سرگرمی


2 دقیقه پیش

تصاویری که شما را به فکر فرو می‌برد (34)

یک عکس، یک طرح یا یک نقاشی؛ بعضاً چنان تاثیری روی بیننده دارد که شنیدن ساعت ها نصیحت و یا دیدن ده ها فیلم نمی‌تواند داشته باشد. هنرمندانی که به ساده ترین روش ها در طول تاریخ ...
2 دقیقه پیش

دیدنی های امروز؛ سه شنبه 18 خرداد ماه

دیدنی های امروز؛ سه شنبه 18 خرداد ماه وبسایت عصرایران: نماز تراویح مسلمانان اندونزی در نخستین شب آغاز ماه رمضان – آچهمعترضان عوارض زیست محیطی یک پروژه انتقال آب در کاتالونیا ...

5 حشره تخیلی ولی واقعی! +عکس


از عقرب پرنده ای تا کرم ابریشمی که به مانند خون آشام ها است همه از جمله حشراتی هستند که چهره های بسیار عجیبی دارند و به نام فضایی شناخته می شوند.

باشگاه خبرنگاران: مگس ها را حتما دیده اید و می دانید چهره ای بسیار عجیب دارند، چشمان مشبکی و چندین تایی آن ها به اندازه ای وحشتناک است که شاید به نظر شما این حشره اولین بار از کره ای دیگر در آسمان به زمین آمده است. اگر اینگونه فکر می کنید پس کمی صبر داشته باشید تا با فضایی ترین حشرات دنیا آشنا شوید:

** Moth Caterpillar

کرم ها با بدن نرم و جالبی که دارند به طور کلی شبیه به فضایی ها هستند اما برخی از گونه کرم ها بسیار متفاوت و با چهره هایی عجیب هستند. کرم درخت بید از این دسته بسیار عجیب است و چهره ای غیر عادی دارد. این چهره یکی از راه های دفاعی او است چرا که برخی از شکارچیانش از او می ترسند.بدنی سبز رنگ با صورتی که مانند دهان خون اشام های فیلم های ترسناک می ماند چهره این کرم را بسیار عوض کرده است. این کرم میداند همه از چهره او خواهند ترسید به همین علت تا جسمی با او برخورد می کند سریع صورتش را به آن طرف بر می گرداند.

** Devil’s Flowerیکی از بزرگترین حشراتی که تا به حال کشف شده است گل شیطانی نام دارد. این حشره نامش را از روی حالت شکاری که می گیرد بدست آورده است. این حشره که نزدیک به 13 سانتی متر طول دارد تا نزدیک شدن شکار بی حرکت باقی می ماند و رنگ بدنش شبیه به گل های مختلف می شود که حشرات کوچک را جذب می کند. بسیاری از کارشناسان چهره و حالت بدن او را بسیار نادر می دانند و نام بدنساز حشرات را نیز برای آن ها انتخاب کرده اند.

** Brazilian Treehopperیکی از عجیب ترین موجودات و حشراتی که تا به حال در دنیا پیدا شده است "گیره درختی برزیلی" است این حشره همانطور که از نامش مشخص است در جنگل های امازون دیده شده است ولی بسیار نادر است به طوری که مدل های خاصی تنها از آن برای نمایش گذاشته شده است و باقی آن ها به سختی در طبیعت پیدا می شوند. چهره این حشره به هیچ عنوان قابل توضیح دادن نیست چرا که بسیار پیچیده است و دانشمندان نیز در تشخیص اندام آن با هم اختلاف نظر دارند.

** Silkmoth Caterpillarیکی از متفاوت ترین حشرات دنیا کرم رنگین کمانی نام دارد که در امریکای جنوبی دیده می شود. توضیح دادن در مورد چهره این کرم کاری را از پیش نمی برد چرا که تنها مشاهده چهره آن گویای همه چیز است. پوستی بسیار شلوغ از غده های دفاعی متفاوت و رنگ بندی که مشخص نیست دقیقا چه رنگی دارد و البته چهره ای که بسیار سخت می توان چشم را از دست وپای آن تشخیص داد یکی از فضایی ترین حشرات دنیا را پدید اورده است.

