سلامت


2 دقیقه پیش

نشانه ها و عوارض کمبود ویتامین‌ها در بدن

ویتامین‌ها نقش مهمی‌ را در بدن انسان ایفا می‌کنند. به‌نحوی‌که کمبود ویتامین‌ (حتی یکی از آن‌ها) می‌تواند برای هر فردی مشکلات اساسی را به وجود آورد. گجت نیوز - معین ...
2 دقیقه پیش

چرا پشه ها بعضی ها را بیشتر نیش می‌زنند؟

فصل گرما و گزیده شدن توسط پشه ها فرا رسیده، دوست دارید بدانید پشه ها بیشتر چه کسانی را دوست دارند؟ بیشتر کجاها می پلکند؟ و از چه مواد دفع کننده ای نفرت دارند؟ وب سایت ...

این رژیم غذایی سرطان پروستات را مهار می کند 

رژیم غذایی, سرطان پروستات

رژیم غذایی غنی از فیبر می تواند پیشرفت سرطان پروستات را در افرادی که بیماری آنها در مراحل اولیه سرطان تشخیص داده شده، کنترل کند.
بررسی ها حاکی از این است که میزان شیوع سرطان پروستات در کشورهای آسیایی و جوامع غربی یکسان است، اما در کشورهای غربی پیشرفت این بیماری بیشتر مشاهده می شود. برای بررسی علت این تفاوت مطالعه ای در مرکز سرطان دانشگاه کلرادو انجام شد و نتایج آن در ابتدای ژانویه 2013 در مجله پیشگیری از سرطان به چاپ رسید. نتایج نشان داد که علت این تفاوت مربوط به رژیم غذایی سرشار از فیبر است.

برای انجام این تحقیق به رژیم غذایی گروهی از موش های آزمایشگاهی ترکیبی به نام اینوزیتول هگزافسفات (IP6) افزوده شد. IP6 یکی از اجزای عمده و اصلی در رژیم های غذایی غنی از فیبر است. گروه کنترل شامل موش هایی بود که از این ماده استفاده نمی کردند. سپس برای ارزیابی پیشرفت سرطان پروستات از MRI استفاده شد.

در پایان این مطالعه مشاهده شد که حجم تومور به میزان قابل ملاحظه ای کاهش یافته است و این به دلیل اثر ضد آنژیوژنز (ضد رگ زایی) IP6 است.

"آنژیوژنز یا رگ زایی به فرآیند تشکیل عروق خونی جدید از عروق پیشین گفته می شود. این فرآیند نقش مهمی در وقایع فیزیولوژیک مانند رشد و نمو، ترمیم زخم و تولید مثل دارد. علاوه بر این در پیشرفت پدیده های پاتولوژیک و بروز بیماری های مختلف به خصوص رشد و گسترش تومور (متاستاز) نیز حایز اهمیت است. در سال های اخیر مهار رگ زایی و خاصیت ضد آنژیوژنز به عنوان ایده ای نوین در کنترل و درمان بسیاری از اختلالات به ویژه رشد و متاستاز تومور مطرح شده است." (مترجم)

مطالعه اخیرنشان داد که اجزای فعال موجود در رژیم غذایی سرشار از فیبر از تشکیل عروق خونی جدید در تومورهای پروستات جلوگیری می کنند. تومورها برای تامین انرژی خود نیاز به عروق خونی جدید دارند. بدون وجود انرژی، سرطان پروستات قادر به رشد و گسترش نیست.

IP6 سرعت متابولیسم گلوکز در تومور را کاهش می دهد. مکانیسم احتمالی اثر IP6 بر ضد متابولیسم، ناشی از کاهش پروتئینی به نام GLUT-4 است که در انتقال گلوکز نقش دارد.

سرپرست این تیم تحقیقاتی اظهار داشت: محققان از مدت ها پیش به دنبال بررسی تفاوت های ژنتیکی بین جوامع آسیایی و کشورهای غربی بودند تا بتوانند تفاوت موجود در میزان گسترش سرطان پروستات در این دو نوع نژاد را توجیه کنند، اما مطالعه اخیر نشان داد که این تفاوت مربوط به ژنتیک نیست و از رژیم غذایی ناشی می شود. در رژیم غذایی آسیایی به دلیل مصرف زیاد فیبر، میزان دریافت IP6 بالاست اما در رژیم غذایی کشورهای غربی این ماده معمولا یافت نمی شود.

حبوبات، میوه ها، سبزیجات و غلات سبوس دار منابع غذایی فیبر هستند.
منبع:seemorgh.com


ویدیو مرتبط :
رژیم غذایی چگونه از ابتلا به سرطان پیشگیری می کند

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

افزایش خطر سرطان پستان و متاستاز با رژیم غذایی مملو از قنداخبار,اخبار علمی,سرطان پستان

پژوهش جدید مرکز سرطان اندرسون در دانشگاه تگزاس نشان می‌دهد که میزان زیاد شکر موجود در رژیم غذایی معمولی ، خطر ابتلا به سرطان پستان و متاستاز را افزایش می‌دهد.

دانشمندان دریافتند که مصرف ساکارز در موش‌ها در رژیم‌های غذایی غربی در مقایسه با رژیم‌های غیر قندی، منجر به افزایش رشد و متاستاز تومور می‌شود که این به دلیل افزایش بیان آنزیم 12-LOX و یک اسید چرب به نام 12-HETE است. مطالعات اپیدمیولوژیک قبلی نشان داده است که مصرف قند در رژیم غذایی در ابتلا به سرطان پستان نقش مهمی دارد.

 

یکی از مولفان این پژوهش اظهار کرد: پژوهش کنونی در رابطه با تاثیر قند موجود در رژیم غذایی بر رشد تومور پستان در مدل‌های متعدد موش و ساز و کارهای مرتبط با آن است. وی افزود: ما مشخص کردیم که حبه‌های قند و شربت ذرت با فروکتوز بالا که در سیستم غذایی وجود دارند مسوول کمک به متاستاز ریه و تولید 12 HETE در تومورهای پستان هستند.


محققان می‌گویند که مصرف متوسط قند امری حیاتی است، با این حال مصرف سرانه قند در آمریکا به بیش از 45 کیلوگرم در سال افزایش یافته و افزایش مصرف نوشیدنی‌های شیرین شده با قند به عنوان یک عامل مهم در بیماری همه‌گیر چاقی، بیماری‌های قلبی و سرطان در سراسر جهان شناخته شده است.


تیم دکتر اندرسون چهار پژوهش مختلف را انجام داده‌اند که در آن موش‌ها به صورت تصادفی به گروه‌های رژیم غذایی مختلف تقسیم شده و با یکی از چهار رژیم غذایی تغذیه می‌شدند. در شش ماهگی، 30 درصد از موش‌ها در رژیم غذایی کنترل نشاسته‌،دارای تومور‌های قابل اندازه گیری بودند در حالی که در 50 تا 58 درصد از موش‌ها با رژیم‌های غذایی مملو از ساکارز، تومورهای پستان ایجاد شده بود.


این پژوهش همچنین نشان داد که تعداد متاستازهای ریه در موش‌هایی با رژیم مملو از ساکارز و فروکتوز به طور قابل توجهی بالاتر از موشهایی بوده که دارای رژیم کنترل نشاسته بودند.
این یافته ها در مجله Cancer Research منتشر شده است.

اخبار علمی - ایسنا