سلامت


2 دقیقه پیش

نشانه ها و عوارض کمبود ویتامین‌ها در بدن

ویتامین‌ها نقش مهمی‌ را در بدن انسان ایفا می‌کنند. به‌نحوی‌که کمبود ویتامین‌ (حتی یکی از آن‌ها) می‌تواند برای هر فردی مشکلات اساسی را به وجود آورد. گجت نیوز - معین ...
2 دقیقه پیش

چرا پشه ها بعضی ها را بیشتر نیش می‌زنند؟

فصل گرما و گزیده شدن توسط پشه ها فرا رسیده، دوست دارید بدانید پشه ها بیشتر چه کسانی را دوست دارند؟ بیشتر کجاها می پلکند؟ و از چه مواد دفع کننده ای نفرت دارند؟ وب سایت ...

حوادث برای کودکان و راههای پیشگیری 

حوادث,اخبار حوادث,روزنامه حوادث,حوادث ایران,حوادث امروز ایران,خبرهای حوادث

حوادثجدیدترین اخبار حوادث ایران و جهان

 

 

 

حوادث کودکان

حوادث یکی از مهمترین علل مرگ و معلولیت های کودکان است.به منظور جلوگیری ازحوادث و بهبود شرایط ایمنی کودکان بررسی علمی موضوعاتی چون میزان وقوع حوادث کودکان، علت وقوع حوادث و آموزش ها ی ارایه شده جهت پیشگیری از حوادث کودکان ضروری است.

 

بررسی مطالعات و پژوهش ها نشان می دهد که کودکان زیر 5 سال بیشتر در معرض خطر حوادثی چون سوختگی ها، مسمومیت و سقوط اند،در حالیکه ایمنی کودکان بزرگتر از 5 سال بیشتر با حوادثی مانند تصادفات خیابانی به خطر می افتد.مطالعات معدودی به بررسی عوامل حوادث کودکان پرداخته اند،بررسی ها بیانگر آنند که شرایط پرخطر محیطی عامل مهمی برای رخدادن بسیاری از حوادث کودکان است.سطح تحصیلات والدین نیز عاملی مرتبط در بروز حوادث کودکان بوده است. آموزش های ایمنی مربوط به کودکان، از طریق مدرسه، والدین، کتاب ها و برنامه های تلویزیونی ارایه می شوند.والدین مهمترین منبع آموزش ایمنی کودکانند، در حالی که آنها رسانه های گروهی را بهترین منبع آموزش ایمنی کودکان برای خود مطرح می کنند. همچنین، آموزش های مربوط به ایمنی کودکان به والدین در کتاب ها گنجانده شده است.به طور کلی برنامه آموزشی جامع و مشخصی برای بهبود سطح ایمنی کودکان و پیشگیری از حوادث کودکان وجود ندارد.


میتوان گفت در صورت رعایت اصول اولیه ایمنی، بسیاری از حوادث قابل پیشگیری هستند. به این منظور باید به کودکان خود بیاموزید که چگونه از خطرات و حوادث مربوط به خیابانها و زمین بازی دوری کنند. همچنین احتمال بروز حوادث و سوانح خانگی را تا حد امکان کاهش دهید. تصادفات رانندگی مسئول اکثریت مرگ و میرهاست. استفاده از وسایل حفاظتی داخل اتومبیل برای پیشگیری از مرگ و صدمات شدید در مواقع بروز تصادفات بسیار مؤثرند.

کودکان ذاتاً کنجکاو هستند. در محیط خانه هم احتمال خطراتی نظیر شوک الکتریکی، سیم های برق،  تیغ، درهای شیشه ای، پنجره های باز، حمام، وان و استخر وجود دارد.

همانطور که کودک بزرگتر می شود. نوع مراقبت ها نیز فرق می کند. به عنوان مثال در مورد یک کودک نوپا باید مواظب پله ها و لبه های تیز بود ولی در کودکان بزرگتر باید در مورد دوچرخه و خیابان نگران بود و اقدامات حفاظتی را به مورد اجرا گذاشت.

 

راههای پیشگیری از حوادث کودکان


نگهداری داروها

داروها در منزل باید دور از دسترس کودکان نگهداری شوند؛ سعی کنید آنها را در مکانی که کودکان به آنها دسترسی ندارند نظیر جعبه داروی قفل دار نگهداری کنید؛ داروهای تجویز شده را بعد از بهبودی در منزل نگه ندارید؛ نگهداری داروهایی که تاریخ مصرف آنها گذشته کار اشتباهی است؛ به خاطر داشته باشید داروهای دور ریختنی خود را در جایی بریزید که در دسترس کودکان نباشند.

