سلامت


2 دقیقه پیش

نشانه ها و عوارض کمبود ویتامین‌ها در بدن

ویتامین‌ها نقش مهمی‌ را در بدن انسان ایفا می‌کنند. به‌نحوی‌که کمبود ویتامین‌ (حتی یکی از آن‌ها) می‌تواند برای هر فردی مشکلات اساسی را به وجود آورد. گجت نیوز - معین ...
2 دقیقه پیش

چرا پشه ها بعضی ها را بیشتر نیش می‌زنند؟

فصل گرما و گزیده شدن توسط پشه ها فرا رسیده، دوست دارید بدانید پشه ها بیشتر چه کسانی را دوست دارند؟ بیشتر کجاها می پلکند؟ و از چه مواد دفع کننده ای نفرت دارند؟ وب سایت ...

تشویق کردن بچه ها 

 

تشویق

 

برای اینکه انسان، استعدادهایی را که در اطرافیان وجود دارد، شکوفا سازد، باید از نیرویی جهت پیشبرد اهدافش بهره ببرد که همان قدرشناسی و تشویق است. در بعد تربیتی دانش آموزان یک مفهوم به نام «تحسین و تشویق» بیشتر از مفاهیم دیگر خودنمایی می کند و کاربرد فراوان دارد.

 

همواره دانش آموزان، مخصوصاً کودکان از تشویق کردن خوش شان می آید و باید به این نکته توجه کنیم که تحسین کردن در مقایسه با تنبیه و تحقیر اثرات بهتری به بار می آورد. ما معمولاً به رفتارهای اشتباه دانش آموزان بیشتر توجه می کنیم و به آن دامن می زنیم، بدون اینکه رفتارهای خوب آنان را تقویت بخشیم و تشویق کنیم.

 

دانش آموزان وقتی در حالت عادی با هم هستند، اگر رفتارشان را نظاره کنیم با یکدیگر رفتار خوبی دارند و کسی نیست آن لحظه آنها را تشویق و به ادامه رفتار خوب ترغیب کند، ولی اگر برخوردی بین آنان پیش آید، وارد دعوای آنان شده و شروع به امر و نهی یا در واقع تنبیه می کنیم و این ضعیف ترین شیوه برخورد است و ما باید به رفتارهای آنان قبل از کشمکش توجه می کردیم و این ما هستیم که با بی توجهی، رفتارهای غلط را کاهش یا افزایش می دهیم.

 

تشویق

 

● استفاده از تحسین ویژه

 

برای اینکه از تحسین هایی که انجام می دهیم، پاسخ مثبت دریافت کنیم، باید تحسین ها را نسبت به اخلاقیات و رفتار آنها انجام داد و نسبت به آنها شناخت پیدا کرد.تحسین و تشویق دانش آموزانی که در دوره ابتدایی تحصیل می کنند با دانش آموزان دوره متوسطه تفاوت دارد و باید به سن آنها توجه کرد، به عنوان مثال دانش آموزان ابتدایی، تشویق مستقیم را بیشتر دوست دارند ولی افراد بزرگ تر، تشویق غیرمستقیم و همراه با شوخی را بیشتر ترجیح می دهند و می پسندند.

 

اگر آزمونی از دانش آموز گرفته می شود و نمره خوبی به دست نیاورد، نباید سریع او را توبیخ کرد و تمام کارهایش را زیر سوال برد. می توان به پیشرفت کوچک او اشاره و همان را تحسین کرد و با این عمل و به یاد آوردن آن، ذهن دانش آموز را به آن پیشرفت سوق داده و یادآوری اینکه او می تواند و باید تلاش کند.

 

باید در به کار بردن الفاظ، دقت فراوان کرد، زیرا دانش آموزان آنها را با رفتارشان تطبیق می دهند و در صورت همراهی با رفتار می توانند با رفتارهای خویش ارتباط دهند، به عنوان مثال اگر بگویید «چه دانش آموز و دختر یا پسر خوبی» این جمله بدین معناست که خوب بودن در تمام اوقات است و این انتظار غیرممکن است و به جای آن می توانید از جمله «من از این رفتار شما با دوستت خوشم آمد» استفاده کنید.

 

تشویق

 

به طورکلی چند اصل را برای تحسین و تمجید سازنده عنوان می کنند؛

 

۱- رفتارهای خوب دانش آموزان را باید تحسین کنیم و با کلمات ناشایست آنان را خطاب نکنیم.

 

۲- نباید سعی کرد شخصیت دانش آموزان را عوض کرد که به مراتب سخت است. باید سعی کرد رفتار آنان را مورد دقت قرار داد و در تغییر رفتارشان کوشید.

 

۳- بهتر است رفتارهای خاصی را مشخص کرده و روی آنها تاکید کنیم و تحسین لازم بر آن رفتارهای خاص انجام شود.

 

۴- هرچه تحسین، اختصاصی تر شود، تاثیر آن بیشتر خواهد بود، زیرا فرد درست بودن کارش را بهتر درک کرده و آن کار را به مراتب بیشتر انجام می دهد، به عنوان مثال اگر بگویید؛ از اینکه تکالیف ات را به این خوبی انجام دادی، خیلی مرا خوشحال کردی، ممنونم.

 

۵- در تحسین کردن نباید از کلمات تکراری استفاده کرد، زیرا دانش آموزان زود خسته می شوند و این موضوع بی اثر می شود.

 

۶- سعی و تلاشی که یک فرد انجام می دهد، مورد تشویق قرار گیرد، نه نتیجه آن. انسان ها نیاز دارند صرف نظر از آنچه می توانند انجام دهند مورد تایید و پذیرش قرار گیرند.

