سرگرمی


2 دقیقه پیش

تصاویری که شما را به فکر فرو می‌برد (34)

یک عکس، یک طرح یا یک نقاشی؛ بعضاً چنان تاثیری روی بیننده دارد که شنیدن ساعت ها نصیحت و یا دیدن ده ها فیلم نمی‌تواند داشته باشد. هنرمندانی که به ساده ترین روش ها در طول تاریخ ...
2 دقیقه پیش

دیدنی های امروز؛ سه شنبه 18 خرداد ماه

دیدنی های امروز؛ سه شنبه 18 خرداد ماه وبسایت عصرایران: نماز تراویح مسلمانان اندونزی در نخستین شب آغاز ماه رمضان – آچهمعترضان عوارض زیست محیطی یک پروژه انتقال آب در کاتالونیا ...

طنز؛ جامعه طبقاتی یا جامعه همکف؟!


واقعا ما با پول‌داشتن کسی مشکل نداریم، مگر اینکه پولش را انحرافی و رانتی و آقازادگی به دست آورده باشد. مدرسه خصوصی و دولتی هم به‌هرحال وجود دارد. اما یک‌بام‌ودوهوا نمی‌شود.

پوریا عالمی در روزنامه شرق نوشت:

واقعا ما با پول‌داشتن کسی مشکل نداریم، مگر اینکه پولش را انحرافی و رانتی و آقازادگی به دست آورده باشد. مدرسه خصوصی و دولتی هم به‌هرحال وجود دارد. اما یک‌بام‌ودوهوا نمی‌شود. نمی‌شود که یک مدرسه زد که نصفش پولداری باشد، نصفش بی‌پولی. چطوری؟ اینطوری که به گزارش ایلنا، یک مدرسه در تهران بچه‌ها را از لحاظ طبقاتی دسته‌بندی و از لحاظ مالی بسته‌بندی کرده. چطوری؟ اینطوری که مدیر مدرسه گفته ما هزینه کردیم و نصف مدرسه ما هوشمند است، نصف دیگرش هم لابد بی‌هوش است.

حالا بچه‌ها را جای اینکه بر اساس هوش تقسیم کند، بر اساس پول تقسیم کرده. ممکن است باهوش‌ها الان رفته باشند قاطی باقالی‌ها، چون بی‌پول بوده‌اند. به همین مناسبت ما آمبولانس را پارک کردیم و رفتیم تا گزارش واقعی به شما بدهیم؛ در بخش هوشمند این مدرسه عجیب در منطقه 5 تهران، همه‌چیز کامپیوتری شده. کلاس‌ها، تخته سیاه‌ها، راهروها، پنجره‌ها، دستشویی‌ها و آبخوری‌ها. چطوری؟ اینطوری که بچه‌پولدارها با فشار یک دکمه درس یاد می‌گیرند.

 در حالی که در بخش بی‌پول‌ها، بچه‌ها تنها دکمه‌ای که می‌توانند دست بزنند، دکمه کاپشنشان است که آن‌هم فشاری نیست و بازوبسته‌کردنی است. همچنین مراسم صبحگاه دو قسمت است. در قسمت اول پرسنل مدرسه صبح‌به‌صبح صف می‌کشند و به پدر و مادر پولدارها ادای احترام می‌کنند. بعد ولی‌نعمتان اولیای مدرسه که رفتند، بچه‌بی‌پول‌ها را به صف می‌کنند و بشین پاشو می‌دهندشان. دستشویی بخش هوشمند هم اینطوری است که به‌صورت هوشمند وقتی بچه وارد شد همه‌چیز اتوماتیک و خودبه‌خود پیش می‌رود و بچه مردم دست به سیاه‌وسفید نمی‌زند. اما در بخش بی‌هوش بچه‌ها باید به شیوه سنتی و غیراتوماتیک، دست‌به‌کار شوند.والا زمان ما، اینقدر اخلاقیات مهم بود که مصرف برخی میوه‌ها هم ممنوع بود. بچه نمی‌توانست موز ببرد مدرسه که یکی دلش بخواهد.

الان چرا اینطوری شده و مدیر این مدرسه چه بچگی سختی داشته که الان دارد به بچه‌ها سخت می‌گیرد! همچنین مدیر این مدرسه گفته خرج کرده و الان بخش هوشمند تاچی شده. یعنی بچه‌ها می‌توانند به‌راحتی انگشت بزنند و با فشار انگشت علم بیاموزند. اما همین اتفاق اگر در بخش دیگر مدرسه بیفتد زنگ می‌زنند به اولیا.ولی فکر می‌کنم جناب مدیر اگر تالار عروسی هم راه بیندازد، اگر کسی هدیه تپل داد اجازه می‌دهد مراسم عروسی را تاچ کند. تا دیروز مساله طبقاتی‌بودن جامعه بود. الان مساله این است که طبقه بالا و پایین جامعه را می‌خواهند بکنند همکف که به نظر امکان‌پذیر نیست و صددرصد یک جاییش می‌زند بیرون.


ویدیو مرتبط :
عبرت های عاشورا قسمت ششم:جامعه اسلامی،جامعه امام و امت

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

۲۲بهمن متعلق به یک جناح خاص از جامعه نیست 

 

سید محمد خاتمی با گرامی‌داشت آغاز دهه فجر، دستاورد بزرگ انقلاب اسلامی را «جمهوری اسلامی» خواند.

روابط عمومی دفتر حجت‌الاسلام و المسلمین سید محمد خاتمی از دیدار وی با جمعی از اعضای شورای مرکزی خانه احزاب در آستانه دهه مبارک فجر خبرداد.

بر اساس این گزارش خاتمی در این دیدار گفت:« در آستانه سالروز حادثه‌ای بزرگ در تاریخ هستیم، حادثه‌ای بی‌نظیر از لحاظ مردمی بودن و نیزاز نظر اهدافی که انقلاب ما داشت و هم به جهت برخورداری از رهبری ممتاز و انقلاب اسلامی كه تحولی بزرگ در زندگی ایرانیان ایجاد کرد.»

وی افزود:« مبدا هویت انقلابی، اسلامی، ملی و انسانی همه ما انقلاب اسلامی است.»

رئیس دولت اصلاحات گفت:« درایران انقلاب مردمی بزرگی با هدف تغییرات اساسی در جامعه رخ داد كه قربانیان و هزینه فراوانی هم داشت.»

سید محمد خاتمی تصریح کرد:« انشالله امسال نیز مردم با هر گرایش و موقعیتی، دارند سی و یکمین سالگرد انقلاب اسلامی(۲۲ بهمن) را گرامی خواهند داشت و باید توجه داشت که این امر متعلق به یک جناح و بخش خاصی از جامعه نیست.»

رئیس بنیاد باران با بیان اینکه «دستاورد بزرگ انقلاب اسلامی، جمهوری اسلامی بود»، گفت:« در آن زمان جمهوری اسلامی مطرح شد و مورد تائید و حمایت مردم قرار گرفت نه حکومت اسلامی، که این خود نکته مهمی است؛ البته بنده اینکه برخی حکومت اسلامی را مقابل جمهوری اسلامی قرار می‌دهند، یک جسارت می‌دانم.»

خاتمی تاکید کرد:« ما معتقدیم ذات حکومت اسلامی مبتنی بر مردم است، چرا که پیامبر(ص) و حضرت امیرالمومنین (ع) هم مردم مدار بودند.»

وی افزود:« ولی انتخاب عنوان جمهوری اسلامی هم هوشمندی رهبر انقلاب را نشان می‌داد و هم رشد ملت ایران را اعلام می کرد که ما وارد عصری شده‌ایم که حاکمیت با مردم است.»

رئیس‌جمهور سابق کشورمان ادامه داد:«حاصل دیگر انقلاب اسلامی قانون اساسی بود؛ این‌که امروز می‌گوییم قانون اساسی مبنا است، معنایش این نیست که قانون اساسی امری ما فوق بشری است بلکه به این معنی است که با روش مردمی تدوین و تصویب شده و مبنای نظام جامعه قرار گرفت.»

خاتمی با بیان اینکه «اگر کسی هم انتقاد دارد مبنای عمل همین قانون اساسی است»، اظهار داشت:« اگر حرف و حدیثی هم وجود دارد در این است که آیا قانون اساسی درست اجرا می‌شود یا نقض می‌شود؟»

وی تاکید کرد:« اگر این نقض توسط جریان‌ها و گروه‌هاست که بد است و اگر توسط حکومت است که بدتر است و یا این سئوال مطرح است که اگر اعتراضی به تفسیرهای عجیب و غریبی هست که از قانون اساسی می‌شود با روح این قانون سازگار است؟ و اگر انتقادی هست این است که آیا ادعای پاسداری از قانون اساسی درست است یا نیست؟»

رئیس بنیاد باران یادآور شد:«اگر واقعا همه به روح قانون اساسی و نص آن برگردیم می‌توانیم جامعه‌ای آرام و رو به جلو داشته باشیم، بحث‌هایمان هم در چارچوب قانون اساسی بکنیم.»

خاتمی معتقد است به هر حال افتخار اسلام و انقلاب ما این بود که جمهوریت را به رسمیت شناخت و این جمهوریت در مقابل اسلامیت نیست، اسلامی که در انقلاب مطرح شد گفت جمهوریت و نیز خود انقلاب اسلامی تداوم یک حرکت بزرگ انسانی در طول تاریخ ماست.

رئیس موسسه بین‌المللی گفتگوی‌ فرهنگ‌ها و تمدن‌ها با اشاره به حرکت یکصد ساله مردم از مشروطه تاکنون برای حاکم شدن خود بر سرنوشتشان، گفت:« مردم در این صدسال خواست‌های مشخصی داشتند و تمایز انقلاب اسلامی در این است که این خواست‌ها به صورت غالب و مسلط از پایگاه اسلام این خواست ها را مطرح کرد و به رسمیت شناخت.»

وی در مورد به وجود آمدن این خواست‌ها اظهار داشت:« مردم ما در طول تاریخ از استبداد بشدت زده بودند و به همین دلیل با استبداد و حاکمیت خودکامگان ضدیت داشتند، حاکمیتی که هیچ نمایندگی از مردم نداشت و درعصر حاضر نیز حکومت هایی که متکی به مردم نیستند خود به خود متکی به بیگانه می‌شوند.»

سیدمحمد خاتمی تاکید کرد:« انقلاب اسلامی ما استقلال و عدم دخالت اجانب در سرنوشت را می خواست ؛برای ملت ما کسر شأن و تحقیرآمیز بود که از بیرون مرزها برایش تعیین تکلیف شود که من بارها این را گفته‌ام.»

رئیس‌جمهور سابق کشورمان تصریح کرد:« در عنوان جمهوری اسلامی، آزادی‌خواهی، استقلال‌طلبی و پیشرفت‌خواهی نهفته است و امتیاز انقلاب اسلامی هم همین بود که امام در همه بیاناتشان می‌گفتند اسلام همین‌ها را می‌خواهد.»

وی یادآور شد:« بزرگی مثل حضرت امام (ره)از موضع دین این مطالبات و آرمان‌ها را مطرح می‌کنند، همچنانی که دیگر بزرگان در طول تاریخ بیان کردند.»

رئیس دولت اصلاحات همچنین اظهار داشت:«اسلام است که آزادی را می‌خواهد، اسلام است که پیشرفت و استقلال می‌خواهد، این همان اسلامی است که ما می‌گوییم؛ نمی‌شود ما بیاییم به نام اسلام کاری بکنیم که با همه این معیارهای انقلابی در تضاد باشد.»

رئیس بنیاد باران تاکید کرد:« اسلامی که در جمهوری اسلامی آمده، اسلامی نیست که حق مردم را نشناسد؛آزادی‌های مردم را به رسمیت نشناسد و عدالت را نخواهد.»

وی تصریح کرد كه «اینک ما نیز از انقلاب دفاع می کنیم و اگر اعتراض و حرف داریم و می‌گوییم بگذارید حرفمان را بزنیم» و ادامه داد كه پاسخ اعتراض مدنی و انتقاد، اعمال فشار نیست چرا كه اینها بحران را افزایش می دهد و تمایل به خروج از چارچوب ها را تقویت می کند.

وی افزود:« وارد عصری شده‌ایم که جمهور و مردم حاکمند و این مساله بسیار مهم است و انقلاب اسلامی آن را به رسمیت شناخت و مورد تایید امام قرار گرفت و در قانون اساسی و در اصل طلائی ۵۶ قانون اساسی ما هم آمد.»

خاتمی تاکید کرد:« دفاع از حق مردم،آراء مردم و و دفاع از آزادی مردم یعنی مقابله اساسی با بیگانگانی که می‌خواهند این مملکت ضعیف باشد و بین حکومت و مردم فاصله بیفتد و کینه‌ها به جای محبت بین مردم باشد و به آن دامن هم می زنند.»

وی ادامه داد:« مگر جمهوری اسلامی و مردمسالاری بدون وجود احزاب و تشکل‌ها مردم سالار ممکن است؟»

رئیس‌جمهور سابق کشورمان با بیان اینکه «حیات احزاب و تشکل‌ها در آزادی است»، اظهار داشت:«آزادی که ما می گوییم آزادی بیان، آزادی اندیشه و بیان کردن اندیشه و به صحنه آوردن آن اندیشه است و اینکه از مردم خواسته شود در مورد آن اندیشه نظر بدهند.»

رئیس بنیاد باران یادآور شد:«لازمه آزادی به معنای واقعی کلمه که خلاصه آن هم حاکمیت مردم بر سرنوشت خودشان است،آزادی بیان و تجمعات است و مگر می‌شود حزب باشد ولی بلندگویی برای بیان آن نداشته باشد؟ و نتواند اجتماعات تشکیل دهد؟»

وی تاکید کرد كه باید اجازه داد در فضایی آرام و مدنی معلوم شود خواست‌های اساسی و گرایش‌های مردم به کدام سو است.

خاتمی با بیان اینکه «این خواست‌ انقلابی و برخاسته از متن انقلاب است»، اظهارداشت:« نیاییم بگوییم یک جریان این را می‌خواهد و جریان دیگر نمی‌خواهد، اگر کسی این را نمی خواهد به این انقلاب اعتقاد ندارد!اگر کسی این را نخواهد انقلابی نیست! اگر کسی این را نمی‌خواهد به امام و آن که میزان رای ملت است، اعتقاد ندارد.»

وی تصریح کرد:« ببینید این روزها چه فضایی ایجاد شده، علاوه بر فشار و...فضای تهمت و اتهام هم هست و این که از یک طرف محدودیت‌های شدید برای صحبت کردن و ارتباط برقرار کردن وجود دارد و از طرف دیگر کسانی که معتقدم با دروغ پردازی‌ها، اتهام زدن‌ها؛ جامعه را به سمت خشونت جولان می دهند، (خشونت کوری که خدا می‌داند که عاقبتش چه خواهد شد) آزادی مطلق دارند.»

خاتمی سپس اظهار داشت:«مسائل اجتماعی با فشار و سخت گیری حل نخواهد شد؛ نمی شود گفت هر کس اعتراض دارد برانداز است و با او باید با سختی رفتار کرد.»

وی البته تاکید کرد:« معتقدم با برانداز هم نمی‌شود هر رفتاری را کرد؛ ما مگر پیرو علی(ع) نیستیم؟ عده‌ای که نه تنها علی (ع)را قبول نداشتند او را کافر می‌دانستند؛ نه تنها انتقاد می‌کردند بلکه فحش و ناسزا می‌دادند؛امیرالمومنین (ع)اجازه نمی‌داد با آنها برخورد کنند حتی حقوق آنها را قطع نمی‌کرد تا وقتی دست به شمشیر بردند. وقتی هم اقدام به جنگ کردند امام علی(ع) همه تلاش خود را کرد که درگیری پیش نیاید ولی وقتی زیر بار منطق نرفتند با آنها برخورد کرد.»

رئیس دولت اصلاحات گفت:«چقدر خوب بود همه عزیزانی که امروز در زندان هستند در جمع ما بودند و همه با هم در راهپیمایی ۲۲ بهمن شرکت می کردیم.»

خاتمی تصریح کرد:«هر روش، سیاستی و هر جریان و جناحی که بخواهد اسلام ،امام و انقلاب و رهبری را پایین بکشد که ایشان فقط تعلق به یک جناح خاص داشته باشد، هم جفا به امام و انقلاب کرده و هم به اسلام.»

رئیس‌جمهور سابق کشورمان سپس این سئوال را مطرح کرد که:«کدام دستی است که ضدیت با همه چیز دارد و سعی می‌کند خواستهای نادرست خود را پشت سر مقدسات پنهان بکند و در واقع امام، رهبری و نظام را در مقابل جریانات قرار دهد؟ اوست که با انقلاب دشمنی می‌کند نه ما!»

خاتمی در ادامه با انتقاد از «دروغگویی» گفت:« می‌گویند، فلانی نامه نوشته؛ در نامه فلان چیز آمده؛ اصلا نه کسی از محتوای آن خبر دارد و نه اصلا چنین چیزهایی وجود داشته بعد همان‌ها می‌خواهند با جوسازی فضا را به گونه‌ای جلوه دهند که ‌که افرادی که این افتخار را داشتند که مورد توجه مردم بوده‌اند با هم اختلاف دارند و بگویند که اینها با هم اختلاف دارند که اصلا این طور نیست.»

وی هشدار داد:« اینها روشی غلط یا شیطنت آمیزی است با هدف مایوس کردن مردم؛ تا بگویند چهره‌هایی که مورد توجه مردم بوده‌اند، مردم را جا گذاشته‌اند و به آنها پشت کرده‌اند که چنین چیزی نیست.»

رئیس دولت اصلاحات با بیان اینکه «ما همیشه مردم را به آرامش دعوت کرده‌ایم »، گفت:«مردم حق دارند اعتراض کنند، حق دارند اطمینان داشته باشند که رای آنها موثر است، مردم حق دارند که آزادی مطلوب و معیشت خوب داشته باشند.»

رئیس بنیاد باران افزود:«سئوال این است که چرا به برنامه چهارم عمل نشد؟ چرا حتی گزارش کار به مجلس داده نشد؟ چرا به جانب اهداف چشم انداز حرکت نکردیم؟ و خیلی چراهای دیگر!»

وی تصریح کرد:«در این مملکت هر کس که حاضر است در چارچوب قانون اساسی زندگی کند، باید از حقوق مدنی و شهروندی برخوردار باشد و به جرم ابراز عقیده، گرایش و نقد نمی‌شود با او برخورد کرد.»

سیدمحمد خاتمی در پایان خاطر نشان کرد:« ما هیچگونه ساختار شکنی و خشونت را تائید نمی‌کنیم.»

در ابتدای این دیدار مهندس حسین کاشفی رییس خانه احزاب گزارشی از فعالیت ها و عملکرد این نهاد مدنی را ارائه داد.