فرهنگ و هنر


2 دقیقه پیش

تشریفات بهبود | تشریفات و خدمات مجالس

تشریفات بهبود | تشریفات و خدمات مجالس | برگزاری مراسم عروسی | باغ عروسی تشریفات ۵ ستاره بهبود با مدیریت بهبود اصلانی صاحب سبک در اجرای دیزاین های ژورنالی و فانتزی ، اجرا ...
2 دقیقه پیش

خواندنی ها با برترین ها (81)

در این شماره از خواندنی ها با کتاب جدید دکتر صادق زیباکلام، اثری درباره طنز در آثار صادق هدایت، تاریخ فلسفه یونان و... آشنا شوید. برترین ها - محمودرضا حائری: در این شماره ...

صدیقیان؛ مطمئن نیستیم "نیما" شیطان است 

 صدیقیان؛ مطمئن نیستیم

 

بازیگر نقش نیما در مجموعه رمضانی "سقوط یک فرشته" تاکید کرد هنوز هویت این نقش مشخص نیست و او در طول قصه تغییر می کند.

مهرداد صدیقیان بازیگر جوانی است که کار خود را با فیلم "عصر جمعه" مونا زندی سال ۸۴ در سینما آغاز کرد. با حضور در این فیلم نشان داد که می توان به بازیگری از نسل وی اعتماد کرد که تازه پا به عرصه سینما گذاشته اند. یکی دیگر از بازی های درخشان وی در فیلم "اتوبوس شب" کیومرث پور احمد بود.

این شب ها صدیقیان را در مجموعه تلویزیونی "سقوط یک فرشته" به کارگردانی بهرام و حمید بهرامیان می بینیم. در کنار کارنامه سینمایی وی، صدیقیان پیش از این در مجموعه تلویزیونی "حیرانی" امید بنکدار و کیوان علیمحمدی به ایفای نقش پرداخته است که هنوز پخش آن آغاز نشده است.

اما "سقوط یک فرشته" اولین حضور تلویزیونی وی به شمار می رود. وی در نقشی منفی در این مجموعه ظاهر شده و به خوبی توانسته با مخاطب خود ارتباط برقرار کند. در این گفتگو درباره حضور وی در این مجموعه تلویزیونی، همکاری با بهرامیان، بازی در یک نقش منفی که به ظاهر می تواند نماد شیطان باشد و... صحبت کردیم.

 

* خبرگزاری مهر گروه فرهنگ و هنر: گویا گزینه های دیگری برای حضور در نقش نیما مدنظر کارگردان بودند و حتی اخباری در این ارتباط منتشر شد.

مهرداد صدیقیان: من از ابتدا در جریان سیناپس اولیه فیلمنامه بودم. غیر از من فقط یک نفر نامزد این نقش بود و در این ارتباط مابقی فقط شایعاتی بیش نیست. این بازیگر هم به دلایلی حضورش منتفی شد. من انتخاب اول آقای بهرامیان بودم. کاملا هم درجریان فیلمنامه بودم. زیرا نقش نیما در "سقوط یک فرشته" کاملا حساس و خاص بود.

 

* شما بیشتر بازیگر سینما محسوب می شوید و تلاش می کنید حتی انتخاب های درستی هم در این ارتباط داشته باشد. چطور تصمیم گرفتید با بهرام بهرامیان کار کنید. البته این کارگردان پیش از این با ساخت مجموعه "ساعت شنی" جایگاه خود را در تلویزیون ثبت کرده است. حضور در مدیوم سینما و یا تلویزیون برای شما فرقی نمی کند؟

در ابتدا اینکه نقشی که برای آن کار به من پیشنهاد شد به نوعی خیلی جذاب بود. البته پیش از این "ساعت شنی" آقای بهرامیان را هم دیده بودم و همیشه دوست داشتم با توجه به کارگردانی خوبی که ایشان دارند فرصتی به وجود آید تا با وی کار کنم. خوشبختانه این امر میسر شد.

 

خاطره اسدی و مهرداد صدیقیان در نمایی از "سقوط یک فرشته"

کار در سینما و تلویزیون فرقی برای من نمی کند. اگر فیلمنامه و نقشی که به من پیشنهاد می شود در تئاتر، سینما و یا تلویزیون خوب باشد حتما قبول می کنم. فکر می کنم این مدیوم است که فرق می کند. در غیر این صورت در هر فضایی با وجود فیلمنامه خوب، کارگردان حرفه ای و نقشی جذاب و متفاوت می توان کار خوب ارائه کرد.