** Pseudocreobotraیکی دیگر فضایی هایی که خود را در میان حیوانات جا زده است " Pseudocreobotra"نام دارد. این حشره ظاهری به مانند گل های رنگارنگ دارد اما در اصل یک موجود بسیار ریز در حد 40 میلی متر است که بیشتر در آفریقای جنوبی دیده شده است. دنیای این موجود بسیار بی رحم است چرا که وقتی پیر می شوند توسط هم نوعان خودشان خورده خواهند شد.


ویدیو مرتبط :
5 ایده تخیلی که واقعی شده

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

تورم فاز دوم؛ تخیلی یا واقعی؟اخبار اقتصادی - قیمت حامل‌های انرژی اصلاح شد
تورم فاز دوم؛ تخیلی یا واقعی؟

از اولین ساعات بامداد دیروز، مهم‌ترین اصلاح در قیمت حامل‌های انرژی؛ یعنی قیمت بنزین که به دلایل تاریخی به حساسیت‌های اجتماعی و سیاسی علاوه‌بر حساسیت‌های اقتصادی گره خورده است، انجام شد.

اصلاح قیمت بنزین در طول تاریخ دهه‌های اخیر معمولا در ابتدای سال انجام شده که مصادف با آغاز سال مالی اقتصاد ایران است و به همین دلیل تفکر عامیانه‌ای شکل‌گرفته مبنی‌بر اینکه این اصلاح قیمت بنزین است که باعث افزایش سایر قیمت‌ها نیز می‌شود!

 

این در حالی است که تاثیر افزایش قیمت بنزین به مثابه مالیات روی قیمت این کالا است که نوعی سیاست انقباضی و ضدتورمی هم محسوب می‌شود و به جز حوزه محدودی از کالاهای مرتبط با بنزین که قیمت آنها با افزایش قیمت بنزین بالا می‌رود، تاثیر این اصلاح بر تورم در حوزه کلان تاثیری کاهشی است؛ چراکه درآمد حاصل از آن باعث بی‌نیازی دولت از توسل به روش‌هایی برای کسب درآمد می‌شود که در ادبیات اقتصادی به «مالیات تورمی» موسوم است.

 

بر همین مبنا باید گفت در صورت ثبات سایر عوامل، تاثیر افزایش قیمت بنزین بر تورم، تخیلی بیش نیست. دنیای اقتصاد در مجموعه گزارشی به مقایسه تعدیل قیمت‌ها در فاز اول و دوم، برآورد اثر تورمی فاز دوم و واکنش بازارها به تعدیل قیمت‌ها در این فاز پرداخته است.


مقایسه شیب قیمتی فاز اول و دوم هدفمندی
گروه خبر- مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها، به‌طور رسمی از آخرین ساعات شامگاه پنج‌شنبه آغاز شد؛ زمانی که قیمت سوخت که تا پیش از این تعیین تکلیف نشده بود، با نرخ‌های جدید عرضه شد تا دولت بتواند از محل افزایش قیمت حامل‌های انرژی، درآمد 48هزار میلیارد تومانی پیش‌بینی شده را محقق کند.


در مقایسه با مرحله اول هدفمندی یارانه‌ها که در روزهای آخر آذر ماه 1389 آغاز شد؛ این بار، قیمت حامل‌های انرژی با «شیب ملایم»تری افزایش پیدا کرد. چنانکه جدول مقایسه‌ای ضمیمه این گزارش نیز نشان می‌دهد. به‌طور مثال، هر لیتر بنزین آزاد در فاز اول هدفمندی یارانه‌ها از 400 تومان به 700 تومان افزایش قیمت پیدا کرد که به معنای 75 درصد افزایش قیمت در یک شب بود. اما در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها، با افزایش قیمت بنزین آزاد از 700 به یک هزار تومان در هر لیتر، شیب افزایش قیمت این حامل انرژی، 43 درصد بوده است.


در مورد بنزین سهمیه‌ای نیز می‌توان چنین مقایسه‌ای را داشت. بنزین که از میانه‌های سال 86 سهمیه‌بندی شده و با نرخ هر لیتر 100 تومان (به صورت سهمیه‌ای) عرضه می‌شد در آذر ماه 1389 با شوک قیمتی 4 برابری، 300 درصد افزایش قیمت داشت. اما در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها، میزان افزایش قیمت بنزین سهمیه‌ای، 75 درصد است.


