فرهنگ و هنر


2 دقیقه پیش

تشریفات بهبود | تشریفات و خدمات مجالس

تشریفات بهبود | تشریفات و خدمات مجالس | برگزاری مراسم عروسی | باغ عروسی تشریفات ۵ ستاره بهبود با مدیریت بهبود اصلانی صاحب سبک در اجرای دیزاین های ژورنالی و فانتزی ، اجرا ...
2 دقیقه پیش

خواندنی ها با برترین ها (81)

در این شماره از خواندنی ها با کتاب جدید دکتر صادق زیباکلام، اثری درباره طنز در آثار صادق هدایت، تاریخ فلسفه یونان و... آشنا شوید. برترین ها - محمودرضا حائری: در این شماره ...

چهره های گیاهخوار؛ از تتلو تا محسن چاوشی+عکساخبار,اخبار فرهنگی,چهره های گیاهخوار؛ از تتلو تا محسن چاوشی

بوعلی سینا، پزشک شهیر ایرانی یکی از اولین «آدم‌معروف»‌هایی است که به خاطر صحت و سلامتی، «گیاهخواری» را انتخاب کرد و آن را تبلیغ هم می‌کرد.

داستان ابوعلی سینا و قصابِ پرخور را شنیده‌اید؟ همان قصابی که به خاطر افراط در گوشتخواری و چربی‌خواری سکته کرد و بوعلی سینا چند دقیقه قبل از اینکه دفن شود قلبش را به کار انداخت و او را به زندگی برگرداند.

 

اگر در آن روزها گیاهخواری پدیده‌ای عجیب و غریب و کمیاب به حساب می‌آمد، اما در این زمانه هر روز فراگیر‌تر می‌شود و «آدم معروف»‌های امروزی هم آن را به عنوان بخشی از سبک زندگی شخصی انتخاب می‌کنند؛ مثل امیر تتلو که در صفحه اینستاگرام خود، بارها تبلیغ این رفتار غذایی را کرده و بشارت و انذاری به راه انداخته که بیا و ببین.

 

تتلو به تنهایی این ظرفیت را دارد که موضوع هر بارِ پیشخوان را تعیین کند. حالا که سوزن او روی گیاهخواری گیر کرده، بهترین زمان است تا این رفتار غذایی و علاقه و تنفر آدم‌های معروف به آن، سوژه و بهانه پیشخوان باشد.

تتلو مثل سهراب سپهری
نگاه به بازوهای ورزیده و خالکوبی‌های عجیب و غریب روی دست و پایش نکنید. تتلو یکی از مهربان‌ترین قلب‌ها و لطیف‌ترین روح‌ها را دارد. در تتلو یک سهراب سپهری زندگی می‌کند که شاید بعضی وقت‌ها شعرهای درست و درمانی نسازد یا کوک نخواند، اما او را در برابر محیط زیست و موجودات، لطیف و آسیب‌پذیر کرده است؛

 

طوری که دلش برای همه می‌سوزد و غصه می‌خورد. از فوتبالیست بگیر تا گوساله و … همه را دوست دارد و سعی می‌کند از آنها نگه داری کرده، مشکل‌شان را حل کند. این سهراب سپهری درون تتلو یک جایی بیشتر دست به خودنمایی زده و آن هم گیاهخواری است. تتلو چندی پیش با انتشار عکسی از یک گوساله حمایت خود را از حیوانات و البته گیاهخواری اعلام کرد و روی عکس نوشته بود:

«گوشت گوساله می‌خورید؟ هیچ اندیشیده اید چیزی که به آن گوشت گوساله می‌گویید، در حقیقت گوشت یک بچه کوچک است که از مادرش جدا شده و در ترس و وحشت کشته شده است تا عضلات نحیفش خوراک یک وعده شما باشد. به آگاهی پشت نکنید و هم‌اکنون تصمیم بگیرید و گیاهخوار شوید.»


