سلامت


2 دقیقه پیش

نشانه ها و عوارض کمبود ویتامین‌ها در بدن

ویتامین‌ها نقش مهمی‌ را در بدن انسان ایفا می‌کنند. به‌نحوی‌که کمبود ویتامین‌ (حتی یکی از آن‌ها) می‌تواند برای هر فردی مشکلات اساسی را به وجود آورد. گجت نیوز - معین ...
2 دقیقه پیش

چرا پشه ها بعضی ها را بیشتر نیش می‌زنند؟

فصل گرما و گزیده شدن توسط پشه ها فرا رسیده، دوست دارید بدانید پشه ها بیشتر چه کسانی را دوست دارند؟ بیشتر کجاها می پلکند؟ و از چه مواد دفع کننده ای نفرت دارند؟ وب سایت ...

آیا قند خون با سرطان ارتباط دارد؟ 

 

قندخون

 

در جدیدترین تحقیقی که در سوئد بر بیش از نیم میلیون نفر در اروپا انجام گردیده است نتایج جالبی حاصل گردید...

 در این مطالعه مشخص شد: میزان ریسک ابتلاء به سرطان به ازای هر میلی مول در لیتر در مردان 5% و در زنان 11% افرایش یافته است.
و ارتباط قوی افزایش قند با سرطانهای کبد، کیسه صفرا و مثانه مشاهده گردید.البته جالب توجه است که افزایش قند خون با افرایش میران سرطان پروستات ارتباطی ندارد .این مطالعه بر روی 550000 نفر از کشورهای سوئد، نروژ، اتریش که توسط 79000 نفر معاینه شدند و در طی 10 سال مطالعه و پی گیری موارد، 30000 نفر دچار سرطان شده بودند.
گرچه به نظر میرسد موارد دیگری هم می تواند در ایجاد سرطان موثر باشد و نیاز به تحقیقات بعدی می باشد.

 

 

 


ویدیو مرتبط :
High Glycemic index agents and cancer.اثرمواد سریع بالا برنده قند خون و سرطان

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

حدود 75 درصد سرطان‌ها با شیوه زندگی مردم ارتباط دارداخبار,اخبار اجتماعی ,بیماری سرطان‌

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت: حدود 75 درصد سرطان‌ها با شیوه زندگی مردم ارتباط دارد بنابراین اگر نوع زندگی مردم تغییر کرده و شیوه درست زندگی را بیاموزند احتمال ابتلا به 50 تا 75 درصد سرطان‌ها کاهش می‌یابد.

سعید اسکویی در جلسه شورای اداری استان قزوین که ظهر امروز در استانداری قزوین برگزار شد، اظهار کرد: سه هدف کلی در حوزه سلامت این استان دنبال می‌شود که نخستین آن‌ها کاهش مرگ و میر است.

وی افزود: با توجه به تأکیدات وزیر بهداشت در مورد کاهش مرگ و میر باید تلاش کنیم مرگ و میرهایی که قابل پیشگیری است به میزان قابل توجهی کاهش یابد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی قزوین اضافه کرد: کاهش میزان معلولیت‌ها و افزایش کیفیت زندگی مردم از دیگر مواردی است که در حوزه سلامت استان قزوین با جدیت پیگیری می‌شود.

اسکویی ادامه داد: بر اساس آمارها تعداد مرگ و میرها در استان قزوین هر ساله 5 هزار و 508 نفر است که 42 درصد آن را خانم‌ها و 58 درصد را نیز آقایان تشکیل می‌دهند.

وی با اشاره به آمار افرادی که در سال گذشته بر اساس بیماری سرطان فوت کردند، عنوان کرد: در سال گذشته  824 نفر در استان قزوین بر اثر ابتلا به انواع سرطان فوت کردند.

نخستین علت مرگ و میر در قزوین بیماری‌های قلبی و عروقی است
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی قزوین با اشاره به نقش پررنگ بیماری‌های قلبی و عروقی در مرگ و میرها تصریح کرد: نخستین علت مرگ و میر در استان قزوین بیماری‌های قلبی و عروقی است که حدود 40 درصد از مرگ و میرهای این استان را تشکیل می‌دهد.

