سلامت


2 دقیقه پیش

نشانه ها و عوارض کمبود ویتامین‌ها در بدن

ویتامین‌ها نقش مهمی‌ را در بدن انسان ایفا می‌کنند. به‌نحوی‌که کمبود ویتامین‌ (حتی یکی از آن‌ها) می‌تواند برای هر فردی مشکلات اساسی را به وجود آورد. گجت نیوز - معین ...
2 دقیقه پیش

چرا پشه ها بعضی ها را بیشتر نیش می‌زنند؟

فصل گرما و گزیده شدن توسط پشه ها فرا رسیده، دوست دارید بدانید پشه ها بیشتر چه کسانی را دوست دارند؟ بیشتر کجاها می پلکند؟ و از چه مواد دفع کننده ای نفرت دارند؟ وب سایت ...

ترک عادتی که موجب مرض نیست!ترک عادت,عادات رفتاری غلط , اهمال کاری

آیا شما بیش از آنچه انتظار دارید در دام اهمال کاری و به تعویق انداختن کارهایتان گرفتار هستید؟ آیا شما دوستان یا همکارانی دارید که به طور مداوم کار و اوقات فراغت خود را بر اثر اهمال کاری از بین می برند؟ آیا مایلید در این باره اصول و معیارهایی را برای غلبه بر این عادت ناپسند مطالعه کنید؟ پس چرا معطل هستید؟ این مقاله را بخوانید!

همیشه تا آخرین لحظه صبر می‌كند؛ منتظر می‌ماند تا شاید اتفاق خاصی بیفتد و كار طور دیگری پیش برود. اصلا حوصله ندارد كارش را شروع كند، چه برسد به ادامه دادن و به پایان رساندن! همیشه همین طور بوده و هنوز هم این عادت را ترك نكرده است؛ این بی‌حوصلگی و بی‌علاقگی به شروع كار بارها به ضررش تمام شده؛ ولی او هنوز هم متوجه نیست و نمی‌خواهد یا نمی‌تواند شرایط را به نفع خودش تغییر دهد.

خیلی از ما هم همین ‌طور عمل می‌كنیم و آنقدر به این شیوه عادت كرده‌ایم كه اصلا یادمان رفته شاید این نوع رفتار صحیح نبوده یا نشانه‌ای از یك مشكل جدی‌تر باشد. به تعویق انداختن کارها و رفتار کردن به این سیاق تحت عنوان اهمال کاری شناخته می شود، معمولا این افراد برای شروع كار یا در انجام آن تعلل می‌كنند؛ در واقع از زمانی كه تصمیم می‌گیرند كار خاصی را انجام دهند یا تعهد می‌كنند آن كار را به پایان برسانند تا زمانی كه كار در عمل شروع شده یا به پایان برسد، مدتی بیش از حد معمول می‌گذرد.
 
چرا اینقدر معطل می‌كنیم؟
خیلی‌ها عادت دارند همیشه كارها را دیرتر از آنچه انتظار می‌رود، انجام دهند، اما همه این خیلی‌ها دلیل این همه تعلل را نمی‌دانند و به دنبال دانستن آن هم نیستند. این گروه معمولا تصور می‌كنند این ، خصوصیتی ذاتی است؛ باید بسوزند و بسازند و همیشه در آخرین دقایق كارها را تحویل دهند.

علل متفاوتی منجر به چنین رفتاری می‌شود، اما نباید این نكته را فراموش كنید كه بخشی از این رفتارها ممكن است به علت اختلالات و مشكلات روانپزشكی ایجاد شود؛ به عنوان مثال، افسردگی می‌تواند یكی از عوامل موثر در این زمینه باشد چراكه فرد افسرده، انگیزه و اشتیاق لازم برای شروع كارها را ندارد. علاوه بر این، كسی كه مضطرب است ممكن است به علت نبود تمركز ناشی از این مشكل نتواند كارهایش را به موقع انجام دهد. همچنین افراد مضطرب با ترس و نگرانی از شروع یك برنامه جدید یا نتیجه آن، ممكن است ترجیح دهند كار را تا جایی كه امكان دارد، به تعویق بیندازند.

