سلامت


2 دقیقه پیش

نشانه ها و عوارض کمبود ویتامین‌ها در بدن

ویتامین‌ها نقش مهمی‌ را در بدن انسان ایفا می‌کنند. به‌نحوی‌که کمبود ویتامین‌ (حتی یکی از آن‌ها) می‌تواند برای هر فردی مشکلات اساسی را به وجود آورد. گجت نیوز - معین ...
2 دقیقه پیش

چرا پشه ها بعضی ها را بیشتر نیش می‌زنند؟

فصل گرما و گزیده شدن توسط پشه ها فرا رسیده، دوست دارید بدانید پشه ها بیشتر چه کسانی را دوست دارند؟ بیشتر کجاها می پلکند؟ و از چه مواد دفع کننده ای نفرت دارند؟ وب سایت ...

توصیه هایی برای یک زندگی بهتر و طولانی تر!


با رسیدن تابستان، بازار فروش صندل‌ها داغ می‌شود و بسیاری از مردم به فكر خرید یك یا چند جفت از این كفش‌های راحت می‌افتند اما تعدادی از متخصصان نسبت به استفاده از انواع خاصی از این نوع كفش‌ها هشدار داده‌اند.

صندل نپوشید

با رسیدن تابستان، بازار فروش صندل‌ها داغ می‌شود و بسیاری از مردم به فكر خرید یك یا چند جفت از این كفش‌های راحت می‌افتند اما تعدادی از متخصصان نسبت به استفاده از انواع خاصی از این نوع كفش‌ها هشدار داده‌اند.

معمولا پوشیدن صندل‌ها فشار زیادی را به تاندون‌ پشت پا وارد می‌كند و این فشار ممكن است در ساق پا هم احساس شود. بعد از 2 هفته استفاده مداوم، ممكن است این دردها به بیشترین حد خود برسد.

كف صندل‌ها بسیار نازك‌تر از كفش‌های معمولی هستند و به همین دلیل آنها كمتر ضربات وارد شده به كف پا را جذب می‌كنند. این موضوع در دراز مدت می‌تواند باعث آسیب  رساندن به عضلات كف و پاشنه پا شود. نكته دیگر كه تقریبا همه نسبت به آن بی‌توجه هستند، استفاده از ضد‌آفتاب است. پوست این قسمت از پاهای انسان نازك‌تر از بخش‌های دیگر است و به‌همین‌دلیل درصورت پوشیدن صندل، حتما باید از كرم ضد‌آفتاب استفاده كرد. رویه كفش‌های صندل معمولا بسیار باز هستند كه می‌تواند بخش زیادی از پوست را در معرض نور آفتاب قرار دهد. حتی تعدادی ازعلاقه‌مندان به‌دلیل استفاده طولانی مدت از صندل‌ها در مناطق گرم و آفتابی دچار سرطان پوست شده‌اند.

زخم شدن پاها و آلوده شدن به انواع عفونت‌ها هم از دیگر خطراتی است كه ممكن است فرد را تهدید كند، پس شستن پاها بعد از بازگشت به‌ خانه باید نخستین كاری باشد كه باید مورد توجه قرار گیرد. اگر شما باز هم علاقه به خرید صندل دارید، بهتر است نوعی را انتخاب كنید كه تا حد ممكن پاهای شما را بپوشاند و از پاهای شما در برابر ضربه محافظت كند.

بچه‌های كم‌خواب، چاق‌ترند

كودكانی كه به اندازه كافی نمی‌خوابند، در آینده با احتمال بیشتری به اضافه وزن دچار می‌شوند.

دانشمندان متوجه شدند خواب انسان‌ها در سال‌های اولیه زندگی، تاثیر بسیار زیادی در تناسب اندام آنها در سال‌های بعد دارد. تحقیقات نشان می‌دهد به ازای هر یك ساعت اضافه‌ای كه یك كودك در بین 3 تا 5 سالگی می‌خوابد، 61درصد احتمال ابتلا به چاقی در سال‌های آینده كاهش پیدا می‌كند و در عوض هر ساعت كمبود خواب، میزان چربی‌های اضافه را در حدود 7/0 كیلوگرم افزایش می‌دهد.

