سرگرمی


2 دقیقه پیش

تصاویری که شما را به فکر فرو می‌برد (34)

یک عکس، یک طرح یا یک نقاشی؛ بعضاً چنان تاثیری روی بیننده دارد که شنیدن ساعت ها نصیحت و یا دیدن ده ها فیلم نمی‌تواند داشته باشد. هنرمندانی که به ساده ترین روش ها در طول تاریخ ...
2 دقیقه پیش

دیدنی های امروز؛ سه شنبه 18 خرداد ماه

دیدنی های امروز؛ سه شنبه 18 خرداد ماه وبسایت عصرایران: نماز تراویح مسلمانان اندونزی در نخستین شب آغاز ماه رمضان – آچهمعترضان عوارض زیست محیطی یک پروژه انتقال آب در کاتالونیا ...

کی باید آفتابی شد؟؟!! 

 

کی باید آفتابی شد؟؟!!


کسی پس از دیر زمانی از خانه یا محل اختفا بیرون آید و خود را نشان دهد، اصطلاحاً می گویند فلانی «آفتابی شد». بحث بر سر آفتابی شدن است که باید دید ریشه آن از کجا آب می خورد و چه ارتباطی با علنی و آشکار شدن افراد دارد.

خشکی و کم آبی از یک طرف و وضع کوهستانی، به خصوص شیب مناسب اغلب اراضی فلات ایران از طرف دیگر، موجب گردید که حفر قنوات و استفاده از آبهای زیر زمینی از قدیمترین ایام تاریخی مورد توجه خاص ایرانیان قرار گیرد. اگر چه وسایل حفر قنات از هزاران سال پیش تا کنون تغییری نکرده است، مع ذالک ایرانیان با تحمل رنج فراوان موفق شده اند از ده قرن قبل از میلاد مسیح مساحت زیادی از بیابانهای بی آب و علف کشور را به مزارع و باغات سرسبز و خرم مبدل سازند و در روزگاری که هنوز تلمبه اختراع نشده بود، جمعیت زیادی از طریق حفر قنوات به کشاورزی مشغول شوند.

شاهان هخامنشی برای تشویق مردم به کشاورزی و آباد کردن اراضی بایر و لم یزرع، مقرر داشته بودند که: هر کس زمینهای بی حاصل را آبیاری و آماده کند، تا پنج پشت از پرداخت مالیات و عوارض مقرر معاف خواهد بود. در عهد هخامنشیان ایرانیان فن فنایی را در کشورهای مفتوحه معمول می ساختند. چنانکه شبه جزیره عمان را به این وسیله آباد کردند؛ و در بیابانهای سوریه و شمال آسیای مرکزی به حفر قنوات پرداختند. فن قنایی به جهت عظمت و اهمیتش از حدود مرزی ایران خارج شد و در کشورهای دور دست تا دامنه کوههای اطلس در آفریقای شمالی نیز گسترش پیدا کرد.

در عهد اشکانیان و ساسانیان نیز که به امور کشاورزی توجه خاصی مبذول می شد، احداث سد و نهر و حفر قنوات در درجه اول اهمیت قرار داشت. ولی در زمان تسلط خلفای عرب در ایران متدرجاً تأسیسات آبیاری و آبادیها تعمداً و یا بر اثر عدم توجه رو به ویرانی گذاشت.

از سلسله های معروف ایران بعد از اسلام که در قسمت آبیاری و حفر قنوات ابراز علاقه و فعالیت کرده اند، سلسله دیلمیان بوده اند، که به عنوان نمونه قنات رکن آباد در شیراز و بندامیر در مرودشت فارس است. اولی به فرمان رکن الدوله دیلمی حفر و به نام او تسمیه گردید و دومی را به دستور عضدالدوله بر روی رودخانه کر بستند. حاج میرزا آقاسی صدراعظم محمد شاه قاجار هم تا آن اندازه به امور کشاورزی و حفر قنوات علاقه داشت که انتصاب حکام ایالات و ولایات را موکول و معلق به این شرط کرده بود که در منطقه تحت الحکومه چند رشته قنات حفر نمایند. حاج میرزا آقاسی شخصاً نیز چند رشته قنات احداث کرد؛ و مساحت زیادی از حومه و اطراف شهر تهران را آباد ساخت. باید دانست آبادیهای که در اطراف و حتی داخل شهر تهران کنونی به نام عباس آباد هنوز باقی است از مستحدثات همین میرزا عباس ایروانی، معروف به حاج میرزا آقاسی است که به نام خودش تسمیه و نامگذاری شده است.

