سرگرمی


2 دقیقه پیش

تصاویری که شما را به فکر فرو می‌برد (34)

یک عکس، یک طرح یا یک نقاشی؛ بعضاً چنان تاثیری روی بیننده دارد که شنیدن ساعت ها نصیحت و یا دیدن ده ها فیلم نمی‌تواند داشته باشد. هنرمندانی که به ساده ترین روش ها در طول تاریخ ...
2 دقیقه پیش

دیدنی های امروز؛ سه شنبه 18 خرداد ماه

دیدنی های امروز؛ سه شنبه 18 خرداد ماه وبسایت عصرایران: نماز تراویح مسلمانان اندونزی در نخستین شب آغاز ماه رمضان – آچهمعترضان عوارض زیست محیطی یک پروژه انتقال آب در کاتالونیا ...

بالاخره عدد "صفر" زوج است یا فرد؟


طوفان سندی عواقب فراوانی در پی داشت که بعضیشان شاید کمتر قابل پیش‌بینی بودند. میلیون‌ها نفر دچار سیل و قطعی برق شدند، ماراتن نیویورک لغو شد و سر و کله‌ی عکس‌های کوسه‌هایی که در نیویورک شنا می‌کردند در اینترنت پیدا شد. پیامد دیگری که البته این طوفان داشت، این بود که توجه‌ها را به جایگاه خاص عدد صفر جلب کرد.

فرارو: طوفان سندی عواقب فراوانی در پی داشت که بعضیشان شاید کمتر قابل پیش‌بینی بودند. میلیون‌ها نفر دچار سیل و قطعی برق شدند، ماراتن نیویورک لغو شد و سر و کله‌ی عکس‌های کوسه‌هایی که در نیویورک شنا می‌کردند در اینترنت پیدا شد. پیامد دیگری که البته این طوفان داشت، این بود که توجه‌ها را به جایگاه خاص عدد صفر جلب کرد.

شهردار نیویورک، مایکل بلومبرگ، برای مقابله با کمبود سوخت پس از طوفان روز هشت نوامبر اعلام جیره‌بندی نمود.

وی گفت: "رانندگانی که شماره پلاکشان به اعداد فرد یا حرف الفبا ختم می‌شود روزهایی با تاریخ فرد، همانند فردا که نهم است، امکان دریافت بنزین و گازوییل را خواهند داشت، و کسانی که شماره‌ی پلاکشان به اعداد زوج یا عدد صفر ختم می‌شوند در تاریخ‌های زوج مثل پس‌فردا دهم قادر به دریافت از بنزین و گازوییل خواهند بود."

استفاده از عبارت " اعداد زوج یا عدد صفر" این مسئله را به ذهن متبادر می‌سازد که عدد صفر زوج نیست. از سوی دیگر این که شهردار صفر را از اعداد زوج جدا کرده، مشخصا نشان می‌دهد که حداقل از نظر وی این عدد زوج نیست.

ولی بالاخره عدد صفر جزو کدام یک از اینهاست؟ فرد، زوج یا هیچکدام؟

جواب به این سوال برای ریاضی‌دانان مثل آب خوردن است: صفر زوج است. اما مابقی مردم آنقدرها هم در این مورد مطمئن نیستند.

برپایه‌ی آزمایش سرعت عکس‌العملی که دکتر جیمز گریم از دانشگاه کمبریج در دهه‌ی 90 میلادی انجام داد افراد در تشخیص زوج یا فرد بودن عدد زوج در مقایسه با تشخیص این ویژگی در سایر اعداد ده درصد کندتر عمل می‌کنند.

کودکان، به خصوص، در تشخیص اینکه عدد صفر زوج است یا فرد مشکل دارند. دکتر گریم توضیح می‌دهد که: " تحقیقی که بر بچه‌های دبستانی در دهه‌ی 90 میلادی انجام شد نشان داد که نزدیک به پنجاه درصد این بچه‌ها فکر می‌کردند که عدد صفر زوج است، حدود بیست درصد تصور می‌کردند که این عدد فرد، و سی درصد شرکت‌کنندگان اعتقاد داشتند که صفر نه زوج است و نه فرد، یا اینکه هم زوج است و هم فرد و یا اینکه پاسخ می‌دادند نمی‌دانند."

پس چرا از نظر علم ریاضی صفر عددی زوج است؟ چون که هر عددی را که بر دو تقسیم کنیم و حاصل عددی صحیح باشد زوج محسوب می‌شود. عدد صفر از این امتحان سربلند بیرون می‌آید، چرا که اگر آن را تقسیم بر دو کنید نتیجه می‌شود صفر که خود عددی صحیح است.

همچنین در دو طرف عدد صفر اعداد فرد یک و منفی یک قرار دارند که باز هم نشان می‌دهد عدد صفر عددی زوج است.

درحقیقت شاید بتوان گفت صفر از هر عدد زوجی زوجتر است. چرا که اگر عدد صفر را بر دو تقسیم کنیم، و حاصل را دوباره بر دو تقسیم کنیم حاصل همواره عددی صحیح، یعنی همان صفر، است.

تنها عامه نیستند که در تشخیص عدد صفر به عنوان عدد زوج مشکل دارند. در دوره‌ی آلودگی هوای پاریس در سال 1977، طرح زوج و فرد کردن تردد خودروها در این شهر به اجرا گذاشته شد.

دکتر گریم می‌گوید: "پلیس پاریس نمی‌دانست که باید با خودره‌هایی که پلاکشان به صفر ختم می‌شود چه کنند و آن‌ها متوقف نمی‌کردند چرا که نمی‌دانستند صفر زوج است یا فرد."

