سرگرمی


2 دقیقه پیش

تصاویری که شما را به فکر فرو می‌برد (34)

یک عکس، یک طرح یا یک نقاشی؛ بعضاً چنان تاثیری روی بیننده دارد که شنیدن ساعت ها نصیحت و یا دیدن ده ها فیلم نمی‌تواند داشته باشد. هنرمندانی که به ساده ترین روش ها در طول تاریخ ...
2 دقیقه پیش

دیدنی های امروز؛ سه شنبه 18 خرداد ماه

دیدنی های امروز؛ سه شنبه 18 خرداد ماه وبسایت عصرایران: نماز تراویح مسلمانان اندونزی در نخستین شب آغاز ماه رمضان – آچهمعترضان عوارض زیست محیطی یک پروژه انتقال آب در کاتالونیا ...

ملکه ماری در برابر تیغه گیوتین +عکس


220 سال پیش ، در روز 16 اکتبر سال 1793 میلادی سر ملکه فرانسه، ماری آنتوانت به دستور مجلس کنوانسیون و شخص روبسپیر با تیغه گیوتین قطع شد.

جام جم آنلاین: 220سال پیش ، در روز 16 اکتبر سال 1793 میلادی سر ملکه فرانسه، ماری آنتوانت به دستور مجلس کنوانسیون و شخص روبسپیر با تیغه گیوتین قطع شد.

لویی شانزدهم، پادشاه فرانسه، شوهر او 10 ماه قبل از این تاریخ دچار همین سرنوشت شده بود.

مجازات مرگ لویی شانزدهم شاید به دلیل اراده انقلابی که خواهان خاتمه دادن به اصل سلطنت که لویی شانزدهم مظهر آن بود، قابل توجیه بود اما محاکمه عجولانه ملکه ماری آنتوانت 38 ساله با هیچ توجیه سیاسی منطبق نبود و تنها به دلیل ظهور و تشدید دوره ترور در فرانسه که توسط ماکسیمیلین دو روبسپیر به راه افتاد بود، ماری آنتوانت به مرگ محکوم شد.ماری آنتوانت دختر ماری ترز دو هابسبورگ، امپراتریس اتریش و فرانسوا دولورن بود.او در سال 1770 میلادی در سن 14 سالگی با لویی ولیعهد فرانسه ازدواج کرد.

لویی پانزدهم پادشاه فرانسه می خواست با این ازدواج اتریش و فرانسه ، دو قدرت رقیب قاره اروپا را به هم نزدیک کند.

با این حال، افکار عمومی فرانسه با این ازدواج موافق نبوده و از همان ابتدا تا زمانی که ماری آنتوانت ملکه فرانسه بود از او با لقب « اتریشی» یاد می کردند.پس از وقوع انقلاب در سال 1789 میلادی و در پی سرنگونی رسمی سلطنت فرانسه در روز 10 اوت سال 1792 میلادی، ماری آنتوانت به همراه شوهرش لویی شانزدهم، خواهر شوهرش شاهزاده الیزابت و دو فرزندش در قلعه مخوف قرون وسطایی تامپل زندانی شدند.اندک زمانی پس از کشته شدن لویی شانزدهم در زیر تیغه گیوتین در روز 31 ژانویه سال 1793 میلادی، ماری آنتوانت با رنج جدایی از پسر 8 ساله اش مواجه شد.

لویی هفدهم خردسال به یک شخص عامی و سنگدل به نام سیمون سپرده می شود تا او را مانند یک مستخدم تربیت کند.

ماری آنتوانت علی رغم سبکسری در دوران ملکه بودن شجاعانه در مقابل دادگاه انقلابی بیووارن حاضر شد. او هنگام محاکمه محترمانه، با متانت و وقار به اتهامات بی شرمانه و بی پایه و اساس ژاک هبر نماینده دادستان کل که یک ژاکوین افراطی بود، پاسخ داد.افراد حاضر در دادگاه به شدت تحت تاثیر این محاکمه و سخنان ماری آنتوانت قرار گرفتند.این محاکمه ناعادلانه اعتبار حکومت چپ مونتانیار که روبسپیر ریاست این جناح را در کنوانسیون داشت، از بین برد تا اینکه سرانجام مدت کوتاهی بعد سرهای روبسپیر و یارانش نیز به نوبه خود در زیر تیغه گیوتین قطع شدند.در روز 16 اکتبر سال 1793 میلادی ملکه ماری آنتوانت پس از یک محاکمه ناعادلانه و شتاب زده در میدان گرو شهر پاریس سرش در زیر تیغه گیوتین قطع شد.ماری آنتوانت حتی فرصت نیافت با پسر کوچک 8 ساله اش که به دست یک مرد عامی بیرحم سپرده شده بود تا او را مانند یک مستخدم بزرگ کند، وداع نماید.در روز 21 ژانویه سال 1815 میلادی بقایای اجساد ملکه ماری آنتوانت و لویی شانزدهم به کلیسای سن دنی پاریس، آرامگاه سنتی پادشاهان فرانسه انتقال یافته و در آنجا به خاک سپرده شدند.


ویدیو مرتبط :
دستگاه قند خرد کن برش و گیوتین ۲ و ۴ تیغه

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

فرار «کوربین» از کُرنش در برابر ملکه انگلیس


دفتر حزب کارگر روز پنجشنبه اعلام کرد که ‘جرمی کوربین’ ، رهبر جدید این حزب به دلیل گرفتاری کاری در مراسم تشریفات سلطنتی ‘شورای خصوصی بریتانیا’ که در جریان آن باید در مقابل ملکه انگلیس زانو بزند، شرکت نخواهد کرد.

