سلامت


2 دقیقه پیش

نشانه ها و عوارض کمبود ویتامین‌ها در بدن

ویتامین‌ها نقش مهمی‌ را در بدن انسان ایفا می‌کنند. به‌نحوی‌که کمبود ویتامین‌ (حتی یکی از آن‌ها) می‌تواند برای هر فردی مشکلات اساسی را به وجود آورد. گجت نیوز - معین ...
2 دقیقه پیش

چرا پشه ها بعضی ها را بیشتر نیش می‌زنند؟

فصل گرما و گزیده شدن توسط پشه ها فرا رسیده، دوست دارید بدانید پشه ها بیشتر چه کسانی را دوست دارند؟ بیشتر کجاها می پلکند؟ و از چه مواد دفع کننده ای نفرت دارند؟ وب سایت ...

اگر کودکتان مرتب دچار زکام می شود!!!علائم : احتقان يا گرفتگي بيني - آبريزش از بيني با ترشح شفاف - سرفه مخصوصاً بهنگام شب - مشكل شدن تغذيه كودكان - بلع مخاط و استفراغ

نزله يا زكام، فزوني مخاط‌ها در داخل بيني و گلو است و مي‌تواند در نتيجه سرماخوردگي ايجاد شود و يا دنباله يك بيماري عفوني مانند سرخك و آنفلوآنزا باشد. مخاط يا آب بيني و گلو بخودي خود روشن و روان است اگرچه ممكن است قبل از بين رفتن بيماري به غلظت و زردي بگرايد.

يكي از مشخص‌ترين انواع زكام حاد در مبتلايان به تب يونجه ايجاد ميشود. در اين بيماري واكنش آبريزش از بيني با خارش و اشك ريزش از چشمها و عطسه همراه است.

زکام

زكام مزمن ممكن است بر اثر سينوزيت بوجود آيد. مخاط موجود در سينوسهاي عفوني از پشت گلو پائين مي‌آيد و كودك را مخصوصاً بهنگام دراز كشيدن و يا خوابيدن دچار سرفه مي‌كند. در اين صورت، تنفس مشكل ميشود و اگر مقادير زيادي مخاط قورت داده شود احساس نامطلوب ناشي از آن توليد استفراغ مي‌كند. گاهي اوقات، زكام با عفونت گوش مياني، بزرگ شدن لوزه سوم و يا پوليپ بيني همراه است.


آيا خطرناك است؟

زكامي كه بر اثر بيماريهاي جزئي ايجاد ميشود خطرناك نيست. اما زكام مزمن نيازمند درمان است.

ابتدا چه كار بايد بكنيد؟

1- كودك خود را تشويق كنيد مرتباً فين كند. زكام احتمالاً درماني بيشتر از اين ندارد.

2- اگر كودك شما بسختي نفس مي‌كشد منتول به سينه وي بماليد و يا به لباسهاي خواب او بپاشيد و اگر متوجه حرف شما ميشود از او بخواهيد بخار ناشي از بلورهاي منتول را كه در آب داغ حل شده‌اند با نفس بالا بكشد. حوله‌اي روي سر بچه بكشيد و كاسه‌اي زير آن قرار دهيد بطوريكه حوله هر دو را دقيقاً بپوشاند تا اثر مطلوبي از استنشاق منتول عايد شود.

3- اگر كودك شما شبها سرفه مي‌كند بالشي را زير سر وي قرار دهيد تا ترشحات بيني داخل گلو نشود.

زکام

4- بدون تجويز پزشك هرگز از قطره‌هاي بيني استفاده نكنيد.

آيا مشورت با دكتر لازم است؟

اگر زكام، غذا دادن به كودكتان را مشكل كرده است، هر چه زودتر با دكتر مشورت كنيد و يا اگر فكر مي‌كنيد زكام بر اثر يك واكنش آلرژيك از قبيل تب يونجه است و يا اينكه بدون هيچ دليل مشخصي ادامه دارد مراجعه به دكتر لازم است.


دكتر چه اقدامي انجام خواهد داد؟

دكتر براي كودك شما قطره‌هاي بيني تجويز مي‌كند تا گرفتگي را قبل از غذا خوردن برطرف كند.

اگر دكتر فكر مي‌كند كه زكام بر اثر آلرژي يا حساسيت ايجاد شده، احتمالاً يك سري آزمايشات را براي يافتن علل احتمالي توصيه مي‌كند.