به طور کلی حفر قنوات و تونلهای تحت الارضی به قدری اهمیت داشته و دارد که در عصر حاضر با وجود این همه امکانات و وسایل موجود، آن را از عجایب اختراعات بشمار آورده اند. زمین شناس آمریکایی به نام "تولمان" در کتابی که راجع به آبهای زیر زمینی نوشته، قنات را بزرگترین اقدام مربوط به تهیه آب در روزگار باستان دانسته است. هرگاه سطح آب به زمین نزدیک بوده، شیب آن هم کافی باشد، طول قنات از چند کیلومتر تجاوز نمی کند؛ ولی مسطح بودن زمین و شیب ملایم گاهی طول قنات را تا یک صد و بیست کیلومتر هم می رساند. مانند قنوات یزد که از مسافات بعیده با تحمل مخارج گزاف به دست می آید. در بعضی از نقاط که سطح آب در عمق زیادی قرار دارد، چاهها مخصوصاً مادر چاه تا سیصد متر عمق دارند، مانند قنات گناباد. با این توصیف و با توجه به عمق چاهها و طول قنوات می توان به مهارت و استادی ایرانیان چیره دست پی برد که چگونه از قرنها پیش قادر بودند به با وسایل خیل ساده و ابتدایی شیب آب زیر زمینی و طراز زمین را در عمق چند صد متری از زیر زمین طوری حساب کنند که آب پس از طی کیلومترها در نقطه محاسبه شده به سطح زمین برسد و به قول مقنی ها « آفتابی شود ». یعنی از تاریکی خارج و در معرض آفتاب و روشنایی قرار گیرد.


در هر صورت غرض از تمهید مقدمه بالا این است که " آفتابی شدن " از اصطلاحات قنایی است و آنجا که آب قنات به مظهر سطح زمین می رسد و گفته می شود آفتابی شد؛ یعنی آب قنات از تاریکی خارج شده به آفتاب و روشنایی رسیده است. این عبارت بعدها مجازاً در مورد افرادی که پس از مدتها از اختفا و انزوا خارج می شوند به کار برده شده است.
منبع :seemorgh.com


ویدیو مرتبط :
حتما باید ببینی!باید باید باید

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

در انتخاب عینک آفتابی به چه نکاتی باید توجه کرد؟ 

آسیب به چشم, بهترین عینک آفتابی

بررسی های علمی نشان داده است که قرار گرفتن طولانی مدت در مرض نور خورشید ،بدون محافظت از چشم ، می تواند باعث ایجاد کاتاراکت (آب مروارید) و دژنرسانس ماکولا شده و به چشم ها صدمه بزند .به همین دلیل چشم پزشکان استفاده از عینک آفتابی جاذب اشعه ی ماورای بنفش و کلاه لبه داررا در زمان مواجهه طولانی مدت با نور خورشید توصیه می کنند .          

چه زمانی استفاده از عینک آفتابی توصیه می شود ؟
در تابستان که میزان تابش اشعه ی ماورای بنفش Aو( B ( UVAو( UVB ) حداقل سه برابر بیشتر از زمستان است .
وقتی در کنار ساحل یا در داخل آب هستید .
در هنگام شرکت در مسابقه های ورزشی زمستانی به خصوص ارتفاع های بلند .
در هنگام استفاده از داروهای ایجاد کننده حساسیت به نور.

آسیب به چشم, بهترین عینک آفتابی

چه عینکی باید خریداری کرد؟
اگر عینک های آفتابی برای محافظت از چشم ها دربرابر پرتوهای مضر نورخورشید طراحی شده اند .برچسب روی عینک ، محافظت در برابر شعه ی ماورای بنفش و سایر امواج نورانی طبیعی را مشخص می کند .
اولین نکته در بحث انتخاب عینک جدای از ظاهر آن که بسته به سلیقه های مختلف، ممکن است گوناگون باشد ابعاد عینک است. یعنی ابعاد عینک باید بگونه ای باشدکه حدقه چشم را بپوشاند.