این نكته‌ها مشخص می‌كند به همین راحتی‌ها هم نباید تصور كنیم افرادی كه در انجام كارها تعلل كرده و همیشه برنامه‌هایشان را به آینده موكول می‌كنند «تنبل» هستند و به این شیوه عادت كرده‌اند؛ چراكه به عقیده متخصصان، اختلالات روانپزشكی هم می‌تواند در این زمینه موثر باشد.

اغلب افرادی كه انجام یا شروع كارها را به تعویق می‌اندازند، دچار اختلالات بارز روانپزشكی نیستند و این خصوصیت در میان گروهی از افراد بیشتر به شكل یك ویژگی و عادت رفتاری نمایان می‌شود.

به هر حال، این نوع رفتار و عادت هم علل مختلفی دارد كه بهتر است با آنها آشنا باشیم؛ مثلا كسی را تصور كنید كه چند دفعه مراحل كار را از ابتدا تا انتها كنترل می‌‌كند تا مطمئن شود همه چیز بدون عیب و نقص انجام شده است. او می‌داند این همه تاخیر به ضررش تمام خواهد شد، ولی نمی‌تواند طور دیگری عمل كند؛ سال‌ها همین طور زندگی كرده و میان همه دوستان و آشنایانش هم معروف است كه برای هر كاری تا دقیقه 90 صبر می‌كند و در آخرین لحظه‌ها تند و با شتاب كارهایش را انجام می‌دهد!

برخی از افراد ممكن است بخواهند كاری را خیلی خوب، به بهترین شكل و بدون نقص انجام دهند و چون تمایل دارند كارشان بدون كوچك‌ترین ایرادی شروع شده و به پایان برسد، معمولا آنقدر معطل می‌كنند تا از نگاه خودشان به زمان و شرایط ایده‌آل برسند، غافل از این ‌كه در دنیای واقعی برای انجام دادن كارها هیچ‌وقت وضع ایده‌آلی كه آنها در ذهنشان ترسیم می‌كنند، پیش نمی‌آید و فقط كار بی‌دلیل به تعویق می‌افتد.

گاهی اوقات به این ویژگی افراد «كمال‌گرایی» گفته می‌شود كه بار معنایی مثبتی دارد؛ در حالی كه اگر تبعات منفی آن را بر عملكرد فرد در نظر بگیریم، شاید متناسب با آن بارمعنایی مثبتی كه اصطلاح كمال‌گرایی منتقل می‌كند، نباشد. بنابراین بهتر است این ویژگی را «بی‌نقص‌گرایی» بنامیم كه نشان‌دهنده توقع بالایی است كه دستیابی به آن در زندگی واقعی غیرممكن است. در واقع، گاهی افراد بی‌نقص‌گرا به قدری درگیر جزئیات می‌شوند كه حتی فرصت نمی‌كنند كار را شروع كرده و آن را به مرحله اجرا درآورند.

همچنین اگر فرد بیش از توانش مسئولیت بپذیرد، ممكن است نتواند تعهدات خود را انجام دهد و به‌ناچار حداقل بخشی از كارهایش به موقع تمام نمی‌شود. گاهی هم ممكن است افراد به دلیل آشنا نبودن با مهارت‌های پایه‌ای مانند اولویت‌بندی و برنامه‌ریزی، با زمان‌بندی نامناسب، بخشی از كارها را به آینده‌ای نامعلوم موكول كنند. در واقع، اگر نتوانیم كارهای مختلف و متفاوتی را كه بر عهده ماست، به درستی اولویت‌بندی كنیم با این مشكل روبه‌رو خواهیم شد.

به همین دلیل است كه بسیاری از ما كارهای لذت‌بخش و دوست‌داشتنی را اول وقت و سر فرصت انجام می‌دهیم و كارهای دشوار می‌ماند برای روزی و وقتی دیگر! اما اگر بتوانیم به درستی كارها را اولویت‌بندی كنیم، این مشكل هم برطرف خواهد شد.

اگر بدون اولویت‌بندی و برنامه‌ریزی كارهایتان را انجام دهید، ممكن است ابتدا مشغول بخش‌های ساده و لذتبخش شوید و در نتیجه كارهای سخت‌تر و طولانی‌تر می‌ماند برای بعد! بنابراین تعجبی ندارد اگر این گروه همیشه قسمتی از كارها را به تعویق بیندازند و با تاخیر آنها را انجام دهند.

