سلامت


2 دقیقه پیش

نشانه ها و عوارض کمبود ویتامین‌ها در بدن

ویتامین‌ها نقش مهمی‌ را در بدن انسان ایفا می‌کنند. به‌نحوی‌که کمبود ویتامین‌ (حتی یکی از آن‌ها) می‌تواند برای هر فردی مشکلات اساسی را به وجود آورد. گجت نیوز - معین ...
2 دقیقه پیش

چرا پشه ها بعضی ها را بیشتر نیش می‌زنند؟

فصل گرما و گزیده شدن توسط پشه ها فرا رسیده، دوست دارید بدانید پشه ها بیشتر چه کسانی را دوست دارند؟ بیشتر کجاها می پلکند؟ و از چه مواد دفع کننده ای نفرت دارند؟ وب سایت ...

تغذیه نوروزی برای مادران بارداربارداری,تغذیه دوران بارداری,غذای زن باردار,تغذیه نوروزی برای مادران باردار

واقعیت این است که تعطیلات عید تنها شامل 13 روز نمی‌شود بلکه در كشور ما گاهی حدود یک ماه را شامل می‌شود.

بنا به گفته متخصصان تغذیه، با توجه به افزایش دید و بازدیدها در ایام نوروز و تغییر نوع و میزان خوراکی‌ها در این مدت، مادران باردار بیشتر از سایرین باید به نکات تغذیه‌ای توجه کنند و برای پیشگیری از بروز مشکلات احتمالی برای خود و فرزندی که در راه دارند، بهتر است هشدارهای کارشناسان را جدی بگیرند.

در همین رابطه دکتر رضا راست‌منش، متخصص تغذیه و رژیم درمانی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی توصیه‌هایی برای مادران باردار دارد تا با به کار گرفتن آن‌ها تعطیلات سالمی داشته باشند.

مواظب اضافه وزن باشید
همه ما مواردی را ملاحظه کرده‌ایم که تا افراد فامیل خبر باردار شدن زنی را می‌شنوند، به او انواع و اقسام خوردنی‌ها و نوشیدنی‌ها را پیشنهاد می‌کنند و بزرگترهای فامیل مواد غذایی گوناگونی را تهیه می‌کنند تا مادر باردار را به اصطلاح خودمانی تقویت کنند. این توجه ویژه و درنهایت استفاده بیش از حد زنان باردار از این خوراکی‌ها، در کنار افزایش اشتها و افزایش وزنی که به طور طبیعی در این دوران اتفاق می‌افتد می‌تواند به یک چاقی بیش از حد منجر شود که عوارض نامطلوبی به همراه خواهد داشت. از این رو همواره به زنان باردار توصیه می‌شود در استفاده از مواد خوراکی گوناگون دقت لازم را داشته باشند تا به بیش‌خواری مبتلا نشوند و دچار مشکل نشوند؛ اما این مسئله به ویژه در ایام عید پررنگ‌تر می‌شود و شاهد هستیم که عادت‌های بیش‌خواری شدت پیدا می‌کند و افراد مواد خوراکی را که در روزهای دیگر سال کمتر مصرف می‌کنند، در وعده‌های گوناگون در طول یک روز تعطیل استفاده می‌کنند.
شاید عوارض این قضیه برای سایر افراد کمتر باشد اما زنان باردار باید توجه کافی به جلوگیری از چاق شدن بیش از حد طبیعی و مقدار تعیین شده داشته باشند چرا که چاق شدن بیش از حد، علاوه بر مضراتی که در طول بارداری دارد، حتی می‌تواند عواقب خود را بعد از زایمان نیز نشان دهد به طوری که در میزان ترشح شیر مادر تغییراتی ایجاد کرده و مادر و فرزند را دچار مشکل می‌کند.