كمبود خواب باعث كاهش ترشح هورمون كنترل اشتها می‌شود و به این ترتیب تمایل كودكان برای غذا خوردن افزایش چشم‌گیری پیدا می‌كند. این كار همچنین شیوه واكنش بدن به انسولین را تغییر می‌دهد كه منجر به افزایش سرعت انباشته شدن چربی در بافت‌های بدن می‌شود. كودكان كم‌خواب همچنین زمان بیشتری در طول روز را در اختیار دارند و اكثر آنها بخش زیادی از این زمان‌های اضافه را صرف خوردن می‌كنند. این موضوع هم در كنار تغییر در میزان ترشح هورمون‌های بدن می‌تواند اضافه وزن این كودكان را توضیح دهد.

دانشمندان با انجام تحقیقات گسترده روی كودكان كمتر از 5 سال متوجه شدند، آنها به‌طور متوسط 11 ساعت در طول شبانه روز می‌خوابند. درصورتی كه خواب كودكان كمتر از این مقدار باشد، آن‌گاه خطر اضافه وزن در آینده آنها را تهدید می‌كند.افرادی كه بیش از 10 سال است از تلفن همراه استفاده می‌كنند با احتمال 2 برابر بیشتر از دیگران ممكن است به سرطان مغز دچار شوند

مغز خود را نپزید!

در نهایت سازمان بهداشت جهانی تائید كرد كه استفاده از تلفن همراه می‌تواند خطر ابتلا به تومورهای مغزی را افزایش دهد.

محققان متوجه شدند امواج مایكروویو، تلفن همراه می‌تواند باعث ابتلا به سرطان مغز شود و به همین دلیل از این پس این وسیله نیز در كنار دیگر مواد سرطان‌زا مانند سرب، دود اگزوز خودروها و برخی مواد شیمیایی قرار می‌گیرد. تلفن‌های همراه نوعی از امواج را از خود منتشر می‌كنند كه از نظر قدرت، تقریبا برابر با یك مایكروویو كوچك است. این امواج روی سلول‌های مغزی تاثیر می‌گذارند و اكنون نیز اثبات شده است كه باعث تحریك رشد سلول‌های سرطانی می‌شوند. در حقیقت امواج تلفن‌های همراه همان بلایی را بر سر سلول‌های مغز می‌آورند كه دستگاه‌های مایكرویوو روی غذای در حال پخت می‌آورند. به این ترتیب می‌توان به بیان ساده گفت كه استفاده طولانی مدت از تلفن همراه به نوعی باعث پخته شدن مغز ما می‌شود. این موضوع نه تنها خطر رشد تومورهای سرطانی را افزایش می‌دهد بلكه روی كاهش قدرت حافظه انسان‌ها هم تاثیر زیادی دارد.

افرادی كه بیش از 10 سال است از تلفن همراه استفاده می‌كنند با احتمال 2 برابر بیشتر از دیگران ممكن است به سرطان مغز دچار شوند.

قهوه احتمال بارداری را كاهش می‌دهد

دانشمندان كشف كردند نوشیدن قهوه می‌تواند باعث كاهش قدرت باروری زنان شود.

تحقیقات نشان می‌دهد كافئین موجود در قهوه انتقال تخمك‌ها را از داخل تخمدان به رحم مشكل‌تر می‌كند و به همین دلیل روی توانایی بارداری زنان تاثیر سوء دارد. مطالعات قبلی هم نشان داده بود، نوشیدن قهوه در زنانی كه برای بارداری تلاش می‌كنند می‌تواند شانس موفقیت آنها را كاهش دهد. كافئین مانع از انقباض‌های لوله‌های فالوپ می‌شود كه نقش مهمی در انتقال تخمك‌ها به داخل رحم زنان بازی می‌كند. در دیواره این لوله‌ها سلول‌های خاصی قرار دارند كه با ایجاد موج‌هایی در طول مسیر حركت تخمك‌ها، آنها را به سمت رحم هدایت می‌كنند. اما كافئین موجود در قهوه، روی عملكرد این سلو‌ل‌ها تاثیر منفی دارد.

 زنانی كه هر روز بیش از 4 فنجان قهوه می‌نوشند، با احتمال 25‌درصد كمتر از زنان دیگر قدرت بارداری دارند.دانشمندان معتقدند با این كشف می‌توان توضیح داد كه چرا زنان علاقه‌مند به نوشیدن قهوه، معمولا دیرتر از زنانی كه زیاد این نوشیدنی را مصرف نمی‌كنند باردار می‌شوند. بهتر است زنانی كه دچار مشكلات باروری هستند، میزان مصرف قهوه خود را كاهش دهند.حداقل  هر 2ماه یك بار مرخصی بگیرید

دانشمندان به افرادی كه تحت فشارهای كاری زیاد هستند توصیه كردند حتما هر 2‌ماه یك بار، یك استراحت كوتاه مدت به‌خود بدهند، زیرا كه در غیر این صورت عواقب بسیار بدی ممكن است در انتظار آنها باشد.