ترک عادت,عادات رفتاری غلط , اهمال کاری

اگر به فكر نباشید...
تا به حال با خودتان فكر كرده‌اید اگر این مشكل درمان نشود، چه عوارض و عواقبی در پی خواهد داشت؟ البته اگر شما هم جزو آن گروه هستید كه فكر می‌كنند تعلل كردن و به تعویق انداختن كارها مشكل مهمی نیست و نباید به فكرش بود، خوب است بدانید متخصصان نظر دیگری دارند.

آنان معتقدند: رفتارهایی از این دست برای خیلی‌ها حل شده است؛ این گروه معمولا تنها با ذكر این‌كه «آدم‌های تنبلی» هستند و كارها را «دقیقه 90» انجام می‌دهند، صورت مساله را پاك می‌كنند. در واقع آنها آنقدر راحت درباره نوع رفتارشان صحبت می‌كنند كه گویی می‌خواهند یكی از ویژگی‌های فیزیكی مادرزادی مانند رنگ چشم‌شان را بیان كنند؛ خصوصیتی كه همیشه همین طور بوده و به همین شكل هم باقی خواهد ماند، اما باید توجه داشت بسیاری از این موارد عادت‌های رفتاری هستند كه ما به تدریج آنها را آموخته و با تكرار هم تثبیت‌شان كرده‌ایم. بنابراین اگر روزی تصمیم به تغییر بگیریم، حتما توانایی این كار را خواهیم داشت.

یكی از مهم‌ترین عواقبی كه در صورت نادیده گرفتن این مساله ایجاد خواهد شد، آن است كه فرد پایین‌تر از توانایی‌های بالقوه‌اش عمل می‌كند؛ به عنوان مثال دانش‌آموزان و دانشجویانی كه عادت دارند شب امتحان درس بخوانند، معمولا با ورود به دانشگاه با یك افت تحصیلی روبه‌رو می‌شوند كه ناشی از عادات رفتاری غلط است و نه ناتوانی فرد.

علاوه بر این، فشار و سنگینی كارهای نیمه‌تمامی كه برای روزها و هفته‌های بعد باقی می‌ماند، استرس بیشتری به فرد وارد كرده و موجب سردرگمی و اضطراب بیشتر او می‌شود. این مجموعه استرس و نگرانی، باعث می‌شود بتدریج فرد نتواند فعالیت‌های لذتبخش و حتی تفریحات را هم به راحتی و درست انجام دهد.

در واقع، اهمال‌كاری منجر به ایجاد عواقب ناگواری می‌شود كه اگر صادقانه و آگاهانه به آنها دقت كنید، حتما متوجه تاثیرات مخرب آن بر زندگی‌تان خواهید شد.
منابع: جام جم آنلاین / سایت روان پژوه همراه با تغییرات/تبیان
 


ویدیو مرتبط :
فقط پول داشتن موجب بخشندگی نیست

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

سیدهادی خامنه‌ای: شعار مخالفت، الزاماً مرگ بر فلان و بهمان نیست/حل مساله حصر، موجب موفقیت بیشتر دولت می‌شودسیدهادی خامنه‌ای,شعار مرگ بر آمریکا

سیدهادی خامنه‌ای:
شعار مخالفت، الزاماً مرگ بر فلان و بهمان نیست/حل مساله حصر، موجب موفقیت بیشتر دولت می‌شود

دبیرکل مجمع نیروهای خط امام(ره) با بیان اینکه "پس از استماع سخنان اخیر رهبری که عمدتاً در زمینه مذاکره با آمریکا بود، احساس کردم موضع ایشان با موضع ما هیچ تفاوتی ندارد"، گفت: کسانی که دولت فعلی را به سازشکاری متهم می‌کنند، دارای مواضعی متفاوت با مواضع رهبری هستند.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدهادی خامنه‌ای در گفت‌وگویی، در ارزیابی خود از روند مذاکرات هسته‌ای میان ایران و غرب اظهار کرد: روند فعلی به لحاظ شیوه‌های کار، معقول و قانونی به نظر می‌رسد. در صورتی که مسئولان مربوطه، برای رسیدن به نتیجه عجله نداشته باشند و امتیازهای داده و گرفته را بطور منطقی متوازن کنند و خیلی به لبخندهای طرف مقابل اعتماد نکنند و ذوق زده نشوند، هر نتیجه‌ای که حاصل شود قابل قبول است.

حمایت مردم، موضع دولت در مذاکرات را قوی‌تر می‌کند
وی در ادامه درباره تداوم سر دادن شعار مرگ بر آمریکا در حین انجام مذاکرات ایران و غرب و بویژه ایران و آمریکا برای حل و فصل پرونده هسته‌ای، گفت: اگر موضع‌گیری‌های مردم نشانه‌های حمایت از دولت را در بر داشته باشد، در اینصورت دولت در مذاکرات با طرف مقابل، موضع قوی‌تری خواهد داشت. طرف مقابل هم اگر دولت ایران را نماینده واقعی خواست و اراده مردم تلقی کند، به آنها و مواضعشان اهمیت بیشتری خواهد داد.

مذاکره دولت و شعار مردم می‌تواند با هم ادامه یابد
این فعال سیاسی در ادامه با بیان اینکه "برخی سیاستمداران معتقدند که موضع حکومت با موضع مردم متفاوت است"، اظهار کرد: دنیا هم این را می‌داند و در همه‌جا مرسوم است که مردم علیه حکومت یک کشور - مثلا آمریکا - شعار می‌دهند ولی دولت با همان حکومت مذاکره می‌کند. در زمان جنگ ویتنام و کامبوج، رزمندگان این دو کشور علیه اشغالگران آمریکا می‌جنگیدند، با این وجود مسئولان آنها همزمان با آمریکایی‌ها مشغول مذاکره بودند. بنا بر همین نظریه، دولت فعلی ایران می‌تواند با عزم و احتیاط، به مذاکرات با آمریکایی‌ها ادامه دهد و مردم هم شعار خودشان را بدهند؛ چه بسا همین شعارها، به موضع دولت کمک کند. البته شعار مخالفت، الزاماً مرگ بر فلان و بهمان نیست بلکه شعارهایی برای مخالفت، با ادبیات دیگری هم می‌توان داد.

درباره آمریکا، دولت به سنجش دقیق افکار بپردازد
دبیرکل مجمع نیروهای خط امام(ره) همچنین افزود: بسیاری از صاحب‌نظران بر اساس آمار و ارقام، این ادعا را که مردم خواستار شعار مرگ بر آمریکا هستند، قبول ندارند و گویندگانی را که در رسانه‌های عمومی چنین ادعایی را مطرح می‌کنند و از زبان مردم سخن می‌گویند، فاقد اعتبار می‌دانند. برای روشن شدن این حقیقت بهتر است که دولت به سنجش افکار بصورت دقیق بپردازد و نتیجه را بی کم و کاست اعلام کند تا از این پس، هر کسی ادعاهای شخصی یا گروهی خود را به نام مردم و ملت، مطرح نسازد.

سیدهادی خامنه‌ای با اشاره به نسبت شعارهای انقلابی با منافع ملی، در پاسخ به این پرسش که "آیا امکان حذف شعار مرگ بر آمریکا بنا بر شرایط و مصالح کشور وجود دارد؟" گفت: پاسخ، مثبت است. تردیدی نیست که هر اقدام عملی یا شعاری، توسط مسئولان باید مبتنی بر مصالح و منافع ملی باشد. تشخیص مصداق‌ها نیز بر عهده مسئولان است که اگر لازم دیدند می‌توانند از مردم هم سوال کنند. به هر حال به نفع جمهوری اسلامی است که برای همیشه فرصت میدان‌داری و سوءاستفاده را از گروه‌های خودسر و غیرمسئول بگیرد.

حل مساله حصر، موجب موفقیت بیشتر دولت خواهد بود
وی در پایان با اشاره به اینکه "شرط اساسی موفقیت دولت‌ها، رضایت ملت‌ها و برخورداری از پشتیبانی آنهاست"، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه بر اساس آمار و نتایج آرای انتخاباتی، اکثریت مردم حامی جبهه اصلاحات هستند، به روشنی می‌توان گفت که حل مساله فعالان سیاسی زندانی و حصر شخصیت‌های برجسته اصلاحات، موجب موفقیت بیشتر دولت خواهد بود.

/ایسنا