سلامت


2 دقیقه پیش

نشانه ها و عوارض کمبود ویتامین‌ها در بدن

ویتامین‌ها نقش مهمی‌ را در بدن انسان ایفا می‌کنند. به‌نحوی‌که کمبود ویتامین‌ (حتی یکی از آن‌ها) می‌تواند برای هر فردی مشکلات اساسی را به وجود آورد. گجت نیوز - معین ...
2 دقیقه پیش

چرا پشه ها بعضی ها را بیشتر نیش می‌زنند؟

فصل گرما و گزیده شدن توسط پشه ها فرا رسیده، دوست دارید بدانید پشه ها بیشتر چه کسانی را دوست دارند؟ بیشتر کجاها می پلکند؟ و از چه مواد دفع کننده ای نفرت دارند؟ وب سایت ...

افسردگی فصلی چیست؟راههای پیشگیری و درمانافسردگی فصلی

افسـردگی فصـلی معمولا با نام اختلال عاطفی فصلی (SAD) شنـاخـته می‌شود

 

فصل پاییز را همگان به نام فصل هزار رنگ می‌شناسند، اما همین فصل رنگارنگ به دلیل كوتاهی روز و بلندی شب فصلی افسرده قلمداد می‌شود و در عوض فصل بهار به عنوان فصل طراوت و شكوفایی در اذهان همگان نقش بسته است.

هر یك از روزهای سال از اهمیت و ویژگی‌های خاصی برخوردار است اما پدیده‌ای به نام سندروم افسردگی فصلی موجب بروز اختلالاتی در برخی افراد می‌شود.

افسـردگی فصـلی معمولا با نام اختلال عاطفی فصلی (SAD) شنـاخـته می‌شود و نوعی افسردگی است كه هر سال در یك زمان معین در فرد بروز می‌كند. معمولا از پاییز و زمسـتان شـروع شـده و در بـهار یـا اوایل تابستان پایان می‌یابد. ایـن بـیماری خیلی جدی‌تر از سندروم كم اهمیت «بـی حوصلگی زمستان» است.

 

علل افسردگی زمستانی
این نشانه‌ها اگر در فصل‌های كم‌نور سال به مدت دو هفته متوالی شما را رها نكرد، یعنی شما افسردگی وابسته به فصل دارید.

دلیل قطعی بیماری تا به امروز به‌صورت دقیق مشخص نشده است‌ اما به دلیل شیوع بالای آن در مناطق خاص، تصور دانشمندان بر این اصل استوار است كه بیماری به دلیل تغییر در میزان نور خورشید ایجاد می‌شود. تئوری آنها از این قرار است كه چون در زمستان و پاییز میزان قرار گرفتن در معرض آفتاب كاهش پیدا می‌كند، ساعت بیولوژیك بدن كه خواب، حالات درونی‌ و هورمون‌ها را تنظیم می‌كند به تاخیر افتاده و معمولا در زمستان روند كندی را دنبال می‌كند. یكی دیگر از نظریه‌ها این است كه مواد شیمیایی مغزی كه وظیفه انتقال اطلاعات میان نرون‌ها ‌(اعصاب) را به عهده دارند و به انتقال‌دهنده عصبی مشهورند ‌(به‌عنوان نمونه: سروتین) در افراد مختلف متفاوت است. محققان براین باورند كه قرار‌گرفتن در معرض نور می‌تواند چنین ناهماهنگی‌هایی را از نو متعادل سازد.

 

علائم افسردگی زمستانی
اندوه: همه انواع افسردگی، یك نشانه مهم و مركزی دارند؛ احساس غمگینی و پوچی در بیشتر ساعات روز.

اشتهای زیاد: در خیلی از افسردگی‌ها اشتهای آدم كم می‌شود، اما در افسردگی زمستانی اشتها زیاد می‌شود؛ بخصوص به چیزهای شیرین پر از كربوهیدرات.

افزایش وزن: وقتی آدم بی‌اندازه شیرینی می‌خورد، معلوم است كه چاق می‌شود.

احساس خستگی و كاهش میزان انرژی: احساس كوفتگی بی‌دلیل هم سراغ افسردگان زمستانی می‌آید.

احساس خواب‌آلودگی: درست مثل موجوداتی كه به خواب زمستانی می‌روند، افسرده‌های زمستانی هم دلشان نمی‌خواهد رختخواب را ترك كنند.