من گاردی نسبت به کار در تلویزیون ندارم. من در مجموعه تلویزیونی "حیرانی" هم بازی کردم. در این کار نقشی که به من پیشنهاد شد جذابیت های خاص خود را داشت.

شش سال انتخاب اول من حضور در سینما بود. فکر می کنم پروسه ساخت یک فیلم سینمایی همیشه بیشتر طول می کشد به همین دلیل بازیگر در فرصت مناسب تری می تواند به نقش نزدیک شود. اما در مجموعه های تلویزیونی خصوصا در کارهای مناسبتی این فرصت کمتر است. به همین دلیل همیشه تا پیش از این هم اولویت من سینما بوده است.

 

* تا کنون در مجموعه تلویزیونی مناسبت که در ماه رمضان پخش می شود و در این سال های اخیر هم باب شده است، شخصیت هایی طراحی می شوند که نمادی از حضور شیطان هستند. شما برای رسیدن به این نقش از بازی بازیگران دیگر که پیش از این در چنین نقش هایی حضور داشتند، الهام گرفتید؟

من برای این نقش از هچ چیز و یا هیچ شخصی کپی برداری نکردم. معتقد بودم اگر قرار باشد به چنین نقش هایی توجه کنم قطعا با آدرس های غلط روبرو می شوم. بیشتر با بهرام بهرامیان به چنین شخصیتی رسیدم. این البته اولین نقش منفی من در کارنامه کاری ام محسوب می شود.

ما تصمیم گرفتیم این فرد در نماد یک شخصیت شیطان و یا منفی با چهره ای شیک و کاملا امروزی، مودب و موقر وارد قصه شود. فکر می کنم تاکنون چنین شخصیتی را در قالب نماد شیطان ندیده بودیم. عمدتا این گونه کاراکترها با نماد مذهبی در فیلمنامه تعریف می شوند.

من خیلی در انتخاب نقش هایم تلاش می کنم که خودم را تکرار نکنم. البته این موضوع را هم تاکید کنم ما هنوز مطمئن نیستیم که "نیما" شیطان است یا خیر؟ بهتر است مخاطب به این موضوع برسد و نتیجه گیری کند.

در ادامه قصه شخصیت نیما تغییر می کند و شما با کاراکتری روبرو می شوید که کاملا با شخصیتی که هم اکنون از وی می شناسید متفاوت است. او فرد عصبی با رفتار دیگری خواهد شد. این نوع تغییر شخصیت خیلی سخت است. اما امیدوارم خوب از آب در آمده باشد.

 

* بازی در چنین نقش هایی باعث می شود شما بعد از این مجموعه با پیشنهادهای زیادی که مرتبط با چنین نقش هایی است، روبرو شوید.

قطعا چنین اتفاقی می افتد. به همین دلیل کارم سخت تر می شود. اما من هرگز خودم را تکرار نمی کنم. باید در انتخاب های بعدی با دقت و وسواس بیشتری جلو بروم تا دچار اشتباه نشوم.

 

* برخی از بازیگران که در سینما بازی می کنند وقتی در تلویزیون قرار می گیرند به نوعی کم فروشی می کنند و کمتر وقت می گذارند. اما درباره شما اینگونه نیست به نظر می رسد برای رسیدن به نقش نیما خیلی تلاش کردید. مانند فیلم های "اتوبوس شب" و "عصر جمعه".

تاکید می کنم مدیوم اینها برای من فرق نمی کند. هر گز کم فروشی نمی کنم زیرا من بازیگرم و حرفه ام این است و باید همیشه تلاش کنم تا بتوانم مخاطبم را در هر رسانه ای راضی نگه دارم.

 

* کارهای مناسبتی سختی های خاص خود را دارد و چنین مجموعه ای نیز اولین حضور شما محسوب می شود. این موضوع کار را برای شما سخت نمی کرد؟

بله. من پیش از این تجربه کار مناسبتی نداشتم. اما از جهاتی برایم جالب است ما تقریبا سه چهار روز از پخش تلویزیونی جلوتر هستیم. به همین دلیل در لحظه در جریان واکنش های مخاطبین قرار می گیرم. البته فشار کار بالا است و من اذیت می شوم. اما احساس می کنم به این تجربه نیاز داشتم. من اولین فیلمم "عصر جمعه" را بازی کردم و پس از پنج سال اکران شد و من در این مدت منتظر واکنش ها بودم. اما این بار دقیقا این موضوع برعکس است. به غیر از اینکه فشار کار بالا است من مشکل خاص دیگری ندارم.