تحقیقات نشان می‌دهد افرادی كه بیش از 2 ماه به‌طور مداوم كار می‌كنند بیشتر دچار افسردگی، خشونت و حتی بیماری می‌شوند اما با گرفتن یك مرخصی كوتاه و رفتن به سفر می‌توان تا حد زیادی از این موارد پیشگیری كرد. البته زمان این مرخصی‌ها برای مردان باید كمی بیشتر باشد، زیرا آنها معمولا دیرتر از زنان بعد از استراحت كردن به آرامش می‌رسند و به همین دلیل زمان بیشتری برای استراحت نیاز دارند.
به این ترتیب هر فرد در طول سال حداقل به 6 مرخصی كوتاه یك یا 2 روزه احتیاج دارد تا بتواند جسم و روح خود را از بیماری‌ها در امان نگاه دارد. افرادی كه به این توصیه توجه نكنند ممكن است در دراز مدت دچار افسردگی، ناامیدی و  افرسودگی شوند. این افراد هم‌چنین بیشتر از دیگران به دردهای گردن، ستون فقرات، زانوها و مفاصل دچار می‌شوند و معمولا در خوابیدن هم به مشكل بر می‌خورند. فشارهای زیاد كاری سیستم ایمنی بدن انسان را هم ضعیف می‌كند كه باعث می‌شود فرد بیشتر به بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی یا آنفلوآنزا دچار شوند.
مطالعات نشان می‌دهد تقریبا یك چهارم كارمندان بعد از یك یا 2 روز استراحت به‌طور كامل از زیر بار فشارهای روحی و جسمی وارد شده بر آنها رهایی می‌یابند و كارایی آنها بعد از بازگشت به محل كار افزایش چشم‌گیری پیدا می‌كند.بچه‌ها هرگز نباید نوشابه‌های انرژی‌زا بخورند

پزشكان معتقدند، والدین به هیچ وجه نباید به كودكان خود اجازه بدهند تا به سراغ نوشابه‌های انرژی‌زا بروند. آخرین مطالعات نشان می‌دهد این نوشابه‌ها 14 برابر بیشتر از نوشابه‌های معمولی كافئین دارند كه این مقدار برای كودكان مانند سم خطرناك است. این نوشابه‌ها كالری زیادی دارند و كودكان معمولا بخش زیادی از آن را نمی‌سوزانند. همچنین میزان شكر موجود در این نوشابه‌ها هم بسیار زیاد است كه می‌تواند باعث پوسیدگی دندان‌ها شود. نوشابه‌های انرژی‌زا مقادیر زیادی كافئین دارد كه مصرف آنها می‌تواند باعث ابتلا به دیابت، بیماری‌های قلبی، مشكلات رفتاری و حتی مرگ زودرس شود. محققان معتقدند والدین به جای استفاده از نوشابه‌های انرژی‌زا و حتی دیگر نوشیدنی‌ها، باید به كودكان خود آب بدهند. بسیاری از كودكان و نوجوانان، از این نوشیدنی‌ها بعد از ورزش كردن استفاده می‌كنند تا انرژی و آب از دست رفته بدن خود را بازیابند اما هر بطری از این نوشابه‌ها بیش از 500 میلی‌گرم كافئین دارد كه می‌تواند برای این افراد خطراتی به همراه داشته باشد. یك بطری نوشابه انرژی زا به‌طور متوسط 270 كیلوكالری انرژی دارد كه برای سوزاندن آن حداقل به یك ساعت فعالیت بدنی شدید نیاز است.