اسکویی گفت: پس از بیماری‌های قلبی و عروقی، انواع سرطان دومین علت شایع مرگ و میر در استان قزوین به شمار می‌رود و سومین علت نیز سوانح و حوادث است.

وی با اشاره به اینکه روزانه 6 نفر در استان قزوین بر اثر بیماری‌‌های قلبی و عروقی فوت می‌کنند، بیان کرد: از سال 85 تا سال 93 شاهد کاهش مرگ و میر در حوادث و سوانح بودیم به گونه‌ای که آمار این حوزه از 1.5 نفر مرگ و میر در روز به 0.87 نفر در روز کاهش یافت.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی قزوین با بیان اینکه با وجود کاهش آمار مرگ و میر بر اثر بیماری‌های قلبی و عروقی در استان قزوین آمار کلی مرگ و میر رو به افزایش است، افزود: از سال 85 روزانه 1.3 نفر در این استان فوت کرده‌اند و در سال گذشته این آمار به 2.3 نفر در روز افزایش یافته است.

اسکویی با اشاره به آمار مرگ و میر بر اثر سرطان در سال‌های اخیر خاطرنشان کرد: میزان مرگ و میر در استان قزوین بر اثر ابتلا به انواع سرطان در سال 85، 792 نفر، در سال 92 یک هزار و 401 نفر و در سال گذشته نیز یک هزار و 489 نفر بوده است.

وی اظهار کرد: این آمارها نشان می‌دهد که نمودار مرگ و میر بر اثر ابتلا به انواع سرطان در استان قزوین با شیب قابل محسوسی در حال افزایش است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی قزوین ضمن مقایسه بروز سرطان در کشور ایران با سایر کشورهای جهان اضافه کرد: در ایران به ازای هر یک‌هزار نفر 127 نفر به انواع سرطان مبتلا می‌شوند این در حالی است که در کشور ترکیه به ازای هر یک‌هزار نفر 205 نفر، در فرانسه به ازای هر یک هزار نفر 324 نفر و در آمریکا به ازای هر یک‌هزار نفر 317 نفر به انواع سرطان مبتلا می‌شوند.

اسکویی ادامه داد: فاصله کشور ایران با کشورهای مذکور محسوس است اما ابتلا به انواع سرطان در ایران روند رو به افزایشی را تجربه می‌کند.

وی عنوان کرد: با توجه به شرایط بدی که در آن قرار داریم نیاز است که این وضعیت را کنترل کنیم و در راستای کاهش آمار ابتلا به انواع سرطان گام برداریم.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی قزوین با اشاره به اقدامات کنترلی مورد نیاز برای بهبود وضعیت آمار مبتلایان به سرطان در استان قزوین تصریح کرد: مردم باید تحت آموزش قرار گیرند تا به گونه‌ای رفتار کنند که به سرطان مبتلا نشوند و اگر به این بیماری مبتلا شدند باید بتوانیم هرچه سریع‌تر آن را تشخیص دهیم.

اسکویی گفت: البته درمان بیماری در مراحل اولیه بسیار حائز اهمیت است و با تشخیص به هنگام بیماری می‌توان از پیش‌روی آن جلوگیری کرد.

حدود 75 درصد سرطان‌ها با شیوه زندگی مردم ارتباط دارد
وی بیان کرد: حدود 75 درصد سرطان‌ها با شیوه زندگی مردم ارتباط دارد بنابراین اگر نوع زندگی مردم تغییر کرده و شیوه درست زندگی را بیاموزند احتمال ابتلا به 50 تا 75 درصد سرطان‌ها کاهش می‌یابد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی قزوین با بیان اینکه 30 درصد سرطان‌ها نیز به وضع تغذیه‌ای ارتباط دارد، افزود: برای آموزش به مردم در اولویت نخست کارکنان دستگاه‌های اجرایی تحت آموزش قرار می‌گیرند.

اسکویی خاطرنشان کرد: کلینیک سرطان در علوم پزشکی قزوین راه‌اندازی شده و این آمارها را رصد می‌کند تا بتواند برنامه‌های آموزشی لازم برای کاهش آمار را اجرایی کند.

وی یادآور شد: در حال حاضر سه نوع سرطان کلن، دهانه رحم و سرطان سینه در خانم‌ها در حال غربالگری است.

 

اخبار اجتماعی - فارس