فرهنگ و هنر


2 دقیقه پیش

تشریفات بهبود | تشریفات و خدمات مجالس

تشریفات بهبود | تشریفات و خدمات مجالس | برگزاری مراسم عروسی | باغ عروسی تشریفات ۵ ستاره بهبود با مدیریت بهبود اصلانی صاحب سبک در اجرای دیزاین های ژورنالی و فانتزی ، اجرا ...
2 دقیقه پیش

خواندنی ها با برترین ها (81)

در این شماره از خواندنی ها با کتاب جدید دکتر صادق زیباکلام، اثری درباره طنز در آثار صادق هدایت، تاریخ فلسفه یونان و... آشنا شوید. برترین ها - محمودرضا حائری: در این شماره ...

میدان امام درخشنده ترین نگين عصر صفويمیدان امام درشهر اصفهان ،میدان امام حسین،خیابان سپاه واقع شده است.این میدان در سال 11 هجري قمري (دوره شاه عباس اول) تاسیس شده است.طول تقریبی این میدان 507 متر و عرض 158 متر می باشد.

 

 

میدان امام

 

 

سه بناي مسجد امام ، مسجد شيخ لطف الله و سر در بازار قيصريه با طاقهاي متحدالشكل به هم مربوط شده اند اين ميدان محل انجام مسابقات و بازي هاي معمول آن عصر (چوگان، قاپوق اندازي) بوده و سان و رژه سربازان بوده است. غرفه هاي دو اشكوبه محل داد و ستد و تجارت بوده دور تا دور اين ميدان را احاطه كرده است.

 

چهار طرف ميدان چهار بازار قرار گرفته كه به وسيله مغازه هاي داخل ميدان به ميدان مربوط مي شوند

 

 

قسمتهاي ديدني ميدان عبارت است از:

 

چهار بناي معروف مسجد امام

 

مسجد شيخ لطف الله

 

عمارت عالي قاپو

 

سر در بازار قيصريه

 

دو دروازه سنگي چوگان در شمال و جنوب ميدان

 

 

میدان امام

 

 

با انتخاب اصفهان به پايتختی و گسترش شهر به طرف جنوب، ميدان عظيم امام با طول تقريبی 507 و عرض 158 متر در شرق گردشگاه چهارباغ به عنوان يکی از ويژگی های عصر صفوی مطرح گرديد. در طراحی شهری اين ميدان به عنوان عضو اصلی گسترش شهر مورد توجه قرار می گيرد و تا مدتها بعد از بزرگترين و زيباترين ميدان های جهان ناميده می شود.

 

 

ميدان امام به جای ميدان کوچکی که از دوران تيموريان باقی مانده بود احداث گرديد. به هنگامی که دو مسجد امام و شيخ لطف الله و سردر بازار قيصريه ساخته شد اين 3 بنا با طاقهای متحدالشکل به هم مربوط شدند و با پايان يافتن ميدان و خاتمه تزئينات، کف آن شن ريزی و مسطح شد.

 

 

از اين زمان بود که ميدان برای انجام مسابقات و بازی های معمول آن عصر مانند چوگان و قاپوق اندازی مورد استفاده قرار می گرفت و سان و رژه سربازان و سپاهيان نيز در همين محل انجام می شد. دو ستون سنگی که در جلو مسجد امام واقع شده و قرينه آنها نيز روبروی بازار قيصريه هستند بيانگر انجام بازی چوگان و ساير ورزش ها در ميدان می باشند.

 

 

« در گرداگرد کناره ميدان نهری به عرض 3 متر و عمق 2 متر جريان داشت. در طول نهر رديفی از درختان چنار بر رهگذران سايه می افکند. ميدان روزها اغلب پوشيده از چادر دستفروشان بود و در طول روز افرادی از مليت های مختلف نظير انگليسی، هلندی، پرتغالی، عرب، ترک، يهودی، ارمنی، روسی و هندی به اين محل می آمدند ».

 

 

 

میدان امام

 

 

شبها نيز ميدان به محل تردد بازيگران، شعبده بازان، خيمه شب بازان، بند بازان و قصه گويان تبديل می شد.

 

 

به غير از بناهای تاريخی چهارگانه که در چهار سمت ميدان قرار گرفته اند و به جز خيابان هائی که از ميدان می گذرند دور تا دور ميدان را غرفه های دو اشکوبه احاطه کرده اند.

 

 

اين غرفه ها در آن روزگار به داد و ستد و تجارت اختصاص داشتند. همچنان که امروز همين کاربری حفظ شده و انواع صنايع دستی و منسوجات کار اصفهان در آنها به مسافران و گردشگران عرضه می شود.