 

۷- دانش آموزان با صراحت و بدون اما، مورد تحسین قرار گیرند.

 

۸- تعریف باید واقعی باشد و دروغین نباشد چراکه فرد را بی اعتماد خواهد کرد.

 

۹- تحسین باید بدون وقفه انجام شود و فاصله ایجاد نشود و مخصوصاً در دوره ابتدایی که نباید آنها را در انتظار گذاشت.

 

۱۰- بعضی مواقع بهتر است تحسین به صورت لمسی صورت گیرد، مثلاً با آغوش گرفتن و حتی بوسیدن.

تتشویق

 

به طور کلی برای اینکه بتوانیم دانش آموز را به درس علاقه مند کنیم، می توانیم از روش «تحسین کردن» استفاده کنیم اما نباید آن را محور اصلی قرار داده و خواسته های دیگر او را نادیده بگیریم. باید نیازهای عاطفی او را نیز در نظر گرفت.

 

بنابراین محور اصلی، ارضای نیازهای عاطفی است و اگر بخواهیم به اهداف مان سریع تر برسیم راه آن از طریق ارضای نیازهای عاطفی و ایجاد روابط صمیمی با دانش آموز است و آن از طریق تحسین کردن، برآورده می شود و می توان با او رابطه نزدیک برقرار کرد.

 

 

 


ویدیو مرتبط :
عاقبت تشویق کردن

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

توقف استقلال / هواداران آبی حریف را تشویق کردن  اخبار,اخبار جدید,اخبار جالب

 

در دیداری تدارکاتی؛

تیم فوتبال استقلال برابر داماش متوقف شد/ هواداران آبی حریف را تشویق کردن

دشاگردان امیر قلعه نویی که خود را برای حضور در ادامه رقابت های لیگ برتر آماده می کنند، در دیداری تدارکاتی برابر داماش گیلان متوقف شدند.

به گزارش خبرنگار مهر، در این دیدار که عصر یکشنبه در حضور نزدیک به 400 تماشاگر در محل کمپ اختصاصی باشگاه استقلال برگزار شد، دو تیم در پایان 90 دقیقه به تساوی یک بر یک دست پیدا کردند. در این دیدار امین منوچهری در دقیقه 17 برای استقلال گل زد و افشین چاووشی در دقیقه 70 بازی را به تساوی کشاند.

امیر قلعه نویی در حالی تیمش را برابر داماش به میدان فرستاد که علاوه بر بازیکنان ملی پوش، فابیو جانوآریو نیز غایب بود و سیاوش اکبرپور، خسرو حیدری و هاشم بیک زاده نیز به طور اختصاصی تمرین کردند.

هواداران تیم فوتبال استقلال که برای تماشای این دیدار به کمپ مرحوم ناصر حجازی آمده بودند در پایان بازی به تشویق تیم مهمان پرداختند. پورحیدری، بیانی و رجبی از مسئولان فنی تیم فوتبال استقلال در این بازی بودند.

پرسپولیس خوب خرج می‌کند و ما پول نداریم/ باید از کی‌روش حمایت کرد

سرمربی تیم فوتبال استقلال با اشاره به مشکلات مالی این باشگاه گفت: مشکل ما زمانی حادتر خواهد شد که می بینیم پرسپولیس خوب خرج می کند و ما پولی نداریم.

به گزارش خبرنگار مهر، امیر قلعه نویی عصر امروز یکشنبه و پس از تساوی یک بر یک تیمش در دیداری تدارکاتی برابر داماش گیلان ضمن بیان این مطلب در مورد دلایل برگزاری بازی با داماش گفت: ما چند روز گذشته را تمرین کرده بودیم و نیاز به یک بازی تدارکاتی داشتیم تا بازیکنان مان هماهنگ شوند و آنها را محک بزنیم.

وی ادامه داد: قطعا استقلال روز به روز تیم بهتری می شود و در صورتی که مصدومانمان هم به تمرینات اضافه شوند شرایط بهتری خواهیم داشت و می توانیم روند رو به رشدمان را ادامه دهیم.

سرمربی تیم فوتبال استقلال در مورد نظر باشگاه راه آهن که در خواست کرده است بازی این تیم با استقلال در ورزشگاه بدون تماشاگر اکباتان و یا جزیره کیش برگزار شود گفت: ما در این مورد تابع تصمیم سازمان لیگ هستیم اما از آنجایی که تیم راه آهن تیمی بزرگ است، بهتر است در ورزشگاهی بازی کند که تماشاگر داشته باشد.

امیر قلعه نویی در واکنش به اظهار نظر اعضای جدید هیات مدیره استقلال که عنوان کرده اند سرمایه دار نیستند که مشکل مالی این تیم را حل کنند گفت: من فقط در مورد مسائل فنی صحبت می کنم و در کار مدیریت دخالتی ندارم اما این مشکلات اقتصادی باید حل شود. اگر به خود آقای فتح الله زاده اختیار می دادند تا به حال این مشکل را حل کرده بود. مشکل ما زمانی حاد می شود که می بینیم پرسپولیس خوب خرج می کند و ما پولی برای هزینه کردن نداریم.

سرمربی تیم فوتبال استقلال با بیان اینکه در مورد تیم ملی اظهار نظری نمی کند خاطرنشان کرد: همه باید به تیم ملی کمک کنند. الان زمان حمایت از تیم ملی است و همه باید از کی روش هم حمایت کنند تا بتواند به همراه بازیکنان تیم ملی را به جام جهانی برسانند./مهر