آسیب به چشم, بهترین عینک آفتابی

فریم یا قاب عینک
انتخاب جنس فریم به سلیقه فرد بستگی دارد ، فریم های موجودی که در بازار وجود دارند از نوع پلاستیک یا کائوچو هستند . نوع و وزن فریم سلیقه افراد را مشخص می کند ، فریمهای فلزی به دلیل سنگینی از استحكام و دوام بیشتری برخوردار هستند، اما این فریمها به دلیل فلزی بودنشان جاذب گرمای آفتاب هستند توصیه می شود كه از عینك هایی كه فرمهای كائوچویی دارند یا از عینک های فلزی به دلیل سنگینی و فشاری که بر روی بینی وارد می کنند ، معمولا آزاردهنده هستند ، مخصوصا اینكه اگر به مدت طولانی استفاده شود ممكن است اثر پایه هایش روی بینی باقی مانده و ظاهر نامطلوبی بوجود آورد. دسته این گونه عینك ها هم پشت گوش قفل می شوند و باعث زخمی شدن آن می شوند، در نتیجه توصیه میشود دسته های عینك طوری باشند كه گذاشتن و برداشتن آن آسان باشد.جنس سبكتر هستند و كمتر جاذب نور و حرارت می باشند استفاه شود .
شیشه هایی در عینک استاندارد است که جنس شیشه آن از نوع تلق و پلاستیک فشرده باشد ، انواع جنس شیشه ای سنگین تر هستند و در عین حال از کیفیت بالاتری برخوردار هستند .
در انتخاب رنگ و شدت رنگ این عینك ها باید توجه داشته باشیم که باید رنگی را انتخاب كنیم كه تغییری در رنگ اشیاء ایجاد نكند مثلا رنگ سبز را سبزتر یا كم رنگ تر نكند ، بنابراین برای امتحان كردن آن باید حتما از یك طیف رنگی در اطراف محیط كمك گرفت. بدین صورت كه با گذاشتن آن روی چشم نباید هیچ تغییری در رنگ و اندازه اشیاء ایجاد شود ، در نتیجه هر مقداری كه كیفیت ساخت عینک بالاتر باشد ، تغییر رنگ کمتری ایجاد خواهد شد .
معمولا بهترین رنگ تیره و خاكستری است كه كمترین تاثیر را روی اشیاء دارد و رنگ های سبز و قهوه ای در رده های بعدی قرار دارند ، به عبارتی این سه رنگ رنگ های مطلوبی هستند كه توصیه می شوند . اما رنگ های آبی، قرمز و فانتزی اصلا توصیه نمی شوند زیرا در رنگ اشیا ء تغییر ایجاد می کنند و در عین حال مقدار زیادی اشعه مضر را از خود عبور می دهند .

آسیب به چشم, بهترین عینک آفتابی

كاركردهای یک عینک آفتابی
كاركرد عینک آفتابی در سه جهت كاهش شدت نور ورودی به چشم، مانع از ورود اشعه های مضر به چشم و به عنوان حفاظی برای محیط بیرونی چشم عمل می كنند.
عینک آفتابی باید تا 99 درصد از ورود اشعه ی ماوراء بنفش جلوگیری کند ، مواجهه طولانی مدت با اشعه ی ماورابنفش خورشید ارتباط نزدیکی با ابتلا به برخی بیماری های چشم دارد . UVBنسبت به UVA خطرهای بیشتری برای چشم و پوست به دنبال دارد .عدسی های شیشه ای و پلاستیکی ،امواج UV را جذب می کنند ، اما میزان جذب UV با افزودن مواد شیمیایی خاص به عدسی در حین ساخت آن ویا پوشاندن سطح عدسی با این مواد پس از ساخت ،افزایش می یابد .
در هنگام خرید ، نوعی از عینک آفتابی را که مانع از ورود 99 یا 100 در صد امواج ماورای بنفش به چشم می شود ، انتخاب کنید. بر چسب برخی از کارخانه ها بیانگر جذب اشعه UV تا 400 نانو متر می باشد که به معنای جذب 100 درصد اشعه UV می باشد .

آسیب به چشم, بهترین عینک آفتابی

در چه مواردی عینک آفتابی موثر نیست ؟
عینک های آفتابی نمی توانند چشم ها را درمقابل نورهای بسیار شدید برخی منابع تولید کننده نور محافظت کنند. جوشکاری ، نورهای شدید برنز کننده ، شرایط شدید برفی ، و یا نگاه مستقیم به نور آفتاب ( مثلا در حین خورشید گرفتگی ) می تواند به شدت به چشم ها آسیب برساند.
نگاه مستقیم به هریک از این منابع نورانی بدون محافظ مناسب، می تواند سبب ابتلای قرنیه به فتوکراتیت و یا حتی آسیب به شبکیه و از دست رفتن دایمی دید مرکزی شود . استفاده از عینک های آفتابی مناسب در فعالیت های روزمره خارج از منزل ، کلید محافظت چشم ها از صدمه های وابسته به نور خورشید است .
بهترین عینک های آفتابی آنهایی هستند که 100 درصد اشعه UV را جذب نموده ، بهترین کیفیت اپتیکی و کم ترین احتمال شکسته شدن را داشته باشند.

منبع:salamatnews.com