه به حالت و وضعیت بدن و رعایت اصول صحیح نشستن در پیشگیری از این مشکلات موثر است...


روش صحیح نشستن
پیشتر تصور می‏ شد که بهترین حالت نشستن حالتی است که فرد کاملا صاف و با زاویه 90 درجه بنشیند. در حالی که بررسی‌های اخیر نشان داده است که راست نشستن بهترین حالت نشستن نیست. محققان اسكاتلندی و كانادایی با استفاده از شكل جدیدی از تصویر برداری «ام.آر.آی» نشان دادند كه راست نشستن فشار غیرضروری در ناحیه كمر ایجاد می‌كند. این پژوهشگران در «انجمن رادیولوژی آمریكای شمالی» بهترین وضعیت نشستن در پشت میز را حالتی اعلام كردند كه در آن بدن اندكی به سمت عقب متمایل می‌شود. همچنین این پژوهشگران اعلام كردند كه نشستن صحیح به كاهش دردهای ناحیه كمر كمك می‌كند.

 

در این مطالعه بیماران را در سه وضعیت متعدد نشستن مورد بررسی قرار دادند. وضعیت خمیده كه در آن بدن به سمت جلو خم می‌شود به طوری كه گویی روی میز خم شده است، وضعیت نشستن عمودی 90 درجه‌ای و وضعیت «راحت» كه در آن درحالی كه پاها روی زمین قرار دارند،بدن به عقب خم می‌شود و با ران‌ها زاویه‌ای 135درجه‌ای می‌سازد.

سپس اندازه‌های زوایای ستون فقرات،ارتفاع دیسك و حركت نا به جای دیسك ستون مهره‌ها را در این سه وضعیت بررسی كردند و متوجه شدند كه حركت نا به جای دیسك ستون مهره‌ها زمانی ایجاد می‌شود كه فشار ناشی از وزن روی ستون مهره‌ها قرار می‌گیرد و موجب می‌شود كه دیسك از جای خود خارج شود.

 

کمردرد,پیشگیری از کمردرد,روش صحیح نشستن

 
در این مطالعه بیشترین میزان حركت نا به جای دیسك در وضعیت عمودی نشستن 90 درجه‌ای دیده شد.همچنین كمترین میزان حركت نا به جای دیسك در وضعیت نشستن 135درجه‌ای دیده شد كه نشان می‌دهد نشستن در وضعیت راحت‌تر فشار كمتری بر دیسك‌های ستون مهره‌ها و ماهیچه‌ها و تاندون‌های مربوطه وارد می‌کند. در حالت خمیده نیز كاهشی در ارتفاع دیسك ستون مهره‌ها دیده شد. محققان با بررسی تمامی ‌نتایج آزمایش اعلام كردند كه حالت نشستن 135 درجه‌ای بهترین وضعیت برای كمر است و توصیه می‌کنند افراد این‌گونه بنشینند.

 

کمردرد,پیشگیری از کمردرد,روش صحیح نشستن


صحیح نشستن موقع رانندگی
کمر درد یکی از مشکلات شایع در میان رانندگان است . برای پیشگیری از کمر درد باید به نقاط فشار و اصول کلی حفظ انحنای ستون مهره‌ها دقت کنید. هنگام رانندگی سر و گردن تان را صاف نگه‌دارید. سرتان را به اطراف خم نکنید، طوری قرار بگیرید که گوش‌هایتان در امتداد شانه‌هایتان قرار بگیرد. بهتر است دست‌ها در حالت کشیده روی فرمان باشد. صندلی را خیلی نخوابانید و خیلی به سمت جلو خم نشوید. پاها هم باید کاملا کشیده و در وضعیت راحتی قرار داشته باشد.

 

برخی رانندگان خودشان تغییراتی در صندلی ایجاد می‌کنند که ‌این تغییرات گاهی غیر اصولی است و به ستون مهره‌ها آسیب می‌رساند. توصیه می‌شود این تغییرات را فقط با مشورت پزشک ارتوپد و متخصص ارگونومی‌انجام دهید. درضمن بهتر است از رانندگی در طولانی مدت پرهیز کنید و پس از مدتی رانندگی توقف کرده و استراحت کنید. نکته دیگر اینکه کمربند ایمنی را فراموش نکنید. در ترمزهای ناگهانی و تصادفات شدید اگر از کمربند ایمنی به شکل صحیح استفاده نشده باشد صدمات شدیدی به ستون فقرات و دیسک‌های بین مهره‌ای وارد می‌شود.