شیرینی؛ بخوریم؟ نخوریم؟
واقعیت این است که تعطیلات عید تنها شامل 13 روز نمی‌شود بلکه در كشور ما گاهی حدود یک ماه را شامل می‌شود. با این حساب اگر قرار باشد فردی شروع به اضافه وزن کند، نه تنها به اندازه یک ماه اضافه وزن می‌‌یابد بلکه به دلیل فرآیند سوخت و ساز بدن، این افزایش وزن در ماه‌های پس از آن نیز ادامه خواهد یافت چرا که افزایش وزن مقطعی نبوده و دنباله‌دار خواهد بود و وزن به صورت تصاعدی بیشتر خواهد شد. این موضوع به ویژه برای زنان باردار حائز اهمیت است که باید به صورت سازمان یافته وزن‌شان کم شود. در همین رابطه، از آنجا که زیاد قند خوردن سبب بیشتر شدن حس گرسنگی و در نتیجه میل بیشتر به خوردن می‌شود، به تمام افراد به ویژه مادران باردار توصیه می‌شود در حد امکان از مواد قندی و شیرینی‌ها پرهیز کنند. قندها به طور کلی باعث سیری کوتاه مدت می‌شوند و این تصور درستی نیست که افراد فکر می‌کنند هنگام گرسنگی با خوردن یک شیرینی یا مواد قندی گرسنگی‌شان برطرف خواهد شد. به ویژه در ایام عید که انواع شیرینی‌ها در خانه‌ها یافت می‌شود ممکن است به عنوان میان‌وعده‌ها بیشتر مورد استفاده قرار بگیرند در حالی که زنان باردار باید توجه کنند که مصرف هر آنچه قند دارد نباید به نسبت قبل از دوران بارداری افزایش پیدا کند.

بفرمایید آجیل!
در بین خوراکی‌هایی که در روزهای عید نوروز در خانه‌ها پیدا می‌شود، مغزهای خوراکی و به اصطلاح آجیل جایگاه خاص و تاریخی خود را دارد. سوالی که ممکن است برای زنان باردار مطرح شود این است که مجازند از این مغزهای خوراکی استفاده کنند یا خیر؟ در جواب آنها باید گفت آجیل‌ها املاح و مواد معدنی دارند و در انتخاب بین شیرینی‌ها و مغزهای خوراکی، مغزها بیشتر پذیرفته شده هستند و دست آنها در خوردن آجیل باز است. اما باید دقت کنند که میزان مصرف نمک در زنان باردار نباید بیشتر از حد مجاز باشد و درست است که به نسبت شیرینی‌ها با خیال راحت‌تری می‌توانند از آجیل استفاده کنند اما در مصرف این مواد خوراکی نیز نباید زیاده‌روی کنند چراکه ممکن است با مشکل فشار خون و اضافه وزن مواجه شوند چون مصرف بیشتر نمك خود باعث اضافه وزن می‌شود. نکته‌ای که به طور کلی باید به آن توجه شود این است که خانم‌های باردار به خاطر داشته باشند كه لزوما بهتر خوردن به معنی بیشتر خوردن نیست.
اینطور نیست که به خاطر تقویت کردن خود در مصرف خوراکی‌ها و به عنوان مثال مغزهای مغذی زیاده‌روی کنند زیرا تقویت کردن به معنای زیاد خوردن از مواد خوراکی حتی مفید نیست بلکه به معنای این است که رژیم اصولی و حساب شده داشته باشیم و اگر شک داریم میزانی که از هر ماده خوراکی در برنامه غذایی‌مان داریم، کافی است یا نه، بهتر است از متخصصان تغذیه مشورت بگیریم.

سبزی و میوه، تا دلتان بخواهد
هرچقدر که در خوردن مواد غذایی دیگر باید و نباید وجود داشت، می‌توان به مادران باردار این مژده را داد که می‌توانند تا جایی که اشتهای‌شان اجازه می‌دهد از سبزی‌ها و میوه‌ها استفاده کنند. بنابراین در مهمانی‌ها به جای استفاده از شیرینی و شکلات یا نوشیدنی‌های شیرین، بهتر است از انواع میوه‌ها مصرف کنند تا هم به سلامت خود و هم به سلامت فرزندشان کمک کرده باشند. انواع میوه‌های تازه و میوه‌های خشك مانند توت خشك، انجیر خشك و ... را نیز می‌توان به عنوان میان‌وعده استفاده کرد. سبزیجات می‌توانند مقدار زیادی از ویتامین‌ها از جمله ویتامین‌های a و c و مواد معدنی و فیبر را فراهم كنند. یكی از مشكلات خانم‌های باردار در دوران بارداری یبوست است كه با مصرف سبزی‌ها این مشكل برطرف می‌شود. كلم، حبوبات، سیب‌زمینی، اسفناج، دانه‌های سبز و گوجه فرنگی غنی از ویتامین c هستند و به جذب آهن موجود در غذاها كمك می‌كنند.


