سلامت


2 دقیقه پیش

نشانه ها و عوارض کمبود ویتامین‌ها در بدن

ویتامین‌ها نقش مهمی‌ را در بدن انسان ایفا می‌کنند. به‌نحوی‌که کمبود ویتامین‌ (حتی یکی از آن‌ها) می‌تواند برای هر فردی مشکلات اساسی را به وجود آورد. گجت نیوز - معین ...
2 دقیقه پیش

چرا پشه ها بعضی ها را بیشتر نیش می‌زنند؟

فصل گرما و گزیده شدن توسط پشه ها فرا رسیده، دوست دارید بدانید پشه ها بیشتر چه کسانی را دوست دارند؟ بیشتر کجاها می پلکند؟ و از چه مواد دفع کننده ای نفرت دارند؟ وب سایت ...

خوابها از 7 سالگی رنگی می شوند! 

خوابها از هفت سالگی رنگی میشود

 

پژوهشگران آمریکایی دریافتند که حتی رویا دیدن نیز آموخته می شود به طوری که کودکان از سن پنج سالگی خواب دیدن را یاد می گیرند.


محققان دانشگاه ویکونسین در مدیسون در تحقیقاتی که درباره ماهیت رویاها انجام دادند کشف کردند که قبل از پردازش صحنه های غنی از حرکات، رنگها، تعاملات و احساسات در خواب، یک کودک باید توانایی شناختی و تصورات خود را توسعه دهد. این پدیده در حدود 7 سالگی به تکامل می رسد.یک روانشناس آمریکایی در دهه های 80 و 90 برای درک پدیده خواب دیدن، کودکان را تمام شب در لابراتوار خود بیدار کرده و حرکات چشم آنها را کنترل می کرد. نتایج بررسیهای وی نشان داد در حالی که بزرگسالان اگر در مدت REM (حرکات سریع چشم) از خواب بیدار شوند می توانند صحنه های عجیبی را که در خواب دیده اند به یاد آورند تنها 20 درصد از کودکان می توانند خواب خود را تعریف کنند.اکنون محققان آمریکایی در تحقیقات جدید خود نشان دادند که کودکان تا قبل از سن مدرسه به سختی می توانند حرکت و یا چرخش اجسامی را که در خواب دیده اند به یاد آورند و با توسعه ناقص تصورات به خصوص تصورات دیداری و فضایی مواجهند.براساس گزارش لارپوبلیکا، به گفته این دانشمندان رویاها همراه با کودکان رشد می کنند. تا 5 سالگی صحنه ها و شخصیتها بی حرکت و ثابت هستند. در رویا یک حیوان و یا آرزوی خوردن یک غذا دیده می شود. احساسات خاموشند و تعاملات میان افراد وجود ندارد. خاطرات روزانه در طول خواب تکرار نمی شوند و کودکان هرگز صحنه های خشن، موقعیتهای ناخوشایند، ترس و دیگر احساسات را در رویاهای خود نمی بینند.از سن 5 سالگی به بعد، رویاها شروع به بافته شدن می کنند اما هنوز بسیار خام هستند. شخصیتها حرکت کرده و چند کلمه نیز میان خود مبادله می کنند اما بسامد وقوع صحنه های خواب بسیار پایین است. ولی از 7 سالگی به بعد کودکان نیز همانند بزرگسالان در خواب خود قادر به درک احساسات، ترس، لذت بردن و حرکت کردن شده و صحنه های خوابهای آنها رنگی می شود.

 

 

 


ویدیو مرتبط :
چشمها با یک عمل ساده رنگی می شوند

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

زنان در دهه ۴۰ سالگی بارورتر می شوندزنان در دهه ۴۰ سالگی بارورتر می شوند

محققان در یك دانشگاه انگلیسی دریافته اند كه روند بچه دار شدن در سنین بالاتر باعث شده كه زنان در سن ۴۰ سالگی بارورتر شوند.


از آنجا كه بسیاری از زنان صبر می كنند تا در سنین بالاتر صاحب فرزند شوند، بنابراین آنهایی كه دارای ژن های باروری تا مدت طولانی تر هستند، موفق می شوند و این بدان معنی است كه به طور متوسط طول مدت توان بارور شدن در زنان به دلیل انتقال این ژن ها به نوزادانشان، بیشتر خواهد شد.

روزنامه دیلی تلگراف در گزارشی نوشت: پیش از این زنان زود ازدواج می كردند، برای این كه بتوانند به موقع بچه دار شوند و اگر بیوه می شدند به همین خاطر دوباره زود ازدواج می كردند، اما با تغییرات اخیر و تمایل زنان به بارداری در سنین بالاتر كم كم این ژن ها به طور وراثتی گسترش خواهد یافت و امكان بارداری حتی در دهه ۴۰ سالگی نیز بیشتر خواهد شد.

در این تحقیق، پژوهشگران روی ۱۵۹۱ زن مطالعه و آزمایش كردند.... / خبرگزارى ایسنا