 

* ترکیب بازیگران و عوامل این مجموعه را چگونه می بینید؟

ترکیب بازیگران که خیلی خوب است. خوشحالم در کنار این عوامل هستم. فکر می کنم همه ما برای این مجموعه زحمت می کشیم. بازی ها حرفه ای است. شاید کار مشکلات دیگری داشته باشد اما فکر می کنم درباره بازی ها نمی توان نقدی وارد کرد. از اینکه کنار مسعود اریگان هستم خوشحالم به هر حال ایشان سبقه تئاتری دارند و پارتنر خوبی برای من محسوب می شوند.

 

* از نتیجه کار تا امروز راضی هستید؟

خدا را شکر می کنم تاکنون که واکنش ها خوب بوده. در جریان بازخوردها بوده ا م. "سقوط یک فرشته" می تواند اتفاق مثبتی در کارنامه من باشد..... / مصاحبه : خبرگزارى مهر 


ویدیو مرتبط :
#27 چرا به AMP نیاز داریم؟

خواندن این مطلب را به شما پیشنهاد میکنیم :

"محاکمه قرآن" اقدام جدید کشیش شیطان صفت 

 

«تری جونز» کشیش افراطی آمریکا ملقب به «احمق فلوریدا» که پیشنهاد شنیع قرآن‌سوزی را مطرح کرده بود، در جدیدترین اقدام توهین‌آمیز خود، 20 مارس (یکشنبه 29 اسفند) را به عنوان «روز محاکمه قرآن» تعیین کرد.

 

فارس به نقل از پایگاه المنار نوشت، «تری جونز» کشیش افراطی یکی از کلیساهای ایالت فلوریدای آمریکا که چندی پیش در تصمیمی گستاخانه، روز 11 سپتامبر را به عنوان «روز جهانی آتش‌زدن قرآن» نامیده بود؛ در اقدامی دیگر روزی را به عنوان «روز محاکمه قرآن» نامیده است.

بر اساس گزارش شبکه شش اورلاندو، جونز روز 20 مارس (یکشنبه 29 اسفند) را به این منظور اختصاص داده است و در نواری ویدئویی که بر روی سایت مشهور یوتیوب قرار داده، اعلام کرده است: «قرآن در برابر شهود و وکلا محاکمه خواهد شد».

این کشیش افراطی در این نوار توهین‌آمیز از مدافعان قرآن خواسته است فردی را برای دفاع از آن انتخاب کنند و گفته است: ما مدافعان قرآن را به چالش می‌کشیم و ما از وکلای آن دفاع عملی می‌خواهیم.

در همین حال «عبدالمعطی بیومی» عضو مجمع مطالعات اسلامی الازهر با رد محاکمه قرآن به عنوان متنی الهی گفت: ما در عین حال حاضریم در مناظره‌ای موضوعی و عادلانه درباره معانی قرآن شرکت کنیم.

وی افزود: ما می‌توانیم آنچه که در قرآن آمده را برای جهانیان شرح دهیم.

این اقدام توهین‌آمیز «تری جونز» که به نظر می‌رسد تلاشی دیگر از سوی محافل صهیونیستی برای محک زدن حساسیت مسلمانان باشد؛ در حالی است که تلاش قبلی وی مبنی بر آتش زدن قرآن با محکومیت شدید بین‌المللی مواجه شد.

به گزارش فارس، «تری جونز» همان کشیش افراطی مسیحی است که به دلیل طرح پیشنهاد گستاخانه آتش زدن قرآن در روز 11 سپتامبر «احمق فلوریدا» لقب گرفت.

پیش از این برخی از تحلیل‌گران آمریکایی از جمله «ویکتوریا کلارک»، اقدامات «تری‌جونز» را در راستای کسب شهرت و پول عنوان کرده‌اند. کلارک با ارائه مثال‌هایی از برخی فرقه‌های ضاله مسیحی در آمریکا تصریح کرده بود که تری جونز قصد داشت با نمایش قرآن‌سوزی برای دکان مذهبی خود مشتری‌های بیشتری جذب کند.

جالب اینکه «گوئیدو وستروله» وزیر خارجه آلمان پیش از این کشیش افراطی آمریکایی را «دیوانه» خطاب کرده بود. حتی «اِما جونز» دختر «تری جونز» نیز پدر خود را «دیوانه» خوانده و در گفت‌وگو با اشپیگل گفته بود: پدرم مرتباً خود را با حضرت موسی مقایسه می‌کرد!

پیشنهاد جدید «تری جونز» در حالی مطرح می‌شود که کشیشان آمریکایی و انگلیسی در دو سال اخیر با رسوایی‌های اخلاقی بسیاری از جمله «آزار جنسی کودکان» مواجه شده‌اند.../فارس