سلامت


2 دقیقه پیش

نشانه ها و عوارض کمبود ویتامین‌ها در بدن

ویتامین‌ها نقش مهمی‌ را در بدن انسان ایفا می‌کنند. به‌نحوی‌که کمبود ویتامین‌ (حتی یکی از آن‌ها) می‌تواند برای هر فردی مشکلات اساسی را به وجود آورد. گجت نیوز - معین ...
2 دقیقه پیش

چرا پشه ها بعضی ها را بیشتر نیش می‌زنند؟

فصل گرما و گزیده شدن توسط پشه ها فرا رسیده، دوست دارید بدانید پشه ها بیشتر چه کسانی را دوست دارند؟ بیشتر کجاها می پلکند؟ و از چه مواد دفع کننده ای نفرت دارند؟ وب سایت ...

آرتروز، بیماری خاموش


بیماری استئوآرتریت یکی از دلائل اصلی از دست دادن شغل و ناتوانی های حرکتی است.آرتروز یا استئوآرتریت شایع‌ترین بیماری التهاب مفاصل است. این بیماری سبب تخریب، التهاب، درد و تورم مفاصل می شود. اولین قسمتی که در آرتروز آسیب می بیند غضروف ها هستند.


تریپل فلکس راهی برای مقابله با آرتروز

بیماری استئوآرتریت یکی از دلائل اصلی از دست دادن شغل و ناتوانی های حرکتی است.آرتروز یا استئوآرتریت شایع‌ترین بیماری التهاب مفاصل است. این بیماری سبب تخریب، التهاب، درد و تورم مفاصل می شود. اولین قسمتی که در آرتروز آسیب می بیند غضروف ها هستند. بعد از تخریب غضروف، استخوانهای مجاور نیز دچار ضایعه می گردند. آرتروز، بیشتر مفاصل تحت فشار از جمله مفصل زانو، لگن و کمر را درگیر می کند و مفاصل مچ، آرنج و شانه کمتر درگیر می شوند. بر اساس آخرین اخبار، اگرچه آرتروز بیماری سالمندان است، اما به علت تغییر شیوه زندگی در کمین جوانان نیز هست.  اگر با مشکلاتی چون خشکی صبحگاهی مفاصل، کاهش انعطاف پذیری مفاصل، احساس غژغژ یا صدا در مفصل، درد در مفاصل و تغییر شکل مفاصل مواجه هستید، در گروه مبتلایان به آرتروز قرار میگیرید. شیوع آرتروز در بین خانم ها بیشتر از آقایان است. این بیماری در زنان در حوالی دوره یائسگی و یا بعد از آن رخ می دهد.

علاج واقعه قبل و بعد از وقوع!
برای پیشگیری از آرتروز باید تمام نکات مرتبط با سبک زندگی سالم را رعایت کرد. این نکات عبارتند از رژیم غذایی سالم و مصرف سبزیجات و میوه ها و ماهی و ورزش مداوم.  اما در صورت ابتلا به آرتروز باید راه های درمانی را پیش گرفت. داروهای مورد استفاده در پزشکی معمولا داروهای ضد التهاب هستند. هرچند این داروها عامل درد را از بافت خارج می کنند اما علت ریشه ای مشکل را مورد هدف قرار نمی دهند. برای درمان آرتروز علاوه بر درمان های دارویی میتوان ترکیباتی را که در ساخت غضروف نقش دارند به صورت خوراکی مصرف نمود.  گلوکزامین، کندروئیتین سولفات و متیل سولفونیل متان ، ترکیباتی هستند که در ساختمان غضروف وجود دارند. نکته جالب توجه این است که کندروئیتین سولفات در هیچ منبع غذایی وجود ندارد. به همین علت دریافت مکمل خوراکی آن ضرورت بیشتری می یابد. مطالعات نشان می دهد که گلوکزآمین توانایی کاهش درد در آرتروز را دارد. همچنین متخصصین بر پایه مطالعات اخیر معتقدند که گلوکزآمین برای اولین بار در بازسازی و ترمیم ساختمان مفاصل و رشد مجدد بافت غضروفی مفید واقع شده است. کندروئیتین سولفات در هنگام پرش ها و فشار بر مفاصل از به هم ساییدگی استخوان ها جلوگیری می کند. این ترکیب جهت ساخت کلاژن که ترکیبی ضروری برای استحکام بافت مفصلی است، ضرورت دارد. همچنین دارای نقش ضدالتهابی است. ماده ضروری دیگر جهت سلامت مفاصل متیل سولفونیل متان یا MSM است. متیل سولفونیل متان منبع مهم تامین گوگرد در مفاصل است و علاوه بر کاهش درد دارای اثرات ضد التهابی بر مفاصل است.