میوه‌هایی مثل پرتقال، گریپ فروت، نارنگی، لیمو و انگور نیز منبع بسیار خوبی برای ویتامین c هستند. هر مادر باردار می‌تواند در طول روز چند بار از این گروه استفاده كرده و نیاز خود را به ویتامین‌هایی مانند a و c برآورده كند. به طور مثال در صبحانه آبمیوه یا میوه تازه خورده و بین وعده‌های غذا میوه تازه یا خشك را در نظر بگیرد و به همراه ناهار و شام سالاد سبزیجات یا میوه بخورد.

فعالیت بدنی فراموش نشود
یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که در جامعه ما ملاحظه می‌شود و ریشه اجتماعی و فرهنگی دارد این است که خانم‌ها به محض باردار شدن از فعالیت بدنی دست کشیده و بیشتر وقت خود را به استراحت می‌گذرانند. این در حالی است که آنها باید فعالیت بدنی خود را ادامه دهند و نه تنها لازم نیست میزان فعالیت خود را کاهش دهند بلکه حتی توصیه می‌شود میزان پیاده‌روی خود را به نسبت گذشته افزایش دهند تا زایمان بهتری داشته باشند.


تعطیلات نوروز نیز یکی از زمان‌هایی است که افراد خانواده سر کار نیستند و بیشتر وقت خود را در خانه می‌گذرانند. بنابراین به رسیدگی بیش از حد به زنان باردار می‌پردازند و اجازه هیچ نوع تحرکی به او نمی‌دهند که این به ضرر مادر و فرزند است. بهتر است زنان باردار از این روزها نهایت استفاده را کرده و به میزان فعالیت بدنی خود بیفزایند تا از افزایش وزن بیش از حد خود جلوگیری کرده و بعد از وضع حمل نیز دچار خمودی و افسردگی نشوند. خوب است زنان باردار بدانند که بسیاری از عوارض حاملگی با افزایش وزن حین دوره‌ بارداری افزایش می‌یابند که از جمله دیابت حین بارداری و بزرگی غیرطبیعی جنین و افزایش احتمال زایمان دشوار را می‌توان نام برد.

منبع : salamatnews.com


ویدیو مرتبط :
توصیه های تغذیه برای مادران

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

توصیه های تغذیه ای برای خانم های باردار لاغرتوصیه های تغذیه ای برای خانم های باردار لاغر

 

  خانم های باردار لاغر نیاز به افزایش وزنی بیش از خانم های باردار با وزن طبیعی دارند و لازم است با بكاربردن توصیه های تغذیه ای مناسب میزان كالری دریافتی و وزن آنان را افزایش داد.

 

از سوی دیگر خانم باردار لاغر همزمان با كاهش دریافت انرژی با كاهش دریافت پروتئین نیز مواجه خواهد شد. زیرا پروتئین مصرفی صرف تولید انرژی خواهد شد. بنابراین با مقوی كردن (اضافه كردن مواد انرژی زا از جمله چربی ها، شیرینی ها، نان و غلات) و مغذی كردن غذا (اضافه كردن مواد غذایی حاوی پروتئین مانند گوشت قرمز، مرغ، ماهی و انواع حبوبات، منابع غنی از ویتامینها و املاح مانند انواع میوه، سبزی، لبنیات و .....) می توان به افزایش وزن آنان كمك نمود.

 

راههای افزایش دریافت انرژی (مقوی كردن) عبارتند از:

 

1- افزایش دریافت شیرینی و مواد قندی

 

- استفاده از مربا، عسل، خرما، شیره انگور، شیره خرما همراه با صبحانه

 

- استفاده از حداقل دو میان وعده شامل بیسكویت (ترجیحا" سبوس دار)، كیك، كلوچه، نان و پنیر، نان و سیب زمینی، نان و تخم مرغ، نان و خرما، نان روغنی، نان شیر مال همراه با یك لیوان شیر و انواع میوه در فواصل وعده های اصلی غذایی

 

- مصرف مقدار بیشتر گروه نان و غلات مثل نان، برنج و ماكارونی. خانم های باردار لاغر می توانند روزانه تا 11 سهم از این گروه كه معادل 330 گرم نان یا 770 گرم برنج پخته می باشد مصرف كنند.

 

- استفاده بیشتر از سیب زمینی درانواع غذاها و یا در میان وعده ها

 

- مصرف نان همراه با سایر مواد غذایی مانند برنج در وعده ناهار و شام

 

- استفاده از بستنی و میوه های شیرین (انگور، خربزه، انجیر، توت، خرما)، شیرینی و انواع خشكبار بعنوان میان وعده

 

2- افزایش دریافت چربی

 

- استفاده از لبنیات پرچرب (شیر و ماست پرچرب، پنیر خامه ای و ...)