صندلی استاندارد
امروزه بیشتر کارها به صورت نشسته انجام می‏شود و افراد بخش زیادی از ساعات کاری‌ شان را روی صندلی و به صورت نشسته انجام می‌دهند. به همین دلیل استفاده از صندلی استاندارد نقش زیادی در کاهش آسیب به ستون مهره‌ها دارد. متخصصان علم ارگونومی ‌برای یک صندلی استاندارد ویژگی‌هایی را اعلام کرده‌اند‌ که لازم است هنگام خرید صندلی این نکات را مورد توجه قرار داد.

 

کمردرد,پیشگیری از کمردرد,روش صحیح نشستن


صحیح نشستن موقع روزنامه خواندن
برخی افراد در ساعات استراحت دلشان می‌خواهد روزنامه یا کتاب بخوانند و چون از صبح پشت میز نشسته‌اند‌ دوست ندارند مطالعه را هم روی صندلی انجام دهند. بهترین حالت این است که به جای اینکه روی مبل بنشینند و برای خواندن روزنامه سرشان را به جلو خم کنند یک بالش زیر دستشان بگذارند و روزنامه را تا نزدیکی‏های صورت بالا بیاورند و بدون نیاز به خم کردن سر و گردن به راحتی مطالعه‌شان را انجام دهند.
 منبع:salamat.ir


ویدیو مرتبط :
درمان شدن دست درد، پا درد و کمر درد

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

این بازیگران را با هم اشتباه نگیرید + تصاویراخبار فرهنگی - این بازیگران را با هم اشتباه نگیرید + تصاویر

در اینجا با چهره هایی آشنا شوید كه بی نهایت به هم شباهت دارند ولی با هم فامیل نیستند.

اخبار ,اخبار فرهنگی ,بازیگران شبیه به هم

 

در فرهنگ عامه به افرادی كه شباهت زیادی به هم دارند، همزاد گفته می شود. این موضوع در میان ستارگان سینما نیز شایع است؛ بازیگران و ستارگانی هستند كه هیچ نسبت خونی با هم نداشته و ندارند ولی همواره از سوی عوام به اشتباه گرفته می شوند.حتی در مواردی دیده شده كه گزارشگران نیز نسبت به معرفی صحیح آنها اشتباه كرده اند.

در اینجا با چهره هایی آشنا شوید كه بی نهایت به هم شباهت دارند ولی با هم فامیل نیستند.

 
«جیم بلوشی» و «بیل مورای» (چپ)

اخبار ,اخبار فرهنگی ,جیم بلوشی وبیل مورای


«گلن كلوز» و «مریل استریپ» (چپ)

اخبار ,اخبار فرهنگی ,گلن كلوز ومریل استریپ


«چلسی هندلر» و «الیزابت نبكس» (چپ)

اخبار ,اخبار فرهنگی ,چلسی هندلر والیزابت نبكس


«مارك والبرگ» و «مت دیمون» (چپ)

اخبار ,اخبار فرهنگی ,مارك والبرگ و مت دیمون


«ایزلا فیشر» و «امی آدامز» (چپ)

اخبار ,اخبار فرهنگی ,ایزلا فیشر وامی آدامز


«زویی دیشانل» و «كیتی پری» (چپ)

اخبار ,اخبار فرهنگی ,زویی دیشانل و كیتی پری


«چاد اسمیت» و «ویل فارل» (چپ)

اخبار ,اخبار فرهنگی ,چاد اسمیت و ویل فارل


«الیجا وود» و «دنیل رادكلیف» (چپ)

اخبار ,اخبار فرهنگی ,الیجا وود و دنیل رادكلیف


«لارنس فیشبورن» و «ساموئل ال جكسون» (چپ)

اخبار ,اخبار فرهنگی ,لارنس فیشبورن و ساموئل ال جكسون

اخبار فرهنگی - سینماخبر