نداشتن تمركز: افسرده‌های زمستانی فقط جسم به‌هم‌ریخته‌ای ندارند، آنها نمی‌توانند ذهن‌شان را مثل گذشته مرتب و روی موضوعی تمركز كنند.

تحریك‌پذیری عصبی: افسردگان زمستانی زودتر می‌رنجند و زودتر هم از كوره در می‌روند.

تمایل به تنهایی: این افراد در اغلب مواقع دوست دارند تنها باشند و كسی مزاحم‌شان نشود.

درمان افسردگی فصلی

همه انواع افسردگی، یك نشانه مهم و مركزی دارند؛ احساس غمگینی و پوچی در بیشتر ساعات روز.

 

پیشگیری از افسردگی فصلی
اگر احساس می‌كنید دارای برخی علائم این بیماری هستید، به پزشك متخصص مراجعه كرده و مورد آزمایش قرار بگیرید. اگر تشخیص داده شد كه شما مبتلا به این نوع افسردگی هستید، می‌توانید از نكات زیر استفاده و كاری كنید كه این بیماری مجدد در شما بروز نكند:

سعی كنید تا آنجا كه می‌توانید در طول روز، وقت خود را در بیرون از خانه ‌صرف كنید. حتی اگر آسمان ابری است باز هم این كار را انجام دهید؛ چراكه نور خورشید باز هم در آسمان وجود دارد و می‌توانید از فواید آن بهره‌مند شوید.

یك رژیم غذایی متعادل، سرشار از ویتامین و مواد معدنی استفاده كنید. این كار انرژی بیشتری به شما می‌دهد و همچنین تمایل شما به غذاهای شیرین و نشاسته‌دار را كاهش می‌دهد.

سعی كنید حداقل سه روز در هفته به مدت 30‌دقیقه ورزش كنید.
در صورت نیاز: در ماه‌های زمستان با یك‌مشاور در ارتباط باشید.

در فعالیت‌های گروهی شركت كرده و ارتباط خود را با جمع قطع نكنید. در طول زمستان، این امر كمك چشمگیری به شما می‌كند.

درمان افسردگی فصلی
انگار ما انسان‌ها واقعا مثل گیاهان محتاج نوریم و وقتی جهان مثل گلخانه‌های تاریك می‌شود، هم جسم و هم روان ما پژمرده می‌شود. حالا كه همه‌چیز زیر سر كم بودن نور است، می‌شود با زیاد كردن نور محیط، از حس افسردگی زمستانی رها شد؛ اما چطور؟

1. نور درمانی كنید: تحقیقات اخیر نشان می‌دهد پرتو درمانی تا حد زیادی می‌تواند در درمان بیماری موثر واقع شود. گاهی اوقات داروهای ضد‌افسردگی نیز ـ هم در كنار پرتو درمانی و هم به تنهایی ـ مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین گذراندن روز، در زیر نور خورشید نیز می‌تواند به بهبود بیمار كمك كند. باید سعی شود به‌طور كلی میزان قرار گرفتن بیمار در معرض نور خورشید چه در خانه و چه در محل كار افزایش پیدا كند.

درمان از طریق یك قطعه كه شامل لامپ‌های فلوئورسنت بوده و دارای یك روكش پلاستیكی است (تا امواج فرابنفش را خنثی كند) صورت می‌پذیرد. شدت نور باید حداقل بین شش تا هشت لامپ فلوئورسنت‌ باشد. حتما لازم نیست بیمار به‌طور مستقیم به نور خیره شود، بلكه باید كارهای روزمره خود مانند غذا خوردن یا مطالعه كردن را در فاصله یك تا دو متر از آن انجام دهد. این روش كاملا مطمئن بوده و در بیشتر موارد نتیجه بخش است. بهره‌مندی از این روش، آن هم در ساعات پایانی روز موجب بروز بی‌خوابی در فرد می‌شود. بیشتر متخصصان ترجیح می‌دهند بیماران خود را صبح‌ها به مدت 30 دقیقه در معرض پرتو شش ـ هشت لامپ فلوئورسنت ‌قرار دهند. حدود دو تا چهار روز پیشرفت‌های چشمگیری در بیماران رخ می‌دهد و طی دو تا چهارهفته بیماران به كلی بهبود پیدا می‌كنند. در صورت متوقف كردن پرتو درمانی، علائم بیماری بسرعت از نو خود را نشان می‌دهد؛ به همین دلیل این نوع روش درمان باید در سراسر فصل كم نور ادامه پیدا كند.

2. كوچ كنید: تجربه افسرده‌های شمال اروپا ثابت كرده است یك مهاجرت كوتاه‌مدت هدفمند به یك شهر یا كشور جنوبی‌تر، حال افسرده‌های زمستانی را بهتر می‌كند. شما هم می‌توانید از تنوع جغرافیایی كشورمان استفاده كنید و یك سفر زمستانی به جنوب كشور را در برنامه‌هایتان بگذارید.
گردآوری:بخش روانشناسی صبح بخیر

منابع:

روزنامه جام جم

سلامت نیوز

 


ویدیو مرتبط :
راههای درمان افسردگی و استرس (انجمن علمی طب سنتی ایران)

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

شیوه ای جدید برای درمان افسردگی فصلی 

 

درمان افسردگی

 

هرچند در ماه های مانده به بهار روزها به تدریج طولانی تر می شوند، اما برای کسانی که از تاریکی زمستان دچار افسردگی می شوند روشی جدید که از ارسال پیامک های تلفن همراه استفاده می کند، ممکن است در رفع افسردگی موثر بیفتد.

 

محققان می خواهند از پیامک تلفن همراه برای مقابله با افسردگی زمستانی استفاده کنند.

 

بیدار شدن از خواب در تاریکی و بازگشت به خانه از کار در هوای تاریک می تواند از سرزندگی هر کسی کم کند، اما در برخی افراد این تغییر روحیه شدید تر است.

 

افسردگی زمستانی درواقع عارضه ای شناخته شده است که روانشناسان از آن با نام علمی "اختلال محرک فصلی" (صد) یاد می کنند.

 

بر اساس برآورد سازمان ملی خدمات بهداشتی بریتانیا (NHS) تقریبا دو درصد مردم این کشور به آن مبتلا هستند که شدیدترین حالات آن در ماه های ژانویه تا مارس (دی تا فروردین) مشاهده می شود اما در برخی افراد حتی ممکن است از ماه سپتامبر (شهریور-مهر) نیز آغاز شود.

 

در افرادی که به این اختلال دچار می شوند شواهدی از رخوت و کسلی شدید تا اختلال در خواب و تغییر شدید و ناگهانی روحیات مشاهده می شود.

 

اما این امیدواری ایجاد شده که اجرای طرحی جدید، که بزودی در شهر کورنوال (Cornwall) به آزمایش گذاشته می شود، بتواند این اختلال را از بین ببرد.

 

اعتقاد بر آن است که اختلال صد لزوما به واسطه کوتاه بودن روزها ایجاد نمی شود و گرفته بودن هوا نیز سهمی عمده در ایجاد آن دارد. اینطور به نظر می رسد که تابش نور می تواند این شرایط را تغییر دهد.

 

از این رو در میان ۲۰۰ داوطلب در شهر کورنوال که مورد آزمایش روان-درمانگران قرار گرفته اند، جعبه هایی نورانی و قابل حمل توزیع شده که نور شدید از خود ساطع می کند.

 

قرار است در این پروژه با کمک دفتر هواشناسی بریتانیا پیش از روزهایی که در آن هوا گرفته است، هشدارهایی به داوطلبان ارسال شود تا آنها پس از دریافت هشدار ۲۰ دقیقه از وقت خود را مقابل نور شدید جعبه نورانی بگذرانند.

 

کسانی که برنامه جدید را پیشنهاد کرده اند معتقدند این کار می تواند به داوطلبان (و کسانی که به اختلال محرک های فصلی دچار می شوند) در آماده شدن برای تحمل هوای تاریک کمک کند.

 

ارسال هشدارها از طریق همان فن آوری انجام می شود که شرکت های تامین کننده برق از طریق آن زمان تاریک شدن هوا و افزایش مصرف خانگی را پیش بینی می کنند.

 

کوین سیمپسون روانشناسی که اجرای طرح جدید را بر عهده دارد می گوید: "این هشدارها می تواند باعث افزایش میزان پذیرش روحی شرایط جوی موجود کند و به آنها یادآوری کند که به شیوه ای موثرتر از خود مراقبت کنند."

منبع : مرکز اطلاعات فنی ایران