 آرتروز، بیماری خاموش

محصول تریپل فلکس نیچرمید  (NatureMade) محصولی از کمپانی فارماوایت، ساخت کشور امریکا است و هم اکنون در تمام داروخانه های کشور موجود است. در هر قرص تریپل فلکس مقدار 500 میلی گرم گلوکزآمین، 400 میلی گرم کندروئیتین سولفات و 125 میلی گرم متیل سولفونیل متان وجود دارد. هر قوطی تریپل فلکس حاوی 50 عدد قرص است که بیمار با توجه به درجه و شدت بیماری، روزانه تا سه عدد قرص به همراه غذا و یا طبق دستور پزشک مصرف می کند. . این محصول می تواند در مواردی از جمله رفع درد و التهاب مفاصل، بازسازی و ترمیم بافت غضروفی و مفاصل، جلوگیری از تخریب غضروف‌ها، افزایش قابلیت حرکت، بهبود خشکی صبحگاهی، ترمیم تاندون ها و دردهای اطراف مفصلی و کاهش نیاز بیماران به داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی به سلامتی بزرگسالان مبتلا به آرتروز کمک نماید.


منبع:پوراطب
www.pourateb.com

ویدیو مرتبط :
بیماری آرتروز را بهتر بشناسیم + فیلم کلیپ گلچین صفاسا

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

بیماری خاموش چیست؟ 

پوکی استخوان, شکستگی استخوان


برای شناسایی و پیشگیری بموقع این بیماری خاموش که اولین نشانه آن شکستگی استخوان است، لازم است از اقدامات تشخیصی استفاده نمود.

پوکی استخوان ( استئوپروز )بیماری است که سبب کاهش توده ی استخوان و در نتیجه کاهش استحکام استخوان می شود.پوکی استخوان در خانم های مسن و میانسال بیشتر دیده می شود که پس از قطع عادت ماهیانه بیشتر دیده می شود که پس از قطع عادت ماهیه سیر آن تشدید می یابد. در آقایان نیز در سنین بالا شایع است. استخوان نیز با افزایش سن ممکن است کمی پوک شود.

این بیماری معمولاً اگر تشخیص داده نشده و درمان نشود ممکن است بدون بروز هیچگونه علائمی پیشرفت کرده و باعث خمیدگی، قوزستون فقرات و کوتاهی قد شود و یا اینکه بیمار بعلت در ناشی از شکستگی استخوانها بخصوص ران، مهره ها و مچ دست به پزشک مراجعه کند.

از طرف سازمان بهداشت جهانی پوکی استخوان بعد از سرطان، سکته قلبی و سکته مغزی، چهارمین دشمن بشریت اعلام شده است. بطوری که دهه ۲۰۰۱-۲۰۱۰ ، دهه مبارزه با پوکی استخوان نام گذاری شده بود.

برای شناسایی و پیشگیری بموقع این بیماری خاموش که اولین نشانه آن شکستگی استخوان است، لازم است از اقدامات تشخیصی استفاده نمود.

 

● عواملی که سبب تشدید پوکی استخوان می شود:

پوکی استخوان یک بیماری پیچیده است که علتهای زیادی می تواند داشته باشد. عوامل زیر در گسترش پوکی استخوان نقش بسزائی دارند.

▪ اختلالات هورمونی ( مثل کاهش هورمونهای زنانگی )
▪ پرکاری تیروئید
▪ بیماری روماتیسمی
▪ سابقه خانوادگی پوکی استخوان
▪ یائسگی ( بخصوص یائسگی زودرس )
▪ در معرض آفتاب مستقیم نبودن
▪ بیماری قند کنترل نشده
▪ نارسایی کلیوی
▪ کمبود ویتامین D
▪ بیماریهای مزمن گوارشی
▪ مصرف داروهای استروئیدی ( کورتن ) هپارین، فنوباربیتال و داروهای ضد تشنج
▪ مصرف دخانیات مصرف الکل
▪ بی حرکتی طولانی مدت
▪ بیماری خونی نارسایی کبد
▪ کهولت
▪ بارداری و شیردهی
▪ اندام لاغر و کوچک
▪ مصرف قهوه ( بیش از ۵ بار در روز )

 

● نحوه پیشگیری پوکی استخوان:


▪ تغذیه مناسب شامل مواد کلسیم دار


▪ فعالیتهای بدنی مناسب مثل پیاده روی و ورزشهای مخصوص تحت نظر پزشک


▪ اصلاح نحوه زندگی و عادت مناسب


▪ پیشگیری و درمان بیماری هایی که باعث پوکی استخوان می شوند.
برای انجام تست تراکم استخوانی نیاز به هیچگونه آمادگی قبلی نیست. نیاز به نمونه برداری و تزریق نبوده و هیچ گونه عارضه ای برای بیمار ندارد و براحتی از روی لباس قابل انجام می باشد.

 

● توصیه های کاربردی جهت پیشگیری از پوکی استخوان:
با توجه به سن فرد و میزان پوکی استخوان پیشگیری و درمان پوکی استخوان توسط پزشک مربوطه تعیین می گردد.
بطور کلی جهت پیشگیری از پوکی استخوان باید به صورت توام و همزمان ۴ مورد ذیل رعایت گردد:
▪ رژیم غذایی غنی از کلسیم و ویتامین D
▪ انجام ورزشهای متحمل وزن بدن شامل پیاده روی ( ۲۰ تا ۳۰ دقیقه ) ۳ تا ۴ بار در هفته
▪ تبعیت از شیوه زندگی سالم ( بدون مصرف الکل یا استعمال دخانیات )
▪ استفاده از دارو در صورت صلاحدید پزشک

منبع:mamisite.com