سلامت


2 دقیقه پیش

نشانه ها و عوارض کمبود ویتامین‌ها در بدن

ویتامین‌ها نقش مهمی‌ را در بدن انسان ایفا می‌کنند. به‌نحوی‌که کمبود ویتامین‌ (حتی یکی از آن‌ها) می‌تواند برای هر فردی مشکلات اساسی را به وجود آورد. گجت نیوز - معین ...
2 دقیقه پیش

چرا پشه ها بعضی ها را بیشتر نیش می‌زنند؟

فصل گرما و گزیده شدن توسط پشه ها فرا رسیده، دوست دارید بدانید پشه ها بیشتر چه کسانی را دوست دارند؟ بیشتر کجاها می پلکند؟ و از چه مواد دفع کننده ای نفرت دارند؟ وب سایت ...

استرس چه نقشی در سرطان سینه دارد؟ 

 

سرطان سینه

 

سرطان سینه یکی از علل مرگ بانوان است . آیا استرس می تواند منجر به سرطان سینه شود ؟

 

 

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات سرطان پستان جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران گفت: با توجه به مطالعات زیادی که پیرامون ارتباط استرس و سرطان انجام شده هنوز تاثیر مثبت یا منفی آن به اثبات نرسیده است ولی نتایج تحقیقات نشان داده که استرس باعث ایجاد اختلال در روند ترشح هورمون استروژن می شود.

 

 

دکتر ماندانا ابراهیمی در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران پیرامون رابطه استرس با سرطان پستان اظهار داشت: هر گونه اختلال در عملکرد بدن تحت تاثیر یک واقع یا تهدید استرس نام دارد. که بروز آن در بدن می تواند باعث تغییراتی در ترشح هورمون ها و سیستم دفاعی بدن شود.

 

 

وی ادامه داد: تا کنون مطالعات زیادی در خصوص ارتباط استرس با سرطان پستان انجام گرفته ولی هنوز نقش استرس در پیشگیری یا بروز این بیماری به اثبات نرسیده است.دکتر ابراهیمی تاریخچه مطالعات در این زمینه را قبل از میلاد مسیح عنوان کرد و گفت: نتایج بررسی هایی که تا قبل از میلاد مسیح انجام شده بیانگر این مطلب است که افراد افسرده بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پستان قرار می گیرند. در دهه های اخیر نیز نقش استرس به علت تاثیر آن بر هورمون های جنسی و سیستم دفاعی بدن مجدداً مورد توجه محققان قرار گرفته است.

 

 

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات سرطان پستان وجود خطای یادآوری را یکی از مشکلات تحقیقات انجام شده در این رابطه ذکر کرد و افزود: انجام مطالعات بر روی جمعیت کمی از بیماران، جمع آوری اطلاعات و ارزیابی وقایع ناگوار زندگی این افراد بعد از گذشت مدت زمان قابل توجهی از رخداد آن و به دنبال آن خطای یاد آوری از مشکلات اساسی این پژوهش ها است.

 

 

دکتر ابراهیمی با اشاره این مطلب که هورمون استروژن نقش بسیار مهمی در بروز سرطان پستان دارد بیان داشت: استرس در سوخت و ساز استروژن در بدن تأثیر گذار است و اختلال در سوخت و ساز این هورمون می تواند سب بروز سرطان های وابسته به دستگاه های زنانگی شود.

 

 

وی تصریح کرد:بر اساس نتایج برخی از مطالعات، استرس به تدریج روی سیستم ایمنی بدن تاثیر می گذارد و سیستم دفاعی بدن را دچار اشکال می کند و نتیجه برایند حاصل از آن می تواند موجب رشد سلول های سرطانی در بدن شود، زیرا که سیستم دفاعی در مقابله با تکثیر این سلول ها دچار ضعف می شود. بر این اساس، استرس می تواند عامل آغازگر سرطان باشد.

 

 

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات سرطان پستان ابراز داشت: سلول های سرطانی روزانه به طور مرتب در بدن تشکیل می شود ولی طبق نظم خاصی از بدن جمع آوری می گردد، رویارویی با استرس ها و مشکلات زندگی می تواند این نظم را دچار اختلال نماید.

 

 

دکتر ابراهیمی خاطر نشان کرد: توجه به این موضوع که استرس به چه شدت و شکلی توسط فرد تحمل می شود و شخص از لحاظ شخصیتی در چه رتبه و جایگاهی است در ارتباط و اثر آن با سرطان موثر است.