 

 

چهار طرف ميدان، چهار بازار قرار گرفته که به وسيله مغازه های داخل ميدان به ميدان مربوط می شوند. اين بازارها در روزگار صفويه هر يک به شغلی اختصاص داشت.

 

 

میدان امام

 

 

بيشتر سياحان و جهانگردانی که از اصفهان مطلب نوشته اند بر شکوه و عظمت ميدان نقش جهان تأکيد کرده و از حضور سفرا و نمايندگان خارجی و ساير اتباع کشورهای ديگر در اين ميدان خاطراتی را ذکر کرده اند.

 

 

به نوشته برخی از اين سفر نامه ها، بسياری از مذاکرات تاريخی که بين دولتمردان ايران و فرستادگان خارجی انجام می شد در همين ميدان صورت می گرفت.

 

 

مقدمات احداث موزه بزرگ اسلامی در طبقه فوقانی ميدان انجام شده و به زودی ميدان بزرگ و با عظمت امام محلی برای نمايش و ارائه آثار اسلامی خواهد بود.

 

 

آنچه درباره ميدان امام می توان گفت اينکه اين اثر نفيس و با شکوه که در دنيا از شهرتی چشمگير و بی نظير برخوردار است با مجموعه عناصر و عملکردهائی که در نقش های سياسی، مذهبی، اقتصادی، توريستی، و تفريحی داشته پيوسته در آسمان هنر و زيبائی ايران و جهان می درخشد. بطوری که با جرأت می توان ادعا کرد که اين ميدان همراه با فضاهای تکميلی و عناصر مربوط به آن يعنی عمارت عالی قاپو، مسجد شيخ لطف الله، مسجد امام، توحيد خانه، سردر قيصريه و راسته بازارها به تنهائی با تمام زيبائی ها و جاذبه های جهانگردی ايران برابری می كند.

 

 

 

 


ویدیو مرتبط :
عزاداری ظهر عاشورا - هیئت های مذهبی روستای نشلج - میدان تعزیه (میدان امام حسین علیه السلام)

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

مهم‌ترین نیاز میدان جنگ نرم 

مهم‌ترین نیاز میدان جنگ نرم

 

رئیس سازمان بسیج مستضعفین:

تصمیم‌گیری درست و با بصیرت مهم‌ترین نیاز میدان جنگ نرم است


مقاومت امروز فلسطین از خروجی‌های هشت ساله دفاع مقدس است/جنگ نرم تاراج روح، فكر و اندیشه انسان‌هاست/همیشه وجود امكانات پیشرفته دلیل بر برد انسان در میدان عمل نیست/ئیس جمهور آمریكا به تنهایی جرأت حضور در جامعه را ندارد.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین گفت: همیشه وجود امكانات پیشرفته دلیل بر برد انسان در میدان عمل نیست و با وجودی كه مخالفان اسلام و نظام این همه امكانات دارند، اما جزو منفورترین اشخاص در جهان هستند.
سردار محمدرضا نقدی در یك برنامه تلویزیونی در شبكه استانی كردستان، با بیان اینكه جنگ تحمیلی ایران اسلامی یكی از بی‌نظیرترین جنگ‌ها در طول تاریخ است، اظهار داشت: هشت سال جنگ تحمیلی، تنها جنگ ایران در 200 سال اخیر است كه با وجود طولانی بودن آن حتی یك متر از خاك كشور به تصرف دشمنان درنیامد.
وی با بیان اینكه 8 سال دفاع مقدس داری وی‍‍ژ‌گی‌های منحصر به فردی است كه امروز با گذشت بیش از 20 سال تحلیلگران نظامی غربی در تحلیل آن عاجز و ناتوان هستند، تصریح كرد: ایثار و از خودگذشتگی شهدا و رزمندگان ما در دوران جنگ تحمیلی علاوه بر پاكسازی كشور از وجود دشمنان، موجب بیداری بیش از پیش مسلمان در دفاع از ارزش‌های اسلام‌ شد.
نقدی با تاكید بر اینكه مقاومت امروز فلسطین از خروجی‌های هشت ساله دفاع مقدس است، اذعان داشت: پیروزی ما در جنگ تحمیلی پیروزی اسلام در قرن حاضر در برابر كفر است و بسیاری از معادلات سران ظلم را بی‌اثر كرد.
وی با اشاره به اینكه دنیای اسلام در پرتو دفاع مقدس و ارزشمند ایران به بسیاری از اهداف اسلامی دست یافتند، افزود: انقلاب ما به دنیا صادر شد و اثرات بسیار ارزنده‌ آن همچون فروپاشی بلوك شرق موجب اقتدار بیش از پیش اسلام گشت.
رئیس سازمان بسیج مستضعفین در ادامه اضافه‌ كرد: امام راحل با تكیه بر نیروی ایمان و اتحاد و همدلی ملت ایران در زمانی كه دشمنان اسلام بسیاری از ارزش‌های این دین الهی را به تاراج برده بودند با كار بر روی افكار جوانان و نوجوانان، پایه‌های مقاومت علیه كفر را بنا نهاد و موجب نابودی دشمنان شد.
رئیس سازمان بسیج مستضعفین همچنین جنگ نرم را تاراج روح، جان، فكر و اندیشه انسان‌ها دانست و افزود: در این جنگ دشمن به جای فتح خاك به دنبال فتح روح و افكار و اذهان انسان‌هاست.
نقدی خاطرنشان كرد: دشمن در این میدان بدون هیچ درگیری و تنها با استفاده از امكانات رسانه‌ای و كارهای فرهنگی، روح و فكر و اندیشه را در كنترل می‌گیرد و با از بین بردن افكار عمومی زمینه نابودی جامعه را فراهم می‌سازد. در طول سال‌های اخیر دشمنان اسلام با برنامه‌ریزی‌های علمی و عملی كردن این برنامه‌ها و با استفاده از ابراز گسترده عملیات روانی و تبلیغاتی می‌خواستند به طور كامل بر تمام ملت‌های جهان تسلط پیدا كند.
به گفته رئیس سازمان بسیج مستضعفین در جنگ سخت با وجودی كه سلاح‌های برتر در اختیار دشمنان بود ملت ایران با تكیه بر نیروی ایمان و هدایتگری‌های امام راحل(ره) پیروز میدان شدند و بدون شك در جنگ نرم نیز با داشتن سلاح برنده‌ منطق اسلام پیروزی متعلق به ما است.
نقدی با بیان اینكه حرف اسلام مبتنی بر فطرت است و بر قلب‌ها می‌نشیند و آنها را تسخیر می‌كند، افزود: این فطرت است كه خداوند در انسان قرار داده كه به اختیار عمل كند و قادر به تصمیم گیری درست باشند.
وی تصمیم‌گیری درست و با بصیرت را مهم‌ترین نیاز میدان جنگ نرم عنوان كرد و افزود: اگر ما بتوانیم با افزایش بصیرت دینی و سیاسی خود در چنین میدان غبار‌آلودی به درستی تصمیم‌گیری كنیم، شكی نیست كه هیچ‌گاه دچار لغزش نمی‌شویم.
به گفته رئیس سازمان بسیج مستضعفین همیشه وجود امكانات پیشرفته دلیل بر برد انسان در میدان عمل نیست و با وجودی كه مخالفان اسلام و نظام این همه امكانات دارند، اما جزو منفورترین اشخاص در جهان هستند.
نقدی با اشاره به اینكه برد و موفقیت هر نظامی در برخورد با ملت خود و ملت‌های دیگر به خوبی مشهود است، ادامه داد: امروز رئیس جمهور آمریكا به تنهایی جرأت حضور در جامعه را ندارد. در حالی كه رئیس جمهور ما بدون هیچ واهمه‌ای در اجتماع‌ها حاضر و مورد استقبال گسترده مردم در داخل و خارج كشور قرار می‌گیرد.
رئیس سازمان بسیج مستضعفین مواظبت از جوانان و نوجوانان كه سرمایه‌های عظیم انقلاب و كشور هستند را در میدانی جنگ نرم بسیار ضروری دانست و گفت: باید با روشنگری و پاسخگوی به شبهات جوانان مواظب باشیم در چنین میدان خطرناكی دچار لغزش نشوند.
وی خاطرنشان كرد: باید تلاش كنیم با روشنگری و تبیین حقایق، گرد و غبارهایی را كه دشمنان در راستای خدشه‌دار كردن اذهان مردم به ویژه جوانان ایجاد می‌كنند، بی‌اثر شود.
وی با اشاره به اینكه جهاد در برابر ظلم و ستم ارثیه‌ بزرگ اجداد ماست، اظهار داشت: جوانان كردستانی كه صفات و خصلت‌های بسیار برجسته‌ای همچون ایمان قوی، جهاد، ایثار، مهمان‌نوازی و احترام را از وارثان خود به ارث برده‌اند باید سعی كنند در كنار سایر جوانان این مرز و بوم، جهاد را در هر شرایطی از ارثیه‌های خود خارج نكنند.
وی در ادامه از برنامه‌های بسیار گسترده بسیج همچون راه‌اندازی 200 پایگاه بسیج در استان كردستان خبر داد و گفت: به منظور ارتقا و توسعه بیش از پیش بسیج و با توجه به علاقه مردم به وی‍ژه جوانان، برنامه‌های گسترده‌ای در حوزه‌های فرهنگی، علمی، آموزشی و غیره تدبیر شده كه به زودی در سراسر كشور اجرایی می‌شود...../تحلیل:ایلنا