این پایان تبلیغات او برای گیاهخواری نبود و تصویری از نان بربری، قارچ‌خواری و ذرت خواری‌اش را در اینستاگرام منتشر کرد و درحالی که می‌خواست اشتها و رضایت خود را از این داستان نشان بدهد، نوشت: «کی گفته ما گیاهخوارها ضعیفیم؟!؟ خیلی هم قوی هستیم!! برم تو زمین فوتبال می‌فهمین چی میگم!!!»


تتلو قبل‌ترها نشان داده بود که یک علی دایی درون هم دارد و عشق فوتبال است. سهراب سپهری گیاهخوار هم که تازه کشف شده و این امیدواری وجود دارد، به زودی صادق هدایت درون او هم شکوفا شود و شروع به نوشتن جلد دوم « فوائد گیاهخواری» کند؛ پس منتظر بمانید.

چاووشی؛ خسته گیاهخوار
محسن چاووشی یکی از خسته‌ترین آدم‌هایی است که از بدو تاریخ تا به امروز ‌زاده شده است؛ از آن خسته‌های خوب و به قول خودش « خسته و حیران».


این آدم خسته و حیران خیلی تلاش نمی‌کند عادت‌ها، رفتارها و علایقش را توی بوق کند. یک کنج و گوشه‌ای برای خود تعریف کرده و هر از گاهی از آن بیرون می‌آید و شعر و ترانه‌ای می‌خواند و باز به همان کنج برمی‌‌گردد.

 

این آرامش و پاسخ ندادن و وارد دعوا نشدن‌ها از دیدگاه خودش به یک چیز برمی‌گردد؛ « گیاهخواری». او باور دارد خوردن گوشت حیوانی که در ترس و اضطراب و عصبیت کشته می‌شود، نمی‌تواند آدم را به آرامش برساند. معمولا نیمه‌شب‌ها روی آهنگ‌هایش کار می‌کند و مجبور است غذای این شبکاری را هم خودش تهیه کند. سوپ‌های خوشمزه‌ای درست می‌کند که البته از خالق این همه اثر خوب، چیز عجیب و بعیدی نیست.


اگر عکس‌های یک سال قبل او را با عکس‌های یکی، دو ماه اخیر مقایسه کنید، می‌بینید که این گیاهخواری باعث کاهش وزن او هم شده است. محسن چاووشی آدم با اراده‌ای است و می‌تواند با برگزاری کنسرت‌های عجیب و غریب، سلطان موسیقی پاپ هم باشد؛ منتها خسته است؛ می‌فهمید؟ خسته است. نمود این اراده در همین گیاهخواری است. محسن چاووشی را دست کم نگیرید. او آنقدر محبوب و تواناست که بتواند با چشم بر هم زدنی طرفداران خود را گیاهخوار کند. اما آنقدر خسته و حیران هست که نخواهد سبک زندگی‌اش را به کسی قالب کند.

جواد رضویان؛ گیاهخوار مظلوم
« زهتاب »، مالک بیمارستان « در حاشیه » با آن حجم از دریدگی و وقاحت و کلاهبرداری، در پشت صحنه یک آدم مظلوم و بی‌آزار است. حتی زحمت غذاهای مخصوص گیاهخواری را هم به تیم آشپزی نمی‌دهد و از منزل غذا می‌آورد. جواد رضویان با همین دو پاره استخوانی هم که دارد، گیاهخواری پیشه کرده و به فکر سلامتی است. جواد رضویان به تنهایی این نظریه را که گیاهخواری آدم‌ها را ضعیف می‌کند، باطل کرده است. اگر این طور بود، الان جواد رضویانی وجود نداشت که همه چیز «باس ماس» او باشد.