تحقیقات نشان می‌دهد افرادی كه بیش از 2 ماه به‌طور مداوم كار می‌كنند بیشتر دچار افسردگی، خشونت و حتی بیماری می‌شوند اما با گرفتن یك مرخصی كوتاه و رفتن به سفر می‌توان تا حد زیادی از این موارد پیشگیری كرد

این افراد بیشتر مراقب پشه‌ها باشند

با گرم شدن هوا، پشه‌ها تبدیل به مهمان ناخوانده بسیاری از خانه‌ها می‌شوند. گزش این حشرات علاوه بر احتمال بروز حساسیت‌های پوستی یكی از راه‌های مهم انتقال بیماری‌های مختلف هم به حساب می‌آید اما آیا می‌دانستید پشه‌ها برخی انسان‌ها را بیشتر می‌گزند و بعضی افراد دیگر هرگز توسط این حشرات گزیده نمی‌شوند؟

یكی از مهم‌ترین عوامل جذب پشه‌ها به انسان، میزان گاز دی‌اكسید كربن تولید شده از طریق تنفس است. در عرق بدن بعضی دیگر از انسان‌ها نیز تركیباتی وجود دارد كه بیشتر پشه‌ها را به سمت خود می‌كشد. دمای بدن هم یكی دیگر از عوامل موثر در جذب پشه‌ها به سمت انسان‌هاست. با انجام مطالعات پیچیده، دانشمندان متوجه شدند زنان باردار بیشتر ممكن است توسط پشه‌ها گزیده شوند،   زیرا دمای بدن آنها اندكی بیشتر از دیگران است. زنان چاق هم باید بیشتر از خود در برابر حمله پشه‌ها مراقبت كنند. دلیل اصلی این موضوع آن است كه آنها گرما، رطوبت و مواد شیمیایی بیشتری از خود منتشر می‌كنند كه باعث جذب پشه‌ها می‌شود. مردان قد بلند هم بیشتر گزیده می‌شوند زیرا آنها با احتمال بیشتری در مسیر حركت این حشرات خون‌آشام قرار می‌گیرند. بیشتر این حشرات در ارتفاع 2 متری از سطح زمین پرواز می‌كنند. خوردن غذاهای شور هم می‌تواند احتمال گزیدگی را بیشتر كند و باعث تولید حجم بیشتری از اسید لاكتیك در خون می‌شوند كه یكی از عوامل هدایت‌‌پشه‌ها به سمت شماست.


ویدیو مرتبط :
چند توصیه برای زندگی بهتر

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

چند توصیه برای زندگی زناشویی بهتر 

زناشویی

 

توصيه به زوج هاي جوان اين است كه زياد سخت نگيريد. هيچ گاه به خود اجازه ندهيد كه فكر طلاق به ذهنتان خطور كند. حتي در بحراني ترين لحظات زندگي و در اوج كشمكش ها و اختلاف هاي زناشويي، طلاق تنها راه حل نيست. مطمئن باشيد كه پس از طلاق مشكلات و سختي هاي. زيادي انتظارتان را مي كشد.خودپسندي و خودخواهي، ازدواج را به ورطه نابودي مي كشاند.

 

هر يك از نكات زير مي تواند زندگي زناشويي را به بن بست بكشاند:

1- تعهد بيش از اندازه

تعهد بيش از اندازه و خستگي جسمي و روحي؛ اين مشكل در زوج هاي جواني كه در مدرسه يا دانشگاه تحصيل مي كنند يا تازه در جايي استخدام شده اند بيشتر به چشم مي خورد. حتي الامكان سعي كنيد اوايل ازدواج به دانشگاه برويد، كار تمام وقت داشته باشيد، صاحب فرزندي شويد، خانه بسازيد يا كار و كاسبي جديدي راه بيندازيد. اين كارها مشكلات و سختي هاي زيادي به همراه دارد و بسياري از زوج هاي جواني كه با اين مشكلات روبه رو مي شوند، پس از آن كه ازدواجشان با شكست مواجه مي شود با تعجب از خود مي پرسند:«چرا چنين اتفاقي افتاد؟» مسئوليت و مشغله ي زياد باعث مي شود كه زن و شوهر فرصت كمي براي همديگر داشته باشند و بنابراين فاصله ي آنها روز به روز افزايش مي يابد و زماني مي رسد كه براي هم مثل دو غريبه هستند، پس سعي كنيد در اوايل ازدواج، براي خود، كار و دردسر نتراشيد و وقت بيشتري را با هم بگذرانيد تا همديگر را بيشتر بشناسيد.

 

زندگی بهتر

 

2- صورت حساب هاي بالا

صورت حساب هاي بالا و بحث بر سر نحوه ي خرج كردن پول؛ اجناس مصرفي خود را با پول نقد خريداري كنيد، در غير اين صورت آنها را به صورت قسطي نخريد. تمام پولتان را براي خريد خانه يا اتومبيل كه استطاعت خريد آن را داريد خرج نكنيد. هميشه مقداري از پولتان را براي روز مبادا پس انداز كنيد و با آن به سفرهاي كوتاه برويد و اگر صاحب فرزندي هستيد، آن را براي مواقع ضروري كنار بگذاريد. سعي كنيد درآمدتان را عاقلانه و درست خرج كنيد.