پیش از این، حسن روحانی، رئیس‌جمهور در صحبت‌های خود با نمایندگان مجلس با اشاره به قیمت حامل‌های انرژی گفته بود که «شیب افزایش قیمت‌ها در مورد برق، گاز و گازوئیل، ملایم و در مورد بنزین تندتر، خواهد بود.»


البته قیمت برق، آب و گاز خانگی، پیش از این و در اواسط فروردین ماه «اصلاح» شده بود. بر اساس نرخ‌های جدید، قیمت برق، آب و گاز خانگی، به صورت پلکانی و با توجه به مصرف مشترکان تعیین می‌شود. اما مقایسه نرخ‌های موجود در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها که به صورت «متوسط» میزان افزایش قیمت‌ها در آن محاسبه شده است، گفته‌های رئیس‌جمهور مبنی بر «شیب ملایم» افزایش قیمت آب و برق خانگی را تایید می‌کند.

 

به‌طور مثال قیمت هر متر مکعب آب شرب خانگی در فاز اول هدفمندی یارانه‌ها، 106 درصد افزایش پیدا کرده بود که در فاز دوم این اصلاح قیمت 20 درصد بوده است. همین‌طور در مورد برق خانگی نیز می‌توان مثال مشابهی زد، آنجا که قیمت هر کیلو وات ساعت برق خانگی در آذر ماه 89 حدود 250 درصد افزایش پیدا کرد و حال در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها، 23 درصد رشد داشته است. قانون بودجه سال جاری، به دولت اجازه داده است که قیمت حامل‌های انرژی را به طور متوسط تا 33 درصد افزایش دهد؛ اما تصمیم در مورد چگونگی و میزان افزایش و تعیین قیمت جدید هر نوع سوختی را به عهده دولت گذاشته است.


به گفته مسوولان شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، سهمیه‌های ۴۰۰ تومانی باقیمانده در کارت‌های سوخت خودروهای سواری شخصی و موتورسیکلت‌ها کماکان معتبر بوده و دارندگان کارت‌های سوخت می‌توانند این سهمیه‌ها را با همان نرخ ۴۰۰ تومانی قبلی از جایگاه‌ها دریافت کنند.ضمن اینکه میزان سهمیه بنزین خودروها نیز تغییری نداشته است.


فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها که با افزایش قیمت حامل‌های انرژی کلید خورد؛ با واکنش برخی از کاربران وب سایت‌ها و خبرگزاری‌های کشور نیز مواجه شده است. برخی از کاربران اینترنتی، در نظراتی که برای اخبار مربوط به افزایش قیمت حامل‌های انرژی داشته‌اند؛ معتقد به شیب تند افزایش قیمت سوخت هستند و عده‌ای دیگر، با مقایسه میزان افزایش قیمت‌ها در دو دولت احمدی‌نژاد و روحانی، دیگران را به قضاوت درست از روش دولت روحانی برای اصلاح قیمت‌ها دعوت کرده‌اند.


از سوی دیگر، باقی ماندن نظام «سهمیه‌بندی» برای سوخت، با اعتراض صنف جایگاه‌داران سوخت نیز مواجه شده و برخی از آنها، نظیر رئیس هیات مدیره کانون کارفرمایی جایگاه‌های اختصاصی بنزین معتقدند که «در صورتی که بنزین به صورت سهمیه‌بندی و با چند نرخ اعمال شود، مشکلات آن نیز افزایش می‌یابد و این موضوع می‌تواند برای اقتصاد کشور مشكل‌آفرین باشد.»


در آخرین روزهای قبل از اعلام نرخ جدید بنزین، جایگاه‌های سوخت با افزایش تراکم و مصرف‌کننده مواجه بود و برخی از کارشناسان، رفتار مصرفی مردم را در قبال تغییر قیمت بنزین، نظیر ساعت‌ها منتظر ماندن در صف پر کردن باک خودروها، جالب توجه توصیف کردند؛ ضمن اینکه برخی از جایگاه‌داران، فراز و نشیب مصرف بنزین را دو ماه پس از اعمال تغییرات جدید در قیمت حامل‌های انرژی، پیش‌بینی می‌کنند.

 

اخبار,اخبار اقتصادی ,تورم

 اخبار اقتصادی - دنیای اقتصاد