 

حوادث,اخبار حوادث,روزنامه حوادث,حوادث ایران,حوادث امروز ایران,خبرهای حوادث

حوادث

ایمنی در آشپزخانه

سوختگی ها یکی از عمده ترین علل مرگ های حادثه ای در منزل هستند، بنابراین دوری از اجاق گاز را به کودکان بیاموزید؛ اگر چه محافظ های روی گاز احتمال دسترسی کودک به ظروف داغ را کاهش می دهند ولی دستگیره ماهیتابه را در امتداد یا پشت گاز قرار دهید؛ درضمن مواد شیمیایی خانگی و یا سموم را در محفظه قفل دار قرار دهید.

 

ایمنی در باغ

باغ یکی از محلهای حادثه آفرین برای کودکان است.در باغ مواد زیادی وجود دارد که خوردن آنها خطر آفرین است،سموم باغبانی را دور از دسترس نگهدارید؛ همیشه کودهای شیمیایی را در یک قفسه قفل دار نگهداری کنید؛ به کودک هشدار دهید از خوردن برگ و یا دانه گیاهان خودداری کند.

 

ایمنی در بازی

بسیاری از کودکان درهنگام بازی دچار حادثه میشوند،به کودکان خود بازی کردن صحیح را بیاموزید؛تنها زمانی اجازه استفاده از سرسره را بدهید که سرسره روی یک سطح صاف مانند چمن قرار داشته باشد؛ چرخ و فلک وسیله خطرناکی است.در این بازی احتمال قرار گرفتن دست و پا در زیر دستگاه وجود دارد؛تاب بازی برای کودکان بزرگتر مناسب است؛ استفاده همزمان دونفر از تاب خطرناک است.

 

حوادث,اخبار حوادث,روزنامه حوادث,حوادث ایران,حوادث امروز ایران,خبرهای حوادث

حوادث

دوچرخه سواری

دوچرخه سواری نیاز به تجهیزات کامل دارد؛ دوچرخه باید از لحاظ ایمنی بررسی شود؛ باید کلاه ایمنی و لباس شبرنگ تهیه شود و دوچرخه را به چراغ مجهز نمود تا دوچرخه و دوچرخه سوار  برای سایرین قابل رؤیت باشند؛ دوچرخه سواری در خیابان و شب برای کودکان زیر ۱۴ سال تا ۱۵ سال خطرناک است؛همواره ساختمان مکانیکی دوچرخه کودک خودرا بررسی کنید.

 

ایمنی در اتومبیل

همواره برای کودکان زیر ۱۰ کیلوگرم از صندلی های مخصوص که در صندلی جلو و یا عقب نصب می شوند استفاده کنید؛ در صورتی که اتومبیل شما مجهز به کیسه هوا است، هرگز صندلی کودک را روی صندلی جلو نصب نکنید؛ جای مناسب برای کودکان بزرگتر روی صندلی عقب است و استفاده از کمربند ایمنی برای آنها الزامی است.

منبع:profdoc.um.ac.ir،shc.sums.ac.ir


ویدیو مرتبط :
راههای پیشگیری از آنفولانزا

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

چند راهکار برای پیشگیری از چاقی کودکان 

 

 

چند راهکار خانگی  برای پیشگیری از چاقی در کودکان


افزایش نرخ ابتلا به چاقی و اضافه وزن در کودکان و نوجوانان، خطر بروز مشکلات سلامتی و ابتلا به بیماریهای جدی مانند دیابت رو به افزایش است.


یکی از متخصصان تغذیه در مرکز پزشکی دانشگاه تگزاس خاطر نشان می‌کند که کمک به کودکان در جلوگیری از افزایش وزن از همان آغاز زندگی و سنین کودکی ضروری است.

 


وی تصریح کرد: حتی افرادی که گرایش ژنتیکی در کسب اضافه وزن دارند، می‌توانند از طریق تغذیه مناسب و ورزش کردن از افزایش وزن خود به طور مناسب جلوگیری کنند. این آموزش از همان زمان شیردهی و با معرفی غذاهای جامد در زمانی که کودک آماده رشد است یعنی حدود 4 تا 6 ماهگی باید آغاز شود.این متخصص تغذیه همچنین چند راه کار خانگی برای سالم ماندن کودکان و جلوگیری از چاقی آنها ارائه کرده است که عبارتند از:


- در هر نوبت مقدار وعده‌های غذایی را کاهش دهید و اجازه دهید که اگر کودک هنوز گرسنه است خودش غذای بیشتری درخواست کند.- حتما به کودک غذاهای سالم و میان وعده‌های سالم که در آشپزخانه خودتان موجود هستند، مانند میوه بدهید.


- چون ممکن است مجبور شوید چندین بار تلاش کنید تا کودکتان نوع خوردنی را که به او می‌دهید بپذیرد لذا ناامید نشده و هیچگاه پیشنهاد یک خوردنی سالم را به او رها نکنید.- به هنگام طبخ غذا از مواد و محتویات کم کالری مثل پنیر کم چرب یا شیر بدون چربی استفاده کنید.


- کودک خود را به انجام ورزش و تحرک بدنی تشویق کنید.