 

 

3- خودپسندي

در جهان دو گروه از مردم وجود دارند، افراد بخشنده و افراد گيرنده. ازدواج دو نفر بخشنده مي تواند يك مسئله ي رضايت بخش و خوشايند براي هر دو طرف باشد، بين دو نفر بخشنده و گيرنده هميشه اصطكاك وجود دارد، اما دو نفر گيرنده در عرض شش هفته زندگي مشترك، به جان هم مي افتند و دمار از زندگي هم درمي آورند. خودپسندي و خودخواهي، ازدواج را به ورطه نابودي مي كشاند.

 

 

4- دخالت والدين

اگر زن يا شوهر به طور كامل از والدينشان جدا نشوند، احتمال بروز مشكل در زندگي زناشويي آنها وجود خواهد داشت. بعضي از والدين دوست ندارند فرزندشان پس از ازدواج از آنها دور شود و ترجيح مي دهند كه در كنارشان زندگي كند. آنها به اين مسئله توجه ندارند كه در اين صورت ممكن است باعث به وجود آوردن مشكل در زندگي مشترك فرزندشان شوند.

 

زندگی بهتر

 

5- توقعات زياد و بي جا

بسياري از زوجين انتظار دارند كه پس از ازدواج وارد يك سرزمين پر از شادي و خوشبختي شوند. آنها هميشه روياي قصر پريان را در سر مي پرورانند، غافل از اين كه گاهي اوقات در زندگي زناشويي مشكلاتي پيش مي آيد كه عرصه زندگي آنها را تنگ مي كند.

 

 

6- بحث و جدل

سخن ما با كساني است كه فضاي خانه را با بحث و دعواهاي خود مسموم مي كنند و باعث رنجش و نگراني طرف مقابل خود مي شوند و او را از ادامه ي زندگي مشترك دلسرد مي كنند. بدبيني و حسادت، يكي از علل ايجاد جر و بحث زوجين است و خودبيني عامل ديگري است كه باعث آزار رساندن به طرف مقابل مي شود.

 

 

7- اعتياد

اعتياد نه تنها باعث از هم پاشيدن زندگي مشترك مي شود بلكه فرد را نيز از بين مي برد. هميشه از مواد مخدر و مشروبات الكلي دوري كنيد.

 

 

8- خيانت و بي وفايي نسبت به همسر

ازدواج، پيمان و تعهد بين دو نفر است و آنها را متعهد مي سازد كه تا آخر عمر به هم وفادار بمانند و در غم و شادي هاي زندگي، شريك يكديگر باشند. متأسفانه بعضي از همسران به اين تعهد پايدار نمي مانند و پس از مدتي از جاده درستي منحرف مي شوند و به همسرشان خيانت مي كنند و با اين كار كتاب زندگي مشتركشان را براي هميشه مي بندند.

 

زندگی بهتر

 

9- شكست در كار و تجارت

اين مسئله به خصوص در مردان بسيار به چشم مي خورد. اضطراب و نگراني كه به دنبال اين شكست ايجاد مي شود، باعث آشفته كردن كانون خانواده مي شود.

 

 

10- موفقيت در تجارت و كسب و كار

شايد خطر موفق شدن در تجارت يا به اصطلاح يك شبه پولدارشدن بيشتر از شكست در تجارت باشد. گاهي اوقات، ثروت يكباره اي كه به طرف خانواده ها سرازير مي شود باعث دور شدن آنها از يكديگر و منجر به مرگ زندگي مشترك مي شود.

 

 

11- ازدواج در سنين پايين

آمار طلاق در بين دختراني كه در سنين 17- 14 سالگي ازدواج مي كنند دو برابر بيشتر از دختراني است كه در سنين 19-18 سالگي ازدواج مي كنند و نيز كساني كه در سنين 19- 18 سالگي ازدواج مي كنند، 75 برابر بيشتر از كساني كه در سنين 20 سالگي پيمان زناشويي مي بندند به دادگاه هاي طلاق قدم مي گذارند.این آمار نشان مي دهد كه فشار ناشي از اضطراب و هيجان هاي دوران نوجواني با مشكلات زندگي مشترك در هم مي آميزد و خيلي زود زن و شوهر را به پاي ميز طلاق مي كشاند.