فرهاد آئیش و مائده طهماسبی مجبور به گیاهخواری شدند
یک بوی بد فرهاد آئیش را گیاهخوار کرد. یک روز که فرهاد آئیش و مائده طهماسبی به رستوران رفته بودند، مقداری از کباب کوبیده‌ای که سفارش داده بودند، اضافه آمد و آن را در ظرف یک‌بار مصرف گذاشتند و با خود به داخل ماشین بردند. بعد از ناهار که برای کاری از ماشین بیرون رفته بودند و پس از مدتی برگشتند فاجعه اتفاق افتاده بود و بوی بد و وحشتناکی ماشین را پر کرده بود.

 

فرهاد آئیش و مائده طهماسبی همان‌جا تصمیم گرفتند گیاهخوار شوند؛ اتفاقی که شاید برای خیلی از ما افتاده باشد، اما ما را مجاب به گیاهخواری نکرده است. البته لذت کبابخواری آنقدر هست که نتوان به راحتی گیاهخوار شد.

 

اخبار فرهنگی - جام جم


ویدیو مرتبط :
توهین امیر تتلو به صدای محسن چاوشی وکنسرت نگذاشتن چاوشی

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

اظهار نظر امیر تتلو درباره صدای محسن چاوشی !!اخبار,اخبار فرهنگی,امیر تتلو

امیر تتلو گفت: در محاوره با آدم های مختلف فحش می دهم و البته تمام ما در محاورات مان یک رفیق صمیمی داریم که بهش فحش می دهیم.

گفت و گوهای اینترنتی «دید در شب» کار تازه محمدرضا رشیدپور است. رشیدپور که به کارهای متفاوت و حضور در رسانه های متفاوت علاقه دارد.این بار گفت و های تصویری اش با چهره ها را روی سایت آپارات ارائه می کند. او در اولین مصاحبه سراغ کفاشیان رفته بود و حالا با امیرحسین مقصودلو یا امیر تتلو صحبت کرده است. بخشی از حرف های این چهره خبرساز را با هم می خوانیم:

  در محاوره با آدم های مختلف فحش می دهم و البته تمام ما در محاورات مان یک رفیق صمیمی داریم که بهش فحش می دهیم.

هم محسن بنگر و هم پیام صادقیان از رفقای من هستند و آنها خواستند برای کمک به تیم سر تمرین بروند و من هم این کار را کردم که آن حاشیه ها پیش آمد... البته فکر می کنم اینکه پرسپولیس را درگیر حاشیه کردم، زیاد هم بد نشد؛ چون این حاشیه ها هم نوعی تبلیغ است.


  اخبار,اخبار فرهنگی,امیر تتلو

 دوست داشتم جای علی کریمی را بگیرم. چرا نشود؟ مگر علی کریمی 8 پا دارد؟ می خواستم صبح تا شب تمرین کنم. چون قبل تر این کار را کرده بودم و این باور را دارم که اگر بخواهم می توانم. تیموریان هم عین من دم(!) {موهای دم اسبی} دارد. ریش هایش هم کم پشت است وگرنه ریش هایش را هم بلند می کرد. ای کاش وقتی می خواستم فوتبال بازی کنم لااقل یک تست از من می گرفتند. آن موقع روزی چهار ساعت می دویدم و آمادگی بدنی فوق العاده ای داشتم، اما از من تست نگرفتند.

در حال عکس یادگاری گرفتن با تعدادی از هواداران بودم که ناگهان دیدم یک نفر چاقو گذاشت پشت سرم و مرا برد داخل ماشینی که چهار نفر دیگر هم در آن بودند. به خاطر آن ماجرا شکایت هم کردم اما الان آنها را بخشیده ام چون فکر می کنم خدا خودش بزرگترین قاضی است. اگر هم ماجرا ساختگی بوده و برای معروفیت، باز هم دمم گرم چون انگشتم به این واسطه حس کامل ندارد!!!

پول پیش خانه ام را در ایران نداشتم و در همان حین از خارج از ایران پیشنهاد خوبی بهم ارائه شد به همراه کار و خانه. این شد که به دوبی رفتم اما از جایی به بعد حس کردم که در حال دیرشدن هستم و برای همین برگشتم. من بچه طلاقم و بچه طلاق بدی هستم. یادم می آید خیلی از لحاظ مالی تحت فشار بودیم و حتی به همراه مادرم رفتیم کمیته امداد و فرم پر کردیم برای دریافت کمک... اینها را هیچ وقت فراموش نمی کنم. 