 

- اضافه نمودن مقداری كره به غذا در هر وعده غذایی و استفاده از كمی كره در كنار بشقاب برنج به افزایش كالری دریافتی كمك می كند (در صورت دسترسی نداشتن به كره، افزودن كمی روغن مایع به برنج توصیه می شود).

 

- استفاده از سیب زمینی سرخ كرده در كنار غذا

 

- استفاده از روغن زیتون داخل سالاد

 

- مصرف سر شیر و یا خامه در وعده صبحانه

 

- استفاده از قلم گوسفند و یا گاو در طبخ غذاها

 

راههای افزایش دریافت پروتئین، ویتامین ها و املاح (مغذی كردن) وعده غذایی عبارتند از:

 

1-افزایش دریافت گروه شیر و لبنیات

 

-استفاده از شیر، ماست، پنیر و بستنی بعنوان میان وعده (بیسكویت و شیر، نان و ماست، نان و پنیر، شیربرنج، فرنی و .....).خانم های باردار لاغر می توانند روزانه تا 4 سهم از مواد این گروه مصرف كنند.

 

- مصرف دوغ كم نمك و غلیظ در وعده های غذایی

 

-استفاده از غذاهایی نظیر آش كشك، آش دوغ، كشك بادمجان در برنامه غذایی روزانه

 

2- افزایش دریافت گروه گوشت، تخم مرغ، حبوبات و مغزها

 

- استفاده بیشتر از غذاهای تهیه شده با انواع گوشتها (كتلت، كباب، انواع خورش و ......)

 

- استفاده از تخم مرغ در صبحانه یا میان وعده (آب پز، نیمرو، املت)

 

- استفاده از تخم مرغ همراه با غذا (عدس پلو یا رشته پلو همراه با خاگینه)

 

- استفاده از غذاهای تهیه شده با تخم مرغ (انواع كوكو، كتلت و .....)

 

- استفاده از غذاهای تهیه شده با انواع حبوبات (برخی از خورش ها، آش ها، خوراك ها، آبگوشت ، عدسی، خوراك لوبیا، .....)

 

- مصرف انواع خشكبار و مغز ها (گردو، پسته، بادام و .....) بعنوان میان وعده

 

1- افزایش دریافت گروه میوه ها و سبزی ها

 

- استفاده از سبزی هایی نظیر گوجه فرنگی، هویج و گل كلم به عنوان میان وعده

 

- استفاده بیشتر از غذاهای تهیه شده با سبزی ها (انواع آش، سوپ، برخی از خورش ها، كوكوها و ...)

 

- استفاده بیشتر از میوه ها به عنوان میان وعده

 

توجه: یكی از بهترین توصیه ها برای مقوی و مغذی كردن غذا، اضافه كردن غلات جوانه زده (جوانه گندم، ماش یا عدس) و یا پودر غلات جوانه زده در برنامه غذایی آنان می باشد. مصرف جوانه غلات انرژی و پروتئین غذا را افزایش می دهد.

 

روش های افزودن انواع جوانه غلات به غذا:

 

- استفاده از جوانه غلات در تهیه انواع سالاد

 

-استفاده از جوانه غلات در تهیه انواع سوپها وآش ها

 

- اضافه نمودن پودر جوانه غلات در انواع سالادها، ماست، ماست خیار و .....

 

راههای افزایش اشتها و كاهش انرژی مصرفی خانم های باردار لاغر عبارتند از:

 

- كشیدن غذا در بشقاب بزرگتر

 

- استفاده از سبزیهای رنگی (هویج، گوجه فرنگی، فلفل دلمه ای و ......) در غذا به منظور زیبا نمودن غذا و در نهایت افزایش اشتها

 

- استراحت كافی در طول روز. خانم های باردار لاغر باید حتما" در طول روز ساعاتی را استراحت نمایند. به ویژه استراحت پس از صرف غذا توصیه می شود.

 

- جلب حمایت همسر و اعضای خانواده برای ایجاد محیطی توام با آرامش و كمك به او در انجام كارهای روزمره به منظوركاهش حجم كارهای خانم باردار در این زمینه مشاوره با همسر و سایر اعضای خانواده باید انجام شود.

 

منبع : بهسایت ایران