اگر زكام ناشي از سينوزيت مزمن و يا, مياني باشد آنتي بيوتيك تجويز خواهد شد. اگر ناشي از بزرگي لوزه سوم و يا بعلت پوليپ بيني باشد عمل جراحي ضرورت دارد.


شما چه كمكي مي‌توانيد بكنيد؟

هرگز سعي نكنيد بيني كودك خود را با سواپ (چيزي شبيه گوش پاك كن) تميز كنيد. اينكار موجب ميشود مخاط و آبهاي داخل آن به طرف عقب رانده شوند.

هرگز بدون توصيه دكتر سعي نكنيد از داروهاي ضد گرفتگي بيني يا احتقان استفاده كنيد زيرا اين داروها محوطه دماغ را كاملاً خشك مي‌كنند و بدن براي جبران آن، مخاط بيشتري توليد مي‌كند.

طرز صحيح گرفتن بيني را به كودك خود ياد بدهيد تا اينكار را هر تعداد كه لازم است انجام دهد.


ویدیو مرتبط :
مرتب کردن اتاق + روم تور قبل و بعد مرتب کردن

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

آیا در حمام کردن کودکتان دچار مشکل هستید؟آیا تاکنون در حمام کردن کودک تان دچار مشکل شده اید؟ هر پدر و مادری به این سؤال پاسخ مثبت می دهد. پس راه حل چیست؟ می توان گفت راه حل قطعی وجود ندارد اما با انجام بعضی موارد می توان به نتایج مفیدی دست یافت.

حمام کردن کودک

برای کودک تان توضیح دهید که چرا به حمام نیاز دارد. والدین نمی توانند شکل میکروب ها را به کودکان نشان دهند ولی به کودکان می فهمانند که میکروب ها همه جا وجود دارند و حمام نرفتن بچه ها باعث می شود میکروب ها روی رشدشان تأثیر بگذارند.

برای کودک در باره میکروب ها صحبت کنید و بگویید اگر بهداشت را به طور مرتب رعایت نکند، بیمار می شود. اگر کودک این موضوع را درک کند، به حمام کردن علاقه مند می شود. به کودک تان توضیحات کافی بدهید و لغات بیشتری در این زمینه به دایره لغات او بیفزایید.

آیا تاکنون سیستم جایزه دادن را امتحان کرده اید؟ مثالی از این سیستم، لوح برچسب است. هر بار که کودک را به حمام می برید، یک برچسب به او بدهید. یک ردیف فضای خالی ایجاد کنید تا کودک برچسب ها را روی آن بچسباند. در پایان هر ردیف برچسب، یک جایزه بزرگ به او بدهید.

گاهی می توانید به جای برچسب از بسته های ستاره استفاده کنید که مقرون به صرفه تر نیز می باشد. هر بار به کودک برچسب های بیشتری بدهید تا در یک ردیف بچسباند. (حتی اگر برچسبی افتاد اجازه بدهید دوباره بچسباند.) به این ترتیب او صبر و حوصله را می آموزد و یاد می گیرد چگونه منتظر چیزی بماند، حتی اگر نتیجه ای نداشته باشد. این امر به آنها یاد می دهد برای به دست آوردن چیزهایی که دوست دارند تلاش کنند.

حمام کردن کودک

حمام را وسیله سرگرمی و تفریح کودک قرار دهید! بگذارید او اسباب بازی های ضدآبش را با خود به حمام ببرد. نظیر: باربی، ماشین، عروسک، آدم آهنی، اردک پلاستیکی و اسباب بازی هایی که روی آب شناور می مانند و مخصوص وان حمام هستند. فقط مواظب باشید اسباب بازی ها داخل لوله فاضلاب فرو نروند که در این صورت مشکل جدیدی ایجاد می شود.

شما می توانید از تمام این نظرات یا یکی از آنها و یا تلفیق آنها با نظرات خود استفاده نمایید. توجیه در باره لزوم حمام کردن کودک منطقی است. هیچ کس دوست ندارد کاری را انجام دهد که دلیل آن را نمی داند.

کودکان چیزهایی را که به آنها نمی گوییم، نمی دانند. بنابراین پس از مرحله توضیح در باره حمام کردن، آن را وسیله سرگرمی کودک قرار دهید و سپس سیستم جایزه را امتحان کنید. این روش ها را با هم تجربه نمایید. با استفاده از اسباب بازی، کودک را سرگرم کنید و به آنها برچسب بدهید تا در وان حمام فرو کند!