 اخبار,اخبار فرهنگی,امیر تتلو

  من شرایطم با بازیگران و خوانندگانی که حقوق بگیر هستند، فرق می کند. آنها حقوق می گیرند و باید برخی موارد را رعایت کنند. اما من، نه. من فقط رعایت حال طرفدارانم را می کنم. من که آدمی از دستگاه حکومتی نیستم که «بق بقو» گفتن ام ایرادی داشته باشد. «بق بقو» حرف بدی نیست و نه فحش است و نه بی احترامی... ابایی ندارم از اینکه بگویم «بق بقو»ام! حالا چنین آدمی نباید برای انرژی هسته ای بخواند؟

   قطعه انرژی هسته ای را برای گرفتن مجوز نخواندم. ما یک پکیجی را برای اجرا به دوستانی ارائه کردیم که واقعا بزرگ ما هستند و آنها هم وقتی کیفیت و قدرت کار را دیدند همکاری کردند. کار من قوی بود که قبول کردند.

من هم در حد خودم شاعرم و می توانم چنان دوپهلو بنویسم که هیچ کس نفهمد؛ اما چون همه مخاطبانم تحصیل کرده نیستند ترجیح می دهم ساده بنویسم. وقتی تنها تریبون ما فضای مجزی است و جز آن هیچ تریبون دیگری نداریم و در مقابل دوستان دیگر با تریبون های مختلف شان به ما فحش می دهند یعنی حق استفاده از اینستاگرام را هم نداریم؟ حتما خدا ناظر بوده ولی اگر کسی فحش خورده حتما حقش بوده.

علی لهراسبی: اصلا نمی شناسم. نه کارهایش را دیده ام و نه حتی چهره اش را.

محمدرضا شجریان: استاد/ متاسفانه تحت تاثیر موسیقی اش نیستم و سبک سنتی را دوست ندارم.

جمشید مشایخی: استاد/ دلم نمی خواهد بازیگر شوم و اگر شدم در فیلم اردشیر احمدی (رقیق کلیپ ساز تتلو) بازی می کنم.

آرمین 2AFN: رپ- پاپ/ رفیق سابق و رفیق بی معرفت الان!

ایرج قادری: استاد

علی کریمی: استاد

محمدرضا گلزار: آرتیست/ برای گلزار آهنگ هم ساخته ام اما همخوانی ما دو نفر جور در نمی آید، چون سبک هایمان به هم نمی خورد.

اردلان طعمه: دوستی شبیه به فرزند/ چشمان قشنگی دارد.

آمانو (رئیس آژانس انرژی هسته ای): تتلو او را نمی شناخت و وقتی رشیدپور او را معرفی کرد و گفت تو که برای انرژی هسته ای خوانده ای چطور او را نمی شناسی؟ گفت: «من برای مردم ایران خواندم و نمی دانستم ایشان آژانس هم دارد! یعنی زنگ بزنیم ماشین می فرستد؟؟!» (با خنده)

مسعود کیمیایی: استاد/ اگر کیمیایی بگوید برایم بازی کن حتما این کار را می کنم.

برج میلاد: نامرد! خیلی ها را در خود جای داد که حق شان نبود، اما من که حقم بود آنجا کنسرت بگذارم نتوانستم... اینجا رشیدپور درباره دلیل کنسرت نگذاشتن چاووشی از تتلو پرسید و او گفت: «فکر می کنم آن صدا را نمی توان لایو (زنده) اجرا کرد».

محمدجواد ظریف: استاد.

توافق هسته ای: نظر خاصی ندارم.

حسن روحانی: رئیس جمهوری که چیز بدی ندیده ام از ایشان.

اخبار فرهنگی -  هفته نامه تماشاگران امروز