خبرگزاری ایرنا: دفتر حزب کارگر روز پنجشنبه اعلام کرد که ‘جرمی کوربین’ ، رهبر جدید این حزب به دلیل گرفتاری کاری در مراسم تشریفات سلطنتی ‘شورای خصوصی بریتانیا’ که در جریان آن باید در مقابل ملکه انگلیس زانو بزند، شرکت نخواهد کرد.

سیاستمدار چپ گرا و رهبر جدید حزب کارگر قرار بود امروز (پنجشنبه) طی تشریفاتی از سوی ملکه الیزابت به عضویت شورای خصوصی بریتانیا در آید و عدم حضورش دراین مراسم بار دیگر خشم محافظه کاران را برخواهد انگیخت.

شورای خصوصی بریتانیا که در آن رجال سیاسی انگلیس از جمله رهبر حزب مخالف و اشراف زادگان عضو هستند با محوریت ملکه انگلیس به بررسی مسائل سیاسی کلان و امنیتی می پردازد.

گفته می شود مراسم زانو زدن و بوسیدن دست ملکه موسوم به ‘دستور شورا’ جزو اصلی ترین تشریفات برای به عضویت درآمدن در این شورا می باشد.

اگرچه اعضاء این شورا برای به عضویت درآمدن ملزم به حضور در این تشریفات نیستند اما بر اساس عرف انگلیس، بی اعتنایی رهبران احزاب اصلی به این مراسم کار پسندیده ای نیست.

نکته قابل توجه اینجاست که به گزارش منابع انگلیسی، دفتر حزب کارگر خبر عدم حضور کوربین را به روزهای آخر موکول کرده است که این مساله خود نشان دهنده بی اعتنایی وی به تشریفات سلطنتی و شاید بتوان گفت، شخص ملکه به عنوان حاکم کشور می باشد.

فرار «کوربین» از کرنش در برابر ملکه انگلیس

روزنامه دیلی تلگراف نیز روز چهارشنبه در گزارشی نوشت: جرمی کوربین به بهانه درگیر کار بودن در نشست روز پنجشنبه این شورا که قرار است با حضور ملکه تشکیل شود، حاضر نخواهد شد و به این بهانه توانسته است از دیدار با ملکه پرهیز کند.

این روزنامه به نقل از سر 'آلن دانکن' نماینده حزب محافظه کار و عضو این شورا نوشت: ملکه همیشه خودش را بالاتر از مسایل سیاسی مطرح کرده است اما کوربین به نظر می رسد خواهان این است که جایگاه سیاسی خودش را بالاتر از ملکه معرفی کند.

به گفته این نماینده پارلمانی حزب محافظه کار، این مساله در حال حاضر مطرح است که آیا کوربین خواهان این است که یک چهره جدی سیاسی باشد و یا نه فقط یک شورشی دایمی بشمار آید.

کوربین پیش تر نیز در پاسخ به سووال خبرنگار 'بی بی سی' که ‘آیا در مقابل ملکه در مراسم معارفه به عنوان عضو جدید ‘شورای خصوصی بریتانیا’ زانو خواهید زد و دستش را خواهید بوسید’ گفته بود: 'من نمی دانستم که این اعمال در این مراسم را شامل می شود. باید در این رابطه فکر کنیم.'

وی همچنین در جریان مراسم هفتاد و پنجمین سالگرد حمله هوایی نازی ها علیه انگلستان در جنگ جهانی دوم که با حضور شخصیت های نظامی و رجال سیاسی برگزار شد، سرود ملی انگلیس موسوم به 'خدایا ملکه را حفظ کن' را نخواند و خشم محافظه کاران را برانگیخت .

بر اساس برخی گزارش ها، وی همچنین در زمان نخست وزیری تونی بلر خواهان خروج خاندان سلطنتی از کاخ ‘باکینگهام پالاس’ شده بود.

دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس روز چهارشنبه گذشته در جریان کنفرانس سراسری حزب محافظه کار در منچستر، بابیان اینکه کوربین هوادار تروریسم است وی را فردی که ‘انگلیس را دوست ندارد’ خوانده بود.

کامرون بدون نام بردن از وی گفت: ما نمی توانیم اجازه دهیم، فردی مواضع امنیتی تهدیدکننده اش، دیدگاه حمایت آمیزش از تروریست ها و ایدئولوژی اش که باعث گسترش نفرت می شود، بر کشوری که دوستش داریم تحمیل کند.

رهبر حزب محافظه کار گفت: او (جرمی کوربین ) نظرات جدیدی را مطرح کرده است اما به هیچ وجه مفید نیست. افکار حزب کارگر برای فقرا مفید نیست.

اکنون محرز شده است که کوربین درصدد است تا با اقدامات ساختارشکنانه اش برخی تابوهای مرسوم انگلیسی را بی ارزش جلوه دهد و این رفتار و مجموعه ای از رفتارهای خارج از عرف دستگاه دیپلماسی انگلیس، سبب شده است تا وی را به شخصیتی محبوب در میان قشر جوان و نیز عامه مردم انگلیس و از سویی تهدیدی برای امنیت طبقه حاکم مبدل سازد.

جرمی کوربین، روز شنبه 12 سپتامبر( 21 شهریورماه ) به رهبری حزب کارگر رسید و پس از اعلام پیروزی اش طی اظهاراتی با انتقاد از سیاست های دولت محافظه کار انگلیس اعلام کرد که درصدد است تا به عنوان اولین برنامه های حزبی اش برای پایان بخشیدن به سیاست های جنگ طلبانه دولت دیوید کامرون و مقابله باسیاست ریاضت اقتصادی اش اقدام کند.