 

 

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات سرطان پستان افزود: برخی از محققان معتقدند که استرس های شدید می توانند در بروز سرطان موثر باشند و گروه دیگر بر این باورند که استرس های طولانی مدت و مزمن، در ایجاد این نوع بیماری تاثیر گذارند ولی بررسی نتایج پژوهش ها نشان می دهد که استرس به هر دو شکل در احتمال بروز سرطان تاثیر دارد.

 

 

وی با اشاره به احتمال تاثیر استرس بر روند بروز مثبت یا منفی سرطان اظهار داشت: این امر که استرس باعث افزایش یا کاهش ریسک ابتلا به سرطان پستان می شود هنوز به اثبات نرسیده است ولی اکثر مطالعات به سمت اثبات افزایش ریسک پیش می رود.

 

 

 

 

 

 

 


ویدیو مرتبط :
‫رژیم غذایی چه نقشی در خطر ابتلا به سرطان دارد؟‬‎

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

سرطان سینه با استرس ارتباط مستقیم دارد


رییس انجمن کلینیکال آنکولوژی ایران گفت: استرس سیستم ایمنی بدن را تخریب کرده و فرد در معرض پذیرش بسیاری از بیماری ها ازجمله سرطان سینه قرار می گیرد.

خبرگزاری ایرنا: رییس انجمن کلینیکال آنکولوژی ایران گفت: استرس سیستم ایمنی بدن را تخریب کرده و فرد در معرض پذیرش بسیاری از بیماری ها ازجمله سرطان سینه قرار می گیرد.

دکترﻣﺤﻤﺪ رﺿﺎ ﻗﻮام ﻧﺼﻴﺮﯼ درکنفرانس یک روزه بارداری وسرطان درمجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) افزود: برای درمان سرطان در زنان باردار توجه به روش های درمانی و اینکه چه عوارضی ممکن است برای مادر و جنین درپی باشد، بسیار حائز اهمیت است.

فزود: برای درمان زنان باردار مبتلا به سرطان ابتدا باید بررسی کرد که جنین در هفته چندم حاملگی قرار داشته چرا که معمولا تکامل جنین در سه ماهه اول اتفاق می افتد و استفاده از هر روش درمانی برای مادر و بیشترین عوارض را برای جنین در پی خواهد داشت.

وی گفت: یک بحث مهم دیگر توجه به عوارض درمان است که در مدت زمان طولانی اتفاق می افتد و به دلیل اینکه در کوتاه مدت خود را نشان نمی دهد حتی مراکز مهم علمی دنیا نیز نتوانسته اند در این مورد نظریات و نتایج برجسته ای ارائه دهند.

عضو هیأت رئیسه کنفرانس در مورد علل گسترش روزافزون سرطان های سینه در زنان ایرانی گفت: ابتدا باید به روش زندگی صنعتی و شهری که استرس های زیادی را به زنان تحمیل می کند اشاره کردن استرس سیستم ایمنی بدن را به شدت تضعیف می کند و باعث می شود زنان به طور خاص آسیب پذیر شده و خطر ابتلا به سرطان در آنها افزایش پیدا کند.

قوام نصیری همچنین به نقش تغذیه نادرست در ابتلا به سرطان سینه اشاره کرد و گفت: استفاده از موادغذایی با روغن های نامطلوب و مضر و استفاده زیاد از چربی ها بسیار خطرآفرین بوده و احتمال ابتلا به سرطان را افزایش می دهد، هر زن ایرانی باید در برنامه غذایی خود حتما سبزیجات تازه و ویتامین ها استفاده کندن همچنین طبخ غذا به صورت آب پز و بخارپز در پیشگیری از این سرطان بسیار کمک کننده است.

وی ادامه داد: از طرفی هم باید دانست تمامی بحث سرطان سینه همچون دیگر سرطان ها شناخته شده نیست.

متخصص رادیوتراپی آنکولوژی، درباره سن ابتلا به این سرطان افزود: در کشورهای پیشرفته از سنین 50 به بعد شاهد ابتلا به این سرطان هستیم اما متأسفانه در ایران طبق آمار ارائه شده از سوی وزارت بهداشت این سن 10 سال کمتر از کشورهای پیشرفته دنیا است و در 40 سالگی نیز دیده می شود.

وی درخصوص امکان باردارشدن زنان مبتلا به سرطان که بهبودی کامل به دست آورده اندگفت: زنانی که کاملا درمان شده اند اگر بعد از گذشت دو تا سه سال تغییرات هورمونی چشمگیری نداشته باشند بارداری شان بدون اشکال خواهد بود.

دراین کنفرانس یک روزه روش های درمانی همچون شیمی درمانی، رادیوتراپی و استفاه از داروهای جدید و درمان های نوین بررسی شد.