بالاخره عدد "صفر" زوج است یا فرد؟

حتی ریاضیدانان نیز تا مدت‌ها بر سر صفر توافق نظر نداشتند.

در ابتدا صفر اصلا به عنوان عدد شناخته نمی‌شد. بابلی‌ها و یونانی‌های باستان از آن برای تمایز قائل شدن میان اعداد کوچک و بزرگ استفاده می‌کردند.

در قرن سیزدهم فیبوناچی، ریاضیدان ایتالیایی، اولین بار رسم‌الخط عربی اعداد را در اروپا باب کرد. وی یک تا نه را جزو اعداد دسته‌بندی نمود و صفر را به عنوان "علامت" در نظر گرفت.

جدلی که میان ریاضیدانان وجود داشت بر سر این موضوع بود که اگر صفر به معنای هیچی است آیا می‌توان ویژگی‌های یک عدد را برای آن در نظر گرفت؟ برای مثال می‌توان گفت زوج یا فرد است؟

گریم می‌افزاید: "تنها در قرن هفدهم بود که پس از مدت‌ها بحث و جدل و مقاومت بالاخره صفر به عنوان یک عدد زوج پذیرفته شد."

بیش از هزار سال ریاضی‌دان‌ها با عدد صفر مشکل داشتند و امروز هم به نظر می‌رسد بخش زیادی از مردم عادی در چگونگی دسته‌بندی آن مشکل دارند.

با این تفاسیر باید به بلومبرگ حق داد که برای رفع ابهام صفر را جدای از اعداد زوج در کنارشان آورده بود.


ویدیو مرتبط :
نوشتن برنامه زوج یا فرد بودن عدد در برنامه ویژوال بیسیک

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

بالاخره كالابرگ جدیداعلام می‌شود 

 

 

 

بالاخره كالابرگ جدیداعلام می‌شود

 

معاون وزیر بازرگانی در ادامه در مورد اعتبار این كار نیز اظهار كرد: ما چند سناریو را داده بودیم اما فكر می‌كنم آنچه نهایی شده اعتبار تقریبا معادل 300 میلیارد تومانی است. در حال حاضر این اعتبار را اعلام كرده‌اند و مراحل اداری آن هم در حال انجام است.

معاون وزیر بازرگانی با اشاره به در نظر گرفتن اعتبار حدود 300 میلیارد تومانی برای كالابرگ خبر داد كه تا پایان ماه رمضان دو كالا برگ شكر و روغن اعلام خواهد شد.

محمدعلی ضیغمی در گفت‌وگو با ایسنا، در این مورد عنوان كرد: با توجه به پیگیری‌هایی كه صورت گرفت با دستور رییس‌جمهوری اعتبارات مورد نیاز برای انجام كالابرگ به تصویب معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری رسیده است و ما هم برنامه‌های خود برای برنامه‌ریزی برای طی شدن فرآیند اعلام كالابرگ را شروع كردیم كه دو كالابرگ شكر و روغن اعلام خواهد شد.

وی با اشاره به اینكه اعلام كالا برگ چند مرحله دارد و مهمترین مرحله آن تامین و توزیع كالا در شبكه است، افزود: این یعنی ما قبل از اینكه كالابرگ را اعلام كنیم، باید كالا را در شبكه توزیع، توزیع كنیم. باید حداقل 50 ـ 60 درصد كالا در شبكه موجود ‌باشد و بعد كالا برگ را اعلام كنیم.

ضیغمی ادامه داد: در حال حاضر هماهنگی‌های لازم را با مباشران توزیع انجام داده‌ایم تا كار تزریق روغن و شكر در شبكه‌های توزیع را شروع كنند. ما مراحل اجرایی این كار را انجام داده‌ایم و به زودی كالا برگ روغن و شكر را اعلام خواهیم كرد.

وی با بیان اینكه سعی می‌كنیم در ماه رمضان این دو كالابرگ را حتما اعلام كنیم، در پاسخ به این سوال كه آیا این دو كالابرگ تا پایان ماه رمضان اعلام خواهد شد؟ افزود: روغن قطعا اعلام می‌شود و برای شكر هم برنامه‌ریزی می‌كنیم كه امیدواریم این اتفاق بیافتد.

معاون وزیر بازرگانی در ادامه در مورد اعتبار این كار نیز اظهار كرد: ما چند سناریو را داده بودیم اما فكر می‌كنم آنچه نهایی شده اعتبار تقریبا معادل 300 میلیارد تومانی است. در حال حاضر این اعتبار را اعلام كرده‌اند و مراحل اداری آن هم در حال انجام است.

وی در پایان در پاسخ به این سوال كه آیا اعلام كالابرگ‌ها تنها در روغن و شكر خواهد بود یا محصولات دیگر نیز مشمول این طرح می‌شوند؟ متذكر شد: ما در سال گذشته هم همین دو كالا را داشتیم. برنج را هم تا سال 86 داشتیم و در سال‌های 87 و 88 فقط كالابرگ شكر و روغن اعلام شده بود. همچنین با توجه به اینكه اكنون فصل برداشت برنج هم هست، معمولا در فصل برداشت هیچ موقع كوپن اعلام نمی‌شود و بعد از فصل برداشت برنج اگر شرایط بازار و مردم ایجاب كند و نیاز باشد روی آن هم می‌توان برنامه‌ریزی كرد..../تحلیل:عصرایران