سلامت


2 دقیقه پیش

نشانه ها و عوارض کمبود ویتامین‌ها در بدن

ویتامین‌ها نقش مهمی‌ را در بدن انسان ایفا می‌کنند. به‌نحوی‌که کمبود ویتامین‌ (حتی یکی از آن‌ها) می‌تواند برای هر فردی مشکلات اساسی را به وجود آورد. گجت نیوز - معین ...
2 دقیقه پیش

چرا پشه ها بعضی ها را بیشتر نیش می‌زنند؟

فصل گرما و گزیده شدن توسط پشه ها فرا رسیده، دوست دارید بدانید پشه ها بیشتر چه کسانی را دوست دارند؟ بیشتر کجاها می پلکند؟ و از چه مواد دفع کننده ای نفرت دارند؟ وب سایت ...

بیماری ظروف تفلون!


دانشمندان متوجه شدند، مقادیر زیادی از یك ماده شیمیایی در ظروف نچسب كه با نام تفلون شناخته می‌شوند وجود دارد كه می‌تواند خطر ابتلا به آرتروز را افزایش دهد.

دانشمندان متوجه شدند، مقادیر زیادی از یك ماده شیمیایی در ظروف نچسب كه با نام تفلون شناخته می‌شوند وجود دارد كه می‌تواند خطر ابتلا به آرتروز را افزایش دهد. در حقیقت افرادی كه بیشترین استفاده از این نوع ظروف را دارند با احتمال 40 درصد بیشتر از دیگران ممكن است به بیماری‌های مفصلی دچار شوند. این ماده كه به اختصار PFOA نامیده می‌شود می‌تواند تا سال‌ها در بدن انسان باقی بماند و علاوه‌بر تاثیر گذاشتن بر سیستم ایمنی و متابولیسم بدن، باعث تورم در قسمت‌هایی از بدن از جمله مفاصل شود. آرتروز یكی از شایع‌ترین بیماری‌های مفاصل بدن است كه معمولا با علائمی مانند درد، سفتی مفاصل و آسیب‌های استخوانی خود را نشان می‌دهد. مطالعات بیشتر نشان داد تاثیر این ماده شیمیایی روی جوانان و افراد چاق بیشتر از دیگران است و به همین دلیل آن‌ها باید كمتر از ظروف تفلون برای پخت غذا استفاده كنند. هنگام استفاده از این ظروف دقت كنید تا خراشیده نشوند،  زیرا در اثر همین خراش‌ها و آسیب‌ها، مواد شیمیایی مضر وارد غذا می‌شوند. هنگام شست‌وشو نیز برای جلوگیری از ایجاد خراش سعی كنید آن‌ها را با مواد شوینده قوی و سیم‌های ظرف‌شویی نشویید. هنگام آشپزی با ظروف تفلون، از حرارت ملایم استفاده كنید تا میزان ورود مواد شیمیایی به داخل غذا كمتر شود.


ویدیو مرتبط :
فیلم ظروف گیاهی یکبار مصرف شرکت ظروف سبز

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

بایدها و نبایدهای ظروف تفلون 

 

تفلون

 

 

امروز استفاده از ظروف تفلون یا نچسب بسیار معمول شده است و تقریبا همه ما از این ظروف برای آشپزی استفاده می‌كنیم، غافل از این‌كه بدانیم چه خطراتی ممكن است ما را تهدید كند. ظروف تفلون یا نچسب در واقع همان ظروف آلومینیوم یا استیل هستند كه با مواد خاصی به نام پلی تترا فلوراتیلن كه به اختصار نامیده می‌شود، پوشیده می‌شوند.

 

این ماده سبب می‌شود كه مواد غذایی به ظرف نچسبد، به همین دلیل به آنها ظروف نچسب می‌گویند. این ظروف هم مزایا و هم معایبی دارند. از مزایای آن این‌كه برخلاف ظروف دیگر كه به روغن برای نچسبیدن غذا نیاز دارد، در این ظروف غذا به ظرف نمی‌چسبد و تمیز كردن آن نیز راحت‌تر است. اما این ظروف به آسانی حرارت را عبور نمی‌دهند و دیگر آن كه به مرور زمان مواد نچسب آن از بین می‌رود و این مواد شیمیایی به آرامی وارد غذا می‌شوند كه همین اثرات نامطلوبی برسلامت انسان دارد. هنگام استفاده از این ظروف دقت كنید تا خراشیده نشوند چرا كه از همین خراش‌ها و آسیب‌ها این مواد به غذا وارد می‌شوند.

 

 

هنگام شستشو نیز برای جلوگیری از آسیب و خراش سعی كنید كه این ظروف را با مواد شوینده قوی و اسكاج‌های زبر نشویید تا خراشیده نشوند. بنابراین توصیه می‌شود برای حفظ سلامت، زمانی كه این ظروف خراب شد یا آنها را بازسازی كنید یا دیگر از آنها استفاده نكنید. دلیل خطرناك بودن ماده نچسب PTFE آن است زمانی كه این ظروف تحت حرارت بالا قرارگیرند، این مواد تجزیه شده و وارد غذا می‌شود و ازآنجاكه موادی سمی هستند سلامت انسان را تهدید می‌كنند.

 


تحقیقات نشان داده كه این سم نه تنها برای انسان كه برای پرندگان نیز بسیارخطرناك است. البته اگر این ظروف در حرارت ملایم (حرارت زیر 465 فارنهایت یا 240 درجه سلسیوس) قرار گیرند، این ماده نچسب تجزیه نمی‌شود، از این رو توصیه می‌شود كه هنگام آشپزی با ظروف تفلون از حرارت ملایم استفاده كنید و اگر نیاز به حرارت بالا دارید، بهتراست از ظروف لعابی استفاده كنید. موادی كه برای ساخت ظروف تفلون به كار می‌روند، متفاوتند و ضخامت مواد نچسب آن نیز متفاوت است. مواد نچسبی كه كیفیت بالایی دارند، دارای پودر سرامیك یا مخلوط تیتانیوم هستند كه بر سختی و مقاومت این مواد می‌افزاید و براحتی ساییده و خراشیده نمی‌شود.

 


این ظروف نچسب استاندارد بوده و مراحل مختلف آزمایش‌های كنترل كیفیت و استاندارد را با موفقیت پشت سرگذاشته‌اند. بنابراین توصیه می‌شود كه حتما ازظروف تفلون استاندارد و مرغوب استفاده كنید. ولی تا جای ممكن بكوشید از این ظروف زیاد استفاده نكنید و به جای آن از ظروف آهنی لعابی یا ظروف پیركس استفاده شود.