سلامت


2 دقیقه پیش

نشانه ها و عوارض کمبود ویتامین‌ها در بدن

ویتامین‌ها نقش مهمی‌ را در بدن انسان ایفا می‌کنند. به‌نحوی‌که کمبود ویتامین‌ (حتی یکی از آن‌ها) می‌تواند برای هر فردی مشکلات اساسی را به وجود آورد. گجت نیوز - معین ...
2 دقیقه پیش

چرا پشه ها بعضی ها را بیشتر نیش می‌زنند؟

فصل گرما و گزیده شدن توسط پشه ها فرا رسیده، دوست دارید بدانید پشه ها بیشتر چه کسانی را دوست دارند؟ بیشتر کجاها می پلکند؟ و از چه مواد دفع کننده ای نفرت دارند؟ وب سایت ...

خانم های باردار مراقب سرخجه باشند 

خانم های باردار مراقب سرخچه باشند

 

 

به دنبال انتقال ویروس سرخجه از بیمار به خانم باردار، ویروس می تواند از جفت عبور کرده و به جنین منتقل شود. در این صورت سرخجه مادرزادی پدید می آید. سرخجه به دلیل ایجاد ناهنجاری های جنینی از بیماری های بسیار مهم محسوب می شود. 90 درصد نوزادان مادرانی که در سه ماهه اول حاملگی به سرخجه مبتلا شده اند، به "سندرم سرخجه جنینی" مبتلا می گردند.باید توجه داشت احتمال این بیماری در ماه های آخر بارداری بسیار ضعیف تر از ماه های نخست است. جنین هایی که در ماه های اول بارداری مبتلا می شوند، بیش از همه در معرض خطر مرگ داخل رحمی، سقط جنین خودبخود و ناهنجاری های اندام های مهم بدن قرار می گیرند. این ناهنجاری ها شامل ناشنوایی ، آب مروارید ، کوچکی چشم ها، آب سیاه جنینی، کوچکی جمجمه، عقب ماندگی ذهنی، ارتباط بین سرخرگ ششی و آئورت، نقص دیواره بین بطنی یا بین دهلیزی در قلب، ضایعات پوستی، بزرگی هم زمان کبد و طحال ، یرقان و نقایص استخوانی می باشد.

 تازه عروس ها گوش کننددر صورتی که زن بارداری با بیمار مبتلا به سرخجه تماس داشته باشد، اگر پیش از آن واکسینه شده یا مبتلا گردیده باشد، به اقدام خاصی نیاز ندارد. در صورتی که بعد از تماس، معلوم شود که پادتن سرخجه در سرم زن باردار موجود نیست، باید او را به مدت یک ماه از نظر بروز تب، بثورات جلدی و لنفادنوپاتی(بیماری های غدد لنفاوی)، تحت نظر قرار داده و در صورت بروز این علائم به بررسی ترشحات بینی(از نظر وجود پادتن ضد سرخجه) پرداخت و در صورت بروز علائم منطبق بر سرخجه، بررسی پادتن باید به فاصله دو هفته بعد از ظهور علائم صورت گیرد.در صورتی که بعد از تماس زن باردار با بیمار مبتلا به سرخجه مشخص شود که پادتن سرخجه در بدن او موجود نبوده و طی چهار هفته بعد نیز علائم سرخجه در او ظاهر نشود، لازم است 8 – 6 هفته بعد از تماس، دوباره آنتی بادی سرخجه در سرم بررسی و در صورت مثبت بودن جواب، احتمال آلودگی جنین باید در نظر گرفته شود. در این گونه موارد، در کشورهایی که قوانین آنها اجازه می دهد ،سقط جنین مانعی ندارد.

 


ده فرمان سرخ1- از تماس کودک خود با کودک یا فرد بالغی که دانه های قرمز رنگ پوستی دارد، جلوگیری کنید، زیرا ممکن است سرخجه داشته باشد.2- در صورت مشاهده دانه های قرمز رنگ روی پوست کودک، مانع رفتن او به مدرسه شوید.3- در صورت مبتلا شدن کودک به سرخجه، از تماس او با خانم های باردار جلوگیری کنید.4- اگر کودک شما گرفتار سرخجه است، تنها با کودکانی می تواند ارتباط داشته باشد که علیه سرخجه واکسینه شده یا پیش از این دچار بیماری شده باشند.5- واکسن سرخجه برای همه خوب است، به جز برای افراد زیر:کسانی که سرطان دارند؛ در حال حاضر کورتن مصرف می کنند؛ شیمی درمانی می شوند؛ تحت اشعه درمانی هستند؛ بیماری حاد تب داری دارند یا سیستم ایمنی شان به هر دلیلی ضعیف است.


6- در صورتی که نمی دانید قبلاً سرخجه گرفته اید یا نه، و یا واکسن آن را زده اید یا نه، می توانید به راحتی با یک آزمایش به این نکته پی ببرید.


7- در طول بیماری از مصرف هر نوع داروی اضافی بدون مشورت با پزشک خودداری کنید.8- در این بیماری رژیم غذایی خاصی نیاز نیست.9- اگر به سرخجه مبتلا شدید و علائمی همچون قرمزی چشم ، تب بالا، سرفه های شدید، سردرد ، خواب آلودگی زیاد یا بروز خونریزی غیر معمول یک هفته پس از بیماری(به صورت خونریزی لثه، بینی، رحم یا لکه های خونی پراکنده در سراسر پوست) را داشتید، سریعا به پزشک مراجعه کنید، زیرا این ها علائم خطرناکی هستند و پزشک باید حتماً از آن ها با خبر شود.10- نکته آخر این که خود درمانی نکنید. دانه های قرمز روی پوست علل فراوانی دارد که تشخیص علت آن فقط به عهده پزشک است.


منبع: دنیای سلامت

 


ویدیو مرتبط :
کیف قاپی - خانم ها مراقب باشند و هوشیار...

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

خانم‌های باردار مراقب پوست خود در زمستان باشند!


بارداری به این معنی نیست كه خودتان را فراموش كنید. اگر در زمستان باردار شده‌اید، باید بدانید سرما از یك‌سو و هورمون‌های بارداری از سوی دیگر می‌توانند سبب خشكی پوست شما شوند.

بارداری به این معنی نیست كه خودتان را فراموش كنید. اگر در زمستان باردار شده‌اید، باید بدانید سرما از یك‌سو و هورمون‌های بارداری از سوی دیگر می‌توانند سبب خشكی پوست شما شوند.

 پوست زنان باردار حساس‌تر است!

خستگی، كمبود خواب، تغییرات هورمونی و... می‌تواند نرمی، لطافت پوست و حتی رنگ چهره را تغییر دهد. در كنار این مسائل هوای سرد زمستان زیبایی پوست را تحت‌تاثیر خود قرار می‌دهد. از آنجایی كه در دوران بارداری پوست حساس است لازم است خانم‌ها از پوست خود در برابر عوامل خارجی از جمله باد و خورشید حفظ كنند. اگر طبیعت پوست شما خشك است، افزایش هورمون‌ها می‌تواند خشكی پوست را افزایش دهد. پوست لب‌ها نیز در خانم‌های باردار به‌ویژه در زمستان بسیار حساس است و ممكن است ملتهب شده یا پوسته‌پوسته و بی‌رنگ شوند.كرم مرطوب‌كننده فراموش نشود

برای آن‌كه پوست شما زیبا و سالم بماند، لازم است اولا از آن در برابر تهاجمات خارجی محافظت و ثانیا آن را تغذیه كنید. اگر كرم مرطوب‌كننده‌ای كه در حال حاضر استفاده می‌كنید كفایت نمی‌كند، از یك كرم غنی‌تر و بهتر استفاده كنید. استفاده از كرم‌پودرهای سنگین در دوران بارداری صحیح نیست. بهتر است كرم‌پودر سبكی را انتخاب كنید كه اجازه دهد پوست شما نفس بكشد. لوسیون‌های تمیزكننده و صابون‌های پاك‌كننده حاوی الكل را كنار بگذارید زیرا ممكن است سبب تحریك پوست شما شوند. بهترین همراه پوست شما روغن‌های گیاهی‌اند. به یاد داشته باشید، بعد از هر‌بار حمام لازم است بعد از خشك كردن پوست از كرم مرطوب‌كننده استفاده كنید.از آفتاب بپرهیزید

در طول دوران بارداری نباید استفاده از كرم ضدآفتاب را فراموش كنید. این نوع كرم نه تنها پوست شما را در برابر اشعه‌های مضر آفتاب حفظ می‌كند بلكه مانع از بروز ماسك بارداری می‌شود. در زمستان نیز حتما از ویتامین AD روی لب‌های‌تان استفاده كنید و به اندازه كافی آب، ویتامین و اسیدهای چرب مصرف كنید تا پوست شما خشك نشود و آسیب نبیند.

